Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:20

Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde bibicu pe 16 Mar 2021, 13:09

Buna ziua dragi colegi de forum.
Este vorba despre o luneta Schmidt&Bender Exos CC 1-8x24. Luneta am luat-o acum cativa ani de la colegul nostru @DART. Precum arata magnificatia, este o luneta pur de goana insa la nevoie, avand X8 te poti inyinde linistit si la 200m. Ce se stie deja desprea ea este ca are modul CC(close combat) care are paralaxa fixata la 25m automat cand se roteste inelul de magnificatie pe marcajul CC. Dar nu despre detaliile acestea vreau sa povestesc ci despre faptul ca am fost nevoit sa o trimit la verificare fiind nemultumit de "click-urile" spongioase si "fashaite" care le-a capatat tureta laterala de windage.La reglajul armei nu puteam roti exact cat doream, aceste click-uri nemai fiind clar evidentiate.
Normal, am luat legatura cu @Dart si l-am rugat sa ma indrume cum sa fac verificarea si eventual repararea ei, la S&B.
Colegul nostru vazand despre ce este vorba-din relatarile mele- a luat legatura cu S&B Ungaria si a aflat ca acasta luneta a fost fabricata in Germania, deci, trebuia trimisa in Germania. Domnul Robert de la S&B Ungaria i-a furnizat colegului@Dart toate amanuntele necesare trimiterii. Acestea le-am primit si am trimis luneta la S&B Germania. Colegul nostru binevoitor m-a atentionat ca s-ar putea sa am costuri zero daca defectul(le) sun din cauza firmei. Am primit pe email instiintarea ca luneata a ajuns la ei si numele celui care a luat-o in primire. Dupa aproximativ o luna, pe nepusa masa, fara vreo instiintare mi-a venit la usa coletul cu luneta trimis de S&B.
In colet pe langa luneta am gasit o hartie in care erau mentionate lurarile si faptul ca nu existau costuri.
Deci surpriza totala si placuta in acelasi timp.
Multumesc mult pentru stradanie si interventii colegului nostru @Dart(dr. Horvath Attila), domnului Robert de la S&B Ungaria precum si firmei Schmidt&Bender pentru profesionalism si comportament corect fata de client indiferent la a cate-a mana e luata luneta.
Inca odata, multumesc si BRAVO VOUA !

PS. La polul opus se afla Zeiss cu care am avut recent o experienta total neplacuta. Se pare ca acesta firma nu mai are grija clientului. Inspectia finala a unei lunete a fost un fiasco, fiind nevoit sa o retrimit la firma cu sudalmele de rigoare scrise totusi politically correct... B-)
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde DART pe 16 Mar 2021, 13:56

bibicu scrie:Buna ziua dragi colegi de forum.
Este vorba despre o luneta Schmidt&Bender Exos CC 1-8x24. Luneta am luat-o acum cativa ani de la colegul nostru @DART. Precum arata magnificatia, este o luneta pur de goana insa la nevoie, avand X8 te poti inyinde linistit si la 200m. Ce se stie deja desprea ea este ca are modul CC(close combat) care are paralaxa fixata la 25m automat cand se roteste inelul de magnificatie pe marcajul CC. Dar nu despre detaliile acestea vreau sa povestesc ci despre faptul ca am fost nevoit sa o trimit la verificare fiind nemultumit de "click-urile" spongioase si "fashaite" care le-a capatat tureta laterala de windage.La reglajul armei nu puteam roti exact cat doream, aceste click-uri nemai fiind clar evidentiate.
Normal, am luat legatura cu @Dart si l-am rugat sa ma indrume cum sa fac verificarea si eventual repararea ei, la S&B.
Colegul nostru vazand despre ce este vorba-din relatarile mele- a luat legatura cu S&B Ungaria si a aflat ca acasta luneta a fost fabricata in Germania, deci, trebuia trimisa in Germania. Domnul Robert de la S&B Ungaria i-a furnizat colegului@Dart toate amanuntele necesare trimiterii. Acestea le-am primit si am trimis luneta la S&B Germania. Colegul nostru binevoitor m-a atentionat ca s-ar putea sa am costuri zero daca defectul(le) sun din cauza firmei. Am primit pe email instiintarea ca luneata a ajuns la ei si numele celui care a luat-o in primire. Dupa aproximativ o luna, pe nepusa masa, fara vreo instiintare mi-a venit la usa coletul cu luneta trimis de S&B.
In colet pe langa luneta am gasit o hartie in care erau mentionate lurarile si faptul ca nu existau costuri.
Deci surpriza totala si placuta in acelasi timp.
Multumesc mult pentru stradanie si interventii colegului nostru @Dart(dr. Horvath Attila), domnului Robert de la S&B Ungaria precum si firmei Schmidt&Bender pentru profesionalism si comportament corect fata de client indiferent la a cate-a mana e luata luneta.
Inca odata, multumesc si BRAVO VOUA !

PS. La polul opus se afla Zeiss cu care am avut recent o experienta total neplacuta. Se pare ca acesta firma nu mai are grija clientului. Inspectia finala a unei lunete a fost un fiasco, fiind nevoit sa o retrimit la firma cu sudalmele de rigoare scrise totusi politically correct... B-)


Salut!
Ma bucur ca s-a rezolvat!Atunci cand am cumparat eu luneta am crezut ca voi imbatrani la vanatorile la goana...Nu a fost asa! :lol: Adevarul este ca am dus-o in poligon o data am reglat-o si asa a ramas.Ne folosind-o nu mai avea rost sa o tin ... pt. asta a vandut-o,practic era noua!Eu nu dau prea mult pe cum se percep clic-urile ... insa dupa ce ai "reclamat" incidentul m-am interesat un pic de situatie!Explicatia pe care am primit-o (una din ele)a fost ca aceasta magnificatie se face si la un modelul PM II si beneficiarii militari au cerut ca acestea(click-urile) sa nu fie audibile la modelul "geaman" PM II ShortDot,pe considerente doar de ei stiute...ceva noima are!
Ma bucur ca s-a rezolvat cu bine si ti-au ramas si banutii in buzunar,am sa transmit celor implicati feed-back-ul tau dar te rog sa mai dai totusi unul dupa ce mergi intr-un poligon!
Toate cele bune!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde bibicu pe 16 Mar 2021, 14:16

Fara indoiala voi spune ce si cum dupa ce va trece prin poligon.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde DART pe 16 Mar 2021, 14:22

bibicu scrie:Fara indoiala voi spune ce si cum dupa ce va trece prin poligon.


Exact! :-bd
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde TudorB pe 16 Mar 2021, 15:42

Salut tuturor,

Sustin in totalitate cele spuse de baieti mai sus! Am avut si eu o situatie si @Dart si S&B Ungaria si Germania au fost exemplari. Cred ca am scris pe undeva acest lucru, dar da, baietii mari isi merita banii pentru produsele lor !

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde laurul pe 16 Mar 2021, 16:42

Frumos tare!!!
Sper sa aud asa lucruri frumoase despre toți producatorii, inclusiv al nostru IOR.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde mialxx pe 16 Mar 2021, 21:19

Vedeti de ce costa atit Schmidt und Bender, dai un ban dar stai in Loja. De aia sunt probabil nr. 1.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde violiv pe 17 Mar 2021, 10:14

Laudabila rezolvarea. Am mai trait asta si cu Leupold.

In acelasi timp, la cat costa (ca sa-l citez pe antevorbitor) m-as fi asteptat sa nu am nevoie de serviciile astea perfecte macar vreo 10 ani.
Cu ani in urma "am cunoscut" o S&B 8x56 care a trecut prin toate chinurile posibile, la nivel de utilizare ca de front si n-a scartait nimic, merge si azi. Mie imi trece prin minte gandul rau "nici S&B nu mai e ce-a fost"....
De fapt, nimic nu mai e ce-a fost ... am vazut o statistica privind bunuri diverse in care producatorii "buni" se situau pe la 10-15% probleme reclamate in primii 2 ani, cei de garantie minima europeana, iar cei "rai" sareau de 35%. Asta inseamna ca daca iei ceva scump si bun ai o sansa din zece sa se strice in garantie, fata de trei din zece la o chestie mai slaba. Dupa mine e mult prea mult.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurta poveste de succes Schmidt & Bender

Mesajde DART pe 23 Mar 2021, 10:39

violiv scrie:Laudabila rezolvarea. Am mai trait asta si cu Leupold.

In acelasi timp, la cat costa (ca sa-l citez pe antevorbitor) m-as fi asteptat sa nu am nevoie de serviciile astea perfecte macar vreo 10 ani.
Cu ani in urma "am cunoscut" o S&B 8x56 care a trecut prin toate chinurile posibile, la nivel de utilizare ca de front si n-a scartait nimic, merge si azi. Mie imi trece prin minte gandul rau "nici S&B nu mai e ce-a fost"....
De fapt, nimic nu mai e ce-a fost ... am vazut o statistica privind bunuri diverse in care producatorii "buni" se situau pe la 10-15% probleme reclamate in primii 2 ani, cei de garantie minima europeana, iar cei "rai" sareau de 35%. Asta inseamna ca daca iei ceva scump si bun ai o sansa din zece sa se strice in garantie, fata de trei din zece la o chestie mai slaba. Dupa mine e mult prea mult.


Salut @violiv ! :ymhug:

Omul a relatat o "poveste" al unui service facut unei lunete SH al carui brand nu este prezent in portofoliul niciunui vanzator de profil din tara(in sensul ca nu este o reprezentanta sau semi-reprezentanta ...).Asta am dorit sa facem noi,cu regretatul Alin Florian prin 2014(Alin 30 06) el nemaifiind am ramas doar eu un "promotor pe persoana fizica" fara nici-o activitate comerciala pt.ca am reusit sa-mi pastrez bunele relatii cu fabrica din HU(cu unul din directori mai precis!).
Acum, fara rautate spun,SchmidtBender a facut mereu lunete bune si scumpe!.Au fost si sunt consecventi!Din ce cunosc eu, reintoarcerea lunetelor in fabrica pt. service este un procent nesemnificativ.
Altii ,care erau in mijlocul plutonului, acum explodeaza in preturi, eu sper ca si in calitate!
Ador toate discutiile despre optica in general,doza de subiectivism este atat de mare incat limita de sus este ... cerul albastru!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate