Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:56

baikal ij 27

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: baikal ij 27

Mesajde Ciprian_1 pe 08 Feb 2019, 12:39

@teh_mav
+ 1
Si eu folosesc exclusiv ca lisa un IJ 27. Cumparat nou, 2 tragace, ejectoare, fara socuri interschimbabile.
Nicio problema nici cu ejectoarele, nici cu percutoarele... nimic.
O am de ceva timp si o folosesc, ploaie, vant, noroi, zapada, gheata, soare...merge brici!
Am tot vrut sa imi iau o arma mai de fitze dar nu am gasit motiv sa o schimb pe asta.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2019, 14:18

violiv scrie:Plasticul serios nu e mult mai usor decat lemnul, nu pune probleme de genul acesta. La o arma de 3 kg poate sint 50-100 g diferenta intre lemnele si plasticele de acum.

Asta este întrebarea, au pus ceva plastic serios sau doar o coajă? Oare să fi optat rușii pentru același material prezent la MP 155 sintetic? Paturile din plastic la MP 155 cum sunt, este ceva calitativ?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2021, 21:12

Câteva IJ-uri de la ruși. Frumoase nu am ce zice! Dacă le fac să tragă și cu alice din oțel...

https://www.baikalinc.ru/catalog/?section=52

Pe la noi nu am văzut să le aducă cineva. Ar fi interesant să se aducă un lot din ăsta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2021, 23:03

Erau la expozitie la IWA

Uite pretul
http://www.tdbaikal.ru/piece-guns/class ... zhevskaya/

Mai vrei?
1E =90ruble
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: baikal ij 27

Mesajde CCM pe 18 Mar 2021, 23:14

Adica 2000 de Euro?
Mult pt un Baikal, dar daca arata ca in poza... nu e asa mult.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: baikal ij 27

Mesajde yoghi pe 19 Mar 2021, 00:42

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 10:21

Sunt interesante, iar prețul nu ar fi o problemă dacă întradevăr calitatea materialelor și finisajele sunt de top. Oricum armele de la Baikal trag la fel de bine ca oricare armă produsă în vest. Nu știu însă ce performanțe realizează cu muniție din oțel.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde violiv pe 19 Mar 2021, 11:29

Acu' vreo 15 ani se purtau aceleasi discutii. In magazinele noastre erau arme rusesti ca si azi, unele cu vestita floare de crin inscriptionata pe tevi, altele fara. Cele cu socuri mobile aveau socuri pe care scria si "steel" si socuri fara aceste inscriptii. Daca rusii erau in stare sa faca arme care sa suporte presiuni de magnum si tevi rezistente la alice de otel acu' 15 ani, de fe am gandi ca azi nu mai pot?

Apropo, tocmai pentru ca de atata vreme mai toti fabricantii europeni au grija sa indeplineasca si aceasta cerinta, a tevilor rezistente la alice de otel, din 2020 toamna s-a renuntat la celebra floricica. Asa ca sa nu va speriati daca n-o sa mai gasiti in magazine arme noi italienesti, frantuzesti cu crinul pe tevi ... toate rezista.

Chiar si alea facute acu' 70 ani rezista la alice de otel ... da' nu la asa multe cartuse trase.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal ij 27

Mesajde CCM pe 19 Mar 2021, 11:35

yoghi scrie:Uite asta

:mrgreen: :ymhug:

https://www.tdbaikal.ru/piece-guns/clas ... 7m_trofei/

Ps: 1Euro e tot 90ruble ~x(



Hmmm... aici m-as gandi de doua ori.
La banii astia gasesti o AyA de ocazie care arata... altfel!
Oricum, interesanta informatia.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: baikal ij 27

Mesajde violiv pe 19 Mar 2021, 11:38

O sa fie o problema cu cele mai vechi, aflate in uz de multi-multi ani.
Dar asa cum nenumarati posesori trag si azi cu magnum fara sa-si bata capul, vor trage si cu otel.
Cei care mai gandesc un pic vor vrea sa scape de ele si se vor umple niste vagoane cu fier vechi pentru casare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 13:10

violiv scrie:Acu' vreo 15 ani se purtau aceleasi discutii. In magazinele noastre erau arme rusesti ca si azi, unele cu vestita floare de crin inscriptionata pe tevi, altele fara. Cele cu socuri mobile aveau socuri pe care scria si "steel" si socuri fara aceste inscriptii. Daca rusii erau in stare sa faca arme care sa suporte presiuni de magnum si tevi rezistente la alice de otel acu' 15 ani, de fe am gandi ca azi nu mai pot?

Apropo, tocmai pentru ca de atata vreme mai toti fabricantii europeni au grija sa indeplineasca si aceasta cerinta, a tevilor rezistente la alice de otel, din 2020 toamna s-a renuntat la celebra floricica. Asa ca sa nu va speriati daca n-o sa mai gasiti in magazine arme noi italienesti, frantuzesti cu crinul pe tevi ... toate rezista.

Mai mult ca sigur că pot și probabil se vor adapta și rușii la viitoarele cerințe ale pieței, inclusiv cu marcajele de rigoare.
violiv scrie:Chiar si alea facute acu' 70 ani rezista la alice de otel ... da' nu la asa multe cartuse trase.

Depinde! Dacă sunt din cele cu foraj 18,2 și șocuri fixe strânse vor apare fisuri sau deformări ale metalului în zona șocurilor în mod sigur.
violiv scrie:O sa fie o problema cu cele mai vechi, aflate in uz de multi-multi ani.
Dar asa cum nenumarati posesori trag si azi cu magnum fara sa-si bata capul, vor trage si cu otel.
Cei care mai gandesc un pic vor vrea sa scape de ele si se vor umple niste vagoane cu fier vechi pentru casare.

Cunosc din cei care au tras magnumuri din arme standard și nu au încheiat un sezon fără să aibă armele praf, cu jocuri cât casa în bascule sau cu țevi inelate.
Cred și eu că majoritatea vor vrea să scape de armele vechi, fără valoare deosebită. Se vor casa multe arme în următoarea perioadă. Cei care sunt mai sentimentali și țin la armele lor, le vor păstra, așa ca amintire.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 14:27

violiv scrie:Apropo, tocmai pentru ca de atata vreme mai toti fabricantii europeni au grija sa indeplineasca si aceasta cerinta, a tevilor rezistente la alice de otel, din 2020 toamna s-a renuntat la celebra floricica.

Pe site-ul C.I.P văd că acest marcaj este încă de actualitate, alături de alte marcajele unice pentru pulbere nitro, pulbere neagră etc. Au renunțat fabricanții de capul lor sau au renunțat cei de la C.I.P. să-l mai ceară? Ceva articol sau informație în acest sens? O sursă ceva?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde the_mav pe 19 Mar 2021, 16:34

recunosc ca sunt curios cum se va descurca 27-le cu otelul...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 17:00

Se va descurca dacă este din cele fabricate recent (12/76 cu testare la 90 MPa), cu foraj 18,4 și șocuri mobile marcate pentru steel. Cu aceste modele se va putea trage muniție din gama Standard Steel. Nu și din gamma High-​Performance Steel, pentru acestea trebuie 155-ul cu cameră de 89 la care există floarea de crin ștanțată pe țeavă.
Dacă 27-le este din loturile vechi, cu șocuri fixe, în general configurate 1/2 și 1/1, atunci nu prea se mai descurcă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 19 Mar 2021, 20:33

Intreb si eu....de ce se mai fabrica arme cu camera de 65,de ce nu duc englezii Purdey ul de la 1900 la casat?Nici nu sa propus legea si noi deja casam vagoane de arme,rupem tot distrugem...ca sa apucam primii....Eu imi doresc un 20,24,28 cu care sa inpusc (sper)iepurele sau fazanul in 20 de metrii cu 20 de grame de alice.Daca nu l nimeresc mananc salam cu paine si nu car ditai fieru in spinare si 7 kile de cartuse cu gramaj de 40 de grame sa l dovedesc neaparat pe urechiat.Daca sun nostalgic,cumpar alice de tungsten sau cartus cu bura speciala pentru alice de otel .Sunt sarac...(aproape da)trag mai putin cu arma care mi place ,fara crini si teste de presiune spectaculoase....am inbatranit si ....ce conteaza ce inpusc.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 19 Mar 2021, 20:38

Bre,ca si gulma High Performace Steel compenseaza lipsa mea de pricepere la trasu cu arma sau faptul ca gafai dupa primul km.si plec acasa?Stiu subiectul e altul dar eu ma oftic ca ...cam am cu ce si merg din ce in ce mai rar la vanatoare.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 21:19

adrian1123 scrie:Intreb si eu....de ce se mai fabrica arme cu camera de 65,de ce nu duc englezii Purdey ul de la 1900 la casat?

Pentru că englezii nu mai sunt în UE și nu au obligația de a respecta legile Uniunii Europene în domeniu.
adrian1123 scrie: Nici nu sa propus legea si noi deja casam vagoane de arme,rupem tot distrugem...ca sa apucam primii....

Nu doar că s-a propus, dar a fost adoptată, de anul trecut. Este o chestiune de timp, România fiind obligată ca până în februarie 2023 să aibă legislația pusă la punct în această privință. Și da, delegații României au spus DA direct la propunerea UE de a bana alicele din plumb în zonele umede, în primă etapa și mai mult ca sigur vor spune DA la banarea definitivă a plumbului din muniții de toate tipurile în a doua etapă. Ai spus da, ai votat, s-a aprobat, perfect! :twisted:
adrian1123 scrie:Eu imi doresc un 20,24,28 cu care sa inpusc (sper)iepurele sau fazanul in 20 de metrii cu 20 de grame de alice.Daca nu l nimeresc mananc salam cu paine si nu car ditai fieru in spinare si 7 kile de cartuse cu gramaj de 40 de grame sa l dovedesc neaparat pe urechiat.

Cum o să tragi 20 de grame de alică din oțel cu alice de 3,10 mm cu șanse bune de a vâna acel iepure? Probabil doar o să rănești iepurele și o să se ducă cu suferința în el mai departe. Eu înțeleg ce spui, dar aceste dorințe nu vor mai avea aplicabilitate în curând. Și eu tot așa vroiam, am spus de multe ori pe forum că prefer încărcăturile ușoare la vânătoare, dar UE...
adrian1123 scrie:Daca sun nostalgic,cumpar alice de tungsten sau cartus cu bura speciala pentru alice de otel .Sunt sarac...(aproape da)trag mai putin cu arma care mi place ,fara crini si teste de presiune spectaculoase....am inbatranit si ....ce conteaza ce inpusc.

Dap, însă cei ca mine sau ca tine încep să fie mai rari și este musai să se adapteze. Cei tineri care vor deveni vânători nu vor avea nevoie de adaptare, va fi o normalitate. Nu au amintiri, nu au nostalgii, dar au viitorul în față!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 20 Mar 2021, 21:37

Corect si la subiect,clar sunt specie pe cale de disparitie ...ce sa faci? n ai ce sa faci.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 20 Mar 2021, 21:44

Am si arme moderne dar nu mi plac la fel de mult ca cele vechi.Spre rusinea mea stiti cate cartuse cu alice am tras anul acesta? 1 UNU dintr un sauer de 20 vechi.Am inpuscat un iepure ,Nu mai inpuscasem de 3 ani.A fost singura vanatoare la vanat mic in acest sezon ,asta ma doare cel mai mult...Poate la anu (celalalt seezon),Sa fim sanatosi !
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 20 Mar 2021, 22:51

Cum se spune, speranța moare ultima!
Oricum, odată cu noile opreliști au fost reactivate vechile discuții despre obligativitatea munițiilor netoxice pe toate platformele on-line din domeniul cinegeticii și tirului sportiv din UE și nu numai, de data aceasta fiind pe bune, prevederea fiind adoptată oficial, existând și un termen clar în această privință. Aceste discuții nu au rămas fără ecou în lumea fabricanților de muniții, deja fiind implementate primele proiecte pentru fabricarea unor muniții încărcate cu proiectile netoxice care să poate fi trase din vechile arme fără consecințe neplăcute. Și se pare nici nu vor costa o avere. Englezii deja au scos un sortiment de muniție netoxică care poate fi trasă din bătrânele arme, iar ceilalți nu vor sta cu mâinile în sân.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2021, 05:01

Exista deja pe piata externa alice de plumb invelite in cupru,alama sau.
crom.
Astea in ce categorie intra.toxice sau Netoxice.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2021, 09:47

Toxice!
Conform prevederilor, netoxicele trebuie să aibă mai puțin de 1% plumb în compoziție.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mar 2021, 14:55

Întrebare: Cum l-au comemorat rușii pe Kalashnickov?
Răspuns: Cu un IJ 27, bineînțeles!

https://www.youtube.com/watch?v=QetSQj- ... nikovGroup

Stilul este inconfundabil, amintește de proletariatul sovietic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 25 Mar 2021, 21:57

Puneti ,cine se pricepe si pe facebook fimul asta ij 27,se rade acolo cumplit de cei cu ij si de ij in sine,zicese ca nu e puscs e un fel de ranga ,o arma saraca pentru saraci,daca vad pustile astea s or mai potoli
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 26 Mar 2021, 14:05

Nu știu cum este cu facebook-ul pentru că nu am cont.
Și acum:
1) Să râzi de un om că a optat pentru un anumit model de armă, de la o anumită companie producătoare, într-o anumită configurație, arată un anumit grad de retard în gândire, lipsă de educație și prostie în formă pură.
Poți spune ce părere ai despre producătorul respectiv, poți prezenta problemele întâlnite la un anumit model de armă de la producătorul respectiv, poți chiar să spui că modelul respectiv este o catastrofă. Dar să râzi de o persoană că a optat pentru acel model...
2) Rușii sunt printre cei mai vechi producători de arme pentru vânătoare. Dacă Beretta se laudă că ar fi primii în acest domeniu, rușii sunt pe locul doi, fabrica de la Tula fiind emblematică. Datorită necesității suplimentării armelor, cauza fiind al doilea război mondial, s-a dispus crearea unui al doilea centru industrial în scopul fabricării de arme, centru care avea să apară la Izhevsk. În baza tradiției seculare în producerea armelor de infanterie și de vânătoare la Tula, armurierii ruși au început să facă acest lucru și la Izhevsk, armele de vânătoare fabricate aici fiind de o robustețe extraordinară, având totodată calități balistice foarte bune.
Cei care râd de IJ cred că nu au văzut, nu mai zic de tras, în viața lor cu modele timpurii de IJ 54, IJ 26, IJ 58, IJ 12 sau IJ 27. O perioadă aceste modele au fost fabricate la standarde de calitate foarte ridicată, cu materiale de calitate, finisări de calitate, gravuri manuale făcute de artiști gravori de mare clasă în cazul armelor premium. Oțelul a fost întotdeauna atuul armelor fabricate de către ruși, în opinia mea unul dintre cele mai bune oțeluri de țevi din lume.
După căderea URSS-ului a venit o perioadă de destabilizare care s-a simțit și în domeniul producerii armelor de vânătoare, apoi lucrurile și-au revenit oarecum la normal. Adică rușii au început să facă și arme de duzină, pentru rusul de rând care pleacă dimineața la tăiat lemne în Taiga, dar și arme de mare finețe pentru colecționari, vânători care doresc o armă de calitate etc. Și au început să producă în funcție de cereri!
Românul a vrut o armă ieftină și bună, că asta este, după 89 a fost greu pentru popor și ușor pentru liderii poporului. Și s-a adus ce s-a cerut, armă ieftină și bună în cel mai pur sens posibil. Adică plăteai puțini bani pe o armă solidă, cu o balistică corectă care se încadra în cerințele standard, adică X alice într-un sector dintr-o țintă plasată la X metri, bla, bla, bla, și cu asta basta. Nu am auzit pe români să ceară IJ-uri din gama de top a fabricii. Asta pentru că rușii cer 2-3 mii de dolari pe o armă din clasa medie, peste 10 000 dolari pe o armă din gama lux și cine știe câte zeci de mii de dolari pe o armă din gama super-lux, făcută la comandă.
Iar românului dacă îi ceri 2000-3000 pe un IJ i-a foc, spunând că mai bine cumpără Beretta de banii ăia. Și atunci...
3) Rangă, armă săracă pentru săraci? Afirmații fără sens! Uite un băiat umblat prin lume care trage cu IJ 27, din ăsta de duzină "pentru săraci":

https://www.youtube.com/watch?v=61zu3f7 ... 27sHunting

De recomandat vizualizarea filmulețelor de pe canalul lui de YouTube. Sunt excepționale!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde violiv pe 27 Mar 2021, 09:57

Cateva amendamente:
- corect! Nu-i frumos si nici "politic corect" sa razi de oameni pentru optiunile lor. Totusi, daca pastreaza macar o ureche intredeschisa, e frumos, corect si recomandat sa le explici de ce nu e tocmai OK alegerea lor.
- si Nokia a inventat telefonul mobil si acu' e la groapa de gunoi a istoriei
- otelul a fost cea mai mare problema, nu atu, la armele rusesti. Rusii au fost defavorizati si nepriceputi in a-si crea aliaje superioare aproape in toata existenta lor de producatori de arme....si masini! Au suplinit calitatea slaba prin grosime. Niciodata, nici chiar pe arme foarte scumpe, din alea "opere de arta", nu au oferit oteluri remarcabile. Nici in anii de glorie ai comunismului, cand furau orice "reteta" de unde se putea, nu au facut pentru arme oteluri superioare. Cand Europa de Vest cumpara de la cehi Poldi Electro si Breda furniza otel pentru Benelli si chiar Beretta, rusii nici macar n-au incercat sa copieze caracteristicile acelor oteluri.
- nivelul de executie al armelor de azi este chiar si sub cel al armelor turcesti. EXECRABIL! Tocmai am capatat o mixta bock ruseasca ... jur cu mana pe inima ca pana si "realizarile istorice" ale Cugir-ului sint mai bine facute! Un amic a capatat si el una juxtapusa din asta model nou. Alta catastrofa - efectiv nu se poate trage cu ea si nici data mai departe de pomana nu poate scapa de ea. Recunosc cinstit ca sint prost c-am acceptat-o! M-a mancat curiozitatea sa incerc si una din asta, avand in spate o lunga istorie de utilizator de arme rusesti. Si, din aceasta postura, pot sa spun tare de tot: oricine isi cumpara azi o ruseasca noua e PROST! Prost cu intelesul de neinstruit complet, cunoscator ZERO al armelor, cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa faca. Fac referire la armele din fascia de pret gasibila pe piata noastra, pentru ca rusii fac aceleasi modele si un pic mai ingrijit si ceva mai scumpe si se mai gasesc pe afara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal ij 27

Mesajde adrian1123 pe 28 Mar 2021, 08:43

@violiv,ok dar nici nu ai umulit pe nimeni ca si a cumparato.Ti ai spus parerea fara sa razi de nimeni .
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2021, 16:03

violiv scrie:Cateva amendamente:
- otelul a fost cea mai mare problema, nu atu, la armele rusesti. Rusii au fost defavorizati si nepriceputi in a-si crea aliaje superioare aproape in toata existenta lor de producatori de arme....si masini! Au suplinit calitatea slaba prin grosime. Niciodata, nici chiar pe arme foarte scumpe, din alea "opere de arta", nu au oferit oteluri remarcabile. Nici in anii de glorie ai comunismului, cand furau orice "reteta" de unde se putea, nu au facut pentru arme oteluri superioare. Cand Europa de Vest cumpara de la cehi Poldi Electro si Breda furniza otel pentru Benelli si chiar Beretta, rusii nici macar n-au incercat sa copieze caracteristicile acelor oteluri.

Nu o fi la nivelul oțelului Poldi, dar rămân la părerea că rușii au utilizat oțeluri bune pentru țevile lor!
violiv scrie:- nivelul de executie al armelor de azi este chiar si sub cel al armelor turcesti. EXECRABIL! Tocmai am capatat o mixta bock ruseasca ... jur cu mana pe inima ca pana si "realizarile istorice" ale Cugir-ului sint mai bine facute! Un amic a capatat si el una juxtapusa din asta model nou. Alta catastrofa - efectiv nu se poate trage cu ea si nici data mai departe de pomana nu poate scapa de ea. Recunosc cinstit ca sint prost c-am acceptat-o! M-a mancat curiozitatea sa incerc si una din asta, avand in spate o lunga istorie de utilizator de arme rusesti. Si, din aceasta postura, pot sa spun tare de tot: oricine isi cumpara azi o ruseasca noua e PROST! Prost cu intelesul de neinstruit complet, cunoscator ZERO al armelor, cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa faca. Fac referire la armele din fascia de pret gasibila pe piata noastra, pentru ca rusii fac aceleasi modele si un pic mai ingrijit si ceva mai scumpe si se mai gasesc pe afara.

De acord cu nivelul de execuție al armelor juxtapuse IJ 43 importate în țara noastră. Dar astea sunt deficitare din faza de proiectare! IJ-urile 27, 153 și 155, din cele făcute îngrijit, sunt arme bune la prețuri corecte. Cred că fiecare vânător ar trebui să aibă una din asta prin dulap atunci când ziua de vânătoare urmează să fie grea de tot, cu noroaie până la genunchi, lapoviță, ger intens, polei etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate