Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Kahles sau Leupold

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 20 Mar 2021, 10:14

Salut. Acum 2 zile am promovat examenul de vânător în Austria. Am făcut ieri într-un final comandă de o Tikka t3x hunter cu acțiune pe stânga, în Salzburg. A zis că ajunge in 14 zile și m-am oprit la cele două lunete din titlu.
Mai precis Leupold vx5 HD 3-15x56 sau Kahles Helia 2.4-12x56. Pe amândouă le-am găsit la 1400-1500 €. Eu de vreo 2 ani eram fixat pe Leupold dar în ultimul timp m-am gândit că anume Kahles este producător Austriac, și poate chiar dacă este sau nu nevoie de service sau garanție, e mai simplu. Cu Leupold ar fi nevoie probabil de luni de zile...
Din recenzii pe internet am văzut la Kahles, clickuri-le la turete nu sunt așa de pronunțate, că ar fi mai dificil la reglarea lunetei. La Leupold se mai întâmplă foarte rar, la câte o lunetă să aibă ceva impurități pe lentile și trebuie trimise înapoi. Mi-e teamă să nu o cumpăr și să mă număr printre aia puțini :)) Dacă aud 2 -3 păreri de la deținători sau foști deținători, sau de la cei care au umblat cu ele, mi-ar fi de ajuns. Mulțumesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde hunterb pe 20 Mar 2021, 11:21

Salut,

Maine poimaine se fac trei ani de cand am o luneta Leupold vx-5hd 3-13x56. Luneta s-a plimbat si se (mai) plimba intre tevile 243 win si 7 RM de pe Blaserul meu R8.
E o luneta foarte robusta, cu un raport pret - calitate exceptional (eu am luat-o din USA CU 1.100 usd).
Nu am avut absolut nici o problema cu parte mecanica, tureta balistica expusa functioneaza foarte bine chiar daca click-urile sunt cam marunte si cvasi-ilizibile pt ochii mei :D eu de exemplu, seara cand e vizibilitate mai redusa, numar clickurile in gand pentru ca se simt la mana foarte bine, ca de vazut cifrele alea mici ioc :ymhug:
Optica e foarte buna, punctul iluminat e foarte ok, tine la tavaleala, recul etc.
O recomand cu caldura, desi in ultimul timp am vazut ca ii tot urca pretul..
Daca ar fi sa ii gasesc un singur minus (ca sa fiu carcotas) as zice ca iese prea repede din focus - pentru ochii si gustul meu- daca reglez side focusul la 150 de metri, e bun doar intre 140-160 de metri...repet, pentru ochii mei.

O zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde hunterb pe 20 Mar 2021, 11:22

erata: 3-15x56 nu 3-13x56 :mrgreen:
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde violiv pe 20 Mar 2021, 15:09

Cand Leupold era aproape de 1000 € merita. Robusta, sticla buna, usoara.
Pe masura ce americanii le-au tot scumpit si au ajuns prea aproape de producatorii mari germani, austrieci ca preturi ... parca nu se mai merita.
Mecanic si Kahles este la fel de solida. Sticla este un pic mai mult de "o idee mai buna" la luneta austriaca.
In plus, exista si in varianta cu sina tip Swaro pentru montare .... ceea ce mi se pare un mare-mare castig la montare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 20 Mar 2021, 15:53

Deci dacă iau varianta cu șină de la Kahles, (cam 100€) pot să o montez pe Tikka? Ce montură îmi trebuie? Ce combinație? Aș vrea ceva cât mai simplu și mai curat.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 20 Mar 2021, 16:08

Oare merg astea și pentru T3x? Sau doar T3. Să îi întreb pe ăia cu site-ul care le vând?
E posibil să lovească luneta de cătarea din spate? Nu îmi dau seama din poze.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde pipabh pe 20 Mar 2021, 19:58

Am folosit Leupold VX 6 2-12x42 si in continuare o foloseste cumnatul meu , am folosit Leupold VX 5 HD 1-5X24 - lunete exceptionale!!!!
Acum folosesc 2 lunete de la Kahles Helia: 1-5x24 pe teava de goana 8x68S si 2.4-15 X 56 pentru panda aceasta cu sina!!
Indiferent ce alegere faci nu gresesti! Am ales Kahles pentru ca Leupold nu face cu sina!!!
Leupold VX 6 HD mi se pare de-a dreptul super!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 00:32

Deci m-am hotărât la Kahles. Doar că sunt nedumerit la prinderea aia pentru Tikka. Tikka T3 și T3X au aceeași culată? Aceeași șină?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde RaduCR pe 21 Mar 2021, 03:14

popaliviu scrie:Deci m-am hotărât la Kahles. Doar că sunt nedumerit la prinderea aia pentru Tikka. Tikka T3 și T3X au aceeași culată? Aceeași șină?


Ia cu șina și scapi de problema fixării lunetei cu inele. Plus ca e mai dificil sa plece din "dinții" șinei.

O seara buna!

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 12:16

RaduCR scrie:
Ia cu șina și scapi de problema fixării lunetei cu inele. Plus ca e mai dificil sa plece din "dinții" șinei.

O seara buna!

RaduCR


Așa o să fac. Doar că nu știu dacă se potrivește montura din poza de mai sus și la Tikka t3x... :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde violiv pe 21 Mar 2021, 12:56

T3 si T3x au exact aceeasi sina coada de randunica de 16 mm, frezata direct in culata.
Prinderile sint compatibile.

Nu este singurul model de prindere existent. Si alte firme fac, tot dintr-o bucata sau din doua bucati. Daca mai scotocesti net-ul vei mai gasi.
Nu cred ca-ti trebuie neaparat o prindere rapida, uzual mai scumpa decat cele fixe.

P.S. luneta ajunge sau nu la inaltator in functie de pozitia acestuia, lungimea lunetei, inaltimea la care e montata, bla-bla-bla. Oricum, se poate demonta usor inaltatorul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 14:08

Am înțeles. O iau pe asta.Mulțumesc tuturor pentru ajutor! :-bd Am căutat mult, doar pe asta am găsit-o compatibilă cu șina de la Kahles (Swarovski). Mai era una dar nu pentru șină ci cu inele normale.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde violiv pe 21 Mar 2021, 17:04

https://www.titanium-gunworks.com/innog ... ovski.html

E fixa, e tapana si e la aproape jumate pret.

https://www.optics-trade.eu/en/makuick- ... -rail.html

Daca vrei mortis rapid demontabila, Mak strange mai ferm decat Inno. Ca sa stea perfect pe o sina cu clampare din exterior, pe Inno trebuie s-o reglezi din strangere pana nu mai poti actiona partea cu "rapid demontabila".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 18:15

Nu țin morțiș rapid demontabilă. Vreau o montură țeapănă, cât mai "curată" și să de preferat nu foarte scumpă. Din câte văd, astea alese de tine @violiv, sunt din oțel :) cea aleasă de mine era aluminiu :( mă și gândeam aseară, că am citit mai demult aici pe forum, monturile din oțel sunt mai stabile. Și după câte spui și ce înțeleg eu, este mai sigură în situația mea o montură fixă. Și mai ieftină cea din primul link de la tine. :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde mialxx pe 21 Mar 2021, 18:45

popaliviu scrie:Am înțeles. O iau pe asta.Mulțumesc tuturor pentru ajutor! :-bd Am căutat mult, doar pe asta am găsit-o compatibilă cu șina de la Kahles (Swarovski). Mai era una dar nu pentru șină ci cu inele normale.

Servus. Daca iei in consideratie ca o sa folosesti camera termica pe luneta, recomand cu inele. Am vazut doua lunete cu sina ce au cedat (dintii). Sinele sunt facute pt. greutatea lunetei, daca mai pui citeva sute de grame pe ele atunci se schimba situatia.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 19:13

Servus. Nu o să folosesc cameră termică pentru că în Salzburg Land nu este permisă la vânătoare, iar în România când mă duc la fel nu este permisă. Altă chestie este că eu sunt și începător :D Dacă cumva cedează doar cu greutatea lunetei mă gândesc că se repară pe garanție. :-? Sau nu?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde mialxx pe 21 Mar 2021, 19:55

Cu greutatea lunetei sigur nu cedeaza, nu am auzit asa ceva.
P.S. In Austria nu aveti probleme cu pagubele produse de mistreti?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 21:04

Ba da, în Austria, dar nu peste tot. În județul Salzburg unde stau eu nu. Aici cel mai comun este căprior, capră neagră, cerb ,chiar în ordinea asta, iar vânat mic cu păr și pene mai puțin. Așa am învățat la cursuri :D Deci nu din experiență îți spun, ci din ce ne-a învățat dom' profesor :D
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 21:09

La montarea lunetei pe armă, la șuruburile de la montură se folosește Loctite albastru sau roșu? Sau nimic?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 22:23

Și o întorsătură mai neașteptată! In fiecare zi îmi mai arunc ochii pe un site de vânzări arme ,optică etc. Când mă uit la optică așa de curiozitate, la vânzare un Swarovski Z6i 2.5-15x56 P la 1590€ ^:)^ nu mai ținui cont că e duminică seară și târziu, îl sunai pe om și mâine îi transfer banii. :D ce credeți?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde CCM pe 22 Mar 2021, 14:48

popaliviu scrie:La montarea lunetei pe armă, la șuruburile de la montură se folosește Loctite albastru sau roșu? Sau nimic?


Sub nici o forma sa nu pui rosu, pt ca nu il mai dai jos decat cu flacara.
Nu stiu daca e o idee buna sa blochezi suruburile - insa in nici un caz cu rosu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 22 Mar 2021, 15:11

Asta înseamnă că mai bine nimic.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde Zeres Ciprian pe 23 Mar 2021, 06:41

Eu nu am pus nimic si nu s-a miscat niciodata. Incearca asa si daca ai probleme lipeste-le.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 23 Mar 2021, 10:13

Așa o să fac. Acum am nelămurirea ce înălțime îmi trebuie la inelele Optilock pentru luneta cu obiectivul de 56. Pe lista tehnică de la inele scrie că ar merge cele Low. Dar mulți spun că trebuie Medium. Dacă a mai întâlnit sau știe cineva exact, îl rog să îmi destăinuie și mie :D Eram deja stabilit pe Kahles Helia 2.4 -12 x56 cu șină, la care vroiam să atașez montura pe care mi-a indicat-o @violiv, dar a apărut între timp oferta cu luneta asta Swarovski,( fără șină ) tot cu obiectivul de 56, ca nouă, la același preț cu Kahles cu șină. Așadar și prin urmare, îmi trebuie monturi cu inele!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde pipabh pe 23 Mar 2021, 13:11

popaliviu scrie:Așa o să fac. Acum am nelămurirea ce înălțime îmi trebuie la inelele Optilock pentru luneta cu obiectivul de 56. Pe lista tehnică de la inele scrie că ar merge cele Low. Dar mulți spun că trebuie Medium. Dacă a mai întâlnit sau știe cineva exact, îl rog să îmi destăinuie și mie :D Eram deja stabilit pe Kahles Helia 2.4 -12 x56 cu șină, la care vroiam să atașez montura pe care mi-a indicat-o @violiv, dar a apărut între timp oferta cu luneta asta Swarovski,( fără șină ) tot cu obiectivul de 56, ca nouă, la același preț cu Kahles cu șină. Așadar și prin urmare, îmi trebuie monturi cu inele!

Nu cred ca se vor potrivi cele low , posibil cele medium dar va trebui sa lasi o oarecare distanta intre luneta si teava, dupa parerea mea cel putin 5 mm. Cat despre achizitie... ce sa zic e ok luneta dar .... nu as fi dat banii care i-as fi dat pe un Kahles cu sina NOUA! pe un SW Z6i second. Dar... este doar parerea mea si alegerea fiecaruia!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 23 Mar 2021, 14:26

Din ce am citit și ce am mai văzut pe YouTube , Swarovski are cea mai bună sticlă. De-asta am luat decizia. Ca rezultat al discuțiilor de pe forum aici, în mare parte. Dacă cumva mă răzgândesc,( sper sa nu ) o vând și iau un Kahles. Inițial nu vroiam o lunetă mai scumpă de 1000€, dar m-am gândit să mai pun jumate și iau una mai bună, că nu vreau să le schimb prea curând. Acum aștept să vină arma, luneta și văd ce-o mai fi... :) Vroiam să mă interesez de monturi pentru lunetă, astfel încât să ajungă cât de cât toate odată. Că sunt nerăbdător :D Am fost ieri la un magazin de arme aici, și armurierul mi-a arătat o pereche de Optilock in varianta Low, pe spate scria că merg la o lunetă de 56 cu diametrul total( adică și carcasa lunetei ) de 59-67. Nu mi-a confirmat 100%. A zis să vin cu arma și luneta .Dar vroiam să întreb aici pe forum, să aflu" pe viu " vorb-aia. :)) Nu din poze.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde DART pe 23 Mar 2021, 16:00

popaliviu scrie:Din ce am citit și ce am mai văzut pe YouTube , Swarovski are cea mai bună sticlă....


Si...zici ca ai epuizat toata documentarea !?Eu zic sa o complici mai mult... 8)

Leica cu tot ce are si SchmidtBender(preferatul meu permanent!) sunt niste alegeri exceptionale!
Cand am vazut ca dintre Kahles(la care cred,daca nu ma insala memeoria eu i-am facut primul un review mai serios aici...acum ceva timp)si Leupold ai ales(sau alegi)Swarovski...am zis sa-ti propun pt. studiu si altceva.

Asta cu "cea mai buna sticla"a fost permanentul meu interes,asta si pt.ca nici-un producator nu face totul la superlativ chiar daca multi ofera toata gama.Pt.asta pt.toate situatiile cand am nevoie de optica alegerile mele au fost acestea!Si f.important...inainte sa "pun banul jos" m-am uitat pe indelete in fiecare si in cele de neamul lor de la alte branduri!Lucru ce-ti recomand si tie!

-luneta:SchmidtBender PM II + SchmidtBender Polar T96
-binoclu:Leica Geovid-HD-B
-Spotting scope:Kowa Prominar TSN-884

Alege cea mai buna montura pe care ti-o permiti...asta cu montura joasa nu "sta neaparat in picioare" in toate situatiile !
Alege un pat/sasiu cu obrazarul ajustabil,il reglezi pt.anatomia ta si iti va pica ochiul exact unde trebuie de fiecare data!Tikka vine cu un after market serios...poti alege!
In alta ordine de idei daca vei folosi arma in poligon la trageri succesive vara...apropierea obiectivului de teva iti va accentua mirajul din cauza caldurii pe care o emana(daca nu ai o banda de miraj)...important cand tragi la distanta!

Eu zic sa fi flexibil.Si sa studiezi ca sa-ti cumperi exact ce-ti doresti ... sa gandesti ca la Sah... cu 5 mutari inainte!Pt. ca o afacere "profitabila" poate deveni o cocoasa mai incolo!Povestea cu revanzarile de regula se soldeaza cu un minus de minim 25%.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde DART pe 23 Mar 2021, 16:24

Completare!
Aceasta montura de la Spuhr ar fi alegerea mea!O vei putea monta direct pe actiune/culata in care este frezata coada de randunica de 16 mm.In plus poti "profita" de accesoriile lor care se monteaza pe inele!Aceasta montura este una foarte solida!O poti comanda din toata Europa...

https://spuhrwebshop.com/en/hunting/sak ... -3001.html

Arma in ce calibru este?Mi-a scapat mie !?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde popaliviu pe 23 Mar 2021, 16:48

Arma este în calibrul 30.06. versiunea Hunter, cu pat de lemn. Am luat-o special pentru vânătoare. Obrăzar poate să îi pun la armurier, sau să iau alt pat. Dar mai târziu asta. Când am răsfoit monturile pe internet, am dat de asta Spuhr, văd că este aluminiu, de-aia am ales oțel, și nu știu dacă se potrivește cu obiectivul de 56 al lunetei. Înțeleg ce spui cu accesoriile la inele. Adică pot sa ii atașez un punct roșu sus pe inele, cred... :D mulțumesc pentru sfaturi!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Kahles sau Leupold

Mesajde DART pe 23 Mar 2021, 17:20

popaliviu scrie:Arma este în calibrul 30.06. versiunea Hunter, cu pat de lemn. Am luat-o special pentru vânătoare. Obrăzar poate să îi pun la armurier, sau să iau alt pat. Dar mai târziu asta. Când am răsfoit monturile pe internet, am dat de asta Spuhr, văd că este aluminiu, de-aia am ales oțel, și nu știu dacă se potrivește cu obiectivul de 56 al lunetei. Înțeleg ce spui cu accesoriile la inele. Adică pot sa ii atașez un punct roșu sus pe inele, cred... :D mulțumesc pentru sfaturi!



@violiv spune(nu stiu daca este zicerea sa originala...cred ca da).30 06 nu este bun la nimic 100% dar este bun la orice 80%.Insa,actiunea de fabrica de la Tikka este una aproape de calitatea unei actiuni custom...daca te saturi de calibru poti sa-ti pui o teva dedicata pt. un varf (in functie de nevoia ta)si in ce calibru doresti...esti in tara potrivita pt. asta!
Lemn am si eu ... orice upgrade la lemn este infinit mai complicat pt. ca generatia care se stie cu lemnul...cam dispare!Pt.asta iti propun sa cumperi si un sasiu dedicat pt.precizie...piata este plina de ele si sunt de calitate...poate in timp vei dori sa exersezi in poligoane din ce in ce mai lungi unde fiecare detaliu conteaza la asta ma refeream cand am vorbit de...cele 5 mutari la Sah!
Spuhr este dintr-un aliaj de aluminiu,unul foarte bine gandit!Este probail cea mai testata montura a momentului si este peste tot "pe podium" ... ca vorbesti de armata,long range sau vanatoare!Oricand este prima mea alegere am in acest moment 5 bucati din care 3 sunt Q.D.Multi producatori de accesori s-au inspirat de la ei!Se potriveste cu orice pt. ca au variante de inaltime sa acopere tot necesarul ...cand au scris ca este pt.Sako/Tikka au luat in calcul tot!
La accesorizare red dot-ul este doar una din ele...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate