Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:04

"Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

"Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 05 Mar 2021, 13:10

Pe un cantar cu doua zecimale am cantarit fiecare munitie dintr-o cutie nou cumparata din munitia din titlu.
M-am obisnuit sa fac asta inainte de a face o cumparatura mai importanta dintr-un sort de munitie de ceva vreme...asta de cand am putut sa asociez diferente notabile ale vitezelor V0 care au variat in functie de greutatea totala a munitiei.Desigur acesta este o verificare extrem de simplista din care nu reiese fara echivoc daca greutatea totala mai mare sau mai mica in ce fel influenteaza viteza V0(aceasta este influentata de f. multi factori!!!) ... am observat insa ca atunci cand greutatea este uniforma sau variatiile sunt f.mici si vitezele sunt uniforme/constante.
Este o munitie de fabrica scumpa asa ca s-ar cuveni ca ES-ul sa fie in jur 5-7 m/s!
La o "prima cantarire" se pare ca acest lot este f.ingrijit facut dar,inca nu am masurat vitezele in poligon,urmeaza la urmatoarea iesire!
Masor vitezele cu MagnetoSpeed Sporter.Baioneta acestuia cand este montata pe teava modifica punctul de impact pe tinta!Ma si necajeste acest lucru pt.ca trag o serie de min.5 buc. sa verific viteza apoi trag alta serie sa fac reglarea in zero...dar acest "neajuns" il suport si nu renunt la el pt. ca s-a dovedit a fi un cronograf f. precis si poti conta pe el in construirea unui tabel balistic personalizat.
Imi doresc ca acest cartus vanatoresc sa aiba un ES bun ca sa nu il "degradez" la o munitie pt.distante 150-200 m unde diferentele mari de viteze nu influenteaza f. mult!

Imagine

Imi poate spune cineva care este numarul Lotului pe ambalajul nou la munitia RWS?
Asta de pe exteriorul cutiei...

Imagine

sau asta din interior?

Imagine

Sau niciunul !?

Completare!!!

Am aflat intre timp ca primul numar este de fapt codul munitiei.

Am pus datele acestei munitii in BERGER Twist Rate Stability Calculator ca sa-l verific in raport cu rata de rasucire a tevii mele de Blaser R8(1:10") si se pare ca ... este o prima potriveala.

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde zforis pe 05 Mar 2021, 13:53

Niciunul. Lotul este de 5-6 cifre si litere "perforata". Mai cauta pe cutie. Cand ajung acasa iti trimit ce am eu.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 05 Mar 2021, 14:09

zforis scrie:Niciunul. Lotul este de 5-6 cifre si litere "perforata". Mai cauta pe cutie. Cand ajung acasa iti trimit ce am eu.


Am facut completarile la postarea de mai sus!
Eu am intors cutia noua pe toate partile si nu am gasit ce spui!Dar stiu ca era imprimat nr. de lot la ambalajele RWS vechi...sau mai vechi !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde zforis pe 05 Mar 2021, 16:56

Ai avut dreptate! Pe cutia noua (in care se vad cartusele si sunt in suport plastic) nu este lot! Pe vechea cutia verde era... Na, atat despre teoria cu lotul...

POate al doilea numar o fi lotul? Nu asa era formatul lotului pe cutia veche.
Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde AXP pe 05 Mar 2021, 17:45

Identificatorul lotului este in prima poza, dupa acel semn de fractie, format din doua cifre si doua litere, in cazul de aici, acel 56SP
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde AXP pe 05 Mar 2021, 17:55

Vezi poza atasata
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 05 Mar 2021, 17:59

AXP scrie:Vezi poza atasata


Multumesc pt. informatie! :-bd
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde violiv pe 05 Mar 2021, 20:58

De apreciat preocuparea ta constanta si neabatuta pentru studiul calitatii munitiilor!

Revenind la proiectil - nu esti primul vanator dintre cei pe care-i cunosc si care foloseste aceasta marca si varf. Eu am tras cred ca o singura data cu el, cu o arma de imprumut.
L-am vazut insa in animale si chiar am auzit acu' vreo 10 ani de cineva care a impuscat urs in goana cu el.
L-am vazut purtandu-se ca un SP in tinte moi dar si ca un Orix dupa cum l-am vazut trecand ca laser-ul printr-o mandibula solida, in care a lasat o gaura ca de tigara, intrare si iesire.
Lasand la o parte faptul ca e un SP clasic, poate un picut mai zdravan decat altele, n-am inteles deloc de ce ai alege pentru 243 un astfel de proiectil, cu balistica unei caramizi, oricat de constant si de corect ar fi incarcat.
Adica, daca le pui in grafice/functii, la un pic de vanticel ai sanse mai mari sa lovesti tinta la 300 m cu un Geco din ala ascutit, incarcat mai inconstant si cu grupaje mai slabe la 100 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 05 Mar 2021, 21:43

violiv scrie:De apreciat preocuparea ta constanta si neabatuta pentru studiul calitatii munitiilor!

Revenind la proiectil - nu esti primul vanator dintre cei pe care-i cunosc si care foloseste aceasta marca si varf. Eu am tras cred ca o singura data cu el, cu o arma de imprumut.
L-am vazut insa in animale si chiar am auzit acu' vreo 10 ani de cineva care a impuscat urs in goana cu el.
L-am vazut purtandu-se ca un SP in tinte moi dar si ca un Orix dupa cum l-am vazut trecand ca laser-ul printr-o mandibula solida, in care a lasat o gaura ca de tigara, intrare si iesire.
Lasand la o parte faptul ca e un SP clasic, poate un picut mai zdravan decat altele, n-am inteles deloc de ce ai alege pentru 243 un astfel de proiectil, cu balistica unei caramizi, oricat de constant si de corect ar fi incarcat.
Adica, daca le pui in grafice/functii, la un pic de vanticel ai sanse mai mari sa lovesti tinta la 300 m cu un Geco din ala ascutit, incarcat mai inconstant si cu grupaje mai slabe la 100 m.


Adevarat graiesti! :ymhug:

Folosesc GECO Express-ul de 4,9g ... crede-ma cu acest proiectil am lasat in foc un caprior la 400 m(cea mai lunga lovitura a mea la caprior) in asa fel incat dupa foc s-a lipit efectiv de pamant ... s-a strans si asa a ramas...si,nu a fost o lovitura in SNC,a fost o lovitura in blat !Insa,nu are cum sa nu iti pice bine cand dai de o munitie bine facuta(inca nu am masurat vitezele...dar premisele exista,sper sa si confirme)imi da un confort mental pt. ca "ma dezlega" de gandul unei munitii inconstante si "treaba"ramane doar in terenul meu(evaluarea conditiilor de tragere si trasul efectiv).Acuma tu sti ca trag doar cu lunete cu turete externe si compensez imediat ce inteleg ce trebuie compensat.In acelasi timp m-am tot intrebat de ce "pana corbului" cere RWS asa de mult pe munitiile sale !?Nu trag mult la vanatoare...trag chiar f.putin in ultima vreme,insa sunt dispus sa platesc "chiar in plus" pt.o munitie constanta!Mie acest gand imi face f. bine!Pt.asta le studiez vorba ta!Studiul este pe banii mei(nu-i o fericire),nu ma sponzorizeaza nimeni...daca ce scriu ajuta pe cineva cu atat mai bine!

Geco Express-ul teoretic merge mai bine din Blaser R8-ul meu...

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 06 Mar 2021, 10:38

@violiv daca tot ai adus in discutie GECO Express-ul :lol: ...am cantarit si o cutie noua cumparat saptamana aceasta:

Imagine

diferenta este evidenta fata de RWS dar sa vedem si in statistica:

RWS TM SD(abaterea/deviatia standard)=2,00

Geco Express SD(abaterea/deviatia standard)=4,17

La un calcul simplu RWS-ul este de mai mult de 2xmai bun in statistica fata de GECO!...iar la pret RWS-ul este aproximativ cu 1,6X mai scump decat GECO.

Este RWS-ul ieftin sau GECO-ul scump !? :D
La cum sunt ambalate par din "aceeasi familie" si cred ca si sunt!

Am sa masor vitezele si voi/vom vedea daca diferenta statistica se mentine!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde violiv pe 07 Mar 2021, 11:51

Candva, prin anii "80, pe cand statistica dadea tare din coate sa-si faca loc in viata publica, un ministru francez mai in varsta, mai reticent fata de nou si caruia nu i-a mirosit prea bine o prezentare statistica, pentru ca era cam invers fata de "statistica" lui personala de-o viata, a luat respectiva prezentare la purecat, a desfacut baza de date in bucatele si a gasit un mic artificiu la partea de interpretare ... care schimba complet rezultatul. Apoi a zis: acu' am inteles cum e cu statistica asta! Daca manevrezi numerele cum trebuie reiese ca Belmondo e mai frumos ca Delon!

Cam asa e si aici.
Adicatelea, gasesti o diferenta maxima de 0,16 g - zero virgula saisprezece grame - intre doua chestii fabricate industrial si care cantaresc nominal peste 20 g, adicatelea sub 1% din masa totala este variatia de masa! Si asta doar la 2 din 20 boabe, ca restul stau in 0,5% variatie.
In mod corect tragi concluzia ca munitia asta este de doua ori mai proasta decat aia care sta constant sub 0,5% variatie.

In mod practic, dinspre mine, este egal cu zero sau chiar face rau. Platesc dublu ca sa cumpar o caramida zburatoare numa' pentru ca este cu 0,5% real, nu de doua ori mai buna, ca aia ieftina, rapida, eficienta si cu care am cu cel putin 25% mai multe sanse sa lovesc tinta la distanta.
Tot statistica asta, bat-o s-o bata vina, arata ca cel mai important factor ce tine de echipament, in determinarea variatiei procentuale a loviturilor reusite pe tinte la distante mari este timpul petrecut in zbor, in relatie cat se poate de directa cu viteza de plecare si coeficientul balistic. Cat de mult influenteaza? Acelasi proiectil tras din 300 wm are cu 25-35% mai multe sanse decat daca e tras din 308 w.
Pentru 400-500 m, micile si ascutitele 4,9 g din 243 au tot atat mai multe sanse sa loveasca tinta decat caramizile de SP-uri de la RWS.

Concluzia mea: aleg o munitie cu aproape dublu pret ca sa am aproape jumate sanse sa lovesc tinta, numai si numai pentru ca aia scumpa e incarcata cu 0,5% mai "perfect"! Asta in conditiile in care eu ca tragator nu reusesc in veci sa stau sub 1% variatie personala ... pentru ca sint om, nu masina.

Sa zicem ca as fi la fel de chitibusar ca tine. Ce as face in continuare? As trage alea doua boabe din extreme si inca doua boabe alese la intamplare prin cronograf clasic si pe tinta, totodata. Sau prin cronograful ce-l ai doar pentru masurat si inca 4 boabe, 2 extreme si 2 in medie, din alta cutie, pe tinta la 200 m.
Asta in incercarea de a vedea daca diferenta de masa inseamna si diferenta de viteza si diferenta de plasare pe tinta la oarece distanta.
Si daca inseamna ceva, adica mai mult de "minute of torso", as cantari toate boabele si le-as da deoparte pe alea doua "stricate" ... ca sa le trag la 100-150 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 07 Mar 2021, 18:43

violiv scrie:Candva, prin anii "80, pe cand statistica dadea tare din coate sa-si faca loc in viata publica, un ministru francez mai in varsta, mai reticent fata de nou si caruia nu i-a mirosit prea bine o prezentare statistica, pentru ca era cam invers fata de "statistica" lui personala de-o viata, a luat respectiva prezentare la purecat, a desfacut baza de date in bucatele si a gasit un mic artificiu la partea de interpretare ... care schimba complet rezultatul. Apoi a zis: acu' am inteles cum e cu statistica asta! Daca manevrezi numerele cum trebuie reiese ca Belmondo e mai frumos ca Delon!


Excelenta introducere doctore!!! :D
Da,cam asta este cu statistica, daca duci lucrurile la limita in ce o priveste!

Da,exact asa ma gandeam sa fac,asa cum ai specificat aici:

"Sa zicem ca as fi la fel de chitibusar ca tine. Ce as face in continuare? As trage alea doua boabe din extreme si inca doua boabe alese la intamplare prin cronograf clasic si pe tinta, totodata. Sau prin cronograful ce-l ai doar pentru masurat si inca 4 boabe, 2 extreme si 2 in medie, din alta cutie, pe tinta la 200 m.
Asta, in incercarea de a vedea daca diferenta de masa inseamna si diferenta de viteza si diferenta de plasare pe tinta la oarece distanta.
Si daca inseamna ceva, adica mai mult de "minute of torso", as cantari toate boabele si le-as da deoparte pe alea doua "stricate" ... ca sa le trag la 100-150 m."


Acum tu stii de ce-mi pierd timpul cu aceste verificari.Nu este un secret,incepand din anul 2016 am participat la cateva concursuri de long range in SK,HU si ultima data in RO la CINCU(laudabila initiativa ce se leaga de numele unui coleg vanator OPC !!! :ymapplause: ).Am facut asta cu un echipament de vanatoare (o carabina varmint cu teva grea si lunga,un Sauer 202 in cal.308 win)adus intr-o "forma de concurs" oarecare(bipod,luneta cu turete externe si inca cateva accesorii...)unde distantele erau de la 500-1400m in functie de categoria la care participai.Acum...daca eram sigur pe echipament si pe ce puteam face cu el...aveam 2 necunoscute permanente :-munitia si vantul(si pe acesta din urma usor-usor l-am inteles (investind in echipament si prin observatii ).Cum "problema vant" era problema mai tuturor participantilor,munitia nu era o problema pt. toti participantii.Cei care se clasau constant pe podium isi incarcau munitia acasa optimizand-o propriilor nevoi, astfel nu aveau "presiunea" variatiilor de viteza sa zic asa...nu isi umpleau mintea cu asa ceva,aveau un plus de liniste(lucru f. important in tirul de orice fel!)astfel aveau un plus de incredere!Noi cei din RO trageam cu munitie de fabrica,eu am tras initial cu Lapua Scenar 155 gr(o munitie buna,insa din tot ce am masurat din arma mea avea un ES mai mare de 10 m/s si un SD=4 ...)o munitie mediocra pt. long range din arma mea(nu stiu din arma altora!)apoi a aparut ELD-X-ul P.H 178gr in tara prin grija lui Radu Bichis si din tot ce am masurat(multe loturi) ES-ul in medie a fost de 6 m/s cu o DS=2,0 !Aceasta munitie a fost cea mai constanta pt. nevoile mele atat sportive cat si sportiv- vanatoresti(ramanand asa de la lot la lot!).Trebuie sa mentionez ca si cu munitie de fabrica participantii din RO au ajuns pe podium,un coleg de pe acest forum @GeKados fiind multiplu castigator al acestor concursuri la categoria la care a participat in diferite tari HU,SK,PL si RO :ymapplause: si nu doar el...)
Aceasta meteahna cu "disectia" de acolo mi se trage :lol: !!!
Am pastrat"obiceiul" si la armele mele cu destinatie exclusiv pt.vanatoare si caut incontinuu o munitie constanta ... cand o gasesc, cumpar din ea cat imi permite legea si asa stau linistit o vreme,apoi cand se termina...reiau tot procesul!
RWS-ul nu-l scoti usor din mintea vanatorului roman care asocieaza numele acesta cu calitatea in ce priveste munitia.Printre ei ma numesc si eu!Motivele mele sunt urmatoarele...de RWS K.S,EVO,H-Mantel,T-Mantel se leaga experientele mele sublime in ce priveste vanatoarea,la tot ce am tras a ramas in foc si a fost adus pe tablou!
Si eu am avut indoieli , cum bine sti intr-o vreme una scriau pe site,una pe cutie si alta constatai in poligon cand masurai vitezele...daca ma luam dupa ce scria pe cutie si nu-mi faceam un tabel balistic personalizat(greu nu este pana ai Strelok pe telefon) sigur aveam probleme...dar verificand munitia,la tot ce am tras cu RWS am adus pe tablou si nu oricum si asa ceva greu uiti!
Cum bine sti,si eu o repet de cate ori am ocazia,vanatorii trebuie sa nu "ramana in trecut" si eu am iubit vanatorile acelea,trebuie sa incerce sa se adapteze vremurilor pe care le traim,stiu ca asta inseamna timp +bani!Eu sunt vanator de ses.Unde vanez se practica o agricultura intensiva. pamantul este ca palma,nici un refugiu pt. vanat,din motive obiective multe specii de vanat au disparut pt. ca nu s-au putut adapta...capriorul s-a adaptat si am constat o crestere a efectivelor sau efectivele nu a crescut dar ei sunt mai vizibili acum,dar si noi :) asa ca zona de confort a speciei a crescut f. mult chiar si pe fondurile considerate "linistite" este in medie de 250-300m ... este nevoie de un foc "dat cu cap"(gandit in detaliu si repetat la antrenament),vanatul nu este tinta vie.Daca nu controlezi conditiile de tras ,nu apasa pe tragaci ! Daca sti ce faci atunci vanatul este jos, fara sa se chinuie inutil!
Cum pe forum nu se poate face "circ" dar pe FB da !...am urmarit discutiile mai mult ca si jenante ale unor "colegi" de vanatoare,am pus in ghilimele pt. ca am fortat la maximum cuvantul ! Omul a vanat la altitudinea de 4000m un Tian-Shen(Marco Polo) la 645 m...au sarit "colegii" pe el(adevarul ca omul a si provocat putin pe "purtatorii de IJ" am citat) ca aceea nu este vanatoare...eu zic ca este o vanatoare adaptata la aceasta specie si da,se face cu arme/optica/munitie adecvata , din sniper nu l-au scos!Omul este un roman care traieste in Franta, are afacerea lui, isi baga banii in ce si cum vrea...Credeti ca purtator /nepurtator de IJ daca trageau cu succes la propriile vanatori la 300 m la vanat (constant)li se mai parea omul un "sniper"!?
Acel cantar banal, o cantarire facuta in aceleasi conditii iti poate aduce cateva informatii ... desigur nu vei avea o imagine generala,dar mai cauti elemente si usor-usor se leaga tabloul!

Si sa nu uit doctore,cronograf clasic "din parti" nu am de unde :( iar ce imi place ,un LABRADAR poate daca se schimba ceva in viata noastra, a tuturor, in sensul sa revenim la un normal,poate un altfel de normal dar normal...
Pun MagnetoSpeed-ul Sporter la vanzare,nu-l cumperi,nu vrei sa cantaresti si sa masori si tu ceva RWS iti dau si cantarul "Cado" :ymhug: !?
Azi am avut o programare la Poligon,am renuntat pt.ca la noi s-a intrat in "lock down"/carantina...si 2 saptamani raman la teorie =))
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde violiv pe 07 Mar 2021, 23:00

Domnule, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere sa te tii de ce ti-ai propus!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 08 Mar 2021, 11:15

violiv scrie:Domnule, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere sa te tii de ce ti-ai propus!


Multumesc!Inteleg ce spui!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Calin93 pe 12 Mar 2021, 19:01

DART eu am cronograf și sunt din Timișoara.
Mi-am luat si eu o Tikka t3x lite în 30 06 și sunt curios ce viteze voi scoate după ce voi monta luneta pe ea cu muniția hornady superperformance sst 165gr (din ce am văzut pe YouTube la un francez ar ieși mai mult decât zice fabricantul gen 930 m/s vs 900m/s) și eventual hornady de 14.3g.
Ce ma interesează este la 9.3x62 cât scoate un oryx 18.5g sau hornady 18.5g ca dacă pleacă cu 690 m/s mi se pare anemica rău..
Fabarm L4S 12/76
Tikka T3X Lite 30-06
Calin93
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Ian 2020, 15:43
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 12 Mar 2021, 21:28

Calin93 scrie:DART eu am cronograf și sunt din Timișoara.
Mi-am luat si eu o Tikka t3x lite în 30 06 și sunt curios ce viteze voi scoate după ce voi monta luneta pe ea cu muniția hornady superperformance sst 165gr (din ce am văzut pe YouTube la un francez ar ieși mai mult decât zice fabricantul gen 930 m/s vs 900m/s) și eventual hornady de 14.3g.
Ce ma interesează este la 9.3x62 cât scoate un oryx 18.5g sau hornady 18.5g ca dacă pleacă cu 690 m/s mi se pare anemica rău..


Salut!
Cronograf am si eu de mult timp MagnetoSpeed Sporter unul din cele mai bune de pe piata...dar datorita faptului ca este montat pe teava(baioneta/receptorul) imi modifica punctul de impact pe tinta.Am nevoie de unul optic(nu este prima alegere pt.ca pe o zi insorita da rateuri) sau un LabRadar(acesta ar fi o alegere buna sunt pe cale sa-mi achizitionez unul) care nu influenteaza punctul de impact pe tinta.Asta ca sa nu "toc'' munitie si pt. masurat si pt. tras in "zero"...am scris multe pe aici nu stiu daca am specificat clar acest lucru...si acum scriu pe fuga!

Nu sunt pasionat de Tikka,insa,stiu ca sunt arme f.bune si ingrijit construite cu posibilitati imense de upgrade.
Vitezel diferite ale aceleasi munitii trase din arme diferite nu sunt o noutate!Acest lucru,tine in principal de lungimea tevii de pasul ghintului (twist rate)...etc.
Viteza V0 mai mica nu inseamna din start o calamitate obligatoriu...un varf lent la plecare dar cu un B.C mare (+0.5) poate pastra aceasta viteza pe o distanta mai lunga...
Si mai sunt o gramada de factori de care trebuie tinut cont !Insa cel mai important este sa sti exact ce-ti doresti,apoi incet-incet faci alegerile care sa se potriveasca cel mai bine cu nevoia ta principala(brand-ul armei,calibrul,lungimea tevii,grosimea tevi,twist rate-ul,cu compensator-fara compensator...si lista este lunga crede-ma!)

Orixul de 18,5gr tras din 9,3x62 opreste tramvaiul in 100-150 m,important la acest varf este energia pe care o prezerva si efectul in vanat...daca vrei sa tragi la 500m cu el este o problema insa nu si pt. ce a fost gandit!
Pt. asta,si nu ma refer aici la nimeni in special!Studiul face totul,altfel iti alegi doar o arma si nu o arma pt. nevoile tale,dar pot sa inteleg bucuria si emotia achizitionarii unei arme ... si eu sa zic asa,am "muscat-o" un pic,apoi cand am vazut ca lucrurile nu sunt simple m-am pus cu burta pe carte si am cautat sa aflu lucruri de la oameni cu experienta autohtoni sau de afara...etc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 11 Apr 2021, 08:37

Un final de "poveste"...
Dupa 2 luni si 2 zile am ajuns in poligon la Pecica!

O zi f. frumoasa cu mult-mult vant! :D

Echipament:
Blaser R8 GRS,.243win,teva standard 17 mm;
SchmidtBender PM II-2/ 5-25x56/P4LF;
Harris 6-9 inch,hom made rear bag;
Munitie:Geco Express 76 gr,RWS-TM 100gr,Hornady Superformance V-MAX 75gr;
Cronograf:MagnetoSpeed Sporter.
Am tras de pe masa.
Valorile temperaturilor sunt in grafica.

Arma a fost trasa in zero cu Geco Express iar setarile lunetei au fost nemodificate de la ultima vanatoare.
Inainte de tragere teva a fost curatata migalos cu solutii de la Boretech(carbon remover/eliminator).

Dupa trei focuri de incalzire si "ungere" a tevii(3 focuri de trecere) am tras un grup din 3 focuri.
Un grup sub 0,2MOA!In zilele bune trag in jur de 0.5MOA asa ca 0.2MOA cu o arma de vanatoare este un grup extrem de bun!

Imagine

Am trecut la masuratori!Daca la Geco Express banuiam ca voi avea un ES in jur de 20 m/s la RWS-TM am sperat sa cobor sub 10 m/s...dupa cum se vede nu a fost asa!Surpriza aproape placuta a venit de la Hornady Superformance V-MAX!
OK!Cu 5 viteze masurate / sort nu poti trage o concluzie definitiva! Insa,iti poti face o buna idee despre o munitie pe care ai folosi-o la vanatoare pana la 450 m(daca tragi ingrijit!)!Nu am gasit o corelatie clara intre vitezele obtinute si greutatea munitiei!

Imagine

Am demontat baioneta cronografului si am tras 3 grupuri!Alternand munitiile,focurile de trecere (daca exista asa ceva! :D )sunt parte a grupurilor trase.Daca nu sunt!...atunci mi-am "revenit" la ce trag eu de obicei!
Grupuri "sarace" pt.tir...dar "bogate" pt. vanatoare!



Imagine

De-a lungul timpului am cheltuit multi bani,timp si energie ca sa inteleg lucruri ... ca sa nu iau de buna "enunturi" ...toate acestea cu scopul de a face cea mai buna imperechiere intre arma mea de vanatoare(de fabrica)si o munitie(de fabrica).
Desigur mi-a facut si placere...daca imi spunea oricine ca voi ajunge la aceaste concluzii tot pe mana mea mergeam :) !

In viitor pt. vanatoarea pe care o practic cu aceste calibru(.243win)am sa fac masuratori doar daca schimb munitia(nu mai mult de 3 focuri)viteza medie obtinuta o introduc in calculatorul balistic,imi fac un tabel pt. max.500m un zere la 100m...si atat!

Trei munitii diferite-3 ES-uri diferite-3 preturi/munitie diferite...pt. distante de pana la 450 m pt. specia caprior(unde eu sunt interesat) poti alege "cu ochii inchisi"/pragmatic / emotional oricare dintre ele !!!
Daca tragi ingrijit in blat(10),interpretand corect conditiile de mediu...capriorul este jos!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 13 Apr 2021, 18:11

Cat sau ce inseamna un ES de 6,0 m/s,12 m/s,18 m/s pe o tinta de 13,3 cm la aprox. 450 m sau la vanarea unui caprior la aceeasi distanta ?

Mi-am permis sa modific grafica unui studiu recent ca sa exprim in sistem metric diferentele pe tinta in functie de marimea ES-lui.

Imagine

Nefiind luat in studiu .243win-ul l-am comparat cu calibrul cel mai apropiat din studiu,cu 6,5 C M iar cartusul(ELD-M 140 gr) este exact cel pe care l-am pus mai jos in calculatorul balistic (StrelokPro) in aceeasi conditie "teoretica" dar nu departe de adevar cu V-MAX-ul de 75 gr tras de data asta real,in poligon,ma refer la viteze.
Viteza enuntata pe cutie a V-MAX-lui tras din teava de 24" este de 1.091m/s...din teva mea de Blaser a mers cu 1008 m/s ,92% din enunt!Am pastrat acest procent si la adaptarea vitezei de la ELD-M-lui 140 gr,aici viteza enuntata a fost 826 m/s iar cea adaptata la teava Blaser prin comparatie 760 m/s(un amic care are teava standard de Blaser in calibrul acesta intre timp mi-a confirmat viteza masurata cu acelasi model de cronograf!) deci ... este una buna.

Imagine

Imagine

Daca luam in calcul doar timpul de zbor si dispersia pe verticala atunci V-MAX-ul de 75 gr din .243win este peste (in sensul ca este mai mica) ELD-M-ul de 140 gr tras din 6,5 CM cu care am facut eu comparatia.
Daca luam in calcul energia si comportamentul la vant al ELD-M-lui de 140 gr acesta este peste V-MAX-ul de 75 de gr...dar nu asta a fost sa zic "tematica"!

Am postat ce este mai sus si ca sa confirm si in"cifre" concluzia mea de la postarea precedenta:
"Trei munitii diferite-3 ES-uri diferite-3 preturi/munitie diferite...pt. distante de pana la 450 m pt. specia caprior(unde eu sunt interesat) poti alege "cu ochii inchisi"/pragmatic / emotional oricare dintre ele !!! "

Eu am ales pt.vanatoarea la distanta a capriorului un varf "mediu"ca si greutate,unul f.rapid(ca sa stea cat mai putin in aer pt. ca influenta mediului asupra traiectoriei sa fie de cat mai scurta durata deci razanta),unul care sa descarce energia instantaneu (un soft point vanatoresc) si care in caz de o lovitura mai putin precisa sa imi asigure sangerare abundenta!Ochind la aceasta distanta doar la blat este o alegere pe care mi-o mentin!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Croco pe 13 Apr 2021, 20:31

Sa-mi scuzi ignoranta! Cand vorbim despre ES, nu vorbim despre dispersia pe verticala la o anumita distanta?
Conform formulei lui Miller trebuie sa avem un factor de stabilitate giroscopica mai mare de 1,5?
De fapt schema respectiva se aplica pentru lunetele S&B si pentru reticolul lor? Pentru calibre diferite?
Sa compari FB cu BT la 455m in termeni de balistica externa e putin cam exagerat, nu crezi?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Croco pe 13 Apr 2021, 20:39

Croco scrie:Sa-mi scuzi ignoranta! Cand vorbim despre ES, nu vorbim despre dispersia pe verticala la o anumita distanta?
Conform formulei lui Miller trebuie sa avem un factor de stabilitate giroscopica mai mare de 1,5?
De fapt schema respectiva se aplica pentru lunetele S&B si pentru reticolul lor? Pentru calibre diferite?
Sa compari FB cu BT la 455m in termeni de balistica externa e putin cam exagerat, nu crezi?

Elevatia inseamna matematica. Dispersia pe orizontala, de 11,6 fata de 6,7, nu releva ca ELDM este cu 73% mai eficient?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Croco pe 14 Apr 2021, 09:56

Departe de mine ideea de a face polemica. Ceea ce veau sa subiliniez este ca 6,5 CM nu isi are locul aici. Sa compari pe distante scurte FB si BT nu-si are rostul. @Dart este singurul care cantareste munitie, zelul lui meirita aplauze. Felicitari pentru munca depusa!
O astfel de anaiza este binevenita!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 14 Apr 2021, 11:53

Croco scrie:
Croco scrie:Sa-mi scuzi ignoranta! Cand vorbim despre ES, nu vorbim despre dispersia pe verticala la o anumita distanta?
Conform formulei lui Miller trebuie sa avem un factor de stabilitate giroscopica mai mare de 1,5?
De fapt schema respectiva se aplica pentru lunetele S&B si pentru reticolul lor? Pentru calibre diferite?
Sa compari FB cu BT la 455m in termeni de balistica externa e putin cam exagerat, nu crezi?

Elevatia inseamna matematica. Dispersia pe orizontala, de 11,6 fata de 6,7, nu releva ca ELDM este cu 73% mai eficient?


Iti scuz ce vrei tu!(mai ales ca te cunosc si personal... :roll: )

Da!Cand vorbesc de ES(Extreme Spread )vorbesc despre dispersia pe verticala!
Nu am discutat nimic de stabilitatea giroscopica,te referi cred punctual la valoarea(SF 1.26) pe care ai regasit-o la ELD-M -ul de 140 gr tras din teava Blaser standard care nu are un twist ideal pt.a stabiliza un varf de 140 gr(twist=1:8,66)!Daca teava ar fi avut un twist de 1:8 sau mai mic cum "se poarta"/recomanda pt. aceasta greutate (140 gr) la tevile custom atunci SF-ul era bun,sigur valoarea era peste 1,5(asa cum este de dorit!)...la twist de 1:7,5 SF-ul este 1.81...dar nu este cazul la teva aceasta.
"De fapt schema respectiva se aplica pentru lunetele S&B si pentru reticolul lor? Pentru calibre diferite?"
Daca imi pui aceasta intrebare nu ai inteles schema de mai sus(nu cred asta!)...sa zicem ca nu ai fost f.atent.Nu are nici-o legatura cu lunetele SchmidtBender si nici cu dispersia pe orizontala pt. diferitele calibre.
Nu am comparat un proiectil FB(flat base) cu un BT(boat tail),nici diferite greutati/BC-uri/calibre!Proiectilul BT-ul ELD-M de 140 gr. a fost subiectul experimentului facut de altii pe care eu doar l-am adus in discutie pt. a exemplifica ce inseamna diferentele ES-lui pe tinta la aceasta distanta de 455m(acest calibru fiind oarecum mai apropiat de .243win)!
Este clar ca sunt diferente(cu toate ca BT-ul is arata calitatile in transonic)!Nici macar FB-ul de V-MAX de 75 gr nu ajunge sa iasa din supersonic la 455 m ... viteza in acel loc este de 587 m/s !

"Departe de mine ideea de a face polemica. Ceea ce veau sa subiliniez este ca 6,5 CM nu isi are locul aici. Sa compari pe distante scurte FB si BT nu-si are rostul. @Dart este singurul care cantareste munitie, zelul lui meirita aplauze. Felicitari pentru munca depusa!
O astfel de anaiza este binevenita!"


Sigur,nu polemiza,dialogheaza!Respectandu-ti partenerii de discutie ,nu citi pe fuga(chiar daca esti un om f. ocupat).Eu stiu ca tu sti multe si faci multe si ca "joci" intr-o "alta clasa"!
Ti-am explicat mai sus cum a ajuns 6,5 CM-ul in discutie...ca sa zic asa "nu am avut alta rima",pt. ca .243win nu a fost subiectul "investigatiei facute" de cei pe care i-am "citat"!

Eu iti multumesc pt. aprecieri insa sunt extrem de circumspect cand vin de la tine "Teme-te de greci chiar și când îți aduc daruri " :lol: ...zelos ne-zelos cantaririle/masurarea vitezelor sunt singurele elemente de evaluare ale munitiilor de pe raft.
In viitor o sa masor doar viteze!.Cu cantaritul am incheiat-o!

In final tot la "tema" ES si influenta variatiei acestuia,inca doua tabele,tot pt. exemplificare cu alte 2 calibre pt. distante diferite:

Imagine

Imagine

Citind in continuare tot pe aceeasi tema (ES) ... se pare ca viteza nu este singurul factor care il influenteaza chiar daca aceasta il influenteaza extrem de important!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Croco pe 15 Apr 2021, 07:17

ES-ul se refera la munitie, nu la calibru sau arma. Cu cat ES-ul tinde catre 0 cu atat munitia este mai buna. Am un mic tabelas cu caracteristicile munitiei, o sa-l postez cand il gasesc. Masoara in continuare si nu-ti dai seama cat bine faci! Felicitari inca o data!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde DART pe 15 Apr 2021, 08:51

Croco scrie:ES-ul se refera la munitie, nu la calibru sau arma. Cu cat ES-ul tinde catre 0 cu atat munitia este mai buna. Am un mic tabelas cu caracteristicile munitiei, o sa-l postez cand il gasesc. Masoara in continuare si nu-ti dai seama cat bine faci! Felicitari inca o data!


"ES-ul se refera la munitie, nu la calibru sau arma"
Am clarificat asta!Reiese din ce este scris mai sus!

Clar! "Cu cat ES-ul tinde catre 0 cu atat munitia este mai buna."Acest enunt este deja o axioma!Ma-i precisa,as completa un pic!Bun in acest context "vanatoresc" are un inteles mai general!

Gaseste "tabelas"-ul si posteazal...mi-am uitat la nr. de accesari ale postarii,interes este chiar daca multi nu iau parte la discutie in acest moment ci doar citesc!

Referitor la masurare! La MagnetoSpeed am sa incerc sa fructific o idee a ta (chiar daca nu este una originala ... este una foarte utila,atunci eu nu stiam de ea)si sa incerc sa fac un dispozitiv prins de patul armei pe care sa stea baioneta MagnetoSpeed-ului si nu pe teava si atunci fara sa se modifice impactul pe tinta pot masura ori ce foc tras...si baza de informatii creste!Chiar aseara un bun amic mi-a trimis o filmare cu o varianta demna de luat in seama...din care cred ca ma voi inspira!Doar sa gasesc pe cineva care sa-l faca...am pe cineva in vedere !!! :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=4cNXammJKAo
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: "Disectie"RWS .243win SP Pointed 6,5 g/100gr

Mesajde Croco pe 10 Mai 2021, 19:45

.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate