Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:19

Si inca o palma peste ceafa

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2021, 12:49

Nu este nebun, doar are o părere defavorabilă vânătorilor și vânătorii. Și este atât de înrădăcinată în minte această opinie încât nu știu dacă va vrea să o revizuiască vreodată. Prea fixist!
Ce m-a deranjat pe mine cu adevărat este afirmația cu privire la vânătorul împușcat în cap într-un accident de vânătoare. Aici...m-a pierdut! Poate că era mânios pe situația cu ursul și a fost o scăpare, vorbe spuse într-o stare de inconfort. Altfel mă întreb, cine este cu adevărat rău?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2021, 13:13

tehărău scrie:
Na belea: care ești mah, vânător profesionist?

Ghindă! Zicea odată într-o postare că a dat de la pârș la urs, că dă și pe stânga și pe dreapta. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 08 Mai 2021, 13:35

Sly_Fox scrie:
tehărău scrie:
Na belea: care ești mah, vânător profesionist?

Ghindă! Zicea odată într-o postare că a dat de la pârș la urs, că dă și pe stânga și pe dreapta. :lol:


=)) Plus la cati le-a mai umplut gura... :mrgreen:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 08 Mai 2021, 13:37

Sly_Fox scrie:Nu este nebun, doar are o părere defavorabilă vânătorilor și vânătorii. Și este atât de înrădăcinată în minte această opinie încât nu știu dacă va vrea să o revizuiască vreodată. Prea fixist!
Ce m-a deranjat pe mine cu adevărat este afirmația cu privire la vânătorul împușcat în cap într-un accident de vânătoare. Aici...m-a pierdut! Poate că era mânios pe situația cu ursul și a fost o scăpare, vorbe spuse într-o stare de inconfort. Altfel mă întreb, cine este cu adevărat rău?


Fiecare ii judeca pe ceilalti prin prisma propriilor trairi, simturi si sentimente. Personajul asta cu spume la gura ce are tupeul sa vorbeasca de rautate, ne vede ca pe el, doar ca plini de fiare cu boabe pe teava... :ymhug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 08 Mai 2021, 18:20

ctp Mozoleste o paine de la tv. Se pare ca-i prea sacal ca sa aiba o parere altfel decat croncanesc resturile din televiziunea care il plateste. Jenant...dar la moda. La ce spume face la gura eu nu i-as da permis de arma. Nu ii el cu de-astea.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 08 Mai 2021, 19:30

Clujeanul scrie:ctp Mozoleste o paine de la tv. Se pare ca-i prea sacal ca sa aiba o parere altfel decat croncanesc resturile din televiziunea care il plateste. Jenant...dar la moda. La ce spume face la gura eu nu i-as da permis de arma. Nu ii el cu de-astea.

Exact. Corect ar fi fost, să fi făcut destule investigații, să adune cât mai multe informații sigure, poate chiar să citească o carte despre vânătoare(în câteva ore e gata ) și după, nu știu dacă ar mai avea aceeași opinie.. Asta e valabil pentru toți care aruncă cu venin spre domeniul vânătoare. Și nu numai...
Părerea mea in legătură cu vânarea ursului cu pricina, este că trebuiesc găsite persoanele care au încălcat legea, asta numai dacă au încălcat-o și pedepsite penal, cum este normal și de cuviință. Nu înțeleg de ce să se schimbe legile vânătorii pentru nimic. Adică să se schimbe, dar în sensul să se deschidă vânătoarea la urs . :D
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde mialxx pe 08 Mai 2021, 21:26

Cind aud „vinatori profesionisti“ ami vine sa vomit. De unde dracu au mai scos si bazaconia asta!!! Pai ce scoala sau pregatire au „vinatorii profesionisti“ fata de „amatori“? CTP. Poate se pricepe la politica, dar la vinatoare ar trebui sa se abtina. Dar na, trebuia sa manince si gura lui un cacat.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 09 Mai 2021, 21:33

https://adriannastase.ro/2021/05/07/vre ... -ca-afara/

O personalitate care a luat atitudine. Poate n-ar fi rău să-l motivam pentru a o face și în viitor.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Dragan pe 09 Mai 2021, 22:14

Bine spus domnule Nastase,dar ceilalti care se afla in functii si gestioneaza vanatoarea din Romania nu scot un cuvant. Se stie ca cea mai buna aparare este atacul.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde mialxx pe 09 Mai 2021, 22:46

tehărău scrie:https://adriannastase.ro/2021/05/07/vrem-o-vanatoare-ca-afara/

O personalitate care a luat atitudine. Poate n-ar fi rău să-l motivam pentru a o face și în viitor.

+10
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 10 Mai 2021, 05:42

De pe blogul lui A. Năstase...
De ce au nevoie ocoalele de vanatoare sau asociatiile de vanatoare de acesti bani? Simplu, pentru a achizitiona hrana pentru animale si pentru a o duce pe munte.
=)) =)) =))

Din banii plătiți de gunoiul de austriac o să se umple munții de hrană pentru urși și cerbi. Gata cu pagubele.
Nu-l simpatizez deloc pe Bombo, dar chiar așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde pipabh pe 10 Mai 2021, 07:35

Clujeanul scrie:De pe blogul lui A. Năstase...
De ce au nevoie ocoalele de vanatoare sau asociatiile de vanatoare de acesti bani? Simplu, pentru a achizitiona hrana pentru animale si pentru a o duce pe munte.
=)) =)) =))

Din banii plătiți de gunoiul de austriac o să se umple munții de hrană pentru urși și cerbi. Gata cu pagubele.
Nu-l simpatizez deloc pe Bombo, dar chiar așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât.

Nu va suparati de ce-l catalogati astfel? V-a deranjat cu ceva? Pardon , ne-a deranjat cu ceva? A gresit cu ceva?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Croco pe 10 Mai 2021, 07:35

tehărău scrie:O personalitate care a luat atitudine. Poate n-ar fi rău să-l motivam pentru a o face și în viitor.

Obiceiurile acestea sunt ceausiste, demne de oameni slabi, care n-au incredere in fortele proprii! Sa propui asa ceva este un semn!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 10 Mai 2021, 08:06

pipabh scrie:
Clujeanul scrie:De pe blogul lui A. Năstase...
De ce au nevoie ocoalele de vanatoare sau asociatiile de vanatoare de acesti bani? Simplu, pentru a achizitiona hrana pentru animale si pentru a o duce pe munte.
=)) =)) =))

Din banii plătiți de gunoiul de austriac o să se umple munții de hrană pentru urși și cerbi. Gata cu pagubele.
Nu-l simpatizez deloc pe Bombo, dar chiar așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât.

Nu va suparati de ce-l catalogati astfel? V-a deranjat cu ceva? Pardon , ne-a deranjat cu ceva? A gresit cu ceva?


Colegule, chiar crezi că nu știa ce o să împuște?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Mircea-B pe 10 Mai 2021, 09:30

pipabh scrie:
Clujeanul scrie:De pe blogul lui A. Năstase...
De ce au nevoie ocoalele de vanatoare sau asociatiile de vanatoare de acesti bani? Simplu, pentru a achizitiona hrana pentru animale si pentru a o duce pe munte.
=)) =)) =))

Din banii plătiți de gunoiul de austriac o să se umple munții de hrană pentru urși și cerbi. Gata cu pagubele.
Nu-l simpatizez deloc pe Bombo, dar chiar așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât.

Nu va suparati de ce-l catalogati astfel? V-a deranjat cu ceva? Pardon , ne-a deranjat cu ceva? A gresit cu ceva?

+1
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde pipabh pe 10 Mai 2021, 10:15

Clujeanul scrie:
pipabh scrie:
Clujeanul scrie:De pe blogul lui A. Năstase...
De ce au nevoie ocoalele de vanatoare sau asociatiile de vanatoare de acesti bani? Simplu, pentru a achizitiona hrana pentru animale si pentru a o duce pe munte.
=)) =)) =))

Din banii plătiți de gunoiul de austriac o să se umple munții de hrană pentru urși și cerbi. Gata cu pagubele.
Nu-l simpatizez deloc pe Bombo, dar chiar așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât.

Nu va suparati de ce-l catalogati astfel? V-a deranjat cu ceva? Pardon , ne-a deranjat cu ceva? A gresit cu ceva?


Colegule, chiar crezi că nu știa ce o să împuște?

Asa ... Si ? Ai impresia ca a venit la braconaj in RO? Sunt 99% convins ca stia ce va urma sa impuste! Doar ca nu stia cat de marlani suntem!!! De asemenea sunt convins ca 99% dintre vanatorii romani daca au posibilitatea si oportunitatea ar vana un urs! Daca il recolta un roman tot "gunoi" era? Sunt suficient de multi romani care sa poata vana un urs dar acestia stiu ce si cum e pe la noi si probabil au spus pas...
100% nu are nici o vina austriacul ca a tras la acel urs cum 100% nu e vina austriecilor ca noi ne taiem padurile de buna voie!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 10 Mai 2021, 10:35

Am vazut ca declara ca o puscat o ursoaica.
Era sa scriu rusoaica...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 10 Mai 2021, 10:56

Croco scrie:
tehărău scrie:O personalitate care a luat atitudine. Poate n-ar fi rău să-l motivam pentru a o face și în viitor.

Obiceiurile acestea sunt ceausiste, demne de oameni slabi, care n-au incredere in fortele proprii! Sa propui asa ceva este un semn!


Conform deductiei logice enunțate, al puternic se luă de cel slab... :ymsmug:

Hai sictir și n-am cuvinte! :ymparty:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 10 Mai 2021, 11:02

Ma, tariceni mai suntem! Când ne-o luam, că de ce nu ne țin alții partea.
Când se bagă la înaintare câte unul, că noaptea ca hoții, că mătușa, că iar n-are bască!
Mă, e forum și zice fiecare ce vrea, sunt de acord. Pana la urmă au rost și postările aiurea, ca mai facem bășcălie în grupuri restrânse :)] :-c
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 10 Mai 2021, 12:53

tehărău scrie:https://adriannastase.ro/2021/05/07/vrem-o-vanatoare-ca-afara/

O personalitate care a luat atitudine. Poate n-ar fi rău să-l motivam pentru a o face și în viitor.

+10 și de la mine pentru Năstase!

Aici trebuie să vedem partea bună și anume aceea că nea Năstase 7 case este de partea noastră a vânătorilor! Pentru asta un mare Bravo!
Nu contează ce a făcut, sau ce face și în ce domenii!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Croco pe 10 Mai 2021, 18:22

“Pentru ca urau gandacul, furnica si viespea au votat insecticidul. Au murit toti, chiar si greierele care nu a mers la vot.” - …
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde zeb stump pe 11 Mai 2021, 07:30

Nu sunt şi nu am fost fan al lui Nastase...dar cred ca a ne rezuma la pasajul cu "gestionarii au nevoie de bani ca sa duca hrana in munti", nu tb scoasa din context, pt a pretinde ca vorbeste prostii...În ansamblu, declaraţia lui e chiar OK, si e de lăudat pt asta, îşi asumă o opinie care, cel puţin în aceste circumstanţe, nu-i poate atrage decat antipatii...Sunt multi din cei cu putere de decizie care gandesc la fel şi stiu că asta e realitatea, dar, pt. a conserva/castiga capitalul politic, fie iau pozitia ghiocelului, fie mai rau, le canta in struna "activistilor de mediu"...
Până la urmă, si acest argument, cu banii necesari "pt a duce hrana in munte", chiar asa pueril, e pe măsura unora din argumentele "activistilor"...
Cu ce e mai destept/mai real argumentul celui de la Agent Green că vina era a păgubiţilor că "aveau nişte câini ca nişte Chihuahua şi nu aveau gard electrificat" şi că "trebuia să aibă câini ciobăneşti şi gard electrificat"...?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2021, 07:35

https://www.mediafax.ro/social/asociati ... e-20071301

Pentru cine n-a văzut aseară la B1 TV intervenția domnului Marmureanu, ar fi bine s-o caute. Nu o comentez pentru că n-am prins-o chiar pe toată. Din ce am văzut, am ieșit chiar șifonati.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 11 Mai 2021, 07:43

Păi "așa de superficial nu l-am crezut. Totuși, îl consider un om inteligent care poate mult mai mult de atât."
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2021, 17:44

Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 11 Mai 2021, 20:58

Cam rar așa vorbe dulci prin presă :ymhug:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 12 Mai 2021, 07:06



Jos pălăria! Sau chapeau bas, cum s-ar zice în limba maghiară! ...

Care radeai când ziceam ca votez cu ei? :D
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ciprian_1 pe 12 Mai 2021, 09:12

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 12 Mai 2021, 09:38

https://www.bbc.com/news/science-environment-57068182

Emoția aduce voturi, voturile aduc puterea, puterea aduce banii. Banii sunt reinvestiti și în dezvoltarea altor emoții. Dacă întrerupi lanțul asta, nu-i democrație.
Daca-l lași, încet dar sigur ne ducem draq. Singura soluție e sa produci emoția corectă. Dar ai bani, timp, idei pentru asta? Ai organizații puternice?
N-ai! Ca suntem deștepți și cu simț critic dezvoltat!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde vpetrisor pe 12 Mai 2021, 09:40

vpetrisor
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2009, 21:21

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate