Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:39

Steyr monobloc

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Steyr monobloc

Mesajde sergione pe 07 Iun 2021, 15:35

Va salut colegi forumiști,

A folosit/deține cineva o astfel de arma?
Este relativ noua pe piața, informații destul de putine, dar mie personal mi se pare foarte interesantă, având in vedere construcția țevii și a culatei dintr-o singura bucată de oțel, cum de altfel pare și ergonomica, cu multiple posibilități de personalizare!
Producatorul se laudă cu o precizie de invidiat, mai ales in cazul seriilor mai lungi de tragere!

Respecte tuturor!
sergione
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Sep 2013, 15:53

Re: Steyr monobloc

Mesajde violiv pe 07 Iun 2021, 18:36

Cand am auzit de ea mi-am zis "e perfecta pentru romani, ca oricum nu schimba o teava uzata niciodata".
Sincer, m-am asteptat sa fie o arma buna la pret decent. Ideea parea OK ... scapi de o gramada de prelucrari mecanice, ajustari, bla-bla. Si nu esti Blaser ca sa ceri pe o teava cat pe o arma buna (metoda de fabricatie a ansamblului culata-teava la noua Steyr fiind exact aceeasi ca cea folosita la tevile de Blaser).
Din pacate, cand am vazut pretul ... am si uitat ca exista arma. Adica scoti o arma cu mecanica inventata acu' 10-15 ani, foarte putin "imbunatatita", realizata printr-un procedeu mai simplu si mai ieftin si o pui pe piata la pret dublu ... si nici nu-i Blaser, nu-i nici cu armare liniara, nu oferi tevi de schimb (ansamblul, la fel ca la Heym SR 30). Efectiv nu m-a mai interesat. Poate daca auzeam ca stie sa si caute vanatul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 148 vizitatori

Publicitate