Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:03

BLASER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: BLASER

Mesajde AXP pe 01 Iul 2021, 15:46

Pentru pasionații Blaser, un link posibil util:
https://gs-stocks.com/en/
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: BLASER

Mesajde bibicu pe 18 Sep 2021, 17:54

Am avut multe arme...in multe calibre. Blaser insa mi-a dat siguranta intordeauna ca glontul se duce unde vreau eu.
Nu sunt un adorator Blaser(arme scumpe) pentru ca am folosit in acelasi timp in alte calibre si Savage_(223, 270, 308), arme desconsiderate pentru ca sunt ieftine. Va garantez ca isi fac treaba excelent insa cu o optica buna, buna.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: BLASER

Mesajde Croco pe 19 Sep 2021, 18:19

E usor sa confunzi arma si cartusul! Pe langa faptul ca are caracteristici care o fac mai buna decat altele pentru vanatoare, Blaser sufera la capitolul pret! Intr-o tara in care esti limitat la precizie e ca si cum vorbesti de funie in casa spanzuratului. Precizia depinde de camera cartusului, de actiune, de teava. Nu ca teava e scurta si eventual subtire, actiunea liniara, optica este amovibila!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BLASER

Mesajde RaduCR pe 12 Oct 2021, 15:08

https://www.blaser.de/en/r8x/

Pentru cei care se considerau limitați de numărul de boabe la Blaser....

O zi placută,

RaduCR
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 12 Oct 2021, 20:30

"Mare premiera" e un pic tras de par. Doar pentru R8 este premiera.
In istoria Blaser, pentru R 93 a existat varianta LR ca si cea Tactical, ambele cu magazii clasice, de capacitate mai mare.

Inca de la primul model de arma fara sistem, trecand prin Mauser 66, Merkel KR 1, Blaser R 93, problema capacitatii magaziei a fost o problema. Asta pentru ca lipsind culata si inchizatorul clasic, tragaciul este plasat mult mai in fata si ocupa pe lungimea armei locul magaziei. Astfel, cartusele pot fi inghesuite doar in micul spatiu pe verticala ce ramane intre inchizator si tragaci si arma poate fi incarcata numai pe sus.
R 8 a fost o mica evolutie avand grupul tragaci + magazia mobile dar si silueta armei mai masiva pentru a putea gazdui inca un cartus.
La varianta LR, montarea unei magazii clasice a fost posibila prin mutarea tragaciului vreo 5 cm mai in spate.
Exact schema asta a fost aplicata si la noul R8.
Daca priviti cu atentie veti observa o piesa in plus intre sasiu si pat, ca si tragaciul plasat mai in spate cu cativa centimetri.
Pentru mine, Blaser pierde astfel o calitate esentiala - lungimea semnificativ mai mica decat a armelor cu sistem clasic si echilibrul mai bun. Sa mai zic ca si distanta pana la manerul inchizatorului creste cu acei centimetri si miscarea de armare, mai ales timpii de incarcare si revenire la tragaci vor fi mai lungi. Mai bine sa favorizeze trasul rapid si bine a 3-4 cartuse decat lent si prost 10.
Pe plan estetic, clasica magazie ascunsa in pat mi-a placut mult mai mult decat cutiile de tabla sau plastic care ies dedesubt. Iar magazia cea noua e chiar urata-urata.

Foarte probabil ca a existat cerere daca au facut-o, vor exista si clienti pentru ea. Eu raman la parerea ca mai usoara, manevrabila, compacta, echilibrata decat R 93 nu e niciunul din multele modele de R 8.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde Ghinda pe 13 Oct 2021, 11:00

Achiesez total!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 12 Mai 2022, 10:12

Salut.
Cunoasteti daca pentru Blaser K95 se pot folosi aceleasi aparate mecanice de ochire ca pentru Blaser R8? Se poate muta foita si cuiul catarii de la un model la altul sau trebuie achizitionata si rampa care vine prinsa pe arma?
Ma intereseaza daca pot folosi pe K95 sistemul contrast sight cu alb folosit la R8.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 25 Aug 2022, 07:51

Salut.
Cunoasteti daca de la lansarea modelului Blaser R8 a fost inregistrat vreun accident cu acest model din cauza sistemului de inzavorare utilizat de inchizatorul liniar sau din cauza altor componente?
La modelul R93 au fost cateva intamplari nefericite dar la R8 exista asemenea probleme?
Multumesc.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde Croco pe 25 Aug 2022, 14:21

Singura arma pe care regret ca am vandut-o este o Blaser R93 Professional in 223Rem. La caprior era letala: si la 5m si la 350m. Era letala si pentru iepure la 170 m, cred!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 25 Aug 2022, 22:12

hunterboy scrie:Salut.
Cunoasteti daca de la lansarea modelului Blaser R8 a fost inregistrat vreun accident cu acest model din cauza sistemului de inzavorare utilizat de inchizatorul liniar sau din cauza altor componente?
La modelul R93 au fost cateva intamplari nefericite dar la R8 exista asemenea probleme?
Multumesc.


Nu! Niciun accident soldat cu rani pentru om.
Am vazut istorisirea si poze de la o greseala a utilizatorului, care a tras cu teava infundata. S-a umflat, n-a crapat, n-a sarit inchizatorul, inca se putea manevra dar n-a mai incercat nimeni sa traga cu ea. Pe capul inchizatorului prezenta ceva impresiuni.
Mai stiu ca au testat unii cu cartuse de teste, incarcate la presiuni progresiv mai mari peste cele normale. A rezistat pana la cat au putut sa testeze, undeva catre dublul presiunilor normale.
In mod cat se poate de real e foarte-foarte sigura in utilizare.

P.S. pe de alta parte s-au inmultit plangerile "minore" legate de timpii enormi de asteptare, preturile uriase imediat cum te indepartezi de varianta de baza dar si pentru e evidenta scadere a atentiei la finisaje, cu impact atat estetic cat si functional ... in special percutie deficitara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde Croco pe 26 Aug 2022, 02:04

violiv scrie:Mai stiu ca au testat unii cu cartuse de teste, incarcate la presiuni progresiv mai mari peste cele normale. A rezistat pana la cat au putut sa testeze, undeva catre dublul presiunilor normale.

Trebuie sa gresesti flagrant, chiar esti suspect de prostie daca te apropii de dublul presiunii.
Desi e cunoscuta fobia mea pentru Blaser, R93 e singura. Repet, imi venea bine, era manevrabila. Legat de precizie, e alta discutie. Am tinut sa precizez sa nu se inteleaga altceva.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BLASER

Mesajde marc pe 08 Sep 2022, 18:46

hunterboy scrie:Salut.
Cunoasteti daca pentru Blaser K95 se pot folosi aceleasi aparate mecanice de ochire ca pentru Blaser R8? Se poate muta foita si cuiul catarii de la un model la altul sau trebuie achizitionata si rampa care vine prinsa pe arma?
Ma intereseaza daca pot folosi pe K95 sistemul contrast sight cu alb folosit la R8.
Multumesc.


Intrebarea mea este asemanatoare..se poate demonta foita inaltatorului de la R93 ?
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: BLASER

Mesajde TudorB pe 08 Sep 2022, 20:50

Buna seara,

Da. Se poate da jos. Dar e recomandat sa mergi la un armurier pentru asta.
Merge si cu flex ul dar s ar putea sa nu iti placa la final.
Intrebare: de ce ai face totusi asta?

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: BLASER

Mesajde marc pe 08 Sep 2022, 21:43

TudorB scrie:Buna seara,

Da. Se poate da jos. Dar e recomandat sa mergi la un armurier pentru asta.
Merge si cu flex ul dar s ar putea sa nu iti placa la final.
Intrebare: de ce ai face totusi asta?

TudorB


Daca se poate ..cum ?Fara flex sau armurier.
Vreau sa o demontez deoarece catarea s-a rupt mai demult din cauza unei lovituri..
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: BLASER

Mesajde TudorB pe 09 Sep 2022, 06:43

Ai PM.
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 09 Sep 2022, 16:54

Fara sa strici foita nu prea merge. Am auzit/citit de zeci de variante, cu magneti, ciocane de cauciuc, vibratii, bla-bla. La niciuna din cele 5 tevi ale mele n-a functionat. A fost o prostie inca din proiect la R93 ... de aia la R 8 au schimbat sistemul si o poate demonta oricine.

Dupa ce dai foita jos e usor ... o piulita prinde baza de teava. Mai e si niste lipici pe acolo dar cedeaza usor.
In teava ramane un mic prezon, fixat si acesta cu lipici. Daca-l lasi acolo si nu este luneta foarte aproape de el se va agata mereu de ceva. Unele prezoane se desurubeaza usor, altele merg numa' cu flexul. Apoi ramane in teava o gaurica filetata care ar trebui acoperita cu ceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde marc pe 09 Sep 2022, 19:30

Cu ajutorul sfaturilor primite de la un coleg forumist operatia a reusit...pacientul aproape traieste :D
Am incalzit baza cu o suflanta cu aer cald cu rabdare ..pana cand a inceput sa se deslipeasca,am fortat putin in sensul desurubarii si cred ca s-a smuls din prezon.Ulterior prezonul a iesit tot prin incalzire si rotire cu un patent.Mai sunt ceva urme de lipici de curatat dar nu arata prea rau si mai ramane gaurica de acoperit.

Multumesc pt ajutor !
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: BLASER

Mesajde cata pe 02 Feb 2023, 09:13

Pentru demontarea foiței la Blaser eu am procedat în felul următor (o variantă găsită pe un site englezesc, care pentru mine a funcționat):
- se desfac șuruburile de la foiță și dintr-o parte și din cealaltă (cele imbus);
- recomandarea acolo era să se prindă țeava în menghină (bineînțeles cu o protecție de piele/cauciuc, pentru a nu distruge țeava), eu personal am ținut-o în mână;
- din partea opusă foiței se bate în țeavă cu un ciocan de cauciuc(aplicând practic niște șocuri, care vor dezlipi adezivul) până când acel bolț care este lipit în țeavă iese;
Succes!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: BLASER

Mesajde cata pe 02 Feb 2023, 09:13

Pentru demontarea foiței la Blaser eu am procedat în felul următor (o variantă găsită pe un site englezesc, care pentru mine a funcționat):
- se desfac șuruburile de la foiță și dintr-o parte și din cealaltă (cele imbus);
- recomandarea acolo era să se prindă țeava în menghină (bineînțeles cu o protecție de piele/cauciuc, pentru a nu distruge țeava), eu personal am ținut-o în mână;
- din partea opusă foiței se bate în țeavă cu un ciocan de cauciuc(aplicând practic niște șocuri, care vor dezlipi adezivul) până când acel bolț care este lipit în țeavă iese;
Succes!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 08 Mar 2023, 10:19

Salut.
Va rog un sfat.
De unde pot achizitiona un sistem de ochire mecanic pentru Blaser r8.
As vrea sa inlocuiesc pe un Blaser K95, credeti ca s-ar potrivi?
M-ar interesa doar foita si telul varianta in culori de contrast, foita cu dunga alba si telul rosu.
Multumesc.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 09 Mar 2023, 19:43

Vreau si eu!!!

O teava este in 375 h&h, cealalta in 308 W. Ambele au 14", adica un pic peste 30 cm. Si omul chiar trage cu ele!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 09 Mar 2023, 19:56

hunterboy scrie:Salut.
Va rog un sfat.
De unde pot achizitiona un sistem de ochire mecanic pentru Blaser r8.
As vrea sa inlocuiesc pe un Blaser K95, credeti ca s-ar potrivi?
M-ar interesa doar foita si telul varianta in culori de contrast, foita cu dunga alba si telul rosu.
Multumesc.


Nu stiu sigur daca se potrivesc.
Dar nu te vor ajuta cine stie ce. Sint tot late, tot cu muchii aproximativ rotunde, adica difuze cand le privesti.
Poate gasesti ceva aici:

https://www.recknagel.de/en/products/sights/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde drflorea pe 10 Mar 2023, 08:49

Vreau si eu!!!

O teava este in 375 h&h, cealalta in 308 W. Ambele au 14", adica un pic peste 30 cm. Si omul chiar trage cu ele!


Super tare, pe legea nostra se incadreaza perfect, teava mai lunga de 30cm, fara pat rabatabil :D
Un 223 in configuratia asta ar fi super la combatere. :ymhug: 375 H&H mi se pare o aroganta, cred ca pierzi jumatate din potentialul cartusului.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 10 Mar 2023, 10:55

Pe legea noastra NU se incadreaza deloc.
La pariu ca are sub 60 cm toata! Si atunci nu e "lunga" iar cu "scurte" n-ai voie sa vanezi.

P.S. uite cam cat pierzi la 223 daca tragi din teava de 30 cm, fata de una lunga:

https://rifleshooter.com/2015/12/223-re ... -6-inches/

Uite si la 308 w:
https://rifleshooter.com/2014/12/308-wi ... 8-to-16-5/

Si gasesti in articol link si la 300 wm. La 375 nu s-a muncit nimeni sa experimenteze.

Vei vedea, ca dincolo de parerile preconcepute cum ca teava lunga pune proiectilul "cu mana" in tinta, pentru folosire la distante vanatoresti nu inseamna mare lucru daca tragi dintr-o teava de 50, 40 sau chiar 30 cm ... toate se invart pe la 100-150 m/s pierdere.
Desi teoretic si practic, un tub cu mai putina pulbere pierde procentual mai putin din viteza odata cu scaderea lungimii tevii, nu se intampla ca un tub cu mai multa pulbere, care lanseaza exact acelasi proiectil din exact aceeasi teava scurta, sa-l trimita cu viteza reala mai mica decat cea obtinuta din tubul mai mic. Adica, indiferent de lungimea tevii, un 300 wm va lansa un proiectil cu viteza mai mare decat un 308 W, oricat ar fi teava de lunga sau scurta dar de aceeasi lungime la ambele.

Da! Irosesti mai multa pulbere, scoti mai mult zgomot, fum si flacara dar proiectilul plecat din 375 h&h va pleca mai iute decat orice proiectil tras din orice incarcatura posibila de cartus de arma scurta ... sa zicem un 357 mag, ca-i mai aproape la diametru, va purta mai multa energie si va da jos vanatul mai bine. Pentru cei care alearga dupa fiecare Joule dar vor o arma cu teava cat mai scurta, e mai bine sa traga un magnum al proiectilului decat un standard.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde drflorea pe 13 Mar 2023, 09:06

Pe legea noastra NU se incadreaza deloc.


Ai dreptate, uitasem ca se mentioneaza si lunigimea totala, si e clar ca manerul impreuna inchizatorul nu aduna 25 cm, dar probabil se pot comnda tevi ceva mai lungi, cat sa se incadreze. Sau o frana de gura mai deosebita :)

Ma gandeam la 223 pt ca e mai usor de gestionat reculul, si chiar cautam intr-o perioada un 223 cat mai usurel.
Clar ca un cartus magnum va trimite glontul cu viteza mai mare decat unul standard dar si pierderea de viteza este mai mare, iar reculul cred ca e foarte greu de gestionat.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: BLASER

Mesajde Septimiu pe 26 Apr 2023, 13:39

O intrebare de nestiutor: la Blaser R8 cu pat din plastic, dintr-o bucata, se poate monta un pat de lemn din 2 bucati? Ma refer la zona dintre cele doua parti din lemn din imaginea urmatoare:
R8.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: BLASER

Mesajde Septimiu pe 26 Apr 2023, 14:13

Cred ca am gasit raspunsul... R8 Professional are patul dint-o bucata si cred ca se potriveste doar patul de la Professional Success.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 27 Apr 2023, 06:33

Cele mai multe cote/dimensiuni sint identice la cele doua modele de sasiu.
Diferenta majora este la grosimea/latimea la mijloc. Cel pentru profi este mai ingust si se ingroapa intre lateralele patului. Cel standard are lateralele mai groase si decupate in "S". Poti pune un pat din 2 bucati pe sasiu profi dar lateralele lemnului la pat si uluc vor ramane in aer. Naspa si estetic si functional.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 10 Feb 2024, 20:20

Salut.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat.
Cum se demonteaza foita inaltator de la un Blaser K95? Am atasat cateva poze cu modelul de foita.
Suruburile din lateral se scot dar mai are un opritor inauntrul foitei pe care nu reusesc sa il scot ca sa culiseze foita pana iese din locas. Nu stiu cum se scoate acel opritor. Foita mai are o gaura deasupra dar opritorul dinauntrul ei nu poate fi desfacut.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde cata pe 10 Feb 2024, 20:46

Ca la R93, scoți țeavă și bați cu un ciocan de cauciuc din partea opusă foiței până se distruge șurubul interior. Spor!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 205 vizitatori

Publicitate