Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Noi 2021, 05:38

Cum pot deveni membru la o asociatie din Germania

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, the_mav, madalin122582

Cum pot deveni membru la o asociatie din Germania

Mesajde mariusv pe 06 Ian 2021, 14:51

Salutare si La multi ani tuturor ! Sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie . Am incercat sa caut informatiile necesare de care am nevoie dar nu am gasit nimic concret . De ceva timp am plecat impreuna cu familia in Germania ,Frankfurt si cum nu pot scapa de acest microb , doresc sa continui si aici vanatoarea . Daca exista un coleg care mi-ar putea spune de ce acte am nevoie sau care este deja inscris intr-o asociatie (in Landul Hessen ) si m-ar putea ajuta as fi recunoscator . Multumesc !
mariusv

Re: Cum pot deveni membru la o asociatie din Germania

Mesajde laurul pe 06 Ian 2021, 15:33

Sigur colegii din Germania te vor ajuta cu info.
Mai ales daca treci pe la prezentari.
Spor!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde mialxx pe 06 Ian 2021, 19:13

In primul rind trebuie sa cunosti un vinator de acolo, altfel uita.
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Mesajde popaliviu pe 06 Ian 2021, 23:05

Eu în Austria am început totul de la zero în noiembrie, în martie am examenul. Nu cunosc nici un vânător aici, așa că m-am gândit, decât să vânez cu permis anual(Jahresjagdkarte) sau permis de străin( Ausländerjagdkarte), să fac niște cursuri și să dau examen. Să le învăț și tradiția, să cunosc și câțiva vânători cu ocazia asta. În proporție de 80 % este la fel cu materia din România, doar că aici sunt câteva aspecte mai detaliate. Ce mă bagă în ceață, este limbajul vânătoresc în germană :D doar ce am învățat și eu germană, iar acum este practic altă mâncare de pește, ca un dialect. Sper să reușești în Germania fără dificultăți! :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Locaţie: Salzburg Austria

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 07:56

Examen poti sa dai fara Probleme, dar asta nu garanteaza ca o sa vinezi. Eu vorbesc din experieta nu din ce spun altii. Cunosc multi Elvetieni ce nu pot merge la vinatoare in Germania sau Austria pt. ca nu cunosc pe nimeni si nu primesc permis de vinatoare. Tot la fel cunosc Nemti care locuiesc aici in Elvetia si tot asa nu au sanse sa vineze pt. ca nu i invita nimeni. Fara invitatie nu primesti permis de vinatoare.
Daca nu te recomanda cineva, sansele sunt minime. In Austria e un pic mai simplu, dar scump rau!
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Mesajde mariusv pe 07 Ian 2021, 14:16

Va multumesc tuturor pentru sfaturi ! Am gasit pe cineva care detine un fond de vanatoare impreuna cu cativa prieteni . Problema este ca-i foarte departe de mine , dar mai aproape decat Romania :lol:
Sper sa gasesc pe cineva mai aproape de mine ,in Landul Heseen .
mariusv

Mesajde PalarieVerde pe 20 Iul 2021, 14:15

Buna ziua,

in primul rand, aveti nevoie de permisul de vanatoare(Jagdschein). Pentru el trebuie urmat un curs, de obicei organizat de asociatia locala de vanatoare (Jägerschaft), odata cu inceperea cursului, deveniti si membru al asociatiei in mod normal. Exista si scoli private, mult mai scumpe, insa nu recomand, cursul clasic, ceva mai lung, va da ocazia sa cunoasteti oameni noi si pentru mine a fost o experiente placuta. Examenul e unul din cele mai grele din Europa, se lauda nemtii... E intr-adavar destul de invatat, eu am luat examenul anul asta in NRW si jumatate au picat. Nu e grav, in trei luni, au o a doua sansa, altfel, repeta cursul, care costa cam 1000€ cel putin. Examenul are trei parti in NRW, in Hessen un pic altfel banuiesc, dar aceeasi structura: un examen teorietic (din 500 intrebari in NRW), examen de tir (in Hessen probabil usor altfel) (flinta, carabina 100m, carabina mistret in goana-50m)-cel mai usor, si examenul oral, de fapt proba de foc- aici se testeaza la foc incrusiat vreo cinci discipline, de la protectia mediului, biologie animala, manuirea armelor si armurarie, silvicultura, legislatie, gospodarie si tehnici de vanatoare.

In privinta argoului vanatoresc german, trebuie pur si simplu invatat, si nemtii au dificultati cu el insa nu e chiar atat de greu...

Dupa obtinerea permisului, e intr-adevar dificil sa gasiti un domeniu de vanatoare (Revier) unde sa primiti fie invitatie fie un Begehungsschein. Cu putin noroc insa, odata inscris intr-o asociatie locala, cred ca exista sanse.

Va urez succes!
PalarieVerde

Mesajde Ghinda pe 20 Iul 2021, 14:53

Succint și la obiect! Jumătate iertat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Înapoi la Utilitare