Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Protecție auditiva

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Protecție auditiva

Mesajde bogdan187 pe 12 Sep 2021, 22:50

Va salut ,
Cochetez de ceva vreme cu achiziția unor protecții auditive pentru vanatoare (lucru care l-am lalait) , iar la ultima ieșire , dupa ce am tras cu carabina (cu muzzlebrake ) a unui prieten , am ramas cu o ureche înfundată , care de fapt este doar senzația , afectat fiind nervul auditiv si eu condamnat la o luna tratament cu prednison . ( mancare fara sara ) .
Asadar , hotărârea este luată , doar ca nu ma pot hotăra asupra unui model ….. întrebarea este , voi folosiți asa ceva ? Si daca da ce modele ?
Menționez :
- vanez preponderent vanat mic , si ma depalsez im medie 15km la o partida .
- Sunt gras , deci transpir ( asta scoate din joc castile peste urechi )

Multumesc !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Protecție auditiva

Mesajde popaliviu pe 13 Sep 2021, 06:49

Salut. Varianta ieftină, dopuri simple pentru urechi, iar varianta scumpă sunt dopuri electronice pentru urechi cu atenuarea focului de armă și amplificarea vocii sau sunetelor înconjurătoare(3M Peltor EEP-100)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Protecție auditiva

Mesajde rhazvan pe 14 Sep 2021, 17:26

bogdan187 scrie:Va salut ,
Cochetez de ceva vreme cu achiziția unor protecții auditive pentru vanatoare (lucru care l-am lalait) , iar la ultima ieșire , dupa ce am tras cu carabina (cu muzzlebrake ) a unui prieten , am ramas cu o ureche înfundată , care de fapt este doar senzația , afectat fiind nervul auditiv si eu condamnat la o luna tratament cu prednison . ( mancare fara sara ) .
Asadar , hotărârea este luată , doar ca nu ma pot hotăra asupra unui model ….. întrebarea este , voi folosiți asa ceva ? Si daca da ce modele ?
Menționez :
- vanez preponderent vanat mic , si ma depalsez im medie 15km la o partida .
- Sunt gras , deci transpir ( asta scoate din joc castile peste urechi )

Multumesc !



Salutare!

Protectia auditiva este obligatorie daca vrei sa nu ai auzul afectat sau sa dezvolti tinitus. De fiecare data cand auzi tiuit inseamna ca ti-a fost afectat iremediabil auzul.

Eu folosesc castile 3M PELTOR SPORTTAC (cand nu e prea cald) si sunt foarte multumit. Am si niste dopuri de la Beretta (dar probabil functioneaza cam orice fel de dopuri care ti se potrivesc).

Variante sunt multe, dar n-am auzit lucruri foarte bune despre castile in ear cu amplificare de la Peltor(se strica rapid).

Probabil si cele custom molded pentru urechea ta sunt f bune.

In concluzie: poti alege in functie de buzunar dar neaparat foloseste ceva.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Protecție auditiva

Mesajde Andrei28 pe 14 Sep 2021, 19:07

Buna,eu as merge in locul tau pe shothunt dacă ar fi sa le aleg pe cele mai ușoare,mici și care sunt si active.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Protecție auditiva

Mesajde the_mav pe 14 Sep 2021, 20:10

Peltor active, de departe peste altele asemanatoare, inclusiv castile active, peste cele de la Gloryfire, Act Fire Decibullz ori Westone.
Nu numai pentru vanatoare, ci si pentru alte utilizari unde se produc zgomote mai intense si mai indelungate decat la vanatoare.
Daca mergi pe versiunile tactice de la.Peltor sa poti lega si prin bluetooth device-uri, deja e alt nivel.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Protecție auditiva

Mesajde Clujeanul pe 14 Sep 2021, 20:47

bogdan187 scrie:Menționez :
- vanez preponderent vanat mic


Chiar trebuie protectie pt auz?
Eu vanez si trag cu lisa de aproape 40 de ani. Imi fac audiograma (sau cum ii spune la chestia aia) in fiecare an cam de 20 incoace. Nu am probleme cu auzitul.
Daca tragi cu amortizor de recul la gura tevii de carabina, cred ca bubuie. Dar cu lisa...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Protecție auditiva

Mesajde bogdan187 pe 14 Sep 2021, 22:59

Va salut ,

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi ! Se pare ca pentru ce doresc eu , shothunt erau ce trebuie , dar :
- sar cu mult bugetul alocat ( principalul motiv pentru care nu le-am cumparat )
- au baterii care se schimba si nu tin mai mult de 2 saptm , fie ca le folosesti , fie ca nu .

Urmatoarele erau peltor lep 100, lep 200 sau tep 200, dar am auzit numai lucruri mai putin bune despre ele , deci pas (cu toate ca sunt destul de scumpe ) .
De departe cele mai laudate au fost peltor sport track , peste urechi si Sordine supreme prox gel . Cu bunavointa unui coleg de vanatoare si a unui prieten , am putut face o comparatie fizica intre cele doua . Castigatoare au iesit Sordin . Asadar :
- la capitolul comoditate , gelul de la Sordin este super , nu se incalzeste si se muleaza mult mai bine pe exteriorul urechilor , au o plaja mai larga de reglaje - sunt mai mari , lucru care reprezinta un avantaj daca esti mai ,,capos ,,
- la capitolul sunete venite din exterior . La peltor ai foarte mult zgomot de fond ( comparatia s-a facut cu ele la maxim ) , fata de sordin care filtreaza zgomotele de fond si auzi doar ce te intereseaza cu vreo 30% mai clar si mai tare decat Peltor .
- de asemenea izoleaza simtitor mai bine sunetele tari.

In concluzie , chiar daca nu o sa mai port palarie la vanatoare si chiar daca sunt mai scumpe decat Peltor (1100-1300) am ales sa comand o pereche de Sordin .
Dupa ce incepe sezonul la fazan/iepure si le port o perioada , revin cu update .

Seara placuta!
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Protecție auditiva

Mesajde ventura pe 15 Sep 2021, 08:22

Am discutat acum ceva ani (12-15 ani), cand eram pasionat de talere, cu un ORL-ist.
L-am rugat sa-mi recomande niste dopuri active pentru urechi.
Nu era asa de multa "oferta" pe piata ca acum, iar preturile erau prohibitive.
Mi-a spus ca nu-i suficient sa acopar cu un dop "gaura" urechii, ci ca ar trebui sa protejez toata zona.
Astfel, castile clasice ar fi mult mai protective.
Eu nu am reusit la acel moment sa gasesc ceva care sa nu ma deranjeze cand epolez, asa ca am cumparat vreo 2 casti si am renuntat la ele repede...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Protecție auditiva

Mesajde popaliviu pe 15 Sep 2021, 08:35

Eu pe astea le folosesc, dar numai la poligon înăuntru. Calitate-preț sunt după părerea mea, de neegalat. Afară în aer liber, nimic. Am folosit dopuri simple pentru urechi, din spumă și pot spune că își fac treaba, atât la talere cât și cu pistolul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Protecție auditiva

Mesajde pipabh pe 15 Sep 2021, 10:30

Dupa Peltor 3M sportac care ma deranjau la epolare acum folosesc Dorr, singurul lucru care am sa-l bag de vina este faptul ca acumulatorul nu tine o zi !!! mai trebuiesc inchise intre goane.

https://www.doerr-outdoor.de/de-de/outd ... rschutz%2f
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Protecție auditiva

Mesajde Ghinda pe 15 Sep 2021, 11:23

Ar trebui întrebat un vânător bătrân ce foloseau.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Protecție auditiva

Mesajde pipabh pe 15 Sep 2021, 11:49

Ghinda scrie:Ar trebui întrebat un vânător bătrân ce foloseau.

Nimic!!!! cu siguranta!! Si cu aceeasi siguranta spun ca nu au folosit ceva pentru ca nu aveau "materialul de vanatoare" existent azi si ... ceea ce merge si azi in continuare lipsa conostintelor si a autodidacticismului despre arme si accesorii vanatoresti! Din pacate!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Protecție auditiva

Mesajde Sly_Fox pe 15 Sep 2021, 12:02

Ghinda scrie:Ar trebui întrebat un vânător bătrân ce foloseau.

Vânătorii bătrâni foloseau țevi lungi taică, țevi lungi! Bubuiala era la distanță și nu deranja! :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Protecție auditiva

Mesajde popaliviu pe 15 Sep 2021, 12:55

Ghinda scrie:Ar trebui întrebat un vânător bătrân ce foloseau.


Foloseau pe dracu' . Drac care era cu Bluetooth. Le mai șoptea la ureche din când în când:" Trage că merge :mrgreen: "
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Protecție auditiva

Mesajde Ghinda pe 15 Sep 2021, 13:40

Am o altă opinie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Protecție auditiva

Mesajde popaliviu pe 15 Sep 2021, 14:12

Sigur nu foloseau nimic pentru că nu era nimic pe atunci. Mă gândesc dacă avea cineva sensibilitate la vreo ureche, băga puțină vată și gata.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Protecție auditiva

Mesajde rhazvan pe 15 Sep 2021, 15:59

Ghinda scrie:Ar trebui întrebat un vânător bătrân ce foloseau.


E o idee, daca mai aude intrebarea.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Protecție auditiva

Mesajde Sly_Fox pe 15 Sep 2021, 17:52

Ghinda scrie:Am o altă opinie.

Știi ce am văzut pe la vechii vânători, pe la începuturile aventurilor mele cinegetice? În afară de țevi lungi am văzut vată băgată în urechi, din gros. Toți aveau vată!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Protecție auditiva

Mesajde Clujeanul pe 15 Sep 2021, 17:59

Cu observatia ca am respect total pentru cine poarta casti sau anumite dopuri la vanatoare, mai ales daca nici macar nu vanez impreuna cu dansul. Si cu convingerea ca-i mai bine cu protectie decat fara:
Mi-aduc aminte ca vanatorii care acuma-s un fel de fosile ciudate, cand ii apuca o treaba scoteau piesa din pantaloni si se rezolvau in mod aproape primitiv si obscen. Acuma sunt tot felul de pampersi mai mult sau mai putin sofisticati, numa buni de folosit chiar si la vanatoare. Ce-i drept, vanatorii aia vechi dupa o vreme incep sa se ude pe cizme. Urata treaba!

Sper ca stiti de gluma.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Protecție auditiva

Mesajde laurul pe 15 Sep 2021, 19:18

Sly_Fox scrie:
Ghinda scrie:Am o altă opinie.

Știi ce am văzut pe la vechii vânători, pe la începuturile aventurilor mele cinegetice? În afară de țevi lungi am văzut vată băgată în urechi, din gros. Toți aveau vată!

Unii chiar in nas....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protecție auditiva

Mesajde laurul pe 15 Sep 2021, 19:20

Ghinda scrie:Am o altă opinie.

TUL... Se numea....
Ptr cine nu stie... Focuri rare....
N a surzit niciunul.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Protecție auditiva

Mesajde violiv pe 15 Sep 2021, 23:05

Surditatea caracteristica vanatorilor este principalul motiv pentru care a fost legalizata in nenumarate tari folosirea amortizoarelor de sunet la gura tevilor. Culmea e ca nu mereu au cerut asta vanatorii ci firmele de asigurari medicale. Cu toate amortizoarele, protectia pe urechi este foarte-foarte recomandata. Exista mult prea multa experienta si mult prea multe cazuri de "partial surzi" definitiv pentru a nu intelege cat de important este. Fara casti pe urechi esti ca si cu picioarele goale in zapada.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Protecție auditiva

Mesajde violiv pe 15 Sep 2021, 23:10

Cele mai performante sint cele simple, pasive, de buna calitate. Cele mai bune ajung la 40 decibeli amortizare, ceea ce inseamna un sunet de vreo 15-16x mai putin intens ... doar ca esti cam surd. De aceea castile electronice sint mai avantajoase. Cele bune chiar amortizeaza in jur de 30 decibeli sau un pic peste si sint foarte bune.
Dopurile electronice nu mi s-au parut la fel de bune.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Protecție auditiva

Mesajde Croco pe 16 Sep 2021, 09:31

Folosesc de aproximativ 5 ani casti Peltor Sport Tac. Nu la vanatoare! Au NRR (reducerea zgomotului) vreo 28 db. (varianta aceasta). Le-am schimbat bateriile (2AAA) o data si cantaresc aproximativ 320g. Sunt multumit de ele.

Peltor Sport Tac:
2 seturi de cupe
Greutate: 320g
Baterii 2AAA, 500h
NRR 20db
Pret 117 euro

Sordin Pro X:
Greutate 340g
Baterii 2 AAA, 600h (pro line, nu basic care e limitata la 150)
NRR 22 db
Mufa Jack de 3,5mm
Pret 177 euro

Sau Howard Leight, Walker, alte variante ieftine, etc Tu alegi! Restul caracteristicilor sunt marketing! Exceptand faptul ca e posibil sa te incomodeze la epolare.
Ma gandesc la o pereche de Howard Leight pentru un prieten!
Ultima oară modificat de Croco pe 16 Sep 2021, 09:39, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Protecție auditiva

Mesajde Croco pe 16 Sep 2021, 09:35

Am vazut prea tarziu ca ai luat Sordin. Sa le stapanesti sanatos! Las postarea, poate foloseste!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Protecție auditiva

Mesajde Croco pe 16 Sep 2021, 09:36

.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Protecție auditiva

Mesajde bibicu pe 18 Sep 2021, 17:39

Foarte bune Sordin. Am avut Peltor si m-au dezamagit profund.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate