Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:41

Cumpar Savage Axis II XP

Anunturi de Vanzari-cumparari pentru orice tip de arma

Moderator: the_mav

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2021, 17:21

violiv scrie:Chiar procurorii sint cei care au dispus.
Judecatorii se scarpina-n barba, deocamdata ... cauza se judeca.

Fără cuvinte...bezna rațiunii!

violiv scrie:Un pic-pic eronat. Dreptul de a importa nu-ti ofera si dreptul de a face inscrisuri pe arme. Asta e reglementat separat si in Ro doar Cugir, Sadu si alte asemenea s-au autorizat pentru acest drept.

Eu doar am citat din lege, nu am scos din burtă.
Secțiunea 2: Marcarea armelor, componentelor esențiale și munițiilor
Art. 90. - Marcarea armelor și munițiilor
(1) Armurierii care produc, transferă, exportă sau importă pe/de pe teritoriul României arme, componente esențiale sau muniții dintre cele prevăzute în categoriile A-C și categoria D pct. 1-3 din anexă au obligația să aplice pe arme, componente esențiale, muniții și pachete de muniții marcaje unice, clare și permanente destinate identificării și urmăririi acestora sau, după caz, să se asigure că au fost realizate, în mod cumulativ, pentru orice armă, componentă esențială, muniție sau pachet de muniții, la momentul introducerii pe piață, următoarele operațiuni:
a) a fost prevăzută cu un marcaj unic, clar și permanent imediat după fabricare și cel târziu înaintea introducerii sale pe piață sau imediat după importul în Uniunea Europeană; și
b) a fost înregistrată în condițiile prevăzute de prezenta lege imediat după fabricare și cel târziu înaintea
introducerii sale pe piață sau imediat după importul în Uniunea Europeană.

Acum, era un răspuns pentru colegul @popaliviu că nu orice nene aplică marcaje pe armele de vânătoare, acest lucru revenind unor persoane autorizate. Că armurierii ulterior apelează în acest scop la Cugir sau la Sadu, asta este altceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde popaliviu pe 26 Sep 2021, 19:27

Mă refeream la firme autorizate, am zis așa "un nene" , pentru că nu oricine are laser care gravează în metal. De exemplu firme care pun cerakote, gravuri și alte nebunii , mă gândeam că pot copia seria după țeavă și pe închizător. Doar este o armă completă, vândută ca un întreg, nu văd de ce ar fi ilegal. Dar așa e legea....
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 27 Sep 2021, 03:21

Practic si teoretic!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 27 Sep 2021, 04:45

@Sly
Drept e ca scrie in lege, dar aproape fiecare din activitatile alea insirate necesita autorizare diferita, au coduri CAEN diferite si inseamna "dotari" diferite. E usor sa te autorizezi ca vanzator, importator. E mult mai dificil sa capeti dreptul de a face reparatii, modificari, greu de tot ca sa "asamblezi" si aproape imposibil sa "produci-fabrici" arme in Ro.
Tocmai ce se amintise in subiectul cu ITP-ul la arme ca politia are inregistrati in Ro numai 7 unitati care ar putea face ITP. Dintre astia, habar n-am cati sint aia care ar fi autorizati sa faca si marcaje.

@popaliviu
Ai putea face asta si singur cu un set de poansoane si un ciocan sau cu lac de unghii, tipar auto-colant si acid sau cu laser, cum ziceai ... da' e interzis expres in lege!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 27 Sep 2021, 10:07

violiv scrie:@Sly
Drept e ca scrie in lege, dar aproape fiecare din activitatile alea insirate necesita autorizare diferita, au coduri CAEN diferite si inseamna "dotari" diferite. E usor sa te autorizezi ca vanzator, importator. E mult mai dificil sa capeti dreptul de a face reparatii, modificari, greu de tot ca sa "asamblezi" si aproape imposibil sa "produci-fabrici" arme in Ro.

Asta așa este! Știu acest lucru deoarece am mai interacționat de-a lungul timpului cu armurieri pentru diferite treburi și spuneau ce au voie și ce nu au voie să facă, în funcție de autorizațiile obținute.
violiv scrie: ce se amintise in subiectul cu ITP-ul la arme ca politia are inregistrati in Ro numai 7 unitati care ar putea face ITP. Dintre astia, habar n-am cati sint aia care ar fi autorizati sa faca si marcaje.

Eu sincer nu știu nici care sunt cei 7 autorizați să facă ITP-ul la fiare. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 27 Sep 2021, 14:34

O sa regretam timpurile acestea! Cum de altfel ne gandim cu nostalgie la acum 20 ani!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 27 Sep 2021, 19:10

ce sa mai zicem decat ca si asta e inca un motiv pentru care iubim tara asta.
daca tot se da o lege in sensul prezentat mai sus de ce naibii nu se ocupa si de pasul urmator prin care sa reglementeze activitati ulterioare ca tu cetatean posesor de arma sa te duci frumos si sa-ti aplice seria si pe teava sau unde mai vor ei ???
dar nu se poate ca nu se vrea!! exact ca si alte legei/hot/ordonante care sunt date si apoi nu se pot aplica ca nu exista norme.

nu stiu bine dar mi se pare ca ARW sunt printre cei mai mari si au si service de reparat arme. ei n-ar putea sa faca asa ceva?

oricum multumesc colegilor de forum pt explicatiile primite.
ajung astfel la concluzia ca decat sa am probleme cu politia in viitor mai bine ma reorientez :?
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 27 Sep 2021, 23:05

Asa e! Cel mai bine, mai sigur si cu cele mai putin riscuri este sa ne reorientam catre noul si mare viitor sport national: spartul de seminte! De pescari s-au luat deja si acusi vor fi fugariti la fel ca vanatorii.
Ma bantuie un gand cum ca si sahul ar putea fi interzis peste cativa ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 28 Sep 2021, 06:46

violiv scrie:Asa e! Cel mai bine, mai sigur si cu cele mai putin riscuri este sa ne reorientam catre noul si mare viitor sport national: spartul de seminte! De pescari s-au luat deja si acusi vor fi fugariti la fel ca vanatorii.
Ma bantuie un gand cum ca si sahul ar putea fi interzis peste cativa ani.


o populatie care nu gandeste este usor de condus, nu ? asa ca n-ar trebui sa ne mire nimic.

ce-mi recomandati un Winchester XPR sau un CZ 557 Eclipse ?
sau puteti sa-mi recomandati niste site-utri din ungaria/austria/germania unde ma pot orienta ?
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde popaliviu pe 28 Sep 2021, 22:12

12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 29 Sep 2021, 09:47

În cel de-al doilea link, pe pagină apare un Mosin Nagant de pe timpul lui Stalin. Ăla este cel mai bun! Deși nu știu dacă are seriile așa cum se cer acum, sigur are steaua roșie ștanțată, și aia încă mai impune respect și teamă chiar și în zilele noastre. Nu cred că va refuza cineva înscrierea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 29 Sep 2021, 13:12

Nici pe departe Mosin-ul nu-i cel mai bun. Am avut si stiu despre ce-i vorba. Dar cu arma aia sigur nu vei avea probleme cu seriile pentru ca armele militare aveau serii pe absolut toate piesele. Pe cele mari e teecuta seria intreaga, pe cele mici sint ultimele doua cifre.
Posibil sa fie probleme la partea cu fabricantul si tara, astea fiind celelalte elemente care trebuie inscrie pe arme, pentru ca pe atunci astea se marcau cu stante, mai putin cu litere. Sageata inscrisa in triunghi este marca celor de la Ijevsk ... da' nu toti stiu asta. Dupa cum sint sigur ca multi dintre cei mai tinerei nu stiu ce inseamna CCCP.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 29 Sep 2021, 16:22

Mosin Nagant din perioada 1927-1936... interesant pt colectionar de arme :D .
daca vreau sa cumpar din strainatate tb sa schimb cumva autorizatia?
am vazut pe un site din cehia un Marlin 336C .....mai ca imi vine sa iau asa ceva. :D
sa nu mai spun de US dar cred ca de acolo implica si taxe vamale, acciza, tva, etc. si mult mai multa bataie de cap
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde drflorea pe 30 Sep 2021, 07:49

daca vreau sa cumpar din strainatate tb sa schimb cumva autorizatia?


Daca vrei sa o iei personal trebuie platita (sau rezervata cum te intelegi cu vanzatorul) platesti arma in termenul mentionat; ceri magazinului/armurierului (nu se poate direct de la persoana fizica), autorizatia de functionare si factura cu seria armei, o traduci (legalizata fara aopstila notariala) ; descarci formularul de accord prealabil (sau autorizatie de import daca nu cumperi din uniune) si il completezi in 2 exemplare; autorizatia o depui inapoi la politie, impreuna cu formulraul completat, traducerea si factura pt. eliberarea accordului prealabil (de fapt primesti inapoi ce ai scris tu cu o stampila si o semnatura pe ea); trimiti acordul cu posta la vanzator (de preferat cu confirmare pt ca trebuie doc original) si astepti.

Vanzatorul obtine autorizatia de export de la politia lui (cam trei saptamani), apoi trimite arma la un exportator autorizat al lor, sau direct catare tine, in functie de legislatia locala si ce autorizari are vanzatorul in tara lui.

In 2019 o arma a venit din Germania cam in 3 luni, iar in 2020 (pandemie) una din Olanda a facut 6 luni.
E vorba de cat dureaza obtinerea documentelor, nu transportul in sine, si mentionez ca la nici una nu am avut autorizatia obtinuta dinainte.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 30 Sep 2021, 09:13

UE a invatat bine de la astia mai obisnuiti cu hartiile...

Imi amintesc cu jale ca acu' 10 ani a durat exact 8 zile de cand am vazut o arma afara pana a sosit pachetul acasa ... si nu aveam autorizatie. Si cand se intindea catre o luna ma suparam.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 30 Sep 2021, 13:26

Din Germania, in 2018, personal, am ridicat-o imediat. Am achitat la primarie o taxa, am ridicat formularul de export si am plecat. Totul a durat 30 minute!
Un prieten a luat din Ungaria acum o luna. E usor sa cumperi din afara Romaniei, din UE!
De oriunde, vine cand sunt toate documentele gata si se gaseste transport.
In 2010, arma a venit repede cu avionul la Otopeni. Am asteptat inainte dupa ANCEX cam 45 zile, dupa politie cam 7-10 zile. In fine, respecti procedurile legale si nu intampini nicio problema.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 30 Sep 2021, 13:37

Si teava de rezerva, la fel! Daca se doreste ceva special, un producator, o camera speciala sau mai stiu eu ce, se poate comanda afara, in UE. E la fel de usor ca in tara. Bani trebuie. Cu timpul se invata si variantele mai ieftine!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 30 Sep 2021, 14:12

Am uitat sa specific! Pentru munitie este la fel. Se obtine de la politie autorizatie (ca si pentru o arma) si se poate cumpara de afara, din UE. Si pentru calibre speciale la fel! Gasesti orice! Daca nu, se face!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde yoghi pe 01 Oct 2021, 01:51

Si socotesti +260...320Euroi transportul.
Coletul vine numai pe un aeroport international....care vrei tu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde pipabh pe 01 Oct 2021, 08:37

Croco scrie:Am uitat sa specific! Pentru munitie este la fel. Se obtine de la politie autorizatie (ca si pentru o arma) si se poate cumpara de afara, din UE. Si pentru calibre speciale la fel! Gasesti orice! Daca nu, se face!

Esti sigur ca si la munitie? Daca ai permis european eu stiu ca poti aduce munitie!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 01 Oct 2021, 09:40

yoghi scrie:Si socotesti +260...320Euroi transportul.
Coletul vine numai pe un aeroport international....care vrei tu.

Sau faci un city break la Sofia, Budapesta, Bratislava, Praga, Viena, etc.
Te duci cu masina.
Spre exemplu Budapesta; pleci din Bucuresti. Distanta o parcurgi cu 600 lei, dus intors. Mai dormi acolo, langa Budapesta, la tara, ca e mai ieftin, 30 euro/noapte. Vizitezi palatul Mariei Teresa, monumentul lui Horthy, vezi care e nivelul de trai, preturile in general. Sau te duci la un concert! Sau te duci la curve! (sexul e pus in valoare mai bine si se vinde bine) Posibilitati sunt multe! Pe langa trei zile petrecute acolo, te alegi si cu ceea ce doresti!
Pentru cei care locuiesc in Ardeal e si mai simplu. Debretin, Seged, Keskemeth, Budapesta sunt variante bune.
Depinde cui te adresezi: vrei sa vinzi IJ-uri cu 1000 lei sau vrei ceva ce in Romania numai folosesti!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 01 Oct 2021, 09:43

pipabh scrie:
Croco scrie:Am uitat sa specific! Pentru munitie este la fel. Se obtine de la politie autorizatie (ca si pentru o arma) si se poate cumpara de afara, din UE. Si pentru calibre speciale la fel! Gasesti orice! Daca nu, se face!

Esti sigur ca si la munitie? Daca ai permis european eu stiu ca poti aduce munitie!

Da, sunt sigur. Legal, orice achizitie se face cu autorizatie de transfer. Cu permis european nu e legal. Nu am spus ca nu se poate cumpara! Ca sa aduci munitia trebuie sa o declari la iesire din tara.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 01 Oct 2021, 18:51

ms de informatii. analizez in continuare si sa vad ce iau.
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2021, 20:59

violiv scrie:Nici pe departe Mosin-ul nu-i cel mai bun. Am avut si stiu despre ce-i vorba.

Era o ironie, la fel ca întreaga postare! ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde popaliviu pe 02 Oct 2021, 23:24

.....
Ca sa aduci munitia trebuie sa o declari la iesire din tara.

Poate la intrare! Și asta dacă este vamă între țări. Dacă nu, te duci unde ai treabă!
De exemplu dacă cumperi muniție legal de la orice magazin de arme din Austria, ca vânător român, nu văd de ce trebuie să o declari la ieșirea din țară(Austria)! Că este cumpărată legal deja. Cine are peste 18 ani, și este vorbitor de germană, ia orice muniție, oricând, fără permis(din Austria).Dacă ești străin, sau sunt suspicioși, îți cer ceva, act, permis(de armă, vânătoare, pașaport european) . Muniția poate o iei pentru vânătoare sau poligon acolo. Dacă îți rămâne, o declari la intrare în România. Sau o iei special pentru vânătoare în România. Deci o declari la vameșii români și atât. Dar pe autoritățile austriece nu le interesează ce faci cu muniția, atâta timp cât nu este nimic ilegal. Cine vrea poate să-și facă și mărgele! Din tuburi goale bineînțeles :mrgreen: sau pline :happy-bouncyredfire:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde yoghi pe 03 Oct 2021, 11:29

La munitia trimisa de armurierul strain cu avionul , se adauga si taxa de materiale periculoase incasata de compania de transport .

La transpotul personal ,poti gasi un politist de frontiera care stie ce documente sunt necesare la intrarea cu munitie si daca nu ai anexa de transfer intracomunitar ....esti in copac.

Ps. Chiar nu gasesti in tara ...o arma si cateva cartuse...si asa dupa 2 ani o vinzi :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 03 Oct 2021, 12:54

yoghi scrie:Ps. Chiar nu gasesti in tara ...o arma si cateva cartuse...si asa dupa 2 ani o vinzi :D

Bună întrebarea, de discutat observația! La o adică ar putea găsi și prin țară o pocnitoare care să se apropie de dorințele lui. Că o va vinde după doi ani, greu de crezut, nu prea va mai avea cui să vândă. Mai sunt câțiva care se încăpățânează să rămână fermi împotriva valului anti arme și anti vânătoare, însă alții din urmă nu mai vin. Acum băieții nu mai merg alături de tați sau bunici la vânătoare, se parfumează, bagă belciugul (pardon, cercelul) în nas să fie cool, se fardează să aibă tenul în trend cu factorul UV, apoi devin "ecologiști". Noroc cu fetele că devin pe zi ce trece mai băiețoase și preiau frâiele, poligoanele încep din ce în ce mai des să fie frecventate de ele, ba chiar și pe la vânătoare le vedem mai des. Bravo lor!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 04 Oct 2021, 15:38

popaliviu scrie:.....
Poate la intrare! Și asta dacă este vamă între țări. Dacă nu, te duci unde ai treabă!
De exemplu dacă cumperi muniție legal de la orice magazin de arme din Austria, ca vânător român, nu văd de ce trebuie să o declari la ieșirea din țară(Austria)! Că este cumpărată legal deja. Cine are peste 18 ani, și este vorbitor de germană, ia orice muniție, oricând, fără permis(din Austria).Dacă ești străin, sau sunt suspicioși, îți cer ceva, act, permis(de armă, vânătoare, pașaport european) . Muniția poate o iei pentru vânătoare sau poligon acolo. Dacă îți rămâne, o declari la intrare în România. Sau o iei special pentru vânătoare în România. Deci o declari la vameșii români și atât. Dar pe autoritățile austriece nu le interesează ce faci cu muniția, atâta timp cât nu este nimic ilegal. Cine vrea poate să-și facă și mărgele! Din tuburi goale bineînțeles :mrgreen: sau pline :happy-bouncyredfire:

Tara = Romania (scuze, pentru mine)
Permisul de arma, cel de vanataoare, carnetele, etc, sunt nationale si au valabilitate doar in Romania.
Pasaportul european itI confera dreptul la circulatie in cadrul UE! Munitie se cumpara cu autorizatie. Eu zic legal! Scrie in 295 daca nu crezi!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 04 Oct 2021, 15:55

yoghi scrie:La munitia trimisa de armurierul strain cu avionul , se adauga si taxa de materiale periculoase incasata de compania de transport .

La transpotul personal ,poti gasi un politist de frontiera care stie ce documente sunt necesare la intrarea cu munitie si daca nu ai anexa de transfer intracomunitar ....esti in copac.

Ps. Chiar nu gasesti in tara ...o arma si cateva cartuse...si asa dupa 2 ani o vinzi :D

Vreau ceva pentru caprior! M-am hotarat la 6 BR Norma. Ma costa 2300 euro arma in Ungaria. Teava Lothar, actiune Remington 700, tragaci Jewel, pat Bravo, magazie AICS. Fa-mi o oferta! Sunt dispus sa o iau din Romania! (tin la calibru si pasul ghinturilor 1:7, restul poate sa fie schimbat)
Piata este impartita, fiecare se adreseaza catre cineva. Nu le poti avea pe toate! Stiu pe cineva care a dat 25.000 euro pe doua arme custom saptamana trecuta sau acum doua saptamani. Aceasta este concurenta! Serviciile evolueaza atat timp cat exista concurenta.
Din pacate, armurierii romani nu vor o bucata din aceasta piata! E greu la inceput, dar e alt nivel! Romanii evolueaza, si ei!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde yoghi pe 04 Oct 2021, 16:55

Ma indoiesc...pana la pamant ca vei lua toata ,,constructia,, la bani astia. Initiatorul topicului vrea Savage axis sau ceva asemanator, pentru asta am zis ca poate gasi aici. Tu esti mai mofturos, prea mult tunning vrei...mergi linistit in Ungaria. :mrgreen:

Ps: sa nu uiti de certificatul de conformitate si de seria pieselor esentiale. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanzari- cumparari arme lise si ghintuite, de tir si cu AC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: cip_frh, Victor florea şi 18 vizitatori

Publicitate