Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:22

Cumpar Savage Axis II XP

Anunturi de Vanzari-cumparari pentru orice tip de arma

Moderator: the_mav

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 04 Oct 2021, 19:29

Croco scrie:
yoghi scrie:La munitia trimisa de armurierul strain cu avionul , se adauga si taxa de materiale periculoase incasata de compania de transport .

La transpotul personal ,poti gasi un politist de frontiera care stie ce documente sunt necesare la intrarea cu munitie si daca nu ai anexa de transfer intracomunitar ....esti in copac.

Ps. Chiar nu gasesti in tara ...o arma si cateva cartuse...si asa dupa 2 ani o vinzi :D

Vreau ceva pentru caprior! M-am hotarat la 6 BR Norma. Ma costa 2300 euro arma in Ungaria. Teava Lothar, actiune Remington 700, tragaci Jewel, pat Bravo, magazie AICS. Fa-mi o oferta! Sunt dispus sa o iau din Romania! (tin la calibru si pasul ghinturilor 1:7, restul poate sa fie schimbat)
Piata este impartita, fiecare se adreseaza catre cineva. Nu le poti avea pe toate! Stiu pe cineva care a dat 25.000 euro pe doua arme custom saptamana trecuta sau acum doua saptamani. Aceasta este concurenta! Serviciile evolueaza atat timp cat exista concurenta.
Din pacate, armurierii romani nu vor o bucata din aceasta piata! E greu la inceput, dar e alt nivel! Romanii evolueaza, si ei!



Oare cate carabine facute din bucati de top crezi ca exista in Ro? Eu estimez ca 100 e un numar mare.
Daca in ultimii 10 ani, mai putin de 100 de astfel de arme au fost dorite, sintem pe val si in urmatorii 10 ani vor mai fi dorite inca 500-1000, oare in cate generatii si-ar amortiza un armurier investitia necesara (si formarea profesionala) necesare pentru a reusi "asamblarea" unor arme "sfert moa"???!!! Ca doar nu-ti comanzi asa ceva care sa traga la fel ca orice amaraciune "sub moa" din raftul magazinelor!
Si daca mesterul a facut-o mai trebuie si testata ... unde faci asta?

La modul cat se poate de serios - e mai ieftin si mai sigur sa-ti comanzi asa ceva afara.

P.S. imi place 6 Norma BR. Pot sa intreb de ce nu 6 Creed sau 6 ARC?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 05 Oct 2021, 07:31

Cred ca 30 stiu eu! Suntem batrani, tinerii au mai mult elan; nu sunt prosti deloc, sunt altfel! De aceea e greu sa te reorientezi profesional, sa te reinventezi si sa gasesti solutii noi!
De ce 6mm BR?
- datorita pedigree-ului cartusului si pasiunii mele;
- capacitatii si usurintei de a arunca un anumit varf cu o anumita viteza;
- cracteristicilor intrinseci ale tubului (lungime gat, unghi umar, capacitate);
- traiesc in Romania
Multe altele!
Si acum sa-ti zic de ce nu: pentru ca e prea mult (6 Creed, as merge pe Dasher daca vreau acolo) si e prea mic, prea dopat, 6ARC. Tot timpul prefer Lapua fata de Hornady! Am vandut 223Rem si 243Win pentru ca nu erau ceea ce voiam.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 05 Oct 2021, 15:50

@Croco Multumesc!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 05 Oct 2021, 16:06

Din pacate, tinerii pasionati de tras cu arma si care sa investeasca serios in asta sint putini de tot comparativ cu tarile de mai la vest. Dai de ei, vezi ca exista pentru ca au aparut cativa, fata de anii trecuti.
Eu cred ca principalul factor de descurajare este absenta locurilor in care sa tragi. Acolo unde exista poligoane pentru arme scurte tot mai multi vin sa traga. Multi ar vrea sa treaca de la "plici" sau 25-50 m cu 223 la distante si calibre mai mari da' n-au unde.


P.S. 223 tocmai ce a inceput "sa fie ce trebuie"...niste varfuri pe masura posibilitatilor lipseau. Cu ce-a aparut mai nou, acum poate merge frumos la 1000 si un pic peste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Septimiu pe 06 Oct 2021, 09:01

violiv scrie:Eu cred ca principalul factor de descurajare este absenta locurilor in care sa tragi. Acolo unde exista poligoane pentru arme scurte tot mai multi vin sa traga. Multi ar vrea sa treaca de la "plici" sau 25-50 m cu 223 la distante si calibre mai mari da' n-au unde.


Un alt factor de descurajare, in opinia mea, este ca in putinele poligoane existente tarifele sunt foarte mari.
200 lei / h inchiriatul liniei de tragere mi se pare foarte mult pentru a petrece cateva ore/sedinta si cateva sedinte/luna. Din acest motiv eu am cam renuntat la vizitele in poligon pentru trageri de "antrenament" si ma duc doar cand trebuie sa reglez optica.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 06 Oct 2021, 10:58

Asta datorită numărului redus de posesori de arme din România și a numărului și mai mic din aceștia care merg în poligon. Nu au cum să ceară mai puțin pentru că altfel nu-și acoperă nici măcar cheltuielile.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Dr.47 pe 07 Oct 2021, 09:19

Un pret mare pt un serviciu se justifica prin cererea existenta pe piața la acel moment. Orice furnizor de servicii micsoreazs prețul daca observa o scadere a cererii, sau scade pretul cand nu isi mai permite sa plateasca chiria, salarii, furnizori.
Recunosc ca as merge la poligon mai des dacă prețul ar fi mai mic.
Sa stau două ore in trafic, sa platesc 200ron pt ora de tras, ma face sa merg doar de doua ori pe an.
Iar taxa suplimentara pt a doua arma...cireasa de pe tort.
Nu cred ca pretul o sa scada daca o sa mergem mai multi la poligon.
Parerea mea.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Ghinda pe 07 Oct 2021, 10:04

Creștinul vrea să cumpere o armă. E subiect în toată regula pentru secțiunea arme cu glonț! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde laurul pe 07 Oct 2021, 12:31

Ghinda scrie:Creștinul vrea să cumpere o armă. E subiect în toată regula pentru secțiunea arme cu glonț! =))

am rugamintea sa deschideti un topic la sectiunea corespunzatoare si sa nu mai postați offtopic.
Acest topic ramane pentru cumparare vanzare.
Multumesc de intelegere.
Admin.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 19 Oct 2021, 15:16

Revin.
Pana la urma ca sa nu am batai de cap am luat o carabina noua Franchi Horizon 30.06 cu garantie 7 ani.
Multumesc colegilor de forum pentru sfaturi.
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 15:56

Să o stăpânești sănătos!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde bogdan187 pe 22 Oct 2021, 09:47

Cyfmania scrie:Revin.
Pana la urma ca sa nu am batai de cap am luat o carabina noua Franchi Horizon 30.06 cu garantie 7 ani.
Multumesc colegilor de forum pentru sfaturi.


Sa o stapanesti sanatos ! Pat de plastic sau lemn ?
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 23 Oct 2021, 09:45

bogdan187 scrie:
Cyfmania scrie:Revin.
Pana la urma ca sa nu am batai de cap am luat o carabina noua Franchi Horizon 30.06 cu garantie 7 ani.
Multumesc colegilor de forum pentru sfaturi.


Sa o stapanesti sanatos ! Pat de plastic sau lemn ?



multumesc. pat plastic.
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Anterior

Înapoi la Vanzari- cumparari arme lise si ghintuite, de tir si cu AC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate