Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 01:21

Catare fibra optica

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Catare fibra optica

Mesajde Donalexandro pe 16 Oct 2021, 21:21

Salut, am fost astazi sa cumpar de la magazin o catare de fibra optica, iar vanzatorul de acolo mi.a spus sa am grija ca nu o sa mai fie ca cea de fabrica, sa merg in poligon si sa vad daca focul se duce unde trebuie. Acum eu am ramas putin nedumerit, este adevarat asta? Trb sa merg sa verific daca focul ajunge unde trebuie?
Multumesc
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: Catare fibra optica

Mesajde violiv pe 16 Oct 2021, 21:25

Daca e vorba despre o catare pentru arma cu teava lisa si vei trage cu alice ... poti sa pui si o cireasa acolo ca-i tot aia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Catare fibra optica

Mesajde violiv pe 16 Oct 2021, 21:32

O catare cu fibra optica este uzual un pic mai inalta decat una simpla, metalica. Diferentele sint in jurul a 1 mm. In cel mai rau caz centrul snopului va fi cativa centimetri mai jos daca ochesti strict cu catarea. Daca ochesti "in lungul sinei" adica folosind sina armei ca pe o linie intercalata de-a lungul liniei in care privesti, de cele mai multe ori nici n-o sa tii minte daca ai vazut sau nu bumbul, fie el metalic sau de fibra optica.
Numa' sa ai grija ca diametrul aparent al bumbului de fibra creste mult in zile insorite, cand devine foarte stralucitor si poate ajunge sa acopere complet tinta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Catare fibra optica

Mesajde Donalexandro pe 16 Oct 2021, 21:39

Multumesc pt raspuns, o montez linistit acum :D
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: Catare fibra optica

Mesajde Ghinda pe 18 Oct 2021, 09:09

Tare asta cu cireașa!! Pe vremuri, puneam la mixta capătul cu fosfor de la chibrit. Până am făcut o cătare. Doar că sărea după fiecare foc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Catare fibra optica

Mesajde laurul pe 18 Oct 2021, 11:56

Ghinda scrie:Tare asta cu cireașa!! Pe vremuri, puneam la mixta capătul cu fosfor de la chibrit. Până am făcut o cătare. Doar că sărea după fiecare foc.

:doh:
Putem sa te atingem, mă?!
Stai sa vada @mav....
=))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Catare fibra optica

Mesajde the_mav pe 19 Oct 2021, 08:57

am vazut de cand a dat click si a aparut postarea :D :mrgreen: , da' n-am zis nimic ca am prins si eu vremurile alea cand puneai ce aveai prin buzunare, daca mai puneai si nu o lasai asa :mrgreen: :mrgreen: Cand a aparut super glue, deja era SF ca puteai lipi aproape orice, vorba lui Vio si o margica pe care o gaseai pe jos :D :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Catare fibra optica

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 09:31

Cam așa ceva se întâmpla și pe la noi prin zonă. Puneau oamenii bețe de chibrite pe post de cătări. Cârpeală de-a noastră, strămoșească, las-o bă că merge-așa. Și au mers așa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Catare fibra optica

Mesajde Ghinda pe 20 Oct 2021, 07:47

Păi cuvântul armurier nu prea era inventat. Am dat de un nene într-un sat, pensionar de la armată, armurier.
Am dus mixta la ele, se rupsese și o chestie din alea care arma cocoașele. A turnat mai multe, a înlocuit, a pus cătare. Arma i-am lăsat cu totul, mi-a trimis-o prin cineva care avea drum. Ce permise, ce registre?????? HALTE vremuri!!! Cu bătul nu am împușcat decât un țap cu glonț, cam dădeam chifle. Pe alică mai mergea. Și să ne înțelegem, a durat vreo lună, timp în care am dat sfoară în lume și am innebunit cautând armurier.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Catare fibra optica

Mesajde ventura pe 20 Oct 2021, 08:32

Noroc cu nea ala de la Sadu...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Catare fibra optica

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2021, 10:15

Ghinda scrie: Arma i-am lăsat cu totul, mi-a trimis-o prin cineva care avea drum. Ce permise, ce registre?????? HALTE vremuri!!! Cu bătul nu am împușcat decât un țap cu glonț, cam dădeam chifle. Pe alică mai mergea. Și să ne înțelegem, a durat vreo lună, timp în care am dat sfoară în lume și am innebunit cautând armurier.

Mi-ai stârnit nostalgii. Semn de bătrânețe! Am avut și eu pe mână o armă împrumutată când încă nu-mi mijise mustața, un bock fără cătare, iar soluția a fost tot un băț de chibrit. Când am înapoiat arma omului, am scos bățul și a devenit "originală", ca la primire. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Catare fibra optica

Mesajde OVI762 pe 21 Oct 2021, 07:54

ventura scrie:Noroc cu nea ala de la Sadu...


Nea Mircea, ca de el zici, a brevetat un sistem de compensare opto-ochiometric ce corecteaza automat erorile de ochire ale tragatorului, rata de succes fiind de 100%, mai ales la tragerile ''peste cap'' sau lovitura regala, cum zic unii.Nu mai stiu sa pun poze ca va aratam sistemul, il am pe o lisa de cativa ani si functioneaza perfect, fara abateri.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Catare fibra optica

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2021, 08:48

Așa este, am și eu sistemul ăsta de compensare pe lise, dar nu știam cine este inventatorul. Am dat niște "regale" cu el de nu-mi venea să cred.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Catare fibra optica

Mesajde RaduCR pe 21 Oct 2021, 16:54

Poze cu sistemul, să ne facem și noi o idee, se pot pune?
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Catare fibra optica

Mesajde Clujeanul pe 21 Oct 2021, 18:03

Chibritul este bun pt catare dar risti sa se aprinda daca tragi mai multe focuri in timp scurt. Nu recomand pt. semi!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Catare fibra optica

Mesajde Sly_Fox pe 21 Oct 2021, 18:54

RaduCR scrie:Poze cu sistemul, să ne facem și noi o idee, se pot pune?

:D :D

Să pună Ovi poze, că el a adus vorba de sistem. Am înțeles că el are delegare de la inventator. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Catare fibra optica

Mesajde drflorea pe 22 Oct 2021, 09:21

Clujeanul scrie:Chibritul este bun pt catare dar risti sa se aprinda daca tragi mai multe focuri in timp scurt. Nu recomand pt. semi!


Daca imi amintesc bine nici nea Mircea nu recomanda chibritul. Risti sa fii acuzat de montarea unui dispozitiv de iluminare pe arma. :D :))
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Catare fibra optica

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2021, 10:32

:lol: :lol:
Să vedeți voi dacă la următoarea modificare a legii nu o să regăsiți bățul de chibrit interzis pe lise. Până și pompierii vor interveni pentru modificare, că dacă se încinge semi-automata și se aprinde bățul, există risc de incendiu. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Catare fibra optica

Mesajde laurul pe 22 Oct 2021, 17:21

drflorea scrie:Daca imi amintesc bine nici nea Mircea nu recomanda chibritul.

Inseamna ca inca traieste....
Ma bucur, asa armurier, rar!!!
Sadu forever...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Catare fibra optica

Mesajde capleacosmin pe 04 Noi 2021, 21:20

Referitor la acest subiect, lăsând la o parte bețele de chibrit și cireșele... A încercat cineva cătarea asta HiViz H3 cu tritium? A început să mă pasioneze din ce în ce mai tare pasajul la rațe și consider că mi-ar fi folositoare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
capleacosmin
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Apr 2020, 21:28
Locaţie: Dăbuleni, Dolj

Re: Catare fibra optica

Mesajde the_mav pe 05 Noi 2021, 15:16

Tot din motiv de pasaj, am avut verde si schimbat iremediabil la rosu.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori

Publicitate