Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:06

Vanatoarea interzisa la pasari!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 26 Noi 2021, 19:28

Dracu' sa mai inteleaga justitia din Romania. Aceeasi speta, aceeasi actori, aceleasi argumente in instante diferite. Una zice DA alta zice NU. La o instanta sunt Fat Frumos fiul iepei iar la cealalta mai rau ca Zmeul Zmeilor. C'asa a vrut muschiu' lor.
Eu, ca Asociatie de vanatori, de care tin cont ? Daca vrea muschiu meu tin cont de aia care-mi convine, nu ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Bragaru pe 26 Noi 2021, 19:57

Stimați colegi, marea întrebare pt mulți este următoarea? În cazul de fata a pronuntarii sentinței astăzi, de când întra în vigoare suspendarea? Maine (27 Nov) se poate vana? Toată lumea e bulversata, inclusiv la asociații unde nu s-a primit nimic oficial. Spor sa aveți!
12, .243
Bragaru
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Ian 2021, 21:35

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde CALUTUL pe 26 Noi 2021, 22:16

Și de azi, o luăm de la capăt.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 11:30

Bragaru scrie:Stimați colegi, marea întrebare pt mulți este următoarea? În cazul de fata a pronuntarii sentinței astăzi, de când întra în vigoare suspendarea? Maine (27 Nov) se poate vana? Toată lumea e bulversata, inclusiv la asociații unde nu s-a primit nimic oficial. Spor sa aveți!

E o problema tare neclara..Exista pracitca si doctrina in sensul ca, in lipsa unui text expres, suspendarea ar produce efecte numai fata de părtile in proces, spre deosebire de anularea actului administrativ normativ, la care e prevăzuta obligativitatea erga omnes de la data publicării horararii judecătoresti de anulare.
Exista si practica si doctrina in sens contrar, respectiv, ca si suspendarea e opozabilă tuturor, dar aici exista o problema: cum se asigura publicitatea hotararii, astfel incat sa o cunoasca toti destinatarii actului suspendat, nu doar partile in proces...
Pentru asociatiile care au fost parti, e clar: de ieri incepand, nu mai pot emite autorizatii pentru speciile respective.
Pentru celelalte, sfatul meu e sa nu emita, pentru ca se pot trezi cu probelem din partea politiei.
Problema e tare controversata, a fost declarat si un recurs in interesul legii, dat Inalta Curte l-a respins ca inadmisibil...
Daca imi amintesc bine, anul trecut politia a trimis avertizari asociațiilor să retraga autorizatiile emise si sa nu mai emita altele...
Pt a vedea cat e de spinoasa prblema acestui gen de hotarari, vedeti Decizia nr. 18 din 02.10.2017 a ICCJ...
Asociatiile care nu au fost parte in cauza ar putea sa vaneze pana li se comunica oficial, invocand necuoasterea hotararii de suspendare, dar mai bine sa evite astfel de situatii...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 27 Noi 2021, 11:38

zeb stump scrie:Pentru celelalte, sfatul meu e sa nu emita, pentru ca se pot trezi cu probelem din partea politiei.

As avea si eu o intrebare. Daca o asociatie nu respecta hotararea judecatoreasca, ce pateste ? Care este pedeapsa prevazuta in lege pentru neluarea in seama a unei decizii judecatoresti ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 12:06

am mai facut ceva research...
Pt partile din proces, adica Min Mediului și asociațiile care au intervenit, de ieri nu mai pot autoriza vanatoarea la speciile respective.
Pentru celelalte asociații, hotărârea nu e opozabilă până la momentul la care le va fi adusă la cunoștință de o instituție a statului: Min mediului, Politie, etc.

@ agiuta:
Nu se pune problema de nerespectarea hot judecătorești aici, ci de cu totul altceva: de emiterea autorizatiei și de vânătoarea fără drept a unor specii de vânat...cu consecințele de rigoare...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 27 Noi 2021, 14:03

zeb stump scrie:@ agiuta:
Nu se pune problema de nerespectarea hot judecătorești aici, ci de cu totul altceva: de emiterea autorizatiei și de vânătoarea fără drept a unor specii de vânat...cu consecințele de rigoare...

Ba se pune, ca asta intrebam si eu. Ce se intampla daca o asociatie emite autorizatii post decizie ?
Adica incalca decizia.
Se lasa cu amenda? E infractiune? Cum categorisete legea incalcarea unei hotarari judecatoresti?
Vanatoarea fara drept se aplica doar vanatorilor fara autorizatie, cred eu.
P.S.
Aducerea aia la cunostinta se face cu confirmare de primire, nu ? Si daca eu, ca asocietie, nu mai ridic nicio corespondenta si imi tai netul....???? :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 15:21

Nu se aduce la cunostinta cu confirmare, pt ca nu iti curge termenul pt cale de atac.
Daca ai declarat un sediu si date de contact ale asociatiei, orice comunicare la acel sediu/acele date se prezuma efectuata...Asta e si rolul datelor de identificare ale persoanei juridice...Daca nu iti ridici corespondenta/verifici mailul, e fix problema ta, odata ce acestea sunt cele declarate, ti-ai asumat ca orice comunicare va fi receptionata...
Chiar magandeam daca intrebi serios sau doar glumesti...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 27 Noi 2021, 15:33

zeb stump scrie:Chiar ma gandeam daca intrebi serios sau doar glumesti...

Lucrurile serioase se intreaba in gluma. :lol:
Acum ca am lamurit cum e cu comunicarea prezumata sa trec la nivelul doi.
Eu, asociatia X, continui sa eliberez autorizatii la pasarile de pasaj. Ca asa vrea penajul meu. :ymdevil:
Cineva (cine?) trebuie sa se sesizeze si sa ma dea in judecata. Apoi o instanta ar trebui sa ma judece si sa ma incadreze la una dintre literele Art. 287 CP (chiar ar fi interesant de vazut la care) si sa dispuna fie "paine si apa" de la 3 luni la 2 ani (si aici e interesant de stiut cine papa meniul: presedintele, directorul, AG, Consiliul, toti membrii asociati?) fie amenda.
Pana una, alta, am trecut cu bine sezonul 2021-2022.
Cum e in practica?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 15:35

Articolul 42
(1) Constituie infracțiune de braconaj și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă, următoarele fapte:
.....
e) emiterea de autorizații de vânătoare prin care se depășesc cotele de recoltă și cifrele de intervenție aprobate pentru fiecare gestionar;

(2) Faptele prevăzute la alin. (1) se pedepsesc cu închisoare de la un an la 5 ani, dacă au fost săvârșite:
a) de o persoană cu atribuții de serviciu în domeniul vânătorii, precum și de reprezentanții persoanelor juridice care au în obiectul de activitate ocrotirea vânatului sau vânătoarea;
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 15:39

Nu stiu ce treaba ai tu cu 287 cod penal...lucrurile sunt ai simple, si sunt transate de legea fondului cinegetic, pe care asociatiile se prezumă că o cunosc...
Daca esti asa convins ca treci sezonul cu bine, e ok, poti emite autorizatii, vana...chiar te sfatuiesc... :lol: :lol: :lol:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 27 Noi 2021, 15:44

zeb stump scrie:Articolul 42
(1) Constituie infracțiune de braconaj și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă, următoarele fapte:
.....
e) emiterea de autorizații de vânătoare prin care se depășesc cotele de recoltă și cifrele de intervenție aprobate pentru fiecare gestionar;
(2) Faptele prevăzute la alin. (1) se pedepsesc cu închisoare de la un an la 5 ani, dacă au fost săvârșite:
a) de o persoană cu atribuții de serviciu în domeniul vânătorii, precum și de reprezentanții persoanelor juridice care au în obiectul de activitate ocrotirea vânatului sau vânătoarea;

Mda. La incadrarea asta nu m-am gandit.
N-o sa riste nimeni parnaia si sa semneze autorizatii. Ramane doar ca cel din capul statului sa promulge legea, daca CCR nu zice altceva.
Nashpa de voi. Chiar imi pare rau.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde aghiuta pe 27 Noi 2021, 15:50

zeb stump scrie:Nu stiu ce treaba ai tu cu 287 cod penal...

Initial am incercat sa ma lamuresc cum e cu nerespectarea hotararii judecatoresti. Si atat.
La varianta braconaj nu m-am gandit.
De vanat, vanez, multzam de sfat.
Suedia inca este normala la cap. N-are nici macar cota pe zi sau vanator la pasaj. Vanezi cate iti vin in catare si/sau cu cata munitie ai venit.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2021, 16:09

aghiuta scrie:Initial am incercat sa ma lamuresc cum e cu nerespectarea hotararii judecatoresti.

Nerespectarea hotărârilor judecătorești este sport național printre șmecheri, fără să pățească nimic cu anii sau deloc. Nu le zice nimeni nimic și continuă să încalce legile nestingheriți și să nu respecte nicio decizie. Pe când unul de bună credință, cu respect față de lege și de societate, este zburat direct chiar și fără nicio hotărâre. În aceste cazuri...a rămas tot ca pe timpul lui Tănase:
"Când ceri, legea îți dă "dreptate": nu se poate!
Că regulamentul spune, că un paragraf se opune,
Că articolul B mare are altă interpretare.
Și din ce-ai cerut nici gând, pa, bonjour și-altul la rând".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2021, 18:13

aici nu e vorba de nerespectarea unei hotarari judecatoresti, intelegeti asta...Lucrurile sunt cam asa: in urma suspendarii ordinului, nu mai există cote de recoltă la speciile respective.
În lipsa cotelor, emiterea de autorizatii e braconaj, e simplu...
Si da, in general, nerespectarea unei hot judecatoresti nu e infractiune, ci doar in cazurile prevazute de art. 287 cod penal...Ceea ce nu are absolut ninio legatura cu problema vanatorii la pasari migratoare...
Iar cei de la arme si munitii sunt destul de zelosi in privinta asta...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde hunterb pe 29 Noi 2021, 08:30

Buna dimineata tuturor,

Am si eu o intrebare...daca domnia sa, onor domnul presedinte promulga noua lege a vanatorii, se suspenda in fapt efectele hotararii judecatoresti sau mai trebuie facute si alte demersuri juridice / administrative?

o zi buna va doresc,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 29 Noi 2021, 08:38

Nu, nu se suspenda hotararea judecatoreasca.
Aia isi tine cursul, doar ca pe noi nu ne mai intereseaza un ordin de ministru, deverme ce avem in lege cotele.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Noi 2021, 09:50

Exact! Din moment ce no mai este necesara aprobarea vreuni cote orin ordin al miistrului, atat ordinul, cat si hotararea care il suspenda, devin caduce...nu mai au nicio consecinta juridica...stie cineva cand e termenul la CCR?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 29 Noi 2021, 09:55

Parca pe 9 decembrie....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 29 Noi 2021, 10:42

Ce termen? La ce? La lege?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Noi 2021, 11:24

Da, sesizarea usecuristilor privind legea de modificare a legii fondului cinegetic...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2021, 12:21

Nu sunt eu cu politica, privirile fiindu-mi mai toată viața ațintite către cer după gâște sau în spațiu după stele, galaxii și nebuloase, mai rar spre pământ. Dar din ce se aude, usecuriștii ăștia cum le zici tu, prind din ce în ce mai mulți simpatizanți de când boii de prin partidele mai mari se dau în stambă. S-au chinuit și USR-iști din greu să apuce măcar o fărâmiță din ciolan, dar șacalii bătrâni au îndepărtat ghioarlele de la festin. Ce ar fi gustat și ei, dar acum înghit în sec și se dau salvatorii națiunii, lumina din întuneric.
Și cum au mai fost cazuri când o națiune miloasă, așa cum este națiunea română, a hrănit o ghioarlă care ulterior a ajuns lup alfa, atunci...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 29 Noi 2021, 18:50

Sigur ca prind, au electoratul pentru care facebook e adevarul si lumina, asta e...Ideea e ca astia au atacat legea la CCR, astia au stat in spatele ONG care au atacat ordinul ( anul asta prima actiune a fost introdusa după iesirea de la guvernare), ... asta era ideea
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde adriani pe 30 Noi 2021, 19:41

Bună ziua,
Referitor la emiterea autorizațiilor după data de 26.11.2021, de către asociațiile de vânătoare lucrurile sunt clare.
Întrebarea este dacă un posesor de autorizație de vânătoare, emisă înainte de hotărârea instanței, cu perioadă de valabilitate după această dată, poate merge legal la vânătoare până la expirarea acesteia ?
Mulțumesc.
Avatar utilizator
adriani
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 27 Mai 2007, 21:09

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2021, 21:20

Nu poate, pentru că le adună asociațiile și le anulează. Așa au făcut anul trecut!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Ghinda pe 01 Dec 2021, 18:00

Mă uit cu scârbă. Bubuie presa de marea relizare a ong. Când am câștigat noi, nu a ieșit nimeni să explice firescul. Și directorii de asociații tac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 Că fac p... mare pe spatele proștilor. Care cotizează la greu pentru nimic, doar ca să nu rămână fără dreptul la armă!!!!!!!!!

RUȘINE SĂ VĂ FIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde Sly_Fox pe 01 Dec 2021, 19:30

Cotizează o ciungă pentru dreptul la armă! Sunt pline magazinele cu arme bune puse de proprietari la vânzare și sunt pline remorcile cu vechituri casate care așteaptă la fier vechi. Le-au aruncat ca pe măsele stricate, le dau pe câte un miel de Paște sau un purcel de Crăciun, nu le mai pasă de vânătoare nici cât negru sub unghie. Directorii de asociații nu mai știu ce naiba să facă pentru a nu intra în faliment, ba chiar se gândesc să mai renunțe la unele fonduri pentru că nu a mai plătit nici dracu' cotizația.
Pentru ce spui tu, trebuie personal specializat în relații de comunicare și mai ales trebuie alocate bugete pentru acest scop. De unde naiba atât buget, că banii vin din amărâtele alea de cotizații plătite de către vânători.
Dacă vorbești de proști, atunci noi suntem aceia, noi care am mai rămas precum zombie de umblăm de colo colo poate...ceva, care încă mai scoatem două vorbe pe gură sau mai scriem câte un mesaj la tastatură. Am mai rămas câțiva pasionați care încă mai cotizează, să se plătească dările asociațiilor la stat, să aibă cu ce plăti salariile paznicilor, să se achite cheltuielile curente, toate acestea sperând că nu se pune totul pe butuci.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 01 Dec 2021, 19:47

Ghinda, aia sunt finantati la un nivel la care asociatiile de vanatori din Rom nu pot decat sa viseze...Au postaci platiti, ia sa vezi cum apare un articol cu pagubele facute de urs sau sacal cum curg postarile, aproape identice, etc...
Au strategii de comunicare facute de profesionisti, si bani ...
Tare greu sa tina pasul asociatiile...Exact cum spune SlyFox, omul, in loc sa stranga randurile anul trecut, cand asociatiile au fost lovite financiar si de PPA si de interzicerea vanatorii la pasari, nu a mai platit si a renuntat la arma...
Sa mai pune si ca din cauza pandemiei a fost cerere slaba si la cerb și capra neagra, cel putin unde vanez eu, si avem tabloul aproape complet al dezastrului...
Sa speram ca trece mai repede de CCR si merge la publicare legea...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde ventura pe 02 Dec 2021, 09:11

Se pare ca m-am inselat. Pe 16/12 intra in plenul CCR obiectia de neconstitutionalitate a legii pentru modificarea legii 407/2006.
Dosar 3454A/2021
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatoarea interzisa la pasari!

Mesajde zeb stump pe 02 Dec 2021, 09:53

Macar de s-ar misca su toate punctele de vedere , ca sa nu se amane... :oops:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: FlorinPop şi 85 vizitatori

Publicitate