Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Lup in plin atac

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Lup in plin atac

Mesajde eagleman pe 23 Oct 2009, 17:11

Fotografia anului 2009 (sectiune viata salbatica ) Un lup in plin atac care sare gardul unei stane....
Fie vorba intre noi, fotografia e o capodopere. Autorul insusi a declarat ca lucrtat caitva ani pentru a o realiza...

http://www.descopera.ro/dnews/5030367-a ... nului-2009
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lup in plin atac

Mesajde maridan pe 25 Oct 2009, 17:50

Felicitari. Superb exemplar. :!:
maridan
 
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 10:30
Locaţie: Galati

Re: Lup in plin atac

Mesajde Alin3006 pe 27 Ian 2010, 18:02

Exceptionala imagine.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lup in plin atac

Mesajde romaniac pe 27 Ian 2010, 20:54

Se pare ca e vorba de un lup domesticit, nu unul salbatic, care traieste la o gradina zoologica de pe langa Madrid, denumita Canada Real si numele lupului e Ossian.....
Pe baza acestei farse se pare ca fotograful, Jose Luis Rodriguez, a fost descalificat pe viata din competitie!

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8470962.stm


respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Lup in plin atac

Mesajde Blue Ranger pe 27 Ian 2010, 20:56

Intr-adevar, o fotografie de exceptie, chiar daca e trucata !!!
http://www.descopera.ro/dnews/5395951-s ... r-a-trisat
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Lup in plin atac

Mesajde Sharpshooter pe 27 Ian 2010, 21:51

cand am vazut poza sincer mi-a luat ochiul
apoi am vrut sa carcotesc ac ceva nu e pe treaba cu el...as fi vrut sa bag bomboana ca ar fi naturalizat :roll:
cumva nu imi venea a crede ca ceea ce este poza este in caracterul natural al lupului... :roll:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Lup in plin atac

Mesajde Adrian S pe 28 Ian 2010, 10:47

Dupa razboi.....
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Lup in plin atac

Mesajde Alin3006 pe 28 Ian 2010, 11:46

Mi se pare putin ciudata faza cu " identificat lupul" ...oare chiar poti spune vazand o poza de lup ca l-ai mai vazut undeva, ti-e familiara " fata lui" ? Inteleg ca identificarea s-a facut dupa poza, nu a venit cineva sa spuna " Da domne' a luat lupul de la zoo, l-a dus la stana si l-a tras in poza.
Pe de alta parte ...daca a fost reala scena din poza ma intreb cum l-a putut surprinde, poate doar cu o camera automata care se declanseaza la miscare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lup in plin atac

Mesajde Sharpshooter pe 28 Ian 2010, 21:27

eu cred ca exact asta sa intamplat, cineva sa laudat sau la parat, apoi cei din comisie au zis ca au descoperit ei cu ajutorul unor experti, ca sa nu il dea in gat pe tradator.

apropos de comportament, daca aveti un caine de vanatoare brac sau orice alta specie...ia vedeti daca sare in portbagajul unei masini din prima, sau sa sara un gard de inaltimea celui din poza. al meu sare pentru ca a invatat sa sara, la primele incercari sarea cu labile din fata pe gard apoi se impingea cu cele din spate, pare destul de logic... apoi dupa ce a facut asta de 20 de ori, sare fara sa atinga gardul. cand a vrut sa sara obstacole mai inalte decat cel cu care este obisnuit "standard" (gardul de la gradina cu flori) a revenit la procedura initiala, sarit cu picioarele din fata ...etc etc. asta e doar parerea mea :roll:
desigur orice fel de exceptii sunt posibile

apropos de declansatoare automate, castigatorul de anul trecut a declarat ca poza lui e facuta pe declasator automat noaptea, din punctul asta de vedere nu ar fi imposibil..
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Lup in plin atac

Mesajde razvan.orzescu pe 08 Feb 2010, 22:10

Eu nu cred ca e trucata poza ci doar ca lupul nu e chiar salbatic.
Oricum ar fi e "senzational" animalul.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Lup in plin atac

Mesajde Dragan pe 11 Feb 2010, 17:25

As vrea sa va spun ca acum cateva saptamani in urma pe canalul TV 33 care se emite aici in Catalunya ,a fost un reportaj despre aceasta poza.Reportera prezenta stirea chiar din locul cu pricina,intre acele pietre ce se afla in terenul respectiv iar acel gard peste care sare lupul nu a existat niciodata.Acei lupi sunt domestici si traiesc in semilibertate,dar spre nesansa fotografului lupul din poza este cel mai usor de recunoscut dupa acea pata neagra ce se afla sub ochiul drept, dupa care ingrijitorii l-au recunoscut fara nici un dubiu.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Lup in plin atac

Mesajde jaguar44 pe 25 Feb 2011, 23:06

Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Lup in plin atac

Mesajde adisan77ro pe 07 Apr 2013, 22:54

Frumos exemplar
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lup in plin atac

Mesajde tehărău pe 10 Feb 2022, 11:01

Acum vreo lună am primit un link:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4&sfnsn=wa
Si de atunci ma tot uit la comentarii. Voi ce părere aveți, ce tabără are dreptate? Lup sau câine?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lup in plin atac

Mesajde DanCo pe 10 Feb 2022, 12:05

Pentru lup carnea de câine ii o delicatesa. Faptul ca acel câine era în lanț i-a redus mult sansa de a supravietuii. Pe de alta parte nesabuinta câinelui de a iesii in fata lupilor avea un final previzibil. Doar câinii mari ciobănești si in special ciobănescul caucazian sau ciobănescul de asia centrala au șanse reale in fata lupului. In zona aceia a Apusenilor s-a populat intens cu lup. Sunt sate din zona unde ciobanii au rămas fără sute de oi intr-o noapte.
https://www.google.ro/amp/s/gazetadeclu ... tia/%3famp
Nu ii chiar normal ca, în zilele noastre sa te trezești cu lupului in curte. In locul acelui câine putea fi un copil care mergea noaptea la wc-ul din curte. Este o situație oarecum similara cu ce a urșilor. Desigur ca activistii de mediu de tastatura o sa zică ba ca ii vina proprietarului ca nu avea gard destul de înalt, ba ca de ce era câinele legat, ba ca de ce era câinele afara, etc. Pe lângă problema urșilor si problema lupilor redevine incet, incet, acuta.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lup in plin atac

Mesajde Ghinda pe 10 Feb 2022, 12:57

Mai contează? Câinele vroia să își facă treaba, dar nu a ghicit corect!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lup in plin atac

Mesajde Sly_Fox pe 10 Feb 2022, 13:41

tehărău scrie:Lup sau câine?

Vârcolac! Să-i pape pe toți, din ambele tabere!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lup in plin atac

Mesajde biriuck pe 10 Feb 2022, 21:57

DanCo scrie:....In zona aceia a Apusenilor s-a populat intens cu lup. ....

Vrei sa spui ca a adus cineva lupi acolo din alta parte sau ca s-au inmultit ei foarte mult?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lup in plin atac

Mesajde DanCo pe 10 Feb 2022, 22:29

Localnicii spun ca lupul aproape disparuse din zona Apusenilor. Apoi, in urma cu aproximativ 10 ani au fost aduși din alte zone. Asta spun si localnicii si cunoscuți de la Romsilva. Interdicția de a fi vânați a făcut ca ei sa se înmulțească foarte mult. Au ajuns sa fie vazuti si in satele de pe langa Cluj. Aici eu am auzit de lup in urma cu 40 de ani. La fel și cu ursii care au ajuns la 5 km de Cluj. Aici nu au fost niciodata.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lup in plin atac

Mesajde biriuck pe 11 Feb 2022, 17:08

Adusi din cosmos!
Mitul asta cu lupi si ursi "adusi" e acum raspandit in toata Romania. La ursi mai e adevarat cateodata, la lupi foarte, foarte, foarte putin probabil ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lup in plin atac

Mesajde DanCo pe 11 Feb 2022, 17:21

La ursi ii foarte, foarte posibil sa fie aduși. In zona lacului Belis au fost aduși 5 din zona Brașov. Asta stiu sigur. Nu s-au lăsat de obiceiuri nici aici. Am inteles de la vanatorii si pădurari din zona ca aia care nu is cuminți se intoxica usor cu diferite substanțe sau chiar cu plumb. Pacat ca a trebuit sa se ajungă la asa ceva.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lup in plin atac

Mesajde tehărău pe 12 Feb 2022, 18:15

Clipul in sine e o barbarie. Niste lupi au parte de o prada usoara pe care o dobandesc fara efort. Legea firii. Probabil ca nu au mai fost atacuri in zona si de aceea proprietarul a lasat cainele complet expus. Sau... cati oameni nu trateaza animalele cu cruzime...
Dar nu asta m-a facut sa am o opinie scrisa. Ci modul cum oamenii (unii) pot compara legile naturii cu intrecerile din cusca MMA. In Roma antica au existat fel de fel de varsari de sange in anfiteatre. Unele din ele faceau animalele sa lupte si sa moara. Ca mintea umana n-a evoluat prea mult pana acum e clar ca buna ziua! Altfel cum ai putea numai sa pui in comparatie un lup cu un caine, ca "lupta unu' la unu' "?!?
Daca in interiorul haitei pot exista lupte pantru desemnarea ierarhiei si mentinerea ei (atat la lup cat si la caine), in afara ei luptele nu mai sunt de acest gen. Sa discutam pe rand cateva cazuri ipotetice de lupta lup - caine (fara pretentia de a le epuiza pe toate sau de a atinge valori stiintifice indelung cercetate):
- Lupul considera cainele hrana: Cazul in care a fost facuta filmarea. Lupul invata de la parinti sa ucida si sa isi faca rost de hrana. Asa se hraneste el, ucigand. Invata de tanar sa isi cantareasca prada, sa o atace cand si unde o considera vulnerabila. E suficient de destept sa nu isi iroseasca fortele si sa isi riste integritatea cu adversari pe care nu ii poate invinge. Altfel moare. Considerand ca un lup matur ataca un caine pentru a il manca, sansele cainelui de a scapa cu viata sunt aproape zero. Chiar daca e vorba de in caine mare, antrenat, bla bla. Lupul nu scoate cainele la interval sa se aleaga seful. Nu! Il ataca scurt si il ucide repede. Sau nu o face, stie el de ce. Dar nu o sa auzi de caine atacat de lup si scapat. Doar de caine mancat de lup. (De obicei de lupi. Dar discutiile au fost despre lupta "parte in parte", ca in filmele alea cu caini de la turci).
- Lupul ataca alt animal care este pazit de un caine. Si in acest caz lupta nu exista asa cum isi inchipuie copii posesori de dulai. Lupul schiteaza fuga, scoate cainele din zona periculoasa. Daca considera ca e periculos (alti caini, oameni etc), dispare. Daca nu, se intoarce fulgerator si... dispare cainele.
- Lup capturat, tinut in custi si hranit de oameni (sau crescut de oameni). Pai astfel de competitie nu se pune. Si cam astea sunt alea filmate. Putem sa vorbim in astfel de cazuri despre lupi care nu sunt lupi decat genetic. Care n-au ucis niciodata. Care lupta cu un caine in prezenta oamenilor. Iar lupul are cea mai mare frica fata de om, dintre toate animalele pe care le cunosc. Acolo vorbim de o barbarie. Omul e crud. Iar lupul lupta sau nu. In unul din filmele date drept exemplu, un lup care nici nu stiu ce lup e cu adevarat, pentru ca e prea mic, mananca din niste resturi oferite de om in fata unui ciobanesc caucazian. Iar acesta sare pe el si lupul se supune. Asta nu e un exemplu concludent pentru o "lupta" lup caine.
Se argumenteaza mult in favoarea raselor de caini create special pentru apararea sau vanarea animalelor salbatice. Am vazut si caucazieni si kangal. Au, intradevar, dimensiuni extraordinare. Dar vreau sa spun celor ce cred ca lupul e cam un caine lup, doar ca salbatic: am impuscat cu ceva vreme in urma un lup. Ca sa nu-i stricam blana, l-am carat pe sus. Abia l-am dus patru oameni, pe poteca larga, in reprize destul de scurte, cu schimbari de maini si pauze dese. Poate ca nu avea 80 de kg, cu toate ca asta era senzatia, ca ai un bidon de 20 de litri de apa in mana, dar 60 de kg le avea cu siguranta. Daca e sa comparam caine mare, atunci sa il comparam cu lup mare. Si sunt lupi mari, nu sacali ridicati la rang de fiara. Apropo: ne-a povestit un cioban ca a vazut cum cainii lui (caini de munte, care puneau gura), nu au reusit sa prinda un sacal. Descria ca cand se faceau cainii roata sa in prinda, sarea sacalul in sus doi metri si iar scapa si mai alerga o bucata, iar il prindeau cainii, iar scapa de ei... Si ca nu l-au putut omori.
De aceea am supus discutiei subiectul. Vanatorii au vazut si au discutat mai mult cu persoane care chiar stiu ce e lupul si ce e cainele. Sper sa va expuneti punctul de vedere si sa povestiti experientele. Putem sa mai invaram unii de la altii.
Nu am facebook. Altfel l-as fi invitat pe domnul Pavaloiu la o discutie acolo unde dansul a postat, stiind ca e si vanator. Poate unul din colegi ii posteaza link-ul si discutam aici. Am avea posibilitatea sa il si felicitam pentru emisiunile sale ;).
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lup in plin atac

Mesajde DanCo pe 12 Feb 2022, 20:16

Si totuși, sunt pe YouTube clipuri reale cu ciobănești caucazian care ucide lup, ba intr-un clip chiar 2 lupi, care ataca oile. Clip-urile is vechi. Sa fie trucate? Un caucazian poate avea peste 100 kg si ii o fiara. Sa fie lupul chiar dracu in persoana?
https://youtu.be/iAC-B0LsG4E
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lup in plin atac

Mesajde popaliviu pe 13 Feb 2022, 08:50

Nici eu nu am Facebook și nu am putut viziona clipul. Dar părerea mea este, că lupul e o "mașinărie" de ucis. Câinii mușcă, cel mult fac priză de unde apucă(orice parte a corpului) și scutură, dar până la omorât mai este cale mult prea lungă să fie comparați. Lupul are ca scop uciderea cât mai rapidă a prăzii și anume mușcătura la gât și priză pe căile respiratorii . Mai sunt cazuri, când din hăituire, apucă prada de dimensiuni mari, de orice parte a corpului, dar când o imobilizează, mușcătura finală este tot la esofag. Deci diferența incomparabilă. Aici jos în link este un invitat la Joe Rogan în emisiune, care povestește cum lupii au încercat să îl vâneze, ceea ce este aproape nemaiîntâlnit, extrem de rar. Foarte interesant!
https://youtu.be/ZhrOjQaZNco
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Lup in plin atac

Mesajde tehărău pe 13 Feb 2022, 16:10

DanCo scrie:Si totuși, sunt pe YouTube clipuri reale cu ciobănești caucazian care ucide lup, ba intr-un clip chiar 2 lupi, care ataca oile. Clip-urile is vechi. Sa fie trucate? Un caucazian poate avea peste 100 kg si ii o fiara. Sa fie lupul chiar dracu in persoana?
https://youtu.be/iAC-B0LsG4E

Fara niciun gand de discutie in contradictoriu, scriu cateva pareri.
Nu cred ca-s trucate. Cred ca-s regizate: adica cum s-au nimerit cameramanii aia fix iarna pe zapada acolo unde dau iama lupii ziua? Si cu camerele fix in tarla oilor, fix in lungul sulitei ciobanului, fix, fix, fix...
Caucazianul are suta, de acord. Dar ca e o fiara, nu-s! Fiara e aia ce-si procura singura mancarea, ce-si apara singura progeniturile si lupta pentru haita. Cainele, cam asteapta stapanul. E mare, musca nativ si daca-i antrenat chiar musca bine. Dar pe la jumatate din muscatura lupului.
Lupul nu-i dracu'! Dar nici nu se ia de caine doar asa, sa-i dea un cap in gura. Sau un NV sa-l puna-n cur.
Daca-l prinzi intr-un tarc si il pui sa se lupte cu un caine in prezenta omului, probabil ca o sa-si rupa dintii in gratii, incercand sa fuga. Asa stie el, ca trebuie sa scape. O sa muste cainele si o sa caute iar iesirea. In padure, se schimba mult figura. Pe la noi se zice ca lupul ii va face cainelui niste "minciuni" si gata-i...
In fapt, cat e cainele de 100 de kg, lupul se va preface ca il ataca fals si va fugi. Si iar si iar pana va simti ca suta aia nu mai are vlaga in ea. Ca la alergat, diferenta dintre cei doi e mare rau! Si cand va simti ca nu mai poate, se va intoarce si va ataca direct pe caile respiraorii. Si va mai da drumul cand va fi sigur ca viata nu-i!
Cam asa stau lucrurile. Ca or mai exista si exceptii, astea fac doar sa confirme regula.
Sa nu uitam ca vorbim de cazuri ipotetice. Practic, lupul foarte rar ataca de unul singur. Iar atunci, de obicei o face ca sa duca hrana la pui. Nu prea risca o infruntare ce l-ar putea rani.
De aia zic: fiara-i fiara si prietenul omului e dependent de stapan ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lup in plin atac

Mesajde DanCo pe 13 Feb 2022, 17:14

Nu este vorba de nici o discuție în contradictoriu. Pur și simplu sunt curios. Cred ca ai dreptate în ce spui.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate