Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:33

Obrazar reglabil

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Obrazar reglabil

Mesajde waidmannsheil pe 04 Apr 2022, 19:29

Salut,

Cunoasteti un atelier (preferabil Bucuresti) care poate efectua o astfel de lucrare?
https://www.youtube.com/watch?v=K7Jmmj3Ukx8
Mecanismul de elevatie l-am gasit pe eBay si il pot comanda. Ideea este ca atelierul sa fie dotat cu masinarii moderne si personal pregatit, spun asta pentru ca am vazut niste lucrari efectuate in "ateliere de profil" care lasau de dorit...

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Obrazar reglabil

Mesajde ravenstein pe 06 Apr 2022, 14:41

Arata superb.
Chiar is curios daca avem oameni profesionisti care fac asa ceva la noi in tara.
Ceea ce a facut tipul acolo, mi se pare superb.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Obrazar reglabil

Mesajde violiv pe 07 Apr 2022, 21:40

Cu mult inainte sa se inventeze orice motoras, astfel de chestii se faceau din dalta. Functie de mester ieseau chiar si mai bine.

Cea mai grea parte la toata lucrarea este sa tai felia din pat astfel incat sa iasa drept, fara urme pe fetele taiate si fara sa zboare aschii de pe fetele laterale ale patului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Obrazar reglabil

Mesajde adrian1123 pe 07 Apr 2022, 22:00

Exact ca in filmulet se lipeste bine scoci(sau cum se scrie)de hartie,de calitate ,dintii panzei la banzic trebuie sa fie fara ceapraz.daca se face asa nu ies aschii.trebuie de asamenea multa atentie la pozitia patului (paralel cu masa banzicului),restul tine de indemanarea fiecaruia si de modelul de pat(unele sunt aproape goale la inerior...deci ,nu)Spor.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Obrazar reglabil

Mesajde waidmannsheil pe 30 Apr 2022, 10:54

Salut,

Deoarece nu am gasit un atelier specializat in Romania (de fapt am gasit un atelier de mobila, dar ar fi fost prima lucrare de acest gen si timpul de executie trei luni /:), plus pretul lucrarii cat 2/3 din pretul unui pat GRS), ci doar in afara tarii (tin sa multumesc pe aceasta cale colegilor care mi-au indicat acele ateliere), am profitat de mini vacanta de Pasti si m-am apucat de treaba.
Cam asa a iesit:

obrazar.jpg


Daca tot m-a ajutat timpul si faptul ca patul a fost demontat, m-am gandit si la un bedding

glass bedding.jpg

pillar bedding.jpg


Din pacate o problema tehnica (detaliata intr-un alt topic) m-a impiedicat sa vad daca si cat a ajutat bedding-ul in strangerea grupajului.

Cu respect,
Paul D.S.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Obrazar reglabil

Mesajde violiv pe 30 Apr 2022, 15:18

Bravo!
La cine stie ce imbunatatire a grupajului nu prea poti sa te astepti. Suportii de metal infipti in gaurile patului au exact acelasi rol - asigura un contact ferm la nivelul stalpilor cu cat mai mic contact intre lemn si culata. Faptul ca ai umplut spatiul nu va schimba semnificativ treburile.
Obrazarul s-ar putea sa fie de mai mare folos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Obrazar reglabil

Mesajde popaliviu pe 30 Apr 2022, 15:37

A ieșit frumos. Felicitări pentru obrăzar!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate