Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:23

Prezentare sova

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare sova

Mesajde sova pe 29 Mar 2022, 15:08

Buna ziua!
Sunt Bogdan, 44 ani, bucurestean „emigrat” în Otopeni. Probabil ca ideea de a fi vânător mi-a venit pe vremea când citeam despre cum Old Shatterhand a omorât un grizzly doar cu un revolver și un cuțit, dar din diverse motive nu am acționat, pana acum. Anul acesta m-am inscris într-o asociatie de vânătoare, m-am inscris la cursul de arme și muniții și voi face si un curs de initiere in tir cu arma de vanatoare. Visez, ca orice „copil”, la prima carabina și la un bock, poate anul viitor le voi avea. Pana atunci – studiu. Acest forum este un real ajutor pentru mine și sper sa contribui și eu, măcar cu întrebări care sa genereze răspunsurile cautate de alți incepatori.
Mulțumesc!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde the_mav pe 29 Mar 2022, 16:13

Bun venit
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Prezentare sova

Mesajde AXP pe 29 Mar 2022, 17:31

Bine ai venit.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Prezentare sova

Mesajde laurul pe 29 Mar 2022, 19:04

Bine ai venit!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare sova

Mesajde Mircea-B pe 29 Mar 2022, 21:39

Bine ai venit!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Prezentare sova

Mesajde popaliviu pe 29 Mar 2022, 22:26

Bine ai venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare sova

Mesajde costel9974 pe 30 Mar 2022, 06:53

Bine ai venit!
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: Prezentare sova

Mesajde Ghinda pe 30 Mar 2022, 07:34

Bravo!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare sova

Mesajde tehărău pe 30 Mar 2022, 12:55

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare sova

Mesajde adrian1123 pe 30 Mar 2022, 21:42

Bun venit !
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Prezentare sova

Mesajde Sly_Fox pe 12 Apr 2022, 14:19

sova scrie:Buna ziua!
Sunt Bogdan, 44 ani, bucurestean „emigrat” în Otopeni. Probabil ca ideea de a fi vânător mi-a venit pe vremea când citeam despre cum Old Shatterhand a omorât un grizzly doar cu un revolver și un cuțit, dar din diverse motive nu am acționat, pana acum.

Niciodată nu este prea târziu! Ai vreun gând să căsăpești urși cu un cuțit?
Bun venit!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 15 Apr 2022, 10:05

Sly_Fox scrie:Ai vreun gând să căsăpești urși cu un cuțit?


Nu ar fi etic :)
Lăsând gluma la o parte, nu îmi doresc să mă întâlnesc cu un urs. Momentan locul meu este mai la coada clasamentului.

În altă ordine de idei, am început, de câteva zile, cursul de arme și muniții. Momentan doar teorie, săptămâna viitoare vom avea prima ședință în poligon și la început de Mai va fi examenul.
Revin pe subiect.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde yoghi pe 20 Apr 2022, 22:58

sova scrie:...... m-am inscris la cursul de arme și muniții și voi face si un curs de initiere in tir cu arma de vanatoare.
...!


Exista cursul asta sau te referi ce vei trage o mansa ..doua la telere
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 26 Apr 2022, 13:38

Sub denumirea asta nu am gasit, cu toate ca suna bine. Dar de tras la talere sigur voi trage, in compania unui instructor. Am inceput deja, imi este la indemana, imi place si nu este exagerat de scump.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde mexx20_ro pe 27 Apr 2022, 19:35

Bine ai venit Bogdane! Ma bucur sa vad ca ai acel entuziasm constructiv! :ymhug: ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 05 Mai 2022, 12:38

mexx20_ro scrie:Bine ai venit Bogdane! Ma bucur sa vad ca ai acel entuziasm constructiv! :ymhug: ;)

Mulțumesc!

Între timp am terminat cursul de instruire arme&muniții și am luat examenul. Și mi-am luat și o "armă" : un binoclu Delta Titanium HD 8x42 de care sunt mulțumit. Am refuzat să îl compar cu altele mai scumpe, ca să nu mă răzgândesc și să cresc bugetul. Bani mai mulți vor intra cu siguranță în lunetă, când va veni timpul.
Pașii următori: achiziție dulap arme și tras la talere.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde Marius pe 06 Mai 2022, 16:55

sova scrie:[ Și mi-am luat și o "armă" : un binoclu Delta Titanium HD 8x42 de care sunt mulțumit. Am refuzat să îl compar cu altele mai scumpe, ca să nu mă răzgândesc și să cresc bugetul. Bani mai mulți vor intra cu siguranță în lunetă, când va veni timpul.
Pașii următori: achiziție dulap arme și tras la talere.


Salutare!
Pastreaza o parte importanta a bugetului pentru plata actiunilor propriuzise de vanatoare.
Daca sumele sunt oarecum limitate, nu cheltui totul pentru echipament.
Altfel spus, daca ar fi sa aleg intre a avea Echipament Trabaldo, arma Blaser si optice Zeiss cu care sa ies de doua ori pe sezon la vanatoare sau a avea un IJ si cizme de cauciuc cu care sa ies de 3-4 ori pe saptamana tot sezonul, as alege fara sa clipesc a doua varianta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare sova

Mesajde laurul pe 06 Mai 2022, 21:07

Marius scrie:
sova scrie:[ Și mi-am luat și o "armă" : un binoclu Delta Titanium HD 8x42 de care sunt mulțumit. Am refuzat să îl compar cu altele mai scumpe, ca să nu mă răzgândesc și să cresc bugetul. Bani mai mulți vor intra cu siguranță în lunetă, când va veni timpul.
Pașii următori: achiziție dulap arme și tras la talere.


Salutare!
Pastreaza o parte importanta a bugetului pentru plata actiunilor propriuzise de vanatoare.
Daca sumele sunt oarecum limitate, nu cheltui totul pentru echipament.
Altfel spus, daca ar fi sa aleg intre a avea Echipament Trabaldo, arma Blaser si optice Zeiss cu care sa ies de doua ori pe sezon la vanatoare sau a avea un IJ si cizme de cauciuc cu care sa ies de 3-4 ori pe saptamana tot sezonul, as alege fara sa clipesc a doua varianta.

+1!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 09 Mai 2022, 08:31

Marius scrie:
Salutare!
Pastreaza o parte importanta a bugetului pentru plata actiunilor propriuzise de vanatoare.
Daca sumele sunt oarecum limitate, nu cheltui totul pentru echipament.
Altfel spus, daca ar fi sa aleg intre a avea Echipament Trabaldo, arma Blaser si optice Zeiss cu care sa ies de doua ori pe sezon la vanatoare sau a avea un IJ si cizme de cauciuc cu care sa ies de 3-4 ori pe saptamana tot sezonul, as alege fara sa clipesc a doua varianta.


Mulțumesc pentru recomandare, voi ține cont!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 19 Noi 2022, 15:20

Astăzi am promovat examenul, sunt bucuros :)
N-am mai scris nimic timp de 6 luni, dintr-o superstiție copilărească: dacă îmi fac planuri degeaba și nu reușesc să trec examenul?
Așa că de acum revenim la jurnal.... Următorul pas ar fi să achiziționez arma. Chiar dacă nu m-am logat, am citit și recitit multe din subiectele forumului.
Vreau să iau o lisă bock și o carabină. Ambele noi, nu mă interesează nimic second hand la arme de foc. De aici va începe aventura. O să vedem cât durează toată povestea cu autorizația, dar cred că pot acționa în paralel, cu armurierul.

Lisa bock va fi în calbrul 12: Browning 525/725 sau Beretta SP III, în funcție de potrivire. Ideal să trag cu ele, dar nu îmi fac speranțe. Bock pentru că vreau sa trag și la talere cu un model de armă cu care se trage tradițional la talere. De ce una din aceste modele? Pentru că este puțin probabil să schimb curând lisa și vreau maximul pe care mi-l pot permite, dupa cum bine spunea un coleg de forum. Din păcate nu am gasit pe nicăieri nici măcar pentru a vedea, nu pentru a încerca si eventual cumpăra. Așa că sezonul acesta nu voi avea lisă.
Ajungem la carabină. Aici începem cu calibrul: .308w. Din mai multe considerente: pe fondurile asociației se găseste căprior și cerb, dar nu prea e mistreț. Este un calibru puternic dar prietenos cu începătorii, iar eu sunt începator. Și pentru că este război în Europa și mă aștept ca producția pentru calibrele NATO să crească și implicit să se găsească în continuare muniție și pentru calibrul civil .308w.
Producatorul cred că va fi Benelli iar modelul Lupo. Voi merge să vad în magazin. Mă aștept ca pe parcursul carierei să achizitionez mai multe carabine, în diverse calibre - pentru goană clar, când voi avea ce goni :)

Cam asta ar fi, greul abia începe, și nu mă refer la achiziția armelor ci la a învăța să fiu vânător și a merge la vânătoare. Față de acum 6 luni experiența de vânătoare este un pic mai sus de 0, pe la 0.5. Am fost doar în stagiatură la iepuri. N-are nimeni timp să te invețe ceva, n-am prieteni vânători, voi vedea cum mă descurc.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 24 Noi 2022, 20:34

Am mai avansat :))
Mă uit de vreo câteva luni și la optică, în special pentru pândă. Deja știu pe de rost replici de prin forumurile mai noi, ale lui ravenstein și popaliviu și mai sunt și cele ale lui Tranan, în care s-a explicat foarte frumos și clar ce și cum. Și după scăderi și adunări și introspecție, au rămas pe listă Kahles și Leupold @56, nehotărât la niciuna, ambele cu plusuri și probabil minusuri, pe care nu sunt în stare să le evaluez.
Și cum tot mă uit după magazine care să le aibă pe stoc și să nu alerg 300 km să le văd, ajung și pe optics-trade unde descopăr o Leica Amplus 6 2,5-15x56i L-4a, la prețul de black friday de 1369 eur+15 eur transportul.
Și am luat-o.
Case closed, cum spunea un contemporan.
Mi-am dorit toată copilăria un aparat foto Leica pe film, iaca o sa am lunetă :)
Asta ar fi povestea, revin pe subiect, dacă ajunge...
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 02 Dec 2022, 19:50

Pentru că tot am avut zilele astea libere, am zis să montez dulapul. Îl am de vreo patru luni și l-am lăsat în zona de montaj, pentru că am și un acvariu acolo și am vrut să văd dacă este afectat de umiditate. Pe scurt - nu e, dar asta nu înseamnă că nu vor fi afectate armele, astfel că voi pune în dulap și un absorbant de umiditate.

Dulapul este Delta Fortify 6. Are și bune și rele, nu pot spune că-s 100% mulțumit. Cel mai deranjant, la exemplarul meu, este că tija care joacă rolul balamalei este fixata cu o înclinație de vreo 2-3 mm (deci strâmb) astfel ca ușa se deschide/închide foarte greu (mai ales când tragi de cheie). Apoi spațiul pentru muniție este extrem de mic, cine l-a conceput probabil se gândea că muniția se găsește la orice colț de stradă și nu e cazul să ai mai mult de două cutii în dulap. În sine spațiul nu mi se pare potrivit pentru șase arme, așa cum este promovat. Poate dacă le împăturești :?: Și nu în ultimul rând a sosit zgâriat, din cauza transportului.
Nu l-am dat retur și am încercat să rezolv cumva lucrurile: am fixat un mâner pentru a deschide ușa fără să rup cheia (în mod normal nu era nevoie) iar poziția în care l-am fixat maschează zgârieturile, care întâmplător sunt pe laturi.

Pozitiv ar fi ca tabla chiar este de 2mm și este solid, îmbinarile/sudurile sunt zdravene (față de alte modele vazute care păreau a se îndoi, la o mișcare mai brusca). Iar pentru ce am eu nevoie este suficient de încăpător, în compartimentul arme.
L-am fixat cu prezoane/piulițe și ancoră chimică, în ideea de a fi facilă o demontarea/montarea ulterioara.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 09 Dec 2022, 09:55

A sosit luneta!
Surprinzător, a întârziat doar două zile față de estimatul transmis de comerciant, ceea ce e bine. În total 8 zile pe drum.
Câteva vorbe despre întreaga experiență cu optics-trade, poate vor mai fi colegi interesați de achiziții de acolo: au reacționat extrem de repede la emailurile trimise (minute), au acceptat plata prin OP și au livrat produsul când mă așteptam eu să le intre banii, au trimis proforma și factura finală corecte și la timp. Ambalarea produsului: cutia originală într-o altă cutie de carton gros. Sincer, mi s-a părut cam riscant, ținând cont de modul în care mai ajung coletele livrate de curierii autohtoni, în cutia originală luneta fiind doar fixată în zona turetelor într-un suport de burete, ocularul și obiectivul sunt în aer. Dar nu bate,nu troncăne, parcă ar fi fost folosită de o bătrânică pentru a vedea prețurile, la piață.
Livrarea prin ups standard, ok, cu întârzierea amintită. Nu au folosit niciun sistem de alertare (sms/email) privind livrarea, pe siteul ups datele de livrare nu sunt actualizate, astfel că sunt toate șansele să nu fiți prezent la momentul livrării (mi s-a intamplat).
În cutie se găsesc toate produsele specificate, inclusiv capace bikini. M-a surpins în mod plăcut un certificat de calitate (prufzertifikat) semnat olograf de către persoanele care au făcut inspecția de calitate și au împachetat produsul. Pe acest certificat sunt specificate seria/lotul/data fabricației (15.09.2022), date care se găsesc specificate și pe cutie, iar seria este ștanțată pe luneta. Pentru mine, care am mai cochetat cu managementul calității, spune multe această formă de asumare a răspunderii și asigurare a trasabilității produsului.
Despre luneta Leica Amplus 2.5-15x56i momentan am puține de spus, nefiind pe armă. Este fabricată în Portugalia iar calitatea exterioară este exact cum te-ai aștepta, turetele se învârt suficient de greu pentru a nu fi modificate din greșeală și se aud bine clickurile. Despre calitatea optica voi scrie separat, momentan pot spune că la magnificația minima (2.5) este extraordinar de clara, dar este dificil de exprimat alte păreri fără să o folosesc în condiții de stabilitate bună. Deci voi reveni pe acest subiect – abia aștept!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 30 Dec 2022, 11:09

Gânduri la final de an.
În Martie am făcut primii pași pentru a deveni vânător cu acte în regulă, în Noiembrie promovam examenul. N-aveam nicio idee cum vor evolua lucrurile, nu știam că exista propunerea de reducere a stagiului la doar 6 luni dar, cumva, planetele s-au aliniat în direcția bună. Lucrurile merg însă anevoios: abia săptămâna viitoare voi intra în posesia permisului de vânător și voi depune cererea pentru autorizare arma (carabina). Ma aștept să trag primul foc cu arma proprie undeva prin Martie, iar la vânătoare efectiva... mai vedem dacă voi fi în stare, important este sa ajung în poligon cât mai des, pentru că la capitolul ăsta chiar stau prost. Până în toamna viitoare sper să am și lisa în rastel. Încă nu știu în ce grupă și pe ce fond voi fi repartizat, n-am nicio idee despre ce urmează din acest punct de vedere. Sunt cumva și mulțumit și speriat de noua calitate.
Vă doresc un final de an liniștit și un nou an plin de satisfacții și sănătate!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde Ghinda pe 30 Dec 2022, 13:16

La mulți ani colegul!!!!!!!!! Se vor alinia toate, nu fi speriat, doar bucură-te!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare sova

Mesajde Sly_Fox pe 30 Dec 2022, 18:56

sova scrie:N-aveam nicio idee cum vor evolua lucrurile, nu știam că exista propunerea de reducere a stagiului la doar 6 luni dar, cumva, planetele s-au aliniat în direcția bună.

Felicitări! La mulți ani!
Dacă tot s-au aliniat planetele, astfel încât să-ți aducă noroc, vezi că drept mulțumire le poți privii pe unele dintre el în aceste nopți de decembrie. În special planeta Marte, zâmbește roșie ca focul!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 31 Dec 2022, 14:41

Mulțumesc pentru gândurile bune și pentru sugestii!
La mulți ani!
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Prezentare sova

Mesajde COObra pe 09 Ian 2023, 17:43

sova scrie:
Sly_Fox scrie:Ai vreun gând să căsăpești urși cu un cuțit?

În altă ordine de idei, am început, de câteva zile, cursul de arme și muniții. Momentan doar teorie, săptămâna viitoare vom avea prima ședință în poligon și la început de Mai va fi examenul.
Revin pe subiect.


ai facut cursul la Millennium? Cumva am fost colegi? Ca se cam leaga perioadele :D
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Prezentare sova

Mesajde tehărău pe 09 Ian 2023, 21:31

@sova, vad ca arzi etape, n-ai treabă, bravo!
Ce am dedus eu e ca dacă la vânătoare ești începător, la scris, ba! Ia zi, unde ai căpătat experiență?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare sova

Mesajde sova pe 09 Ian 2023, 22:28

COObra scrie:ai facut cursul la Millennium? Cumva am fost colegi? Ca se cam leaga perioadele :D


Da, Ștefan, am fost colegi la Millennium și suntem si pe grupul de Wapp :D
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Următorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate