Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:13

Sauer Apollon 12/76/71

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde romina g pe 16 Noi 2017, 09:25

Buna dimineața și eu mi-am luat modelul de la Timișoara o arma frumoasa merge perfect sunt foarte mulțumit de ea , o recomand la toți vânătorii.
romina g
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Noi 2012, 12:40

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde DART pe 16 Noi 2017, 12:58

Stiti ceva "necalitativ" facut de Sauer!?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Rodka pe 10 Ian 2018, 22:37

Ne mai faci un update? Cum mai este pusa? esti multumit? trage bine? simti gramele in plus? ceva aventuri cu ea?
Rodka
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2016, 17:25

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2018, 07:15

Am tras pana acum mai bine de 100 de cartuse, majoritatea in poligon la talere. De tras trage foarte bine, mi se potriveste foarte bine si nu am gasit nimic sa nu imi placa la arma exceptand un mic zgomot pe care il face ulucul cand se loveste de teava de jos atunci cand prind arma de varful ulucului (de exemplu cand trec arma dintr-o mana in cealalta). Reculul mi se pare neglijabil.
Aventuri nu prea am ca la cate vanatori au fost nu mi-a iesit nimic din ce se putea vana si la o distanta optima. Am fost la cateva vanatori la mistret dar am stat numai in stand si la vreo 2 vanatori la picior. La astea din urma am umblat destul de mult pe coclauri cu mult noroi si nu mi sa parut a fi grea.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Moroșanu pe 30 Mar 2018, 08:52

Am o semiautomata Stefano Fausti LX , un model frumos , cu alta ocazie trimit și o poza . A avut cineva vreo Semi Stefano ??
Moroșanu
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Mar 2018, 08:34

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde pipabh pe 30 Mar 2018, 20:55

Moroșanu scrie:Am o semiautomata Stefano Fausti LX , un model frumos , cu alta ocazie trimit și o poza . A avut cineva vreo Semi Stefano ??

Si ce te lauzi!???! Ai citit regulile forumului? Daca nu , da la taste si vezi ce spun!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Moroșanu pe 31 Mar 2018, 17:04

Departe gindul de a Ma lauda , am vrut sa întreb dacă sunt pe aici posesori de astfel de arma pentru a STI cu ce am deaface :D
Moroșanu
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Mar 2018, 08:34

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde laurul pe 31 Mar 2018, 19:35

Moroșanu scrie:Departe gindul de a Ma lauda , am vrut sa întreb dacă sunt pe aici posesori de astfel de arma pentru a STI cu ce am deaface :D

=)) =)) =)) =)) ~x( :(|) ~x( :(|)
M-ul ala capital e de mare angajament....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde tehărău pe 31 Mar 2018, 20:03

laurul scrie:
Moroșanu scrie:Departe gindul de a Ma lauda , am vrut sa întreb dacă sunt pe aici posesori de astfel de arma pentru a STI cu ce am deaface :D

=)) =)) =)) =)) ~x( :(|) ~x( :(|)
M-ul ala capital e de mare angajament....


Saptamana mare la catolici a trecut, incepe a noastra. Si avem ocazia sa vorbim cu El!
Despre pusti, laudate fie pustile Sale!...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde OVI762 pe 31 Mar 2018, 20:52

Monkey planet still available?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde OVI762 pe 31 Mar 2018, 22:30

EU sunt EL,vorbiti.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde AdrianBratu pe 14 Mai 2022, 15:38

Arma este din nou disponibila la ARW.
Ceva probleme aparute intre timp ?
Beretta Silver Pigeon I My19 / Cal.12
Baikal MP-155 / Cal 12
AdrianBratu
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2019, 10:40
Locaţie: Drobeta Turnu Severin

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mai 2022, 23:35

Bineînțeles, multe probleme! Atât de multe că am ajuns să luăm arme doar pentru a le șterge de praf. Mai un ulei pe părțile metalice, mai o soluție de șters mobila pe părțile lemnoase, o epolare la rece în sufragerie și gata, a trecut sezonul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde AdrianBratu pe 15 Mai 2022, 10:10

Sly_Fox scrie:Bineînțeles, multe probleme! Atât de multe că am ajuns să luăm arme doar pentru a le șterge de praf. Mai un ulei pe părțile metalice, mai o soluție de șters mobila pe părțile lemnoase, o epolare la rece în sufragerie și gata, a trecut sezonul.


Ma refer strict la arma, nu probleme legate de vanatoare... :-??
Beretta Silver Pigeon I My19 / Cal.12
Baikal MP-155 / Cal 12
AdrianBratu
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Sep 2019, 10:40
Locaţie: Drobeta Turnu Severin

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Sly_Fox pe 15 Mai 2022, 11:36

Era o paranteză pentru a face haz de necaz. Referitor la armă bănuiesc că este de bine din moment ce niciun posesor de Apollon de pe forum nu s-a văitat de vreo problemă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 16 Mai 2022, 08:43

AdrianBratu scrie:Arma este din nou disponibila la ARW.
Ceva probleme aparute intre timp ?


Nu cred ca o sa fie disponibila pentru mult timp in oferta lor (pe site-ul Sauer mentioneaza ca nu se mai fabrica dupa 31.12.2021 si, probabil, vand doar ce a mai ramas prin stocuri).
Referitor la arma, dupa mai multe sezoane in care am folosit-o atat in poligon la talere cat si la vanatoare (preponderent la vanat mic, "la picior") raman la parerea ca pentru mine nu este o arma grea.
Ca si probleme, pe langa zgomotul facut de jocul ulucului de care am mentionat intr-un post mai vechi in acest topic, arma mai are o problema care speram ca se remediaza dupa cateva sute de cartuse dar se pare ca nu este asa: nu se frange complet. E greu de explicat dar atunci cand actionez parghia cu mana dreapta si am mana stanga pe uluc, inainte de a se frange complet, se simte ca ceva nu o lasa sa mearga pana la capat si trebuie sa o ajut eu. Daca nu tin mana stanga pe uluc, atunci se duce pana la capat dar tot se simte ca pe ultima parte ceva "strange". Am incercat sa dau cu ulei in zona boltului basculei dar fara efect (probabil ca ueiul nu ajunge unde trebuie). Peste o saptamana o sa fiu o zi prin Bucuresti si o sa trec pe la magazinele ARW sa vad daca gasesc arma pe stoc si sa vad daca doar a mea are problema asta sau "asa fac toate".
O alta problema pe care am observat-o in iarna trecuta este o deformare a capului unuia dintre percutoare dar asta cred ca se datoreaza munitiei si nu armei. Imi aduca aminte ca odata, dupa ejectare, cand am luat tubul de jos, am observat ca are capsa "innegrita". Atunci nu am dat prea mare importanta dar acum ma gandesc ca asta ar putea fi cauza acestei deformari.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mai 2022, 09:13

Septimiu scrie:Ca si probleme, pe langa zgomotul facut de jocul ulucului de care am mentionat intr-un post mai vechi in acest topic, arma mai are o problema care speram ca se remediaza dupa cateva sute de cartuse dar se pare ca nu este asa: nu se frange complet. E greu de explicat dar atunci cand actionez parghia cu mana dreapta si am mana stanga pe uluc, inainte de a se frange complet, se simte ca ceva nu o lasa sa mearga pana la capat si trebuie sa o ajut eu. Daca nu tin mana stanga pe uluc, atunci se duce pana la capat dar tot se simte ca pe ultima parte ceva "strange". Am incercat sa dau cu ulei in zona boltului basculei dar fara efect (probabil ca ueiul nu ajunge unde trebuie). Peste o saptamana o sa fiu o zi prin Bucuresti si o sa trec pe la magazinele ARW sa vad daca gasesc arma pe stoc si sa vad daca doar a mea are problema asta sau "asa fac toate".

Este normal! Eu am observat această chestie la multe arme, indiferent de marcă. Am avut una care a stat "strânsă" vreo câțiva ani, cu toate că am tras cartușe cu nemiluita la pasaj. Alta și după 10 ani tot trebuie ajutată puțin pentru a bascula complet, țevile nu pică doar datorită gravitației la acționarea cheiței.
Septimiu scrie:O alta problema pe care am observat-o in iarna trecuta este o deformare a capului unuia dintre percutoare dar asta cred ca se datoreaza munitiei si nu armei. Imi aduca aminte ca odata, dupa ejectare, cand am luat tubul de jos, am observat ca are capsa "innegrita". Atunci nu am dat prea mare importanta dar acum ma gandesc ca asta ar putea fi cauza acestei deformari.

Din nou normal cu capsa înnegrită. Este de la muniție! Doar că este foarte posibil ca în capătul percutorului să nu fie o deformare ci o depunere de calamină care dă impresia deformării. Pățit și cu acest aspect. Am crezut că s-a deformat percutorul, când de fapt la curățare era ceva reziduu care lăsa această impresie. Uită-te mai bine la percutor!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 17 Mai 2022, 08:05

Odata cu frangerea armei se petrec mai multe chestii pe langa deschidere.
Pe de o parte se armeaza cocoasele. In bascula exista 1-2 tije actionate de o cama pusa deobicei pe crucea ulucului, tije care imping cocoasele interne si comprima arcurile. Pe finalul cursei, arcurile opun rezistenta mare si chiar daca teava e grea si are brat de forta lung tot trebuie ajutata ca sa invinga arcurile.
Pe de alta parte, daca are ejectoare, la multe arme deschiderea comprima si arcurile ejectoarelor. Ca si mai sus, pe final de cursa arcurile sint tari si forta de invins este mare ... necesita un pic de ajutor.
In plus, axul de basculaj al tevilor situat sus la bock-urile moderne, modifica in sens "nefavorabil" bratele parghiei astfel incat forta necesara pentru deschidere e mai mare la un bock moderne fata de o juxtapusa veche.
Nu e un defect al armei, asa functioneaza.

Doar unele basculante cu tevi juxtapuse, cu extractor simplu lasa tevile sa cada fara ajutor si se armeza. Ori modele cu cocoase exterioare, la care frangerea nu produce armarea cocoaselor, ori unele scumpe si sofisticate, zise "cu deschidere asistata", sau "cu ejectoare Holland&H", la care arcurile ejectoarelor se comprima la inchiderea armei si la deschidere lucreaza in contra-partida cu arcurile cocoaselor reducand forta necesara deschiderii armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 19 Mai 2022, 09:16

Multumesc @Sly_Fox si @violiv pentru clarificari!
Chiar daca e normal mie tot mi se pare destul de deranjant mai ales ca uneori impiedica si ejectarea tubului de pe teava de jos sau schimbarea rapida a cartuselor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 19 Mai 2022, 11:13

Ia-ti si o semi ... pentru "rapida"!
Doua tevi nu prea au fost gandite pentru tras trei focuri rapide.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 19 Mai 2022, 15:05

Cand am zis schimbare rapida ma gandeam la schimbarea cartuselor nu la al treilea foc. De exemplu: vanatoare "la picior", la fazan si apare vulpe... vreau sa schimb cartus cu alice de 2.7 sau 3 cu cartus cu alice de 5, rapid.
Semi nu ma atrage deloc nici la lise nici la ghintuite dar cochetez demult cu o juxtapusa. Astept doar momentul potrivit.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2022, 15:44

Septimiu scrie:Semi nu ma atrage deloc nici la lise nici la ghintuite dar cochetez demult cu o juxtapusa.

:ymhug: :ymhug: :ymhug:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 19 Mai 2022, 16:04

Cu basculante, eu folosesc o smecherie - o sprijin cu bascula pe palma stanga, deschid cheita cu dreapta si atunci cand incep sa cada tevile "biciui" arma un pic catre sol. Impulsul suplimentar asigura suficienta viteza tevilor ca sa duca pana la capat cursa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 19 Mai 2022, 16:40

Exact asa procedez si eu doar ca nu folosesc deloc stanga (fiind dreptaci). In stanga am cartusele.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 28 Noi 2022, 08:34

Septimiu scrie:O alta problema pe care am observat-o in iarna trecuta este o deformare a capului unuia dintre percutoare dar asta cred ca se datoreaza munitiei si nu armei. Imi aduca aminte ca odata, dupa ejectare, cand am luat tubul de jos, am observat ca are capsa "innegrita". Atunci nu am dat prea mare importanta dar acum ma gandesc ca asta ar putea fi cauza acestei deformari.


Din pacate problema mentionata de mine mai sus a inceput sa produca efecte.
Ieri am fost in poligon la o sesiune de talere si am fost nevoit sa ma opresc dupa 125 de cartuse deoarece arma a inceput sa dea rateuri la al doilea foc. Mai exact, trageam primul foc pe teava de jos si apoi, cand trageam pe teava de sus, am avut cateva cazuri in care nu percuta. Ciudat este faptul ca daca lasam tragaciul si mai apasam o data sau de doua ori, percuta. Deci se arma corect dupa primul foc dar problema era la mecanismul de percutare. Mai trebuie sa mentionez faptul ca ieri am mai vazut aproximativ 5 cartuse cu capsa sparta si cred ca asta este cauza problemei. Ma gandesc ca de la capsele sparte au intrat, pe langa percutoare, ceva reziduri la mecanism. Acum vreo doua saptamani am mai patit sa imi plece ambele focuri la o singura apasare de tragaci si ma gandesc ca tot problema de mai sus ar fi cauza.
Acum o sa iau legatura cu cei de la Sauer sa vad ce zic tinand cont ca arma are garantie extinsa la 10 ani dar ma gandesc ca sunt sanse mici sa fie reparata pe garantie.
Nu stiu cat este de complicat sa desfac si sa curat mecanismul dar iau in calcul si varianta asta. Sa vad daca ma ajuta youtube cu ceva tutoriale...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 88 vizitatori

Publicitate