Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:07

Sfat vanzare arme deces parinte

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde SwatKat pe 11 Iun 2022, 14:10

Buna ziua,
Nu stiu daca am postat corect aici, insa am crezit ca e cea mai potrivita sectiune a forumului. As avea cateva intrebari legate de procdura si eventual sfaturi pentru casarea/vanzarea armelor pe care le-a detinut tatal meu, cre a decedat. Eu sunt plecat de mult de acasa, mama nu stia mai nimic, noroc ca a gasit actele si spune ca nu crede ca tata a mers mai mult de o singura data la vanatoare si asta cred ca cu cel putin 7-8 ani in urma... Dupa aia a intervenit o boala si nu prea a mai contat altceva... insa asta este viata iar acum trebuie sa rezolvam si aceste aspecte. Deci armele de vanatoare ar putea fi nefolosite chiar, nu cunosc, sunt intr-un seif/cutie metalica din ce inteleg.

Sunt in total 4 arme, respectiv:
- 2 arme neletale: pistol cu gaze Walther si pistol bila de cauciuc Grand Power si
- 2 arme de vanatoare, categorie B: arma cu glont Sauer (cred ca team classic sau ceva asemanator) cal. 8x57JS, care are si luneta Leopold si arma cu alice Stoeger Model 2000 cal. 12.

Armele sunt cumparate dupa anii 2004-2005 din cate ar cunoaste mama.

Dpdv legal, am fost la cei de la Politie, am luat o dovada si am discutat cu un armurier din Bucuresti sa preia armele si aici am cateva intrebari, deoarece costurile pentru casare sunt destul de mari si cred ca e pacat sa fie casate, pe de alta parte:

- gasesc pe undeva informatii legate de un posibil pret care ar putea fi obtinut la vanzare (inteleg ca pentru vanzare e nevoie de plata unor taxe de depozitare la armurier, deci alte costuri)? Merita sa fie toate armele, inclusiv pistoalele, puse la vanzare? Cumva pe mama o intereseaza sa scape cat mai repede de ele, nu sa obtina neaparat cel mai bun pret, dar nici sa fie vandute pe firfirici - ca se gandeste la tata... adica ceva de genul "un pret mai mic decat un pret corect de vanzare" - pentru ca cu cat stau mai mult in consignatie, cu atat sunt taxele mai mari..(scuze de divagatie)
- imi poat eoferi armurierul o estimare de pret, sau e nevoie sa pun eventual si anunturi pe acest forum sau altundeva cu detalii suplimentare?
- am gasit in casa si niste kituri de curatare (cred ca pentru teava armelor) - acestea se pot vinde separat, sau e nevoie tot asa, de armurier? La fel, in eventualitatea in care se merge pe casare, se poate demonta luneta si vinde separat - sau e nevoie tot de armurier?

Imi cer scuze de aceste intrebari, insa e un subiect cu totul nou pentru mine si mi-a recomandat cineva acest forum, poate obtin cateva informatii ajutatoare.

Multumesc anticipat.
SwatKat
 
Mesaje: 4
Membru din: 11 Iun 2022, 13:46

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde yoghi pe 11 Iun 2022, 18:07

Armele stau in custodie pina la efectuarea succesiunii .dupa aceasta data mostenitorul legal poate hotara casarea sau vanzarea lor.

Din ce ai zis ,pe Grand power si carabina mai iei niste bani ,poate si luneta.
Pt evaluare trebuesc vazute.

Daca schimbi armurierul trebuie o hartie de la politie.unde sunt acum .la armurier sau acasa.
Daca sunt acasa ai nevoie cicineva cu permis pt a le transporta.



Ma poti suna la.
0745755577
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde SwatKat pe 11 Iun 2022, 20:12

Multumesc!
SwatKat
 
Mesaje: 4
Membru din: 11 Iun 2022, 13:46

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde ravenstein pe 11 Iun 2022, 23:07

Salut.

Luneta o poți da jos și o vinde separat. Leupold îs lunete ok. Pot ajunge până la 2000 euro, depinde de model.
La armurier, cel puțin la noi in zona este 1 leu pe zi de armă mi se pare. Deci undeva la 360 lei pe an.
Poate poți negocia un pic daca le pui combo.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde violiv pe 12 Iun 2022, 00:13

Condoleante!

Legea nu permite celor fara drept sa detina armele. Odata anuntata politia, armele trebuie depuse in custodie la un armurier autorizat. Familiei ii lipseste si dreptul de a transporta armele si munitia asa ca ori vine armurierul acasa ca sa preia armele ori se poate apela un prieten vanator, care poate transporta legal armele si munitia la sediul armurierului.
Faceti cateva copii dupa permisul de arma, carnetelul mic si verde in care sint inscrise armele, cu marca, serie, calibru. Va vor fi necesare la armurier, notar, etc.
Armurierul elibereaza o hartie pe care o veti depune la politie, la biroul de arme din zona, impreuna cu permisul tatalui.
Cu asta se termina partea obligatorie si urgent de facut ... c-asa zice legea.

Urmeaza partea cu scapatul efectiv de arme prin vanzare, donatie sau casare.

Din lista prezentata
- pistolul cu gaze e o povara, nici daca-l dai cadou nu poti scapa de el. Se caseaza.
- pistolul cu bila de cauciuc este un model destul de celebru pe la noi. Se cere pe el 2500-3000 lei. Rar se obtine atat. Conditia OBLIGATORIE este sa aveti si munitie pentru el. Se gaseste foarte-foarte greu si fara munitie este inutilizabil, aproape imposibil de vandut.
- arma Stoeger de calibrul 12 este fabricata in Turcia, a fost ieftina noua si este si mai ieftina s-h. In conditiile pietei de criza de azi, daca obtineti 500 lei pe ea ar fi o minune. Poate gasiti un prieten vanator al tatalui care ar fi dispus s-o primeasca in dar.
- ramane de discutat despre carabina Sauer+/- luneta. Fara poze de detaliu si ansamblu nu putem decat sa batem campii. Exista prea multe modele ale marcilor, cu diferente de pret prea mari.

Trebuie sa aveti in vedere ca armele nu se pot vinde inainte de a avea un act de proprietate ... acesta se obtine in urma dezbaterii succesiunii la notar - poate dura luni de zile. In tot timpul acesta veti plati 1-200 lei/arma/luna. Casarea unei arme costa 4-500 lei. In scurt timp veti ajunge datori la magazin chiar daca dati de pomana primele 3 arme.

Incercati sa dati de vreun tovaras de vanatoare al tatalui. Va poate sfatui un pic mai exact ... cu conditia sa se priceapa cat de cat.

Cartusele au acelasi regim, trebuie predate. 99% din armurieri nu le primesc in custodie. Tot un prieten vanator va poate scapa de ele. Poate ca un numar mai mare si ceva calitate sa va aduca vreun ban ... poate!

Restul echipamentului, trusele de curatat de care pomeneati, bocanci, palarie, curele, cartusiere, etc., nu au regim special. Se pot face cadou, vinde pe olx, arunca, etc. Tot prietenul de care pomeneam v-ar putea ajuta.

Google! Aproape orice produs din dotarea tatalui se poate gasi pe net. Va faceti o idee despre pretul produsului nou. Unele tin la pret si s-h, altele nu mai valoreaza mare lucru.

Asociatia de vanatori la care a fost membru!
Mergeti si acolo si cereti un sfat ... imposibil sa nu-l fi cunoscut nimeni pe tatal dumneavoastra. Poate gasiti mai usor o mana de ajutor.
Bine-nteles ca exista si posibilitatea (mare!) sa incerce diversi sa va pacaleasca, e "aproape normal" in ziua de azi. Cereti 2-3 pareri iar daca unul zice ca oricare din primele 3 arme face mult mai mult decat am zis eu, spuneti-i ca lui i-o dati cu jumate din pretul enuntat de el, doar sa puna banii pe masa!

Reveniti cu date exacte despre arma cu luneta. Pe fiecare din ele scrie ce model este si ceva caracteristici tehnice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde Alex83 pe 12 Iun 2022, 08:29

Condoleanțe!

Daca armele au pentru tine o valoare sentimentala poti lua in calcul sa le pastrezi pe un permis de tip A. Obtii un atestat de colectionar si ramai cu armele, fara costuri foarte mari.
Sau poate chiar sa devii vanator.
Daca nu vrei sa le pastrezi, in primul rand ar trebui sa scapi de pistoale. Ori sa le vinzi, ori sa le casezi. Altfel dai banii degeaba pt custodie.
In ce priveste armele de vanatoare, Stoeger-ul nou a fost o arma low cost fara mari pretentii, deci probabil ca nu valoreaza mare lucru. Carabina in schimb e un subiect discutabil si ar trebui evaluata corect. Atat arma cat si luneta.
Daca ai posibilitatea fa-i cateva poze si pune-le sa le vedem , sigur vei primi raspunsuri privind valoarea estimativa.
Dar oricare ar fi optiunea ta vizavi de arme, mai intai trebuie dezbatuta succesiunea.
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde SwatKat pe 12 Iun 2022, 09:40

Multumesc tuturor pentru mesaje.
Succesiunea e deja facuta acum de curand, era nevoie pentrualtele si in acel moment de sortare a actelor a gasit permisul de arma... discutand aoi cu politia, notarul, au fost trecute in act si am depus si la politie copii dupa tacte, primind o dovada ca sa fie duse la armurier. mama nici nu stia exact ce si unde le avea, am cautat dupa asta ceva prin casa dupa dulap. Mai ales ca de nu stie sa fi mers la vanatoare, poate doar o singura data acum cel putin 10 ani. Nu stiu si nu a gasit acte legate de cumpararea armelor, ca sa pot da mai multe detalii de marca etc.

Situatia e deci, aparent, putin mai simpla, in sensul in care, odata ce vine armurierul (si marti cand revin eu in oras, ma duc la ea ca stabilesc cand poate veni cineva, noi neavand drept de transport, cum ati mentionat si voi + asa scrie si in hartia de la polite) se poate decide inca de la inceput ce se face cu armele.

Ca sa detaliez putin:
- nu am vazut munitie pentru pistolul cu bile, dar mergand pe ideea ca atunci cand l-a luat o fi cumparat si ceva munitie, or fi cateva... nu stim exact (in ultimii 5 ani tata s-a luptat destul de mult cu un cancer, dar prognozele nu erau sumbre si cred ca nici de aiael nu a povestit/pregatit multe si am ramas acum putin "in plop").
- poze la arme se pot face si de membrii familiei, sau numai in prezenta unui "autorizat" - ca nu stiu ce drepturi am sa umblam pe acolo si nici nu as vrea sa incalc vreo regula a forumului.
- am inteles partea cu accesorii, nu stiu daca avea vreo haina de vanatoare, sau mama nu mi-a zis. Referitor la luneta, daca e sa foe scoasa, banui ca tot un armurier ar putea faca asta, domeniul asta mi-e complet strain si am citit ca exista sine/coliere care se desfac/monteaza cu mare grija, ca sa nu se strice nimic. Vad marti oricum.

Am intrat aici si am scris deoarece la o prima discutie cu un armurier costurile de depozitare erau undeva la 180 lei/arma/luna, iar de casare cam 400/arma. Si am zis sa vedem exact deoarece nici sa platesc o suma mare de bani pentru casare nu ma trage ata, si ziceam ca macar sa incercam sa "iesim pe zero". Cu titlu de exeplu, caci colegul @violiv a mentionat un pret estimativ pentru pistol, cred ca daca pretul de vanzare ar acoperi costurile cu casarea a celorlalte 2 arme nepretentioase (pusca ci celalalt pistol) si ce costuri sunt pentru vanzaretot as fi multumit. Nu vreau sa credeti insa ca incep sa fac reclama la arme, nu asta a fost scopul postarii, multumesc pentru toate informatiile oferite.

In concluzie, am inteles in general etapele, marti revin cu telefon, am vazut ca exista armurier si aici pe forum si vedem cum finalizez aceasta problema.
SwatKat
 
Mesaje: 4
Membru din: 11 Iun 2022, 13:46

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde Alex83 pe 12 Iun 2022, 14:13

Poti sa faci poze si nu cred ca se supara nimeni daca le postezi.
Asa macar poti primi un sfat despre valoarea pe care cele doua arme de vanatoare le au( estimativ bineinteles).
180 lei pe luna e cam mult. La Galati de exmplu e 30 de lei/arma/luna.
Luneta o poti demonta singur(dpdv legal). Dar, cu atentie, si cu scule precise, altfel poate ajunge deseu. Nu e mare inginerie.
Dar, nu te grabi sa o dai jos, ai rabdare sa evaluezi întâi ansamblul arma / luneta pentru ca e posibil ca ansamblul sa fie mai vandabil decat separat.
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Sfat vanzare arme deces parinte

Mesajde SwatKat pe 15 Iun 2022, 11:30

Ca sa nu las topicul neterminat, am discutat cu un armurier foarte ok si a venit si a ridicat armele. Mai am acum sa ma duc iar la politie si sper sa termin cu aceasta aventura. Multumesc celor care mi-au raspuns, prin intermediul acestui forum am gasit armurierul si consider ca a fost ok.
SwatKat
 
Mesaje: 4
Membru din: 11 Iun 2022, 13:46


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate