Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:31

Haenel Jaeger NXT

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 09 Aug 2022, 19:09

Salut! Ce părere aveți de arma Haenel Jaeger NXT. Ce fel de sistem este asta, o fi el sigur sau îți sare- n cap? Părerile din teste facute in afara sunt destul de pozitive.Cu o lungime a țevii de doar 520, este numai buna pentru goana.Daca a testat-o cineva , va rog câteva păreri .
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde drflorea pe 10 Aug 2022, 10:35

NXT se inscrie in trendul producatorilor de a face bolturi cu sisteme liniare, pt a stavili avantul Blasser. Arme cu incarcare liniara se fabrica de mai bine de 100 de ani insa nu prea au prins la public. Steyr M1895, Swiss K31 sau Mauser 96 sunt printre cele mai cunoscute

Daca unii s-au multumit sa foloseasca sistemul de pe semiautomate, eliminand sistemul de recuperare a gazelor si de antrenare automata a inchizatorului (vezi BRX sau Maral) altii au venit cu niste chestii mai complicate cum este Mekel Helix care scurteaza lungimea de manevrare a inchizatorului.

Sistemul cu trei nuturi care se inzavoresc prin rotire in culata trebuie sa fie sigur, pt exista de mult timp pe piata.
Cu ce vine diferit Haenel este modul cum se realizeaza inzavorarea, utilizand un sistem gen roti dintate conice, astfel ca manevrarea boltului imita perfect miscarea de la Blasser.
Aici ar putea aparea niste probleme de fiabilitate, dar tine mult de materialele folosite, si cat de bine au fost lucrate.
Arma are acelasi neajuns ca si restul (vs Blasser), are culata clasica, deci o lungime a armei ceva mai mare la aceeasi lungime de teava comparativ cu Blasser. Teava de 520mm in 30.06 incearca sa compenseze aceasta diferenta.

Timpul va arata care dintre aceste arme vor fi preferate si care nu.
Uite aici un sistem interesant https://www.youtube.com/watch?v=7Nqtu6djyVg dar care nu a prins de loc. Mie cel mai mult mi-a placut pump actionul de la Remington, dar si acesta a fost primit cu destul scepticicsm (cel putin in Europa).
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 10 Aug 2022, 14:15

Bună ziua. Ma interesa pt. vanatoarea la goana. Acum, dacă copiază Blaser nu este un lucru rau. Problema se pune dacă acele roti zimtate conice rezista în timp.Lungimea armei nu mi se pare deloc mare.....și este la jumătate din prețul celui mai ieftin Blaser.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde violiv pe 11 Aug 2022, 08:39

Haenel e o firma cu istorie. Actual este de cativa ani reactivata, ca divizie ieftina a Merkel. Sint pe piata de ceva ani cu o carabina bolt-action, destul de "brut" desenata dar care trage bine si e ieftina. Au incercat si ceva "fineturi", o basculanta cu o teava foarte reusita si o basculanta cu doua tevi suprapuse, mixta sau dublu-expres, binisor facuta. Nu prea au avut succes de piata, se mai fac si azi la comanda.
Helix-ul merge el ce merge ca vanzari si or fi zis sa fie si o varianta ieftina cu actionare liniara.
Acu', tot ce a aparut in ultimii 2 ani cu actionare liniara, din USA sau UE, au avut probleme, rechemari in uzina, reluat startul, bla-bla....
Eu zic sa mai astepti macar un an sa vezi ce si cum.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 11 Aug 2022, 18:13

Ok, asa o sa fac!
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde yoghi pe 12 Aug 2022, 23:05

Cauta un Maral...Browning.
In cinci ani nu a venit.vreunul la reparat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 16 Aug 2022, 21:27

Buna seara. Care considerati a fi greutatea ideala a unei arme ( fara luneta atasata) de 106cm, teava 56cm , calibrul 30.06, utilizata panda, goana, dibuit.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde CCM pe 16 Aug 2022, 22:15

Ce inseamna "ideala"?
Daca o cari incolo si incoace, evident ca mai usoara e mai bine decat mai grea; daca tragi din pozitie culcat si doar in poligon, atunci, cu cat mai grea, cu atat mai bine;
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde CCM pe 16 Aug 2022, 22:25

...asa cum s-a mai scris/spus de 1000 de ori pe forum, poate mai mult - ia arma care iti place, in bugetul tau; chestii cu greutate ideala, sistem ideal, precizie mai mare sau mai mica... nu prea conteaza. Nu exista o arma perfecta - daca ar fi, nu ar mai exista celelalte.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde CCM pe 16 Aug 2022, 22:27

yoghi scrie:Cauta un Maral...Browning.
In cinci ani nu a venit.vreunul la reparat.


Pt ce vrei, o alegere fff buna
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 16 Aug 2022, 22:34

Eu ma refeream la raportarea in kg a armei, de aceea am si dat unele valori ale armei. Asa la modul general....cu cat mai usoara, mai usor de carat, dar precizia este oare la fel ca la una mai grea? Sa presupunem , la valorile date , arma usoara 2,9kg si arma grea 3.5 kg. Care considerati ca ar fi compromisul mai bun?
Scuze de off topic.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde CCM pe 17 Aug 2022, 11:55

Precizia tine mai mult de tragator decat de teava, armele moderne au toate tevi f precise, cam indiferent de pret. La inceput vei trage mai prost decat mai incolo, dar nu cred ca vei avea vreun avantaj cu o arma mai grea decat poate in poligon. Poate.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde Croco pe 17 Aug 2022, 12:17

aurelian76 scrie:Eu ma refeream la raportarea in kg a armei, de aceea am si dat unele valori ale armei. Asa la modul general....cu cat mai usoara, mai usor de carat, dar precizia este oare la fel ca la una mai grea? Sa presupunem , la valorile date , arma usoara 2,9kg si arma grea 3.5 kg. Care considerati ca ar fi compromisul mai bun?
Scuze de off topic.

Nu este nicio diferenta la precizie! Precizia sta in munitie mai mult. Trageam cu o Tikka, care e arma de buget, 10 focuri consecutive foarte precis. De aici mi-am schimbat parerea de Blaser.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde aurelian76 pe 17 Aug 2022, 14:16

Croco scrie:
aurelian76 scrie:Eu ma refeream la raportarea in kg a armei, de aceea am si dat unele valori ale armei. Asa la modul general....cu cat mai usoara, mai usor de carat, dar precizia este oare la fel ca la una mai grea? Sa presupunem , la valorile date , arma usoara 2,9kg si arma grea 3.5 kg. Care considerati ca ar fi compromisul mai bun?
Scuze de off topic.

Nu este nicio diferenta la precizie! Precizia sta in munitie mai mult. Trageam cu o Tikka, care e arma de buget, 10 focuri consecutive foarte precis. De aici mi-am schimbat parerea de Blaser.

Foarte interesant, Blaser 3.5 kg; Sako 3.5 kg; Styer 3.5 kg, armele recomandate a fi cele mai precise, acum sa constat ca nu este chiar asa, adică nu aceasta greutate contribuie la precizia lor. Așadar mai bine o Tikka și o super luneta ca tot precizia aia o sa fie. Interesant!
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde Croco pe 17 Aug 2022, 15:25

.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde CCM pe 17 Aug 2022, 16:44

aurelian76 scrie:
Croco scrie:
aurelian76 scrie:Eu ma refeream la raportarea in kg a armei, de aceea am si dat unele valori ale armei. Asa la modul general....cu cat mai usoara, mai usor de carat, dar precizia este oare la fel ca la una mai grea? Sa presupunem , la valorile date , arma usoara 2,9kg si arma grea 3.5 kg. Care considerati ca ar fi compromisul mai bun?
Scuze de off topic.

Nu este nicio diferenta la precizie! Precizia sta in munitie mai mult. Trageam cu o Tikka, care e arma de buget, 10 focuri consecutive foarte precis. De aici mi-am schimbat parerea de Blaser.

Foarte interesant, Blaser 3.5 kg; Sako 3.5 kg; Styer 3.5 kg, armele recomandate a fi cele mai precise, acum sa constat ca nu este chiar asa, adică nu aceasta greutate contribuie la precizia lor. Așadar mai bine o Tikka și o super luneta ca tot precizia aia o sa fie. Interesant!


Exact. Croco are dreptate: daca tragatorul isi face bine treaba, diferenta in materie de precizie o face - si de departe - munitia. Tikka si Sako sint sub acelasi acoperis; in afara de finisare, nu cred ca sint alte diferente cand vine vorba de tevi; ba poate nici in materie de finisare...
Vezi ca e mult material pe tema asta pe forum, ia-ti timp si citeste - merita. Si foloseste functia aia search, o sa fii surprins ce poti gasi. Succesuri!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde violiv pe 17 Aug 2022, 18:29

Sa repetam a n-a oara: precizia si constanta nu sint tot aia! Nu 100%!
Ai nevoie de constanta ca sa obtii si precizie si invers dar nu trebuie confundate.

Daca vrei arma pentru vanatoare atunci te intereseaza ca primul foc sa ajunga intotdeauna unde vrei (cu conditia sa stii sa-l trimiti) si te intereseaza mai putin cate altele, dupa primul, ajung cat mai exact in acelasi loc.
Aici nu prea are legatura masa armei, decat daca s-au facut sacrificii mari la constructie, pat si s-a obtinut o "zdranganica" usoara. Azi sint o gramada de arme "de munte", construite sa fie chiar mai usoare ca Tikka dar care sint in stare sa traga la distante mari, cu precizie.
P.S. Blaser R 93 are numai 3kg si nu trage cu nimic mai prost ca R8.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Haenel Jaeger NXT

Mesajde zeb stump pe 18 Aug 2022, 07:52

Americanii cauta arme usoare pentru vanatoarea „ Backcountry”, un fel de dibuit care presupune mers pe terenuri dificile, de regula, munte, chiar si mai multe zile...Si, asa cum spuneau niste baieti din astia, in Utah, de exemplu, se trage la Elk frecvent la 400 yarzi...Trage tu concluzia...
E adevarat, astfel de arme au teava mai subtire de multe ori, pentru a fi usoare, ceea ce, cand tragi serii in poligan, duce la incalzire mai rapida si imprastierea grupajului. Dar gandeste-te daca tu vei trage serii la vanatoare și te intereseaza un grupaj strans, sau vrei ca primul foc sa mearga acolo unde il trimiti tu?
O arma prea grea s-ar putea sa fie chiar un dezavantaj in situațiile in care vei merge mult la dibuit sau vei fi nevoit sa tragi din mana.
Asa ca: ia, frate, arma care iti place!Daca ratezi, nu va fi in niciun caz din cauza ca arma nu e din cele grele...
Si ma gandeste-te si ca vei adauga greutatea prinderilor si lunetei, sa vezi ce se aduna gramele (sutele de grame mai exact).
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate