Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:00

Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 09 Sep 2022, 12:33

Salut!
Va supun atentiei o comparatie intre doua carabine. As dori argumente pro si contra pentru a hotari care merita achizitionata. Mentionez ca ambele arme sunt noi iar pretul nu este un criteriu de departajare.
Armele sunt:
1. Heym SR21 calibrul 7mm RM;
2. Steyr Mannlincher SBS 96 calibrul 7mm RM;
Va rog, dintre detinatori sau cei care s-au jucat cu aceste modele ce argumente v-ar face sa inclinati balanta catre una din aceste doua arme.
De asemenea, care ar fi punctele slabe mai greu de descoperit la prima vedere pentru aceste modele tinand cont de precizie, fiabilitate, manevrabilitate, etc.
Multumesc.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde the_mav pe 09 Sep 2022, 15:06

Nu vreau sa iti aduc nici un argument, astea fie ti le construiesti singur, fie le accepti asa cum iti vor fi date de diverse persoane.
Personal am inclinat mult inainte sa imi iau un Steyr (classic stutzen, e adevarat) daca sa iau un Heym; deocamdata am luat Steyr-ul pt vanatoare in RO, intr-un calibru ca vantul de toamna tarzie. Am vazut cateva Heym-uri absolut deosebite, prin centrul tarii, la unii membri ai acestui forum, mai discreti.
Eu pot sa spun ca pe unde am mai ajuns prin lume, in primele 7-8 carabine de calibru mare (400+) puse la munca (grea de multe ori) in teren erau Heym, Heym, Heym, CZ, CZ, Heym, CZ. Apoi altii.
Pe la inceputul vizitelor mele pe acolo am tacut, apoi cand am vazut a n-a oara fie Heym fie CZ am intrebat direct DE CE? Raspunsul aproape unanim a venit sec "it holds minimum 2 human lives, we can't afford any death here except the four legged". Inca ceva, o singura data le-am vazut ca primeau munitie de fabrica, in majoritatea cazurilor "mancau" reloaded (ingrijit, e drept, dar tot reloaded se numeste).
Asta nu inseamna ca nu exista si alti fabricanti BUNI de carabine. Eu doar ti-am spus experientele mele cu cei 2 fabricanti numiti de tine, nu neaparat acele modele.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 09 Sep 2022, 16:09

Trebuie sa facem oarece diferenta intre Africa si armele pentru vanatoarea de acolo si ce se intampla pe la noi. Si tocmai din cauza succesului si renumelui pe care-l are in Africa, Heym se uita mai "cu coada ochiului" la Europa ... practic nu reusesc sa faca fata cererii de acolo iar SR21 si SR30, "amaraciunile" astea "ieftine" pentru europeni, in calibre "normale" sint tratate ceva mai superficial. (Chestie ce a reiesit din discutia pe care am purtat-o candva cu reprezentanti ai firmei.)
SR 21 e un fel de Remi 700 ceva mai frumos lucrata. Daca nu vezi ca scrie Heym si te joci cu ea legat la ochi, nu prea iti ramane nimic memorabil in simturi. Absolut clasica, echilibrata, manevrabila, mai trage si bine. Un pic prea scumpa pentru ce ofera.
Strict in aceeasi categorie (calitate, pret) mai vechea Sako 75-85 mi-a placut mult mai mult.

Steyr e un pic altceva. Am scris mai pe larg cand a aparut SBS pe la noi. Cele de azi au acelasi sistem cu foarte mici modificari si neesentiale. Pentru mine este cumva contradictorie ... privind-o strict conceptual, este un fel de Savage Axis facut de austrieci ... un tub cat se poate de cilindric in care se invarte un inchizator la fel de cilindric, adica maximul de simplitate posibil in lumea sistemelor bolt. Dincolo de aceasta conceptie nimic nu mai este simplu ... de la capul inchizatorului trecand prin percutor, arc, tragaci, siguranta, toate sint foarte complex proiectate si extrem de laborios lucrate. Efectiv poti doar sa te uiti, nu poti demonta nimic in piese dincolo de ce zice fabricantul ca se demonteaza pentru intretinere .... ca-i imposibil sa le mai pui la loc. Ca-n bine-cunoscutele reclame ... "probabil" are cea mai buna teava dintre carabinele de serie. Foarte-foarte precisa, trage grupuri mici-mici cu orice munitie decenta si trage multe feluri de munitie foarte aproape in acelasi loc la 100 m. Poate ca de asta sa merite banii!
Am intalnit in practica ambele arme, cu posesori fericiti sau mai putin, am tras cu ele mai bine sau mai putin bine, nu mi-a placut niciuna intr-atat incat sa-mi schimbe "dragostea" pentru Sako. Poate ca daca as intriduce in comparatie si Sako S20 (evident sub 85 calitativ) atunci Steyr ar iesi pe primul loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 23:22

Sako Grizzly - daca se mai gaseste
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde TudorB pe 10 Sep 2022, 13:49

Salut,

Eu am un Heym SR21 Premium Clasic.
Am ajuns la aceasta arma, dupa ce am pus mana pe un SR30, al unui coleg forumist, care a si descris arma aici pe forum.
Sunt arme lucrate foarte mult manual, si “ luate la pila” pana totul e perfect!
Nu pleaca din fabrica altfel.
E o arma foarte bine inchegata, fara plastic. I am dat jos capul pistoletului care era singura bucata de plastic.
Tevile sunt impecabile si nu sunt sensibile deloc la munitie.
Cand pui mana pe ea, e perfect echilibrata, se lipeste de tine si vine perfect la epolare.
Am avut Blaser, Sauer, si Tikka in diverse calibre si cu mai multe tevi pe acelasi sasiu.
Dupa ce am pus mana pe Heym, le am vandut pe toate si am ramas cu Heym ul.
Poti pune tevi de calibre diferite, pe sasiu.
E identic sasiul de SR21 si de SR30, diferenta o face la sasiu, locasul pentru manerul bolt ului la SR 21.
SR 30 e de aseamena o bijuterie tehnica.
SR 21 se inchide atat de fin, incat nu iti vine sa crezi. E peste Sako. E comparabil cu o manufactura.
Partea nasoala e ca nu e importator in Ro. Si astepti mult dupa ele.
Dar, sunt cateva prin tara.
Nu am avut Steyr, a stat gandul, dar am luat Heym ul si daca ar fi sa il schimb, tot cu Heym ca si carabina as merge.
Dar, cauta daca consideri, topicul unde Silviu descrie SR30 ul lui.
Boltul se inchide intr un fel magic la armele acestea. Greu de descris in cuvinte.
E fier si lemn. Iti trinite fabrica suruburi si arcuri de rezerva daca vrei, la bani marunti.
Eu am si pat de carbon la ea si le schimb cand cum.
Nu stiu de ce ai ales 7RM, dar asta e alta discutie.
Daca ajungi pe la Cluj, te servesc cu o cafea sa o vezi in liniste.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde popaliviu pe 10 Sep 2022, 15:28

TudorB scrie:E fier si lemn. Iti trinite fabrica suruburi si arcuri de rezerva daca vrei, la bani marunti.

TudorB


Pentru ce șuruburi și arcuri de rezervă? :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde TudorB pe 10 Sep 2022, 17:27

Accept gluma :)
Pentru ca nu e nevoie de ele ! :))
Dar, multi dintre noi… surubarim mai mult decat e necesar.
Si eu am vrut sa am suruburi separate la sasiul de carbon. Ca… parca cele “brodate” nu se potriveau ce negrul urat al carbonului.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 10 Sep 2022, 19:47

Salut.

Multumesc colegilor de forum pentru raspunsuri!
Cred ca aceasta comparatie am initiat-o pentru a afla mai multe detalii despre Heym. Steyr am vazut mai des, am tras cu cateva, nu cu modelul SBS 96 dar nu cred sa fie mare diferenta intre ele.
Heym nu am avut ocazia sa studiez mai atent si cu atat mai putin sa trag. Carabinele Heym le-am vazut o singura data la Dortmund la targul de vanatoare acum cativa ani dar sincer nu stiu sa spun daca m-a influentat intr-un fel deoarece la momentul acela Heym nu era intre preferintele mele ca arma. Un alt aspect ar fi ca la noi in tara nu sunt asa populare carabinele facute de Heym, nu am vazut discutii prea multe despre ele. Poate sunt destui vanatori care detin insa, nu deschid subiecte despre aceasta marca tocmai pentru ca la noi nu se vand oficial in magazine si nu exista interes.
Pe langa acestea am o oarecare retinere la Heym daca lecturez o discutie mai veche de pe acest forum despre probleme legate de precizia unei carabine Heym a unui vanator roman care a avut destule "peripetii" cu grupaje, decuprat teava, monturi schimbate, solutii si tratamente de curatat iar teava, etc. ca pana la urma eu tot n-am inteles daca este o "problema"/caracteristica generala la tevile lui Heym si au nevoie de o atentie deosebita la curatare, munitie sau tevile se comporta diferit la grupaje intre primul foc tras la rece si urmatoarele.

@TudorB....De ce 7 RM? In aceasta perioada nu mai poti face mofturi dupa configuratii particularizate, calibre preferate ca e posibil sa astepti minim 1 an sa primesti vreo veste, nu arma. Pur si simplu daca gasesti ceva intr-un magazin si crezi ca iti vine bine cumperi. Nu cred ca e un calibru "rau" 7mm RM , am mai tras cu el. Pt mine e limita suportabilului la tras un magnum dintr-o carabina cu repetitie. Nu trag in poligon, iar la vanatoare adrenalina cred ca ne face sa trecem mult mai usor peste reculul unui cartus tras la vanat. De exemplu, 300 WM nu imi place sa il trag din carabine cu repetitie daca nu au "frana de gura", poate doar din semiautomata e mai tolerabil. Eu vad 7 mm RM un pic mai energic la recul decat un 30.06 dar asta cred ca depinde mult si de forma patului, bolturi antirecul, etc.
Tudor B in ce calibru ai Heym?

@CCM...imi place Sako 85 Grizzly. Dar aceast model de carabina l-as lua doar in 9.3x62. Si cum Sako/Tikka vin fff greu o comanda in zilele noastre cred ca dureaza cam 1 an jumate sigur. Asa ca zic pas.

Nu m-am hotarat, imi place sa compar opinii argumentate.
Sanatate!
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde TudorB pe 10 Sep 2022, 22:28

Heym produce tevi de foarte bune calitate. Este unul din top 5 mondial in productia de tevi pe platformele AR care sunt la mare cautare peste ocean. De acolo “isi fac banii”.
Eu stiu 4 arme, 2 Sr21 si 2 SR 30, care nu au nicio problema.

9.3, 30-06, 8.5x63. A mea e 30.06 cu teava de 52 si heavyweight.

Daca te referi la ceva postari cu un SR 21 care avea ceva probleme cu montura, si era la vanzare acum cativa ani, si nu gresesc eu, era vb de o intelegere diferita a proprietarului despre ce inseamna monturile si ingrijirea unei arme. Putem discuta in privat.

A mea, cu munitie geco, pune 5 gauri in 50 bani in poligon, din mana unui profesionist la 100 m.
Daca ii dai delicatese, KJG sau reload adevarat, faci acelasi grupaj la 250-300. Testat ungaria.
Am un prieten in Bucuresti care are SR30 in 30.06 si vb maine cu el si sper sa fie dispus sa o vezi.

Intradevar in romania nu e nici un dealer deoarece relatia cu fabrica e una complicata. Au o politica care se bazeaza pe vanzare directa. Magazin online standard sau direct in showroom ul lor unde ai parte cu adevat de custom care. Alt film.
Ei tin aceste modele accesibile doar din dorinta de a fi prezenti ca imagine.
BigGame si custom ajunge aproape la paritate cu productia de stabdard.
Dar, asa cum ziceam mai sus, dealul adevat sunt tevile de AR.

Am avut oportunitatea sa cunosc pe cineva de la ei, prin intermediul unui coleg forumist, mai putin vizibil acum, caruia ii multumesc pt ce a facut la acel moment.

Tot ce spun se bazeaza pe modele noi, 21 si 30, facute in ultimii 10 ani. Anterior, e posibil sa fi fost si rateuri, nu contest asta.

9.3x62 tras din SR30 Super Clasic eu l am resimtit ca si la 7x64.
Arme mea are 3.3 kg goala si 4.1 cu toate pe ea cu patul de lemn. Reculul e suoer delicat. Dar, e 30-06.

Nu ezita cu intrebari daca mai ai nelamuriri sau dubii.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 12 Sep 2022, 07:23

N-am spus deloc ca Heym da rateuri. Da' daca pui o SR 21 alaturi de africane zici ca-i o ruda saraca ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde TudorB pe 12 Sep 2022, 11:42

Vio, nu m am gandit deloc la tine. Sub nicio forma.
Si da, ai dreptate, unele modele din aceasta gama sunt departe de cele custom, dar, modelel premium sunt acolo unde trebuie.
Adica un SR30 super premium e peste multe alte arme de aceeasi valoare.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde Ghinda pe 12 Sep 2022, 13:36

Întrebare. Ucid amândouă? Și săraca și bogata? Bine?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 12 Sep 2022, 20:12

Chestia e ca sint ambele cam in aceeasi fascie de pret, cam la acelasi nivel de lucratura/finisare si trag cam la fel de bine.
Sa zicem ca diferenta ar fi conceptuala, Heym folosind un sistem clasic de culata deschisa pe cand Steyr a trecut la "moda noua", cea avand culate tubulare.
Care-ti place, pana la urma, e doar o chestie personala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 06 Oct 2022, 13:57

Salut.
Va multumesc pentru informatii si opiniile impartasite. In mod sigur mi-au fost de folos deoarece, nu cunosc prea bine aceste marci.
Intr-un final m-am decis pentru Steyr. Poate am fost putin subiectiv cand am optat dar imi place mai mult patul bavarez a lui Steyr decat cel Monte Carlo de la Heym, forma manerului inchizatorului mi se pare mai delicata la Steyr, aspectul exterior al tevii de la Steyr mai frumos iar pozitia sigurantei la Steyr este un pic mai la indemana fata de Heym. Ma repet, cred ca aceste aspecte pot fi considerate mai mult subiective. Dupa cum ati spus si voi cand vine vorba de precizie nu cred sa fie diferente notabile intre cele doua marci asa ca am ales mai mult cu "ochiul si inima". De tras oricum nu cred ca pot trage eu la precizia de care sunt ele in stare.

Va rog, dintre posesorii de Steyr si nu numai daca ma puteti sfatui ce montura cu detasare rapida e mai indicata cand vine vorba de pastrat "zero" la montari/demontari repetate. Adica, care varianta intr-adevar pastreaza acel "zero"?
Din ce am vazut pe net sunt mai multe variante de monturi cu pivot care pot fi folosite la Steyr.
Eu am gasit montura originala Steyr cu pivot, apoi cele facute de nemti fie ca este vorba de EAW, MAK, Recknagel, etc si nu in ultimul rand o varianta ar fi baza picatinny Innomount cu posibilitate de atasat montura Blaser.
Care ar fi alegerea voastra si de ce?
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat de hunterboy pe 06 Oct 2022, 14:09, modificat de 4 ori în total.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 06 Oct 2022, 13:58

.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde the_mav pe 06 Oct 2022, 15:06

Eu pe al meu Steyr Stutzen am o pivotanta Eramatic, seamana mult cu cea din mijloc postata de tine (nr 3 din 5), cu o sticla de 50, si ma impac cu ea fara nici un fel de probleme de ani de zile. NU este calibru nici prea mare nici prea mic :mrgreen: , dar face bine ceea ce face.
La mine pastreaza 0 cat cuprinde, acum depinde si de cate ori o montezi/demontezi pe iesire?!?! Crezi ca pt o piesa in teren te joci la luneta aia in medie de 37 ori / piesa?!? Daca iese cardul cand esti la panda, te joci cu luneta pt fiecare exemplar vazut din card?? O folosesti pe post de altceva (binoclu, telemetru, etc) si ai nevoie de ea data jos? La fiecare iesire, in medie, de cate ori montezi / demontezi luneta?
Din motive personale, nu dau jos foarte des luneta de pe arma, ca nu vad necesitatea in cazul meu. Da, verific des daca tot ansablul mai este corect si nu a luat-o pe aratura, dar asta e alt subiect.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 06 Oct 2022, 15:24

Sa fie intr-un ceas bun!

Am tot discutat rapiditate-repetibilitate. Ca sa fie totul OK - reglajul armei, pastrarea punctului de impact in timp si la demontari repetate - trebuie sa fie proiect bun si executie perfecta.
Modele sint multe, mai toate cu diferite chichite, unele cu montaj initial mai laborios, altele mai usor de pus.

Dincolo de model, trebuie ales in functie de ce pui pe arma. Daca vrei doar sa demontezi sau vrei sa alternezi doua sisteme optice, de ex.
Ca sa tina, preturile sint marisoare cam la orice fabricant.

Cel care vine de la Steyr e OK, e si mic si usor, usor de montat, nu te jeneaza cu nimic pe arma.
EAW e un clasic in viata dar e migalos de montat si de reglat initial luneta. Practic, iti trebuie o ora de poligon, pe indelete.
Sina de adaptare la montura de Blaser e polivalenta. E usor de instalat, reglat, face totul cum trebuie dar e cea mai voluminoasa si mai grea varianta si cea care ofera cea mai mica marja de impins luneta inainte-inapoi. La Blaser functioneaza perfect. La alte arme s-ar putea sa fie limitativa. Eu am pus pe o Benelli Argo ... ca tot aveam deja luneta si montura. Dar am ales varianta cu cate doua urechiuse de prindere fata si spate, pentru un plus de marja la montare. Avantaj ar avea ca poti pune un punct rosu pe o montura rapida pentru sloturile Weaver, montura in general mai ieftina.
Monturile rapide pentru sina Weaver nu m-au convins ... scartaie din faza de proiect.

In concluzie, daca vrei sa folosesti doar lunete, nu si puncte rosii micute, as merge pe varianta originala - Steyr.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 06 Oct 2022, 15:34

P.S.
Vorbeam mai sus de cel din poza 2 si 5, inelele si bazele pe care vin montate. Candva au avut si la Arrow. E un model care a aparut prin anii "70, odata cu Steyr 69 si seria de civile de succes.

Celalalt Steyr, cu pivot in fata, este o varianta mai noua. Stabil, usurel, trebuie reglata doar frecarea pe pivot, usor de actionat. In principiu la fel de bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde RaduCR pe 06 Oct 2022, 17:14

Salut,

Eu am varianta 1 pe si pe Steyr si pe Benelli. De obicei nu țin luneta pe armă decât în sezon.
Și dacă curăț armele, și o fac destul de des (defect profesional, sunt mecanic), dau luneta sau punctul roșu jos.
De cate ori am verificat nu am sesizat vre-o modificare notbilă a punctului de impact.

O zi bună!
CR Radu
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde aurelian76 pe 06 Oct 2022, 20:46

Eu am varianta 2 și 5, armurierul din Reghin garantează păstrarea reglajului la schimbarea opticelor de cel puțin 300 de ori. Cred armurierul, prinderea se simte foarte țeapănă chiar și punctul, cea prezentată de Radu cred că se poate deregla la schimbări dese.Vreau sa atașez foto dar sunt prea mari.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde Dr.47 pe 06 Oct 2022, 21:28

Poate sunt putin carcotas, dar ma asteptam sa fie o arma dedicata unui stil de vanatoare care sa vina la pachet cu o optica la fel de dedicata si fixata…fix.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde aurelian76 pe 06 Oct 2022, 22:07

Daca ai o singura arma, așa cum am eu, acest fel de montura mă avantajează, o pot folosi și la goana și la pândă.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde RaduCR pe 07 Oct 2022, 00:03

aurelian76 scrie:Eu am varianta 2 și 5, armurierul din Reghin garantează păstrarea reglajului la schimbarea opticelor de cel puțin 300 de ori. Cred armurierul, prinderea se simte foarte țeapănă chiar și punctul, cea prezentată de Radu cred că se poate deregla la schimbări dese.Vreau sa atașez foto dar sunt prea mari.


Luneta de pândă nu mai revine pe Benelli, care a fost prima carabină. După ce am cumpătat Steyr-ul, luneta a rămas dedicată pândei pe Steyr. Dacă vreau să o montez din nou pe Benelli trebuie să adaptez din nou strângerea lunetei pe noua bază. Ele nu sunt perfect identice - exixta o diferență dată de toleranțele de prelucrare la diferiți poducători. Oricum, Benelli asteaptă o altă lunetă dedicată goanei și Steyr încă una dedicată dibuitului, dar nu prea curând.
Cât despre slăbitul stângerii datorită demontărilor repetate, nu este cazul, la 10 montări si demontări pe an nu am observat. În plus periodic, măcar odată pe an verific strângerea șuruburilor, ca să nu ruginească cheia dinamometrică în lada de scule.
Fotografiile trebuiesc redimensionate înainte de a le atașa, încearcă să le scoți sub 100kB, se încarcă mai ușor .

O seară bună!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 07 Oct 2022, 09:00

aurelian76 scrie: cea prezentată de Radu cred că se poate deregla la schimbări dese.


Fara nicio urma de indoiala, cel putin in Europa, montura rapida de la Blaser este cea mai folosita la ora asta. Daca vrei sa pui luneta fixa pe Blaser optiunile sint foarte limitate. 99% din armele astea folosesc monturi rapide pentru ca practic nu prea ai incotro. Au fost testate si muncite in toate felurile si chipurile imaginate. Daca nu esti un pic tembelica, te tine o viata cu sute de montari, demontari. Nu trebuie decat sa verifici, cand si cand, strangerile suruburilor.
Faptul ca au aparut sinele astea, care transforma mai orice arma de azi intr-una care sa poata folosi prinderea Blaser este inca o dovada. Pe o arma ieftinioara esti tentat sa folosesti o montura "care sa tina" dar sa nu fie mai scumpa decat arma ... dar daca vrei sa schimbi/demontezi rapid atunci cam bagi mana in buzunar. Si daca suficient de multi posesori sint dispusi sa plateasca pentru o astfel de combinatie jumate din pretul armei .... eu cred ca n-o fac de fraieri.

Repet: fara niciun dubiu, sta pe arma (posibil) cel mai bine din toate. Defectul e ca s-ar putea sa fie prea mare, prea grea, prea inalta pentru unele arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 07 Oct 2022, 09:33

Salut!

@the_mav...Nu am explicat eu prea bine necesitatea unei monturi cu detasare rapida. Ai dreptate, luneta nu va cobori de pe arma de "n" ori intr-o zi sau la fiecare iesire in teren. Imi doresc detasare rapida deoarece "o pasarica din colivie" tine mortis sa trag pe aparate mecanice (nu am mentionat, carabina are tel/catare). Este o placere personala sa trag pe tel/catare. De asemenea, nu exclud sa montez si un Aimpoint Micro HD pentru goana la padure doar pentru a face arma mai manevrabila si usor de purtat toata ziua.

violiv scrie:Sa fie intr-un ceas bun!


Multumesc! Sa fie!
Dupa cum ai spus si tu m-as feri de sina Innomount, e prea voluminoasa, cred ca inalta prea mult luneta iar pozitia suportului s-ar putea sa limiteze reglarea distantei optime de ochire cu luneta. Plus ca e posibil sa fie la limita intersectarii cu linia de ochire pe aparate mecanice.
Monturile nemtesti sunt convins ca sunt bune dar pentru mine e greu sa le montez singur deoarece nu am mai facut asta iar de mers la un poligon care intr-adevar poate sa faca toate ajustarile cum trebuie e dificil deoarece nu am in zona asa ceva.
Dupa cum am spus ma intereseaza sa folosesc aparatele mecanice de ochire si posibil un Aimpoint, asa ca varianta originala Steyr ma atrage cel mai mult. Pare destul de usor de montat, nu cred ca are reglaje complicate la pivot. Poate la partea din spate sa fie ceva ajustari, nu stiu, nu am vazut in realitate aceasta varianta de montura. De asemenea, imi convine mai mult montura Steyr deoarece este f discreta pe arma, mica si nu impiedica linia de ochire pe aparate mecanice.
Am cateva semne de intrebare fata de baza din spate la montura Steyr. Din ce am vazut pe net inelul din spate cu sistemul de prindere blocheaza luneta sa nu se deplaseze stanga/dreapta. Nu imi dau seama daca baza din spate impiedica oscilatia lunetei si sus/jos sau aceasta miscare e anulata doar de pivotul din fata.
Nu stiu exact cum functioneaza aceasta prindere Steyr nici nu am gasit pe net un clip in care se explice pas cu pas cum se monteaza corect.
Pentru mine nu este clar daca la aceasta montura Steyr baza din spate blocheaza si o eventuala miscare infima sus/jos a lunetei sau este exclusa aceasta eroare. Pivotul din fata si baza par f solide si lucrate f bine.
Pentru Aimpoint am vazut ca sunt baze care se potrivesc pe pivotul din fata.
La montajul bazelor Steyr recomandati adeziv intre baza si culata sau doar la suruburi?

@RaduCR ...Multumesc pentru poze! M-au ajutat mult sa imi dau seama cum vine baza Innmount si suportul Blaser.

@Aurelian76...Daca poti atasa o imagine m-ar ajuta. Multumesc. Nu prea cred ca montura de Blaser face probleme doar ca nu coincide cu ceea ce vreau eu sa fac din aceasta arma.

@Dr47...Deloc carcotas, intrebarea e justificata. O sa fie o arma pentru orice vanatoare. De asta incerc sa o fac, atat cat se poate, versatila.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 07 Oct 2022, 09:53

Aceasta este arma.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde hunterboy pe 07 Oct 2022, 11:17

O alta varianta ar fi monturile de la Ziegler, versiunea contemporana a clasicei "copita de porc".
In poze arata foarte bine, in realitate am inteles de la un amic din Germania ca nu ar fi la inaltimea asteptarilor. Cine stie unde o fi adevarul?
Ca varianta de montura imi place mult dar presupun ca o adevarata montura "copita de porc" trebuie lucrata manual la un armurier si mananca mult timp pentru ajustari din "pila" ca sa ofere precizia dorita la demontare.
Pe langa acest aspect ar realizarii deloc de neglijat la Ziegler este pretul, care ajunge spre 700 euro setul. Descurajant!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde the_mav pe 07 Oct 2022, 12:48

daca vad ca te indrepti spre pivotanta din 2 bucati, cum iti spuneam mai sus, Recknagel Eramatic G9-Plus am pe Steyr-ul meu stutzen de niste ani, fara nici un fel de problema.
https://www.recknagel.de/en/info-service/catalog/
paginile 30-37
Nu ma intreba cine ii (mai) aduce la noi, ca nu stiu sa iti raspund.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde violiv pe 07 Oct 2022, 22:14

Hai sa le luam pe indelete!
In pozele tale sint 2 feluri de monturi la care sub poze scrie Steyr.

Poza 2 si 5 merg impreuna. Bazele sint foarte mici, nici nu le vezi pe arma. In fata este acel patratel montat ca sa-l vezi romb, adica avand colturile in punctele cardinale. Pe el se imbuca inelul din dreapta din poza 2, la 45 de grade fata de axa lunga a armei. Rotesti luneta ca se alinieze cu arma, inelul din spate se plimba usor peste baza din spate pana face click si o mica-mica limba intra in scobitura din stanga pe cand muchia de jos a inelului se aliniaza strans cu latura din dreapta .... gata. Ca sa demontezi e la fel de usor.

Cealalta montura este cea care foloseste pivot in fata, exact ca cel de la EAW. Se imbuca la 90 de grade pivotul de pe inel si se roteste sa aliniezi cu arma. Baza din spate este un cilindru cu 2 spire de filet pe exterior si o cruce sapata in interior. Inelul are o cruce care proemina si o piulita. Cand aproape ajunge luneta in axul armei trebuie sa ridici usor dinspre ocular, sa potrivesti crucea de pe inel in lacasul din baza (practic, cade singur acolo) apoi sa asiguri tot strangand piulita. Se fixeaza beton cu mana goala. Singura conditie este ca pivotul din fata sa frece consistent in lacas ... pentru asta baza este crestata pe o latura si se poate micsora gaura strangand un surub cu cap un picut mai mare. Peste toate este un surub cu cap un pic mai mic care contra-asigura surubul cel mare.

Nu vei putea monta pe niciuna un Aimpoint Micro H2. Ar trebui o alta baza de adaptare. Ce ai pus tu in poze este o baza de adaptare a unui Docter pe rombul din fata de la prima montura descrisa de mine acum.
Exista astfel de baze si pentru pivotul din fata la cea de-a doua montura.

Pentru monturile originale Steyr vezi la Reghin, la importator.
Pentru celelalte, te ajuta elitehunting.ro sau elite-hunting.ro nu mai stiu care e adresa functionala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Argumente carabine: Heym si Steyr Mannlicher

Mesajde aurelian76 pe 08 Oct 2022, 08:39

aurelian76 scrie:Daca ai o singura arma, așa cum am eu, acest fel de montura mă avantajează, o pot folosi și la goana și la pândă.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: AcelUrs şi 119 vizitatori

Publicitate