Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:38

CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Mesajde greier99 pe 14 Dec 2006, 16:05

Da asa este, nu dau inapoi, foto am preluato ( daca vezi mai sus am scris "nu sustin" ca nu stiam toate amanuntele). Am postato, pentru ca eu nu am vazut pana acum, ce poate sa faca un 30-06.Iar pentru partea cu braconajul,cred ca acesta se face pentru ati insusi ceva (material sau financiar).La mine nu este nevoie (eu cat si cat familia mea nu mancam vanat), iar financiar nu mai vait. Am o obsesie care se vede vanatoarea ca distractie (plimbare si mai ales dupa), plus fotografii. Parerea mea este, ca aproape toti din vanatori au braconat odata (ma gandesc ca poate a luat un iepure in plus sau o prepelita sau poate altceva). Trebuie mai intai sa cunosti omul si dupa aceea parerea.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde Ionel pe 14 Dec 2006, 17:25

Da, m-am lamurit, tzapul este braconat.

SPV13R, nu poate fi la selectie, pt ca selectia la tzap se face in perioada cand are coarne, fiind cel mai bun indiciu pt apreciere. Sezonul de selectie se termina odata cu cel de "recolta".
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde SPV13R pe 14 Dec 2006, 23:13

era ranit inainte si din etica vanatoreasca l-a dat jos, nu? :oops:
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde SPV13R pe 14 Dec 2006, 23:15

oricum, cine e sfant sa arunce prima piatra, astept sa vad daca se ofera cineva :lol:
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ionel pe 15 Dec 2006, 09:36

Discutii de acestea despre aruncatul primei pietre au mai fost cand un alt membru al forumului isi etala realizarile pe taramul braconajului. Reactiile vehemente ale celorlalti membri se pare ca i-au prins bine, colegul respectiv jurandu-se sa nu mai calce stramb, devenind de atunci un forumist de nadejde :) Oricum, vad ca acum nu mai ia nimeni atitudine...
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde SPV13R pe 15 Dec 2006, 09:44

Ionel scrie:Discutii de acestea despre aruncatul primei pietre au mai fost cand un alt membru al forumului isi etala realizarile pe taramul braconajului. Reactiile vehemente ale celorlalti membri se pare ca i-au prins bine, colegul respectiv jurandu-se sa nu mai calce stramb, devenind de atunci un forumist de nadejde :) Oricum, vad ca acum nu mai ia nimeni atitudine...


foarte frumos din partea lui, inca un vanator reabilitat.

:o
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde florin.t pe 15 Dec 2006, 09:50

Nu pot sa spun decat ca mare e gradina Domnului si joase sunt gardurile. Sa braconezi un caprior, sa-i si faci poza si apoi sa-l pui pe un sit unde poate sa-l vada toata tara .... asta da tupeu :shock: :roll: sau lipsa de cunostinta de cauza sau poate de organe ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde the_mav pe 15 Dec 2006, 10:12

ionel, faptul ca cineva nu ia atitudine aici nu inseamna ca nu se observa si nu se discuta speta in cauza.
si pe langa aceasta poza si fapta recunoascuta, mai era cineva care postase la albumul foto o poza cu un porc, iar descrierea acelei poze era ceva de genul: am aprins lanterna, poc si gata...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

@florin.t: ai dreptate in ceea ce spui.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde SPV13R pe 15 Dec 2006, 10:54

nu ma intelegeti gresit, nu sunt de acord cu braconatu si nici nu il sustin, erau doar glume.
Totusi nu imi convine ca eu abia dupa 4-5 ani de insistente am reusit sa prind o autorizatie de porc care lea scapat italienilor sau altor straini.
Si poate ca asa ajung unii si la braconaj, pentru ca nu li se da ce e al lor ca sa se ingrase altii care platesc mai mult.

Am deviat, scuze/
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 15 Dec 2006, 10:55

the_mav scrie: mai era cineva care postase la albumul foto o poza cu un porc, iar descrierea acelei poze era ceva de genul: am aprins lanterna, poc si gata...


:shock: Tare de tot asta! :lol: :lol: :lol:

Nu goniti omul de pe forum! Cu toti am gresit. Important e daca reusim sa ne revenim.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 15 Dec 2006, 10:57

Marius scrie:Nu goniti omul de pe forum! Cu toti am gresit. Important e daca reusim sa ne revenim.


aici sunt de acord cu tine... dar trebuie sa plece intai de la respectivul om dorinta de schimbare... cazuri fericite de reveniri avem, la nivel teoretic cel putin, ca in teren nu prea ai de unde sa stii ce face fiecare.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde scirocco pe 15 Dec 2006, 14:36

M-am abtinut pana acum la a comenta situatia pentru ca nu agreez catusi de putin braconajul si nicicum pe braconieri dar recitind postarile anterioare ale lui Greier99 am ramas nedumerit pentru ca nu reiese defel ca tzapul a fost impuscat de el :shock: Sigur, el nici nu infirma nici nu confirma acest lucru dar de aici si pana la al acuza mi se pare cale lunga.Nu ma erijez in aparatorul lui dar mai bine sa-i dam omului o sansa sa se explice. Iar ca o paralela la ce a mentionat Eltorro mai inainte, pe forum poti scrie foarte simplu "am auzit ca unu' a dres si a facut si am si poze de ale lui" si in felul se evita punerea la colt de catre ceilalti.Ti-ar fi convenit mai mult exprimarea asta Ionel?Daca cineva este braconier se expune riscurilor si rigorilor legii si cu asta basta,nu il indreapta nimeni !!! Parerea mea!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ionel pe 15 Dec 2006, 14:58

Bine zici, scirocco, asta am vrut si eu sa explice ce si cum. Citeste postarea mea si o sa vezi. Nici n-am zis ca l-ar fi braconat Greier99, am zis ca tzapul cu pricina este braconat. Nu te mai abtine de la comentarii ca d-aia-i forum, sa comentam. :D
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde dumi pe 15 Dec 2006, 19:15

Ionel scrie:@greier99

Poza nu deranjeaza prin aspectul mai putin agreabil al impuscaturii, ci prin puternica banuiala ca respectivul tzap a fost braconat, deoarece se vede ca au inceput sa-i creasca noile coarne si ca este in par de iarna, asta ar cam fi dupa sezonul de vanatoare. Sa ramanem cu impresia ca pe langa faptul ca "si greieru poate sa vaneze", poate sa si braconeze :?: Nu ne lasa sa credem ca de fapt vroiai sa stergi poza nu pentru "rana urata" ci pentru "trofeul" urat, si lamureste-ne.

Observatii profesioniste facute de Ionel!
Dar exprimarea nu este diplomatica, ci din contra.
Influenta personala si incitarea la discutii despre etica in domeniul vanatorii cred ca sunt mult mai inspirate decat alungarea unui membru de pe forum prin verdicte care pot fi false!
Imi pun intrebarile: Cine sunt de preferat? "Braconierii cu acte" sau cei fara acte? Unde se termina braconajul si unde incepe vanatoarea?
De la paznicul de vanatoare si pana la varfuri, alaturi de care ati participat la actiuni mai putin etice (sa ma exprim eufemistic), v-au ajutat in satisfacerea acestei extraordinare pasiuni care se cheama Vanatoare? Nu cumva v-au lasat un gust neplacut? V-ati imaginat ca la fel procedeaza si in alte ocazii? Si atunci nu cumva este greu de separat apele? ...
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde florin.t pe 15 Dec 2006, 19:38

O fi si aia pasiune sa impusti un tap sau cerb fara trofeu sau daca are trofeu sa nu-l poti pune pe perete ci sa-l ascunzi sau eventual sa-l vinzi cat mai repede. Sau un urs la care sa-i arunci blana sa nu te salte potera.

Astept si eu sa vad ce e ala fond genetic bun :? :(

Daca nu pentru mancare, atunci aceste chestii se fac numai si numai cu un scop (chiar de 'varfuri') acela de a avea carne in frigider ca sa arate cat sunt de grozavi. Sa o arate la prieteni : aia e de tap, aia de mistret, acolo mai e ceva de cerb, etc ... si atunci povestile (de multe ori minciuni sfruntate ) ii vor fi ascultate cu admiratie . Asta da vanator vor spune ei . Daca la plecare primesc si o punguta cu ceva la alegere ... atunci imaginea marelui vanator (braconier jalnic de fapt) va fi una grozava .
Ultima oară modificat de florin.t pe 15 Dec 2006, 19:44, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde florin.t pe 15 Dec 2006, 19:40

Cat despre faptul ca se greseste sau nu ... pe aici majoritatea nu gresesc. Mai apare cate un greieras care canta a paguba ... in rest ... numai de bine.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde dumi pe 15 Dec 2006, 19:44

florin.t scrie:Astept si eu sa vad ce e ala fond genetic bun :? .


http://www.vinatorul.ro/forum/viewtopic ... 9&start=15
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde Marius pe 15 Dec 2006, 20:12

florin.t scrie:Cat despre faptul ca se greseste sau nu ... pe aici majoritatea nu gresesc.


Oare???
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 15 Dec 2006, 21:38

drinovanpaul scrie:Lasa-ti omul in pace ce ati sarit asa toti......Daca am fi o adunatura de sfinti as intelege ....nu cred ca este vanator care sa nu fi braconat odata am mai discutat problemele aste si in alt topic. poate peste 10 ani nu vom mai vana deloc.

PS. Sfinti sunt doar pe perete in biserica!!!!


Sunt de acord cu tine , dar asa cum am mai precizat cu alte ocazii , acest forum nu este un loc in care sa ne etalam "maretele" fapte de braconaj!Aceste fapte sa ramana acolo in intuneric, aici sa aratam doar cum se poate face vanatoare in conditiile legii !

PS.Moderatorul ar putea muta aceste discutii (impreuna cu poza) la topicul cu braconajul !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde amis pe 15 Dec 2006, 21:49

Cartuse pentru Caprior,gasesti la Pitesti.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde greier99 pe 15 Dec 2006, 22:21

Salut ! "Fratilor" (pentru cei care sunt ca mine.), nu o sa fug de forum niciodata, cand unii nici nu citeau acest forum, eu eram inregistrat, iar din motive necunoscute nu puteam sa postez(poate se mai vede nick "barosanul".Pentru postarea cu foto va dau relatii oricand la nr. 0722548015( am promis ca nu mai postez de acest foto).Pentru ca nu am studiat foto o sa ma revansez cu o invitatie.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde Marius pe 15 Dec 2006, 22:26

cri cri cri, nu credeam c-ai sa mai vii... :lol:

Daca-mi dai pulpa din spate, dau si eu o sarsea ceva.
:wink: :lol:

Bine ai revenit!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde greier99 pe 15 Dec 2006, 22:29

Mi-a placut ce ati postat de la intalnirea forumistilor "vinatorul.ro',adica foto, intamplari si imi pare rau ca eu nu am stiu un nr. de tel. ca onoram invitatia chiar ca "vanator rau". Invitatia , ar fii sa ne intalnim undeva in zona mea pentru a discuta de vanatoare sau altele.Ma gandeam, acum dupa sarbatori sa facem o intalnire, cu promisiunea ca eu sa ma ocup de detalii. Oricum toata stima pentru d-l "amis" cu intalnirea forumistilor.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde greier99 pe 15 Dec 2006, 22:31

Nu "marius", am avut mai multa treaba astazi, nu ca numai ajungeam.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde florin.t pe 18 Dec 2006, 12:32

Marius scrie:
florin.t scrie:Cat despre faptul ca se greseste sau nu ... pe aici majoritatea nu gresesc.


Oare???


Am zis majoritatea, nu toata lumea ... :? :roll: :shock:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorry_nellu pe 29 Oct 2007, 14:54

catalin.vrabie scrie:E cam mare calibrul pentru caprior, dar incearca RWS KS de 9,7gr. Daca gasesti de gramaj mai mic, ar fi mai bune. Am auzit ca ar fi si de 7gr. dar eu nu am gasit. Vezi ca sunt si cartuse cal. 30.06 cu sabot, care au invelit glontul intr-o camasa de plastic speciala care la 25-30m de la iesirea din teava se desprinde de glont si permite acestui o traictorie precisa, lovitura producand leziuni mult mai mici decat un 30.06 normal. Imi scapa acum cine le produce, dar daca le gasesc, o sa postez articolul si eventual o adresa.

Poate iti aduci aminte sau gasesti ceva referinte despre ele. Nu imi mai aduc aminte nici eu unde am citit de ele. Sau poate stie cineva?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde bondo pe 08 Iul 2008, 11:22

Cineva recomanda SAKO gamehead 9,8. Tocmai am tras la tap cu aceasta munitie si vreau sa zic ca la 130m aproape ca nu se veda in blana gaura de intrare in schimb la iesire a facut o gaura cam cat fundul unui borcan de 800 de grame. Parere pro: deoarece am lovit prost la 2 palme de pulpa spate in boft a cazut in foc, ceea ce nu mi s-ar fi intamplat cu 22. Hornet si as fi avut munca de cautare si injuraturi din partea paznicului de vanatoare. Pareri Contra: daca as fi nimerit in gat sau pe aproape as fi avut un tap decapitat :(
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 07 Iul 2008, 16:33
Locaţie: iasi

Mesajde violiv pe 08 Iul 2008, 19:34

Adica asa?

Imagine
Sau mai rau! :roll:

De asta zic eu ca nu-s bune decat la reglat luneta proiectilele SP. De-ar fi sa n-am de unde alege as prefera FMJ-ul chiar daca nu pica in foc capriorul dupa el.

Iar la gat nu era chiar asa rau, ba chiar era mult mai bine:

Imagine
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde bondo pe 09 Iul 2008, 13:44

Da asa arata ca in poza de mai sus la iesire cam tot pe acolo am nimerit si eu :cry: .Nu cred ca voi mai folosi la caprior 30-06 am folosit-o doar pentru ca vroiam sa fiu sigur in ceea ce imi ziceau cei batrani ca rupe tare plus ca nu iesisem cu arma respactiva niciodata in teren.
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 07 Iul 2008, 16:33
Locaţie: iasi

Mesajde violiv pe 09 Iul 2008, 18:02

1. Vezi ca 22 Hornet nu mai este permis la caprior, tubul lui avand sub cei 42 mm permisi.
2. Daca stii cu ce sa tragi, 30-06 rupe mai putin ca un 223.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate