Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:08

Scotocitori

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Scotocitori

Mesajde clemente pe 09 Noi 2006, 02:00

In Romania chiar nu vaneaza nimeni cu caini din aceasta categorie? Cred ca in multe zone ale tarii s-ar dovedi deosebit de utili . In ultima perioada sunt interesat de acest subiect insa gasesc putine informatii despre folosirea lor la vanatoare in tara noastra. Ma poate ajuta cineva?
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde florin.t pe 09 Noi 2006, 12:18

Am vanat doi ani cu un jagdterrier (care desi nu e din rase de scotocitori merge multumitor la fazan) si vre-o cinci ani cu un cocker spaniel. Ce pot sa-ti spun despre acest tip de vanatoare e ca e mult mai palpitanta (pasarea sau iepurele poate sari oricand) si e mai solicitanta fizic (mai ales cu jagterrierul :lol: ), cainii nu prea asteapta si trebuie sa te misti tot timpul. Mi-am cumparat un setter dar cred ca in curand o sa am si un cocker. Inca n-am gasit si cu pedigree si cu aptitudini pt. vanatoare.
La noi rasele de scotocitori sunt destul de slab reprezenate la vanatoare. Cockerii sunt tinuti in general pentru companie si au fost selectionati sa aiba parul cat mai lung care aduna toti scaietii de pe camp iar de musterlander sau alte rase n-a auzit sa aiba cineva. Mai are Sorin Flutur (dintre cei de pe forum) springer spanieli. Il asteptam cu impresii.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde florin.t pe 09 Noi 2006, 12:20

Cat despre dresaj sau altele 'tehnice' .... intreba si-ti vom raspunde ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Marius pe 09 Noi 2006, 15:32

Care ar fi avantajul unui scotocitor in fata unui pontator?

Ce face in minus am aflat: nu face aret.
Ce face in plus?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde clemente pe 09 Noi 2006, 16:36

Eu vanez mult la balta si fazani in zone de deal unde terenul este acoperit. De multe ori bracii nu intra in maracinis si fazanii se dovedesc imposibil de ridicat . Din cate am inteles aici se vad avantajele scotocitorilor. De asemenea lucreaza foarte bine la apa .
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde gentilis pe 09 Noi 2006, 16:40

Salut
Pai sa zicem ca intra in locuri inaccesibile unui fin pontator(rugi de mur ,catinisuri etc)
Sunt catei in general de talie mai mica care sunt mai usor de intretinut chiar si la apartament ,nu necesita un dresaj asa de elaborat ca un pontator.
Iubesc caini si as vana chiar si cu un pekinez in locul unor oameni.
Un citat nu mai stiu de unde:
-"Cu cat cunosc mai multi oameni cu atat mai mult imi iubesc cainele!"
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde clemente pe 09 Noi 2006, 16:47

@ florin.t
Multumesc pentru lamuriri. M-ar interesa daca se pot achizitiona din Ro scotocitori de buna calitate. Dl. Sorin Flutur a avut un anunt la vanzari-cumparari , insa cred ca m-am trezit prea tarziu deoarece nu a mai raspuns la postarea mea.
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde clemente pe 09 Noi 2006, 16:49

@ gentilis
Misto citatul :D :D :D
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde gentilis pe 09 Noi 2006, 16:56

Daca stii cum sa probezi un catel de cocker merita efortul.
Nu m-a interesat subiectul dar daca aud de o linie buna de cockeri te anunt.
Numai bine.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde valesius pe 09 Noi 2006, 17:22

salutare tuturor!!
eu sunt nou venit si pe deasupra si incepator in ale vanatorii.dupa parerea voastra care credeti ca este cel mai bun caine de vanatoare. ca rasa ma refer si sa-mi spuneti si de ce.ma refer la vanatul mic si apoi la cel mare.
o zi buna!!![/b]
valesius
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Noi 2006, 12:07
Locaţie: Braila

Mesajde Ursus2006 pe 09 Noi 2006, 18:19

Bine ai venit ! Nene, e greu de zis ! Depinde de multi factori. La vanatul mic, e bun si un pointer si un cocker si un brac german. La vanatul mare e bun si copoiul ardelenesc, si jagdterrierul ... etc. Dupa parerea mea, nu exista o reteta universala. 8)


Eu eram fan al jagdterrierilor la porc, mi-am schimbat parerea, care sunt buni, nu traiesc mult!!! :wink: :wink: :wink: Bracul sarmos e mai rezistent decat celalalt, depinde de pasiunea care o are pt. vanatoare. Si cate si mai cate ..... :?: :!: :?:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde gentilis pe 09 Noi 2006, 18:47

Da ,Ursus zice bine!
O chestie adevarata povestita de un prieten mai batran.
Omul era prin anii 80 secretar de filiala si ii vin pe cap o gasca de bastani comunisti sa vaneze (iepuri ,fazani ,potarnichi si dracu mai stie ce voiau aia)
Vin baietii cu catei numai unu si unu toti mari pontatori.Ies in teren si numai haos... nu reusesc sa puste nimic.Nea Mili avea o jigodie de catel din asta care se adunase de pe drumuri pe langa casa.Era schiop de un picior si il botezase Pinochio pt ca era slab si paliu rau...Dar avea o calitate :scotocea asa usor fiecare m patrat.S-au intors acasa si l-au luat pe PInochio ,care a facut un super recital ca le venea alora sa-si impuste cainii acolo pe loc...
Cam asta e cu cateii... Totul depinde de facultati... :lol: :lol:
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde clemente pe 09 Noi 2006, 19:23

Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde florin.t pe 10 Noi 2006, 08:17

Marius scrie:Care ar fi avantajul unui scotocitor in fata unui pontator?

Ce face in minus am aflat: nu face aret.
Ce face in plus?


Intra in cele mai mari si impenetrabile spinarii (si daca vanezi la fazan e mare lucru), e de talie mai mica deci merge si la apartament si mananca mai putin. Toti aporteaza nativ (spre deosebire de setteri, pointer, etc). Cauta in scurt si foarte temeinic, am mai spus pe forum ca de multe ori am vanat in urma bracilor cu cockerul. Recordul a fost odata la o parloaga cu spini de vre-o 30 de ari de unde mi-a ridicat 3 gaini si 4 cocosi de fazan, asta dupa ce 2 braci au trecut bine mersi pe cararea de pe mijlocul acesteia fara sa simta nimic.
Cockerii si springerii pot fi folositi si ca aportori la rate chiar din apa inghetata dar pentru asta ar trebui antrenati de mici si sa nu fie tinuti in casa (sa fie obisnuiti cu frigul).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde wachtelfeld pe 10 Noi 2006, 12:35

se spune ca vanatoarea cu un scotocitor este mai etica decit cu un caine de aret.aretul in sine te avertizeaza ca este vanat,deci esti pregatit ,dar cu un scotocitor trebuie sa cunosti bine cainele ca sa stii cind are vanat in apropiere dar acesta va sari cind te astepti mai putin ....cam asta ar fii din punct de vedere etic.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde violiv pe 10 Noi 2006, 14:13

Am vanat 12 ani, cu un cocker: cumparat de mila de la o familie de betivani care aveau o catea splendida, negru, par lung matasos, fara niciun fel de acte sau antecedenti vanatori. L-am "dresat" cam sumar, mai mult el pe mine - adica m-am adaptat la stilul lui. Avea un instinct exceptional. Dupa primul foc de pusca nu s-a mai speriat. Mergeam la picior la fazan, iepure si la balta la bizami. Stilul lui de a scotoci era un pic ciudat: mergea cam 75 inainte, drept apoi il strigam si se intorcea spre mine scotocind, cheta scurta, miros bun dar numai cu nasu-n pamant, facea o schita de aret ramanand nemiscat si cu codita bat, uneori ridica si o labuta din fata, dar nu astepta comanda pentru a starni vanatul, trebuia sa fiu constant cu ochii pe el. Gasea si aporta vanatul impuscat fara probleme. Nu-i placea in lanul de floare la turturele (prea cald in august pentru el) si nu aporta rate cu niciun chip, nu stiu ce avea, nu-i placea mirosul ratelor (nici nu manca rate, in rest orice vanat). A mers si la goane la iepuri, caprior, chiar mistret (fara a-i hartui). La 10-11 ani suferea de cataracta, artrita, abea mai iesea la plimbare. Cand scoteam hainele de vanatoare parca intinerea. Am incercat sa-l las acasa si urla cate o zi intreaga. Pana in ultimele zile (a murit la 12 ani) a mers la vanatoare, chiar daca mai ramanea in masina uneori. Cu rare exceptii generate de terenul prea dificil (zapada mare, scaieti prea multi) a fost intotdeauna o incantare sa ies cu el. Asociatia de vanatori n-a vrut sa mi-l inscrie drept caine de vanatoare (lipsa acte, examene, etc) dar a fost un catel foarte bun. Usor de tinut in apartament, jucaus cu copii (avea 5 ani cand mi s-a nascut baiatul si s-a purtat ca un frate mai mare), foarte rezistent la frig si la alergat - practic inepuizabil. Cand a murit am plans toata familia 3 zile dupa el, l-am ingropat intr-o lunca, cu 12 salve de pusca, acum 4 ani. Inca il regret. Desi am incercat sa-mi iau altul nu ma pot opri sa compar puii pe care i-am "incercat" cu ce stia XY (asa-l chema). Inca nu am alt caine. Sustin cu tarie ca vanatoarea cu un caine, chiar imperfect dresat, este cu mult superioara ca satisfactii celei fara caine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde wachtelfeld pe 10 Noi 2006, 15:18

....impresionant,violiv,te inteleg perfect....complicitateanascuta intre om si caine la vanatoare nu se compara decit cu o casatorie reusita :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 10:30

zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde wachtelfeld pe 27 Noi 2006, 12:52

Cam asa trebuie sa caute un scotocitor ,DAR ATENTIE ,CAM ASTA ESTE SI VITEZA UNEI CHETE PT. UN PONTATOR ,BRAC,POINTER,SETTER.....asta este normalul :!: :!: :!: ...nu asta sunt exceptiile :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 13:11

wachtelfeld scrie:Cam asa trebuie sa caute un scotocitor ,DAR ATENTIE ,CAM ASTA ESTE SI VITEZA UNEI CHETE PT. UN PONTATOR ,BRAC,POINTER,SETTER.....asta este normalul :!: :!: :!: ...nu asta sunt exceptiile :!: :!:

Imi place mult incapatinarea pe care o tradeaza,de a nu rata vreo palma de teren.Un scotocitor ar putea fi tinut in apartament?Daca da,sa mai creasca un pic fiu-meu,si ma apuc sa caut o astfel de lighioana!Unde vinez eu asa ceva lipseste!Vinez in cringuri si pirloage cu mult paius si maracini,nu odata bracii au pontat pe margine,si a trbuit sa aruncam brazde sa saltam fazanii.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde wachtelfeld pe 27 Noi 2006, 13:16

....sunt nascuti sa locuiasca in apartament insa fara antrnament la cimp si apa rezultate ,mai putin :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 27 Noi 2006, 13:39

wachtelfeld scrie:....sunt nascuti sa locuiasca in apartament insa fara antrnament la cimp si apa rezultate ,mai putin :lol: :lol: :lol:

Normal,doar nu o sa exersaze scotocitul pe sub mobila si aportul in cada!
Am norocul sa locuiesc la nici 1 km. de un zavoi cu de toate:balta,stufaris,tufe,si zone descoperite,cred ca e numai bun pt.antrenament!Aici ma distram cu un prieten cu Amstaff terrieri,care,cred ca daca s-ar ocupa cineva sa selectioneze pe cei cu calitati,ar fi buni scotocitori si aportori,chiar din apa!Cu Dragon sau Cruella nu raminea un lemn pe lac!
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde sorin flutur pe 23 Dec 2006, 01:37

Ce diferenta este intre scotocitori si pontatori??? depinde de rasa....am avut brac german cu par scurt, cocker, setter englez, si acum am o catelusa de springer englez si una de pointer. Setterul are filajul cel mai spectaculos, pointerul are aretul, springerul are pasiunea si viteza si aportul....Cainele de aret trebuie sa intre in maracini daca simte mirosul in aer , dar daca nu are vant bun? sau suprafata e mare....e foarte simplu...un scotocitor este mai performant intr-un teren acoperit cu maracini, stuf sau la balta decat orice rasa de aret iar rasele de aret sunt mai performante in teren deschis....de aia au si fost create....ca si cu soimii si cu ulii in soimarit...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 23 Dec 2006, 19:50

...un bun continental este si un bun scotocitor,oricum un springer (si chiar imi place rasa)acolo unde vanez eu fazani nu face fata...parul asta-i problema lor...mai mult de 1/2-1 ora nu poate ...decit poate daca este tuns...iar parul este de fapt sarmul lor. :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 24 Dec 2006, 17:47

un bun continental este si un bun scotocitor...dar nu la fel de bun ca un scotocitor....nici teckelul meu sarmos nu intra pe unde intra springerul....asta este dezavantajul raselor bune la toate sunt bune in mai multe domenii dar nu la fel de bune ca cele specializate pt. domeniul respectiv
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 24 Dec 2006, 19:04

Ca tot deschisesesi subiectul cu infuzia de pointer la brac...oare de ce ? :lol: ...clar 1:nasul,2:cheta,3:considerente de morfologie si estetica,insa infuzia cu pointer a fost facuta intre anii 1911-1920,si atit.
Eu unul nu stiu inca prea multi pointeri care sa imi intreaca cele 2 bracite cu care vanez,de exemplu la prepelite... :shock: :lol: ....iar daca intri cu orice caine cu par lung si matasos in desuri,in ciulini,in ghimpare,maracini ,parul se ruleaza pe maracine ca pe bigudiu,si facem pariu dupa ceas in 1/2 sau 3/4 ora se aseaza in fund si incepe sa se desciulineze....am vazut filmul asta de prea multe ori ...si defapt astfel de caini sunt facuti pt. altfel de biotopuri si au fost ginditi in primul rind pt. padure....alt exemplu concret:la camp la prepelite ,ce te faci daca pici in toiul pasajului :lol: ..iti spun eu fara zgarda electrica nu-l mai domolesti,iti strica ziua de vanatoare ,iti salta tot ce misca si nu lipsit de importanta ,dimpotriva,incepe nici sa nu iti mai aporteze din cauza pasiunii si densitatii mari de vanat...apropos stii cum vanau englezii cu scotocitori fazanul? :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 24 Dec 2006, 23:53

nu stiu....dar am citit ca au fost infuzii cu pointer si mai in anii nostri...si bine inteles ca un pontator e mai pretabil pe miriste la prepelite decat un scotocitor...iar cu ciulinii...tuns sau un pieptene...bracul e mai bun ca britanicii la aport....in rest ca nas, cheta , viteza , rezistenta e inferior vizibil....suntem ca dinamovistii si stelistii :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 24 Dec 2006, 23:56

scuze , am vrut sa scriu mai bun ca setterii si pointerii la aport nu ca springerii sau cockerii care sunt cei mai buni...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 25 Dec 2006, 22:36

In general adica in proportie de 90% englezii practica la fazani vanatoarea la bataie cu caine :!: De regula se aseaza linia de tragatori intre paduri, in taieturi si se trage numai daca fazanul are o anumita inaltime de zbor,este posibil ca maestrul de vanatoare sa nu lase vanatorii sa traga atunci cind un fazan vine prea jos si se aude "game down ".....IAR SARCINA CAINILOR ESTE DOAR SA STIRNEASCA VANATUL EXISTENT IN PADURE,cam pt. asta au fost creeati spanielii,aportul a venit ulterior prin dresaj si selectarea exemplarelor care aveau ceva aptitudini.Daca vrei am sa postez si niste poze in care sa vezi cam cum se face .Si...nu te grabi cu concluzii "sunt cei mai buni " sau "cei mai rezistenti"......treaba asta imi arata ca esti abia la inceput cu cainareala....fara suparare :wink: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 28 Dec 2006, 22:46

nu sunt un clasic in viata, sunt incepator...dar din scurta mea experienta...am avut 2 braci cu par scurt, 2 pointeri,2 setteri englezi, ,un cocker si un springer englez...la rezistenta la efort ii clasific in ordine inversa....nu am vazut un hege-haus la lucru dar daca gaseste cineva doi care sa alerge intr-o zi pe schimburi cat springerita mea eu ma apuc de soimarit :lol: nu te supara Mihai e si bracul mai bun in anumite privinte dar ca viteza,nas,cheta,rezistenta nu cred ca a ajuns la nivelul britanicilor, vorbind statistic, nu comparand cel mai bun brac cu cel mai slab pointer....asa scrie si la carte........o sa-ti trimit un filmulet cu cainii lui Federico pt ca el are totusi cateva titluri europene la activ....nu-ti trimit cu springerita mea ca eu sunt modest ...si nu vreau sa-ti pui catelele sa faca fitnes :lol: ...glumesc....stii tu cum e , ai mei sunt mai frumosi...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate