Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:40

porumbeii

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Mesajde Marius pe 22 Ian 2007, 15:48

Tanase Valentin scrie:Este vorba de columba palumbus?


Da. Porumbelul gulerat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 22 Ian 2007, 23:53

unde :?: :!: sunt sigur ca nu spui ,dar nu ma pot abtine :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Marius pe 22 Ian 2007, 23:57

amis scrie:unde :?: :!:


Unde i-am impuscat?
Pe unii in piept, pe altii in aripa, si o gasca in cap. :wink: :lol: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 23 Ian 2007, 00:10

:wink: :o
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Ian 2007, 11:01

Marius ,se poate raspunde la intrebarea "unde?" ...pe cimp :!: :lol: :wink:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde the_mav pe 23 Ian 2007, 17:10

lipseste omu' cateva zile si uite ce face marius... mai pune si poze, asa ca sa rasuceasca cutitul in rana... :P :wink: :P

ps: ar cam semana cu sireasa zona aia... mai mult de 3 m parca nu se inalta digul ala :roll: :? :wink: ... asa sa fie?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Marius pe 23 Ian 2007, 17:25

Nu e Sireasa.

Balta Ialomitei sau balta Brailei (am uitat care :? )
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Ian 2007, 18:36

sigur este balta ialomitei...sa incerc sa identific si locul ,Marius? :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 23 Ian 2007, 19:52

wachtelfeld scrie:sigur este balta ialomitei...sa incerc sa identific si locul ,Marius? :lol:


Ma desconspiri?! Dusmanule! 8) :wink: :lol:

Se stie ca zona cea mai buna pt. porumbei este Balta Brailei si Balta Ialomitei. Din pacate, daca sunt deranjati (asa cum i-au deranjat dobitocii aia cu dacia papuc) se cara. Pt. a ramane o perioada lunga intr-o zona, au nevoie mai multa de liniste decat alte specii. Existenta hranei nu e suficienta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 23 Ian 2007, 19:54

Marius scrie:
wachtelfeld scrie:sigur este balta ialomitei...sa incerc sa identific si locul ,Marius? :lol:


Ma desconspiri?! Dusmanule! 8) :wink: :lol:

Se stie ca zona cea mai buna pt. porumbei este Balta Brailei si Balta Ialomitei. Din pacate, daca sunt deranjati (asa cum i-au deranjat dobitocii aia cu dacia papuc) se cara. Pt. a ramane o perioada lunga intr-o zona, au nevoie mai multa de liniste decat alte specii. Existenta hranei nu e suficienta.

:lol: :lol: ...oricum ,felicitari ,cred ca ai avut citeva zile adevarate... :wink: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 11 Apr 2007, 01:44

Aici in portugalia cei "popesti" ii numim torcazes.
Se vinează la pasaj spre locurile de mincare sau la pindă- care sincer mi se pare cea mai frumoasă vinătoare la porumbei.
Cum facem: ei preferă ca mincare ghinzile.... deci facem un adăpost artificial, sau din vreascuri, alegem un copac la 15-25 mt. Luăm un tub cu inăltzimea copacului, la capăt are alt tub de 30-40 cm se primeshte ca un "T" la un capăt punem o bucată de lemn pe care e legat un porumbel "de casă" shi la alt capăt e legată o funie.....tragi de funie shi porumbelul se dezechilibrează, bătind din aripe chemindui pe cei POPESHTI. Cind ajung in "bătaia" pushtii...ii dăm JOS!!!! ;)
Se mai pune o "căciulitză" pe capul porumbeilor "de casă " shi se aruncă in sus.....asha ei nu zboară mult, 5-6 metri- Se numeshte "A sevilyana" [albumimg]2845[/albumimg]
Se folosesc shi porumbei artificiali, de plastic...
[albumimg]2849[/albumimg]
Ultima oară modificat de Eugeniu Cerempei pe 11 Apr 2007, 02:59, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 11 Apr 2007, 02:46

Rezultatul tubului shi "A sevilyana"
[albumimg]2846[/albumimg] [albumimg]2847[/albumimg]
sint shi aici asha cirduri ;)
[albumimg]2848[/albumimg]
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde eltorro pe 11 Apr 2007, 05:06

Eu vanez porumbei cu pelicanu'.
Ce calibru adicatelea?

Asta : http://www.youtube.com/watch?v=QNNl_uWmQXE
eltorro
 

Mesajde Marius pe 11 Apr 2007, 12:28

eltorro scrie:Eu vanez porumbei cu pelicanu'.
Ce calibru adicatelea?

Asta : http://www.youtube.com/watch?v=QNNl_uWmQXE


A dracu' cioara alba! Huooo!!! :twisted: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 11 Apr 2007, 12:34

Eugeniu Cerempei,

Faine pozele!

Care e sezonul cel mai bun? Porumbeii sunt "localnici" sau vin in migratie din nord?

Dar la turturele care e sezonul? Ce specie de turturele aveti? Cum se vaneaza turturica acolo?

Care sunt conditiile de practicare a vanatorii? Trebuie sa fii inscris la vreun club? Cate pasari se pot vana intr-o zi? Ce alte pasari vanezi? Cat te costa?

Cred ca e mai bine sa deschizi un topic nou cu raspunsurile.

Cu multumiri.

PS La noi nu e voie cu pasari vii pe post de atrape.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 11 Apr 2007, 18:51

nu... e UMM.... unica mashină portugheză ;)
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde petrica pe 08 Mai 2007, 14:39

La noi vad porumbeii ca fiind foarte speriosi,ascunsi si mereu pusi pe fuga. La fel ca si documentarul cu cocosul de munte,pot spune ca intr-un loc din Ungaria pe unde mai circul uneori,porumbeii salbatici isi fac cuibul in copacii de la drum si din fata caselor . Se vede felul oamenilor de a fi....civilizatia. Trebuie sa treaca ceva generatii ca sa nu mai deranjeze omul atata natura. tin minte in anii copilariei can umblam prin paduri ale Ocolului,animalele salbatice stateau aproape sa le prinzi. Acum nici nu le mai vezi....tot omu e in padure....ba cu patura,ba cu masina,ba la furat....braconatul deja e trecut...nu prea mai e ce. Am vazut si un idiot de drujbist care a fost instare sa lase drujba si sa se urce intr-un cires salbatic,pentru ca a vazut un cuib de porumbel.S-a urcat , a aruncat ouale dupa ce le-a examinat si gata....Cu asa oameni sa traiesti!
petrica
 

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 08 Mai 2007, 14:57

ieri am fost cu cîinii pe cimp..... am văzut cîtziva porumbei sălbatici, deja au pus ouă...... asha că nu am lăsat ciinii pe sub copaci.... am plecat pe cimp deschis. Sper pe sîmbătă să fac ceva poze ;)
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde tristan pe 21 Aug 2007, 13:25

Porumbei popesti la greu.Anu acesta aproape nici nu am folosit atrapele,ci profitand de porumbisti si vegetatie necosita am mers mult prin apropiere,permitandu-mi sa aleg cele mai frumoase exemplare,doar lipsa de exercitiu la tir m-a lipsit de un ciorchinar plin.Si ca niciodata s-au inmultit cei de scorbura.Stoluri de pana la 10 exemplare.Si am mai observat ceva.Cei de scorbura nu prea sunt atrasi de atrape,zboara toata ziua,schimba des locul de hrana,in comparatie cu cei popesti care pe la amiaza inceteaza pasajul gasindu-i prin copacii inalti de pe langa valcele.
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde greenhorn pe 01 Noi 2007, 19:46

Azi am aflat un lucru ce m-a dezorientat putin. Sezonul de vanatoare la porumbel gulerat s-a incheiat pe 28 septembrie. Toma Necredinciosul am mers la lege (197/2007) sa ma documentez. Asa scrie: porumbel gulerat 15 august - 28 septembrie, porumbel de scorbura 15 august - 28 februarie. Convins de greseala am mers si am cautat Monitorul Oficial 472 din 13.07.2007, unde a fost publicata legea. Acelasi rezultat.
Este o greseala de dactilografiere sau legea este prost facuta? :shock: Mai vanam porumbei?
Am mai descoperit si alte lucruri ciudate. Cel putin pentru mine. De exemplu, perioada de vanare la sacal este tot anul. Valoare de despagubire pentru braconarea sacalului este de 80 de euro in perioada de vanare si 160 euro in perioada interzisa. Cand este "perioada interzisa"? De revelion? Ceva asemanator la griva. Despagubirea este de 10 euro in perioada interzisa, desi se vaneaza tot anul.
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde wachtelfeld pe 01 Noi 2007, 19:56

Cei mai multi porumbei "popesti",de fapt gulerati(RINGELTAUBE) i-am vazut in Germania....se pot impusca cu sutele,nemtii nu sunt interesati sa ii manince si drept urmare ii lasa in cimp pt. vulpi pe care le pindesc apoi la gramada de porumbei.Am fost anul asta si s-au impuscat vreo 70 in 3 pusti..plus...5 roscate apoi..seara urmatoare :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde greenhorn pe 01 Noi 2007, 20:01

Tanase Valentin scrie:Este vorba de columba palumbus?

Exact. Porumbelul gulerat. Cel de scorbura este Columba oenas.
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde greenhorn pe 01 Noi 2007, 20:08

Scuze pentru ultimul post. Am raspuns la o intrebare de acum un an. :oops: Sunt mai tare de urechi si aud mai rar. N-am mai putut sa folosesc functia edit pentru ca trecusera 5 minute de la postare.
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde Marius pe 02 Noi 2007, 00:12

greenhorn scrie:Azi am aflat un lucru ce m-a dezorientat putin. Sezonul de vanatoare la porumbel gulerat s-a incheiat pe 28 septembrie. Toma Necredinciosul am mers la lege (197/2007) sa ma documentez. Asa scrie: porumbel gulerat 15 august - 28 septembrie, porumbel de scorbura 15 august - 28 februarie. Convins de greseala am mers si am cautat Monitorul Oficial 472 din 13.07.2007, unde a fost publicata legea. Acelasi rezultat.
Este o greseala de dactilografiere sau legea este prost facuta? :shock: Mai vanam porumbei?


Daca e in drum, da o raita pe la asociatie si intreaba daca dau autorizatie sau nu.
Eu sunt convins ca e o greseala dactilo sau de alt tip.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde greenhorn pe 02 Noi 2007, 11:28

Marius scrie:Daca e in drum, da o raita pe la asociatie si intreaba daca dau autorizatie sau nu.
Eu sunt convins ca e o greseala dactilo sau de alt tip.


Nu am fost la asociatie, dar am vorbit cu cineva de acolo si mi-a spus ca nu se dau autorizatii pana nu se modifica legea. :evil:
Ce iubesc in viata asta?
Calul, flinta si nevasta...
Avatar utilizator
greenhorn
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 22 Noi 2006, 23:11
Locaţie: Pe campuri, prin paduri

Mesajde Marius pe 02 Noi 2007, 12:19

Am sunat si eu la AVPS Diana. Acelasi raspuns.

Vedeti in ce tara traim? Este evident o greseala. Nimeni nu o corecteaza pt. ca de fapt li se rupe de noi, si de oricine altcineva decat de propriile lor persoane.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 02 Noi 2007, 12:59

In cazul asta, AGVPS trebuia de la bun inceput sa sesizeze greseala - ca reprezentant national al vanatorilor si aparator al drepturilor si intereselor acestora si finantat de catre acestia - si sa faca demersurile pentru corectarea greselii. De ce n-a facut-o?
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Ghinda pe 02 Noi 2007, 13:29

Il doare fix in cur!!!!!!!!!!!!!!!!
Banu si interesul propriu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 02 Noi 2007, 13:30

Prea tarziu Keiler...s-au incasat deja banii pe cotizatii...la anul !
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 02 Noi 2007, 14:40

Keiler scrie:In cazul asta, AGVPS trebuia de la bun inceput sa sesizeze greseala - ca reprezentant national al vanatorilor si aparator al drepturilor si intereselor acestora si finantat de catre acestia - si sa faca demersurile pentru corectarea greselii. De ce n-a facut-o?


Cred ca au facut acest lucru, dar fiind vorba de o lege, lucrurile nu se repara de azi pe maine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate