Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:46

Aret a Patron

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Aret a Patron

Mesajde bogdan pe 11 Ian 2007, 19:54

Ce ziceti de acest subiect? Merita dezbatut? Pareri? Experiente? Exemple?


Aici este o tentativa de aret a patron din data de 10 ian. 2007.
In stanga e Nadine la 8 luni. Fiind inca neexperimentata, Nadine,
chiar daca tocmai isi schimbase directia, o observa pe Kara executand
un marking:

http://www.metacafe.com/watch/380794/nadine_aret_a_patron/



.
bogdan
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 30 Aug 2006, 18:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 14 Ian 2007, 19:57

un brac care face aret a patron!!!....super
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 16 Ian 2007, 14:15

...intra bogan la mine in album si o sa vezi ....braci cu pointer...am sa incerc sa incarc si poze de braci cu braci :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde SPV13R pe 17 Ian 2007, 10:54

Am avut si eu parte de un astfel de aret cu 4 braci, a fost un spectacol, toata lumea a uitat sa traga la fazan.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 17 Ian 2007, 12:53

SPV13R scrie:Am avut si eu parte de un astfel de aret cu 4 braci, a fost un spectacol, toata lumea a uitat sa traga la fazan.

....ASTA-I VANATOARE CIND UITI DE TRAS DIN CAUZA SPECTACOLULUI :lol: :!: :lol: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde the_mav pe 23 Mar 2007, 19:43

am si eu o intrebare, ca un NEcunoscator in chinologie adevarata: exista o definitie OFICIALA (eventual in functie de fiecare rasa) pentru termenul de "aret a patron"? are acest termen o "strictete anume" de la care nu se poate abate sub nici o forma?

multumesc anticipat pentru raspunsuri...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde wachtelfeld pe 23 Mar 2007, 23:39

Aretul a patron este o caracteristica obligatorie la unele rase de pontatori si anume cei britanici...se presupune ca daca ei sunt creeati doar pt. aret ,apoi aretul si tot ce incumba acesta trebuie facute la perfectie.Pt. celelalte rase ,ma refer la cele versatile aretul a patron nu este obligatoriu,dar atentie ,in competitii sunt sanctionate situatiile cind 2 caini (lucrul in perechi),unul ramine in aret si celalalt salta vanatul din fata primului ,neraminind in aret nici macar la nas din cauza unei pasiuni prea mari ,gelozii si unui talonaj prea strins.La rasele versatile cum spuneam nu este obligatoriu dar este apreciat in plus daca exista.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 25 Mar 2007, 22:25

italienii il denumesc consens...suna mai bine si mai inteligibil pt ro
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 26 Mar 2007, 15:13

Denumirea de "aret a patron" este intilnita in vocabularul vanatoresc romanesc inca inainte de 1900,cine vrea sa-l reinventeze insa nu are decit....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde the_mav pe 26 Mar 2007, 15:22

wachtelfeld scrie:Aretul a patron este o caracteristica obligatorie la unele rase de pontatori si anume cei britanici...se presupune ca daca ei sunt creeati doar pt. aret ,apoi aretul si tot ce incumba acesta trebuie facute la perfectie.Pt. celelalte rase ,ma refer la cele versatile aretul a patron nu este obligatoriu,dar atentie ,in competitii sunt sanctionate situatiile cind 2 caini (lucrul in perechi),unul ramine in aret si celalalt salta vanatul din fata primului ,neraminind in aret nici macar la nas din cauza unei pasiuni prea mari ,gelozii si unui talonaj prea strins.La rasele versatile cum spuneam nu este obligatoriu dar este apreciat in plus daca exista.

am inteles mihai... multam pt raspuns... insa urmeaza un "dar":
am inteles ca este obligatoriu pt anumite rase, insa in standardul de evaluare a rasei(raselor) respective, se spune CLAR SI EXPLICIT cum trebuie facut acest aret, sau evaluarea este lasata la latitudinea experientei juriului?
NU sunt cunoscator de chinologie, insa eram numai curios sa stiu daca regulamentele specifica ceva de genul (exemplu): "aretul a patron trebuie sa fie facut exclusiv la o distanta de x metri de vanator, sau y m de vanat sau pe o directie de z grade fata de directia de mers a vanatorului sau etc, etc, etc"... chestiuni clare, ferme si explicite... de genul "cainii cu boala x nu sunt acceptati in concursuri".

sper ca m-am facut inteles :roll: :? :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde amis pe 26 Mar 2007, 16:02

Cel mai frumos aret a patron,pe care l-am vazut,a fost in Delta.Eram cu un amic -Bogdan,care avea 2 pointeri si eu cu Thasa (5 luni)-brack cu par scurt.Mergeram pe marginea uni canal.Tasha la vreo zece metri in fata mea a ramas intr-un aret ferm pe marginea canalului.I-am comandat asteapta,si l-am strigat pe Bogdan sa vada si el.S-a indreptat catre mine si intre timp pointerii, care filau campul din apropiere,au venit la fluier, in viteza.Primul a ramas in aret a patron la vreo patru metri de Tasha si al doilea pointer la vreo trei metri de celalalt.Am ramas impietrit de asenenea imagine.Pacat ,ca nu am avut prezenta de spirit sa fac o poza.Am dat comanda "phil" si au scos doi cocosi.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde wachtelfeld pe 26 Mar 2007, 17:11

MAV:
Aretul a patron imbraca mai multe aspecte.Aretul a patron clasic,in toata puterea cuvintului este atunci cind ,cainele care a sintit vanatul si a cazut in aret este urmat si de celalat caine ,indiferent de distanta,urmat bineinteles tot printr-un aret......insa pot aparea tot felul de situatii de conjunctura iar aici intervine experienta celui care judeca situatia.
Competitiile canine,teoretic,sunt create tocmai pt. a selecta cei mai buni genitori,iar ele ar trebui sa reproduca intocmai diversele situatii de care ne lovim in vanatoarea practica.Din pacate insa,nu totdeauna aceste detalii sunt reproduse intocmai,cainii fiind arbitrati cum ai spus si tu dupa experienta juriului..care nu intotdeauna este ceea ce ar trebui.Aceste este cazul si aretului a patron.Si acum sa revenim.Cel mai clar caz este cind intre cei 2 caini este ,sa zicem o distanta de 20m...primul caine cade in aret iar celalalt la vederea primului instantaneu cade si el.In aceasta situatie lucrurile sunt clare cred ,aret clar a patron.Urmatorul caz este cind intre ei este aceeasi distanta de 20m ,primul cade in aret,al doilea cade si el in aret ,DAR,incepe un usor filaj si ajunge linga primul.....aici lucrurile iar se bifurca :lol: :daca are un vint suficient de bun ,este posibil sa se opreasca la 1-2m de primul caine(mai exact in spatele acestuia),sau umar la umar cu primul .In ambele cazuri nu se mai poate vorbi de aret a patron ,ci de lucru la avantaj,cu conditia ca nici unul din cei 2 caini sa NU SALTE VANATUL(nu este un defect in cazul raselor versatile ,situatia se numeste"filaj la avantaj ,finalizat cu aret la nas",dar in cazul insulariilor este ELIMINATORIU).Reluind acum un fir de mai sus,in cazul in care cainele 1 este in aret si cainele 2 vine linga el si il depaseste si ramine in aret(situatii extrem de frecvente in vanatoare)dar nu salta vanatul ,din nou ,nici o problema,dimpotriva chiar un frumos spectacol :lol: ,dar daca trece de primul si salta vanatul ,iata ,acum apare o problema si probabil ti-o imaginezi practic si tu de ce.Cauzele ultimei situatii sunt multiple,asa ca nu am sa incep acum sa le enumar...daca vrei continuam ...
Tot ce trebuie sa retii,fiecare rasa de pontatori are un anume fel ,specific al ei de lucru,fiecare rasa deci,trebuie judecata "in stilul si tipicitatea specifica" daca vrem sa avem genitori,daca vrem sa avem doar cainii de vanatoare si atit, ne putem multumii cu oricare dintre situatii cu conditia sa vedem vanat ,sa-l impuscam si GATA :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde amis pe 26 Mar 2007, 20:48

Cand plangi e suparare si uneori nici atunci...
Eram cu Jon la Chilia.La un moment dat Cainele lui ,a ramas in aret.Cateaua mea Shiba-viszla cu par sarmos- ,a trecut prin spatele lui Iki perpendicular pe linia de aret(daca pot spune asa) si cum l-a depasit a " intepenit" cu capul intors pe directia vanatului.O frumusete.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde wachtelfeld pe 26 Mar 2007, 21:32

...aretul a patron sau diversele situatii de lucru cu 2 caini sau mai multi dau farmec vanatorii...pt. cine o gusta asa. :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde silver pe 26 Mar 2007, 21:42

pune-ti va rog si niste fotografii cu aret la patron!
nu am avut ocazia sa vad asa ceva , pare foarte frumos
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde sorin flutur pe 26 Mar 2007, 22:36

http://www.vinatorul.ro/forum/album_sho ... ic_id=2485
Aret a patron tipic pentru setter englez.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 26 Mar 2007, 23:02

http://www.vinatorul.ro/forum/album_sho ... ic_id=2468
aret a patron...nu prea tipic :lol:
Povestea pozei este urmatoarea...prima a cazut in aret Peni cateaua de brac cu par scurt ...cand au vazut-o setterii a cazut si ei in aret. Fotografia am facut-o dupa ce cainii au primit comanda de a salta potarnichile...din aceasta cauza erau asa apropiati.
Dich, setterul alb-orange il gasiti aici http://www.societaitalianasetters.org/c ... glesil.htm
...cu nr.23 in anul 2003.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde jagermeister pe 27 Mar 2007, 21:02

wachtelfeld scrie:Denumirea de "aret a patron" este intilnita in vocabularul vanatoresc romanesc inca inainte de 1900,cine vrea sa-l reinventeze insa nu are decit....



Era perioada cand "frantuzismele" si unele "englezisme" erau foarte la moda,cu precadere in cercurile aristocratiei de la noi,iar vanatoarea era si ea un apanaj al acelei aristocratii,al ADERVARATEI aristocratii,cum era cea de atunci...Iar expresii precum "pil","down","aport" sau "aret a patron" sunt,cel putin in acceptiunea mea,mult mai placute urechii decat "cool","super","target","trend" si alte "americanisme" pe care unii incearca sa ne forteze acum sa ni le insusim !
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde wachtelfeld pe 27 Mar 2007, 22:01

..... :lol: au ceva rezonanta de vechi,prafuit,bine facut...se confunda la "gust, miros si pipait "cu ce este de fapt vanatoarea cu caine...ma bucur ca simti si tu la fel :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 27 Mar 2007, 22:04

....cu toate ca esti ceva mai tinar ,jagermeister....asa imi spunea si mie D-zeu sa-l ierte d-l Badulescu. :( :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 27 Mar 2007, 22:12

wachtelfeld scrie:Denumirea de "aret a patron" este intilnita in vocabularul vanatoresc romanesc inca inainte de 1900,cine vrea sa-l reinventeze insa nu are decit....

scuze...nu suna mai bine...doar mai inteligibil...consensul a fost invatat de catre tot romanul...de la Iliescu...cineva neavizat ar putea intelege ca vrea patronul sa il puna la arat :lol: ...si mie imi place mai mult termenul francez dar vroiam sa expun un termen folosit de alta natie...ma scuzati daca am facut o greseala :oops:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Marius pe 28 Mar 2007, 18:11

Faine poze! N-ai vreuna in care sare cainele in apa de pe mal de la inaltime?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:13

Cel mai de sus a sarit LALA dupa un caprior ...de la 4-5 m inaltime...era ranit ,l-a prins in apa ,l-a omorit si aportat pina la mal :lol: :lol: ...stiu ca sunt off-topic :oops:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:19

[albumimg]2346[/albumimg]
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:21

[albumimg]136[/albumimg]
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:23

[albumimg]134[/albumimg]
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:27

[albumimg]2620[/albumimg]
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Mar 2007, 18:41

[albumimg]1999[/albumimg]
...hai ca asta-i ultima...v-am plictisit,asa-i? :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Mar 2007, 19:21

wachtelfeld scrie:...hai ca asta-i ultima...v-am plictisit,asa-i? :lol:


pe mine nu.......... 8)
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde POINTER pe 30 Mar 2007, 14:41

Cainii ponteaza mai bine decat stiu eu sa pun poze...

[url]http://vinatorul.ro/forum/album_showpage.php?pic_id=2317&user_id=1746[url][/url]
Pointer for ever!
Avatar utilizator
POINTER
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 24 Feb 2007, 18:23
Locaţie: RESITA

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate