Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:56

cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Dedicat in exclusivitate marii familii a copoilor ; rase existente ; rase utilizate in Romania ; pe scurt - COPOI

Moderator: mialxx

cea mai buna rasa pentru vanatoarea la mistret

Mesajde adi_hunter pe 29 Mar 2007, 13:52

Copoiul ardelenesc. Desi foxii si jt sunt agresivi in terenuri grele sunt sparti usor.
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde POINTER pe 31 Mar 2007, 22:42

Pentru mistret as adauga si Airdeal terrier mai cu seama in zonele grele de deal si munte.Tatal meu care este si el vanator a avut pana acum trei ani un Airdeal terrier ( care din pacate a plecat in vesnicele plaiuri ale vanatorii ) cu care nu te-ai facut de rusine la vanatoarea de mistret.Am petrecut multe zile frumoase de vanatoare impreuna
Pointer for ever!
Avatar utilizator
POINTER
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 24 Feb 2007, 18:23
Locaţie: RESITA

Mesajde sorin flutur pe 01 Apr 2007, 11:21

Pentru mistreti in zona de campie sau deal cea mai buna echipa este un teckel cu 2 fox terrieri sau jagd terrieri sau o haita de copoi cu picioare scurte.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde silver pe 01 Apr 2007, 20:08

votez copoiul ardelenesc ca cea mai buna rasa de caini de vanatoare pentru mistret. rezistent, ascultator, nas deosebit si foarte inteligent.

ps: de ce la zona de campie sau deal ziceti ca se preteaza cainii mici de talie. exceptand explicatia ce include desimea si spinii!
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde sorin flutur pe 01 Apr 2007, 20:58

cainii de talie mica fac fata mai greu la munte pe teren accidentat....terrierii au alt stil...copoii au alt stil...e frumos si cu o haita de copoi dar tin prea mult goana si atunci trebuie sa alergi dupa ei dar sigur pusti porcul...daca nu-l prind ei..dar azi pe cati ii vedeti alergand dupa haita?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 01 Apr 2007, 21:49

sa vedeti de ce vanatori o sa aveti parte :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde mch pe 02 Apr 2007, 08:12

Eu votez pentru alpelandische dachsbracke cu teckel, o echipa grozava pentru terenuri usoare.
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde vanatorul pe 02 Apr 2007, 14:51

Copoiul cred ca se descurca indiferent de tipul de teren unde il duci la mistret.
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde adi_hunter pe 02 Apr 2007, 16:29

vanatorul scrie:Copoiul cred ca se descurca indiferent de tipul de teren unde il duci la mistret.

si eu cred la fel.primul meu caine de mistret va fii copoi ardelenesc
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde sorin flutur pe 02 Apr 2007, 19:41

petrica scrie:Eu as vota si incerca un Irish terrier.

eu as vota pentru o echipa alpenlandishe cu 2-3 irish terrier...cred ca ar fi super...dar unde mai gasesti irish vanator?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Gica pe 22 Mai 2007, 12:58

Ma bag si eu ca musca findca nu sunt mistretar .Din ce am citit si din bruma de practica pe care o am eu cred ca la cimpie sau mai bine zis la paduri de dimensiuni mai mici mai folositori sint copoii de talie mica gen Techel sau Bleu Gascogne pe motivul ca au nas mai bun ca terierii si nu baga porcii chiar asa in viteza,vin la pusca mai linistiti.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde Gica pe 13 Iun 2007, 13:01

La deal si munte eu votez Copoiul Ardelenesc ca e de al nostru dar si Anglo Francezii ii am la inima.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde jagermeister pe 14 Iun 2007, 12:53

Gica scrie: votez Copoiul Ardelenesc ca e de-al nostru

Oare ?!
Oricum,votez la fel ! :wink: Si as mai adauga terrierii : Fox,Jagd,Airedale.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde paulvm pe 14 Iun 2007, 14:48

Metisii de copoi sunt de multe ori mai buni decat o rasa pura,dar la noi in zona,copoii fac legea :wink: .
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde adi_hunter pe 15 Iun 2007, 12:48

si la noi
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde Gica pe 16 Iun 2007, 09:22

dan_22 scrie:si ''corciturile'' ocupa un loc fruntas :wink:


Corciturile sunt multe si la indemina tuturorsi in lipsa ciinilor adevarati laudam ce avem ,aici cred ca vorbim de ciini de rasa,ciini care trebuie sa lucre cum scrie in standardul rasei respective caci asta face diferenta intre atitea rase cite exista,de asta cumparam o anumita rasa findca dorim sa vinam cu ciinele in acel mod.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 19 Iun 2007, 23:45

paulvm scrie:Metisii de copoi sunt de multe ori mai buni decat o rasa pura,dar la noi in zona,copoii fac legea :wink: .

depinde ce metisi...metis de ciobanesc cu rotweiler sau fox hound cu copoi ardelenesc....si mai depinde cu cine seamana catelul :lol: ...o metisare nu poate fi buna decat intre doua rase compatibile si intre doua exemplare de calitate....si nici atunci nu se compara cu un caine dintr-o rasa specializata la care selectia pt. un anumit mod de vanatoare s-a facut pe nenumarate generatii...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde greier99 pe 20 Iun 2007, 23:05

Pentru zona de munte copoiul, dar cu conditia sa nu-l folosesti si la alta specie de vanat.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde MOSU pe 21 Iun 2007, 16:51

Copoiul face treaba buna in zona de deal si munte.Vinez cu copoi de 5 ani ,este un ciine de vinatoare care se descurca in orice conditii .Pentru mistreti este super.Iti da putin de furca (2-3 ani) pina intelege ca scopul vinatorii (la mistret) nu este gonirea cerbului ori a capriorilor ,dar dupa aceea sa te tii....si sa fii rabdator in al astepta de multe ori pina dupa inserare la punctul initial de plecare .Este deosebit si pe urma de singe.
Nu lasaaa.. Duny
MOSU
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Iun 2007, 17:26
Locaţie: Arad

Mesajde vanatorul pe 21 Iun 2007, 16:57

paulvm scrie:Metisii de copoi sunt de multe ori mai buni decat o rasa pura,dar la noi in zona,copoii fac legea :wink: .

Le mai zice si "Tomberonari" stim noi de ce :wink:
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde Gica pe 21 Iun 2007, 19:16

MOSU scrie:Copoiul face treaba buna in zona de deal si munte.Vinez cu copoi de 5 ani ,este un ciine de vinatoare care se descurca in orice conditii .Pentru mistreti este super.Iti da putin de furca (2-3 ani) pina intelege ca scopul vinatorii (la mistret) nu este gonirea cerbului ori a capriorilor ,dar dupa aceea sa te tii....si sa fii rabdator in al astepta de multe ori pina dupa inserare la punctul initial de plecare .Este deosebit si pe urma de singe.


Mosule ce rasa de ciine se naste gata invatata ?Eu cred ca un ciine doar de la 2, 3 ani este finit ,pregatit pt. vinatoare (nu te lasa de capau ca nu-s multe rase ca a noastra).
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 23 Iun 2007, 12:39

la copoi gonitul pana seara nu cred ca poate fi corectat decat cu zgarda electrica, pt ca au goana pana la epuizarea vanatului in structura lor genetica...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde vanatorul pe 23 Iun 2007, 15:26

Numai ca trebuie sa pui un Releu in zona sa-ti bata comanda la distanta aia! :lol:
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde sorin flutur pe 01 Iul 2007, 00:02

sunt si zgarzi mai performante....si il curentezi dupa ce trece de standuri ca dupa jumatate de ora e deja la Bucuresti sa traiesti :lol:...oricum e cu dus intors...trebuie mare atentie cu zgarda...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zenaldiak pe 30 Sep 2008, 17:18

Daca ati vedea o haita din patru copoi slovaci si opt metisi din rase de terieri, v-ati minuna ce pot sa faca, mai ales daca goana cuprinde o zona mare, latime de 2 km si mers de 3 ore, (incet, in vegetatie, zapada, deal si munte,etc), si cainii sunt obisnuiti unii cu altii.Au momente cand iau decizii de capul lor, si de cele mai multe ori o fac bine.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde cybelle pe 30 Sep 2008, 18:31

doi spre zece caini gonitori????? :shock: :shock:
pai cu ASA caini mere facuata doar cu cutitul vanatoarea... :lol: :lol:

respect :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 30 Sep 2008, 18:33

vav de caini de porci...
cred ca trei sunt de ajuns.
un copoi cu doi[max trei..max :idea: ]foxi[sau in functie de teren, airdale ]

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde zenaldiak pe 01 Oct 2008, 20:47

Depinde de zone, obiceiuri, modul de efectuare a goanelor, suprafete de pieptanat, smd.Eu am facut referire la goane mari.Ca sa formezi o linie de standuri formata din 25-30, sau de ce nu mai multi vanatori(la noi media este de 25), ma refer aici la colectiva, trebuie sa ai cel putin 15 gonaci, sau si mai multi, iar caini fiecare cate doi. Nu trebuie sa va speriai de totalul numerar.Prin desis poti trece pe langa mistret la 1 m, daca sta nemiscat si sare cand ai trecut de el fara a intra in goana.Daca sunt caini scotocitori si gonitori(copoi), mistretul ii simte sau aude de la distanta si sare mai devreme in goana, urmandu-i mai lesne directia.Intr-o goana fara caini, sau caini putini mistretii nu-i poti mana unde vrei tu, mai mereu sar in directii laterale.Exceptie facand situatiile cand se gonesc suprafete mici imprejmuite cu locuri deschise, campii.
Eu cel putin asta am observat(bine sau rau, nu pot spune, cred ca bine din moment ce da rezultate), in goanele mari, pe suprafete mari atat ca latime cat si lungime, teren foarte accidentat dublat cu vegetatie uneori impenetrabila, 15-20 de caini nu sunt chiar asa de multi.Cand doi sau trei caini dau de un vier baban si nu-l pot urni din loc, iar pana la standuri mai sunt 1,5-3 km, iar tu gonaci dibaci chemi ajutoare, iar porcul se infige in vegetatie si nu se misca, il latra cainii doua saptamani si tot acolo va ramane.Daca sunt mai multi caini, mistretul ii simte si aude de la distanta si apreciaza instinctiv situatia, sarind mai devreme de a ajunge gonacii la el.Ma rog sunt fel de fel de situatii, niciodata nu este la fel.Poti da si cu doi caini de singurul mistret pe raza de 15 km patrati, dar asta tine deja de domeniul hazardului..cred eu...Intr-un alt topic am scris ca pana ajunge vanatul la vanator atatea se pot intampla ca nu se poate povesti o singura goana in doua ore.D-aia suntem noi vazuti ca mincinosi.Pana explica fiecare varianta sa, fiecare cu perceptia lui chiar si cu privire la aceleasi aspecte(unghi vizual diferit, capacitate vizuala si auditiva diferita, predispozitia la teama ce accentueaza unele aspecte, ducand uneori si la exagerari,etc). Dar si povestile fac parte din vraja vanatorii, exploatand ocazia de a retrai de mai multe ori momente cu excese de andrenalina. Asta ne face dependenti....

Respecte................
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde sorin flutur pe 02 Oct 2008, 20:59

nu am am mai auzit de sistemul asta...15 gonasi ...fiecare cu 2 caini....deci 30 de caini....in Anglia, Franta, Spania... cu 30 de caini merg 1-2 gonasi...dar aia sunt caini si aia sunt gonasi...conteaza sa ai o haita formata si antrenata si nu un gonas cu doi caini...multiplicati la cat vrei tu nu fac cat un caine bun...pt ca nu lucreaza in echipa...haita conteaza...de cati caini iti permiti...si poti sa-i stapanesti...5...6...8 caini....mai multi trebuie sa ai stiinta ca sa-i stapanesti...si nici un roman sau stramos de-al lui sunt sigur ca nu are stiinta asta....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zenaldiak pe 05 Oct 2008, 22:04

Dupa trei patru vanatori cu aceeasi caini haita se formeaza singura, sa-i vezi cum se bucura unul de celalalt la intalnire si cum incep sa lucreze impreuna.Noi am fost la a treia vanatoare la colectiva, ieri.In conditiile in care s-au mai schimbat cativa caini fata de anul trecut, haita a inceput sa functioneze chiar bine. In conditiile in care in decembrie avem vanatoare de doua ori pe saptamana, isi intra in paine ca lumea.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Următorul

Înapoi la Copoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate