Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:11

Puii de caprioara

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Puii de caprioara

Mesajde Keiler pe 25 Iun 2007, 21:49

Un alt topic pe care vreau sa-l deschid - astazi am logoree - este cel despre puii de caprioara.

Romanii sunt niste fiinte foarte sensibile, deci, daca vad pe cineva neajutorat, se grabesc sa-l ajute, sa-l salveze, sa-l duca acasa si sa-l adopte, ca pe un membru cu drepturi depline.
Asa se intampla si in aceasta perioada cu pui de caprioara. Victime sigure, ei cad prada in primul rand cosasilor, ca si puii de iepure, apoi mai ales "asistentilor sociali" care se ocupa cu culesul plantelor medicinale, fructelor de padure, ciupercilor, sau doar cu descoplesirile. Chiar mamei mele - care a implinit astazi 65 de ani - i-a sarit pur si simplu in brate sambata un pui de caprioara speriat, pe care bineinteles ca impreuna cu sora mea, l-au eliberat dupa 30 de secunde de zbateri buimace. Nu va mai spun cat le-am certat pe amandoua, dar de unde puteau sa stie...?
Informatiile pe care le am de la un discipol pe care mi-as dori sa-l cunoasteti, vorbesc despre 30 - 40 de pui de caprioara prinsi in aceasta perioada in zona noastra doar pe un singur fond de vanatoare (referinta de anul trecut), de catre "asistentii" de spre care v-am vorbit. Dupa ce-am aflat acest lucru, mai ca am inceput sa ma uit cu ingaduinta la cainii de la stana sau la lunetistii de noapte. Trist totusi......Bambi
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Keiler pe 25 Iun 2007, 22:42

Iti dai seama ce trist am fost eu cand am auzit de ce i s-a intamplat mamei mele. habar n-avea de frecat cu ierburi, menta, etc. ca sa-l primeasca inapoi. Asta oricum e un caz pe jumatate fericit caci n-a aterizat direct in ceaun.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde george_ciprian86 pe 26 Iun 2007, 17:55

Daca ar exista " Politia Animalelor" asa cum se zvonea ca s-ar infiinta aceste lucruri nu s-ar mai intampla - probabil.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Keiler pe 27 Iun 2007, 11:56

Ce-i pacat, este faptul ca nu se face educatie in scoli astfel incat sa dispara conceptia ca puiul este pierdut si sa se simta obligat orice copil sa-l salveze. Daca a apucat sa-l ia de-acolo si sa-l duca acasa, la revedere. Oricum educatia in scoli despre natura este zero, in alte tari se fac cursuri etc. Practic n-ar trebui sa se puna mana pe animale salbatice, la fel cum exista regula in diving sa nu atingi ceea ce vezi.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Keiler pe 27 Iun 2007, 22:16

Ai dreptate, nanuk, dar exagerarile despre care vorbesti sunt caracteristice unei socetati care a trecut in extrema cealalta. Undeva noi trebuie sa gasim calea de mijloc, sau sa nu ne mai pese pentru ca ... dupa noi pototopul! :cry:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Keiler pe 27 Iun 2007, 23:02

OK. Sa abandonam? Sa transformam sabiile in pluguri. Chiar daca Murphy are dreptate, speranta moare ultima. Asta ar insemna sa abandonam toate dezideratele noastre: sociale, politice, economice... cinegetice. Si tocmai pe asta se bazeaza cei pei care nu-i doare sa-l taie pe Gandhi chiar si dupa ce-a murit.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Tanase Valentin pe 28 Iun 2007, 08:53

Este ok sa iei puiul de caprioara daca mama zace mancata de cainii de la stana la 50 de metri de el?Cauza mortii nu e clara,e posibil sa fi murit dupa ce a nascut si cainii doar s-au hranit dar e foarte posibil sa o fi omorat ei,oricum puiul era urmatorul pe lista pt ca deja vocifera si la urmatorul raid al cainilor...
Till Death Comes!!!
Tanase Valentin
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Mar 2006, 23:47

Mesajde Keiler pe 28 Iun 2007, 16:21

E OK valentin, dar mai intai trebuie intrebat puiul daca aia-i intr-adevar mama lui. Caci poate-i doar o vecina. :)
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Tanase Valentin pe 29 Iun 2007, 13:17

De fapt erau 2 pui dar unul nu a rezistat nici macar o noapte,celalalt mananca bine si creste frumos,mai mult ca sigur o sa ajunga la zoo alaturi de alte rude ale lui care au urmat acelasi traseu...Mai ales ca este tap o sa ajunga si mai repede la zoo,in primavara il apuca nebunia de nu se mai poate apropia nimeni de el.
Till Death Comes!!!
Tanase Valentin
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Mar 2006, 23:47

Mesajde marcel64 pe 04 Iul 2007, 19:05

Am vazut o caprioara cu doi iezi pe fondul de vanatoare Radesti,jud.Arad la iesirea din lanul de porumb si intrarea in lanul de ovaz putin dupa ora 20.15 ;i-am putut admira din "M"-ul decapotabil aproximativ 5 minute la o distanta de aproximativ 100 m;nu ia deranjat zgomotul motorului sau persoana mea care ma uitam la ei cu binoclul;erau"paziti" de un tap de un an care mai ca vroia sa aplice o corectie IMS-ului meu;se uita in directia mea a executat vreo doua -trei miscari din cap pe verticala dupa care a urmat latratul inconfundabil si......era doar un lan de porumb langa un lan de ovaz..!
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde Ghinda pe 06 Iul 2007, 07:50

O femela cu trei nu prea ar trebui tinuta.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ION IONEL pe 06 Iul 2007, 10:27

de unde esti tu asa sigur Ghinda?
ION IONEL
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Iul 2006, 21:09

Mesajde Ghinda pe 06 Iul 2007, 13:12

Ionel, da-te cu parerea, ca de aceea este forum :wink:
Claudiu, aia ies din start mai slabuti si apare efortul de ai tine.
DPDV al meu, a se scoate din teren.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde hunt pe 06 Iul 2007, 13:29

poate scos un ied daca se pune problema ca nu ii poate tine!! dar atat zic eu!!
more shells...
Avatar utilizator
hunt
Veteran
 
Mesaje: 319
Membru din: 05 Feb 2006, 20:48
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Keiler pe 06 Iul 2007, 22:41

Chiar ca-i pacat sa distrugi o familie a unei mame "eroine". Poate ca in cazul asta ar merita sa fie tinuta periodic sub observatie si - asa cum spune 8x57 - sa se ia o decizie in toamna. Cat despre efortul de ai tine, poate ca se descurca asa cum se descurca la Brasov ursoaicele cu 3 pui. Alt caz de modificare a comportamentului datorita existentei hranei primite de pomana. Apropo, un amic vanator a zis ca a vazut pe un lac din Bucuresti - IOR - o rata cu 20 de boboci! Eu inca n-am vazut cuiburi cu mai mult de 10 oua.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Keiler pe 06 Iul 2007, 23:06

Poate razi Claudiu dar exact la asta m-am gandit. Sau poate ca fac cu schimbul. :D
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Johny Wolf pe 07 Iul 2007, 11:19

De cate ori am vazut caprioare cu doi iezi acestia erau mai slab dezvoltati mai micuti fata de ceilalti care erau singuri la o caprioara cu toate ca aveau varste apropiate, diferenta vizibila si la virsata (luni) mai mare cu toate ca se hraneau singuri. Chiar avem pe fond o caprioara care in fiecare an fata doi. Cat despre capra cu trei iezi daca nu vine lupul :lol: , sper sa traiasca dar va face fata cu greu caprioara. Sunt trei guri de hranit trebuie produs ceva lapte pentru ei. Poate daca ii mai vezi incearca sa faci niste poze.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Puii de caprioara

Mesajde f_szabolcs pe 29 Iun 2010, 14:35

imi zicea cineva ca daca puiul de caprior a fost prins de om, mama il paraseste pt ca simte mirosul de om pe el...
ii adevarat?
f_szabolcs
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Feb 2009, 13:11

Re: Puii de caprioara

Mesajde Ghinda pe 05 Iul 2010, 06:16

Poate ca da poate ca nu. Cert este ca daca l-ai luaty din tgeren se complica problema. Regulaeste ca daca puiul este singur, nu inseamna ca este abandonat si ca atare trebe sa te abtii sa iti bagi nasul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Puii de caprioara

Mesajde ferenczi444 pe 08 Feb 2013, 20:20

Stimaţi Colegi !
A-şi dori să fac cîteva observaţi cu privire la puiul găsit, sau la prima vedere părînd că este abandonat . Femela după ce a născut puiul ,il curăţă îl hrăneşte şi îl lasă într-un loc sigur ales de ea ,unde crede că acoperirea este perfectă şi nu sînt în apropiere dăunători ,sau oameni care prezintă pericol ptr. pui. În primele zile puiul este înzestrat cu cîteva calităţi deosebite, putem spune cum ar fi : Petele albe pe fund ,care dă senzaţia unui poieni pe care între frunze pătrund razele de soare al primăveri ,astfel aproape rămîne nevăzut . În afară de asta în primele ceasuri , chiar zile, nu are miros astfel are o altă şansă să scape de dăunători . Mama o părăseşte doar temporar ptr. ase alimenta ceea ce este important în acestă perioadă şi se repetă de 6-8 ori în timpul unei zile . În caz că în timpul zilei obsearvă pericole, care ar putea să-i pună în pericol viaţa , se va hrăni în timpul nopţi . Cu toate aceste preveniri totuşi se întîmplă să fie găsit un pui de excursionişti ,sau de proprietari unor terenuri agricole etc. dar în nici un fel să nu-l atingeţi sau să-l mîngîiaţi dacă vreţi binele acestui biet animal , că mama din frică ptr. om cu mirosul intensiv simţit pe pui îl va părăsi . Dacă a-ţi observat puiul ,uşor şi foarte încet să vă retrageţi de la locul dat şi dacă totuşi doriţi să aflaţi dacă mai este acolo să încercaţi după cîteva ore bune să reveniţi . Cu privire la" Capra cu trei iezi" Stimaţi Colegi ,să ştiţi că dacă doriţi să aflaţi cîte ceva din etologia căprioarei faptul este normal cu doi pui şi nu cu una . Că are de obicei un pui este vina terenului deranjat ,sau hranei insuficiente , pe teren sau varietatea redusă de plante ,numărul mare de femele ,adică o selecţie făcută cu nepricepere .Că sînt doi pui ,înseamnă că capra are calităţi deosebite ceea ce prezintă 50 % din calităţiile moştenite ,iar cealaltă 50 % reprezintă ţapul . Doamne fereşte să împuşcaţi acele capre cu aceste calităţi . În caz că are trei pui şi în perioada de selecşie unul dintre ei este slab sau ne dezvoltat atunci se va scoate din populaţie . Dar nu mai atunci iar cei doi să fie protejaţi să ducă calităţiile mamei şi al tatălui mai departe . În timpul ierni eu întodeauna am făcut selecţia la căprioare şi pui în timpul zilei ,la hrănitor unde am putut observa fiecare mişcare ,culoarea ,luciu păr,testicule , craniu , picioare tot şi numai exemplarele ce erau de selecţie au căzut .
Cu Stimă V... Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16


Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate