Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:54

turturele

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Mesajde jon2004 pe 23 Aug 2007, 12:50

wachtelfeld scrie:La mine au declarat 1 saptembrie :!: :lol:....turturica nu gugustiucul,ma refer.


Atat au modificat astia legile , ca nu stie omul de unde sa se mai informeze !In legea 407 , atat gugustiucul cat si turturica se puteau vana incepand cu 01 septembrie.In legea care modifica legea :lol: :lol: gugustiucul si turturica si vaneaza incepand cu 15 august. Asa scrie in legile pe care le am salvate in calc , daca nu or fi numai niste proiecte de lege !!!! :wink: :lol:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde wachtelfeld pe 23 Aug 2007, 13:05

jon2004 scrie:
wachtelfeld scrie:La mine au declarat 1 saptembrie :!: :lol:....turturica nu gugustiucul,ma refer.


Atat au modificat astia legile , ca nu stie omul de unde sa se mai informeze !In legea 407 , atat gugustiucul cat si turturica se puteau vana incepand cu 01 septembrie.In legea care modifica legea :lol: :lol: gugustiucul si turturica si vaneaza incepand cu 15 august. Asa scrie in legile pe care le am salvate in calc , daca nu or fi numai niste proiecte de lege !!!! :wink: :lol:

.... :lol: :lol: la mine gugustiucul =15 aug,turturica 1 sept.......modificarea ,modificari cu amendament la peragraful X di modificare :wink: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2007, 06:55

15 august Mihai. Toti porumbeii, gugustiucul. Acu daca asociatia la care faci pac-pac vrea sa dea autorizatii dupa 1 septembrie, este treaba lor.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mistretzul75 pe 24 Aug 2007, 07:03

gugustiuc. turturica, porumbel si prepelita = 15 august. curios este la porumbelul gulerat: 15 august pana pe 28 septembrie. la noi nici nu vin pina pe 28 sept. toata lumea spune ca este o greseala, dar este publicata in monitorul oficial
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde Johny Wolf pe 24 Aug 2007, 15:30

Referitor la perioada de vinare, turturele, gugustiuci, 407 pe care il am eu pe PC zice 1.09 dar am fost acum doua zile la filiala si am primit autorizatie fara probleme. Dar cu aceeasi problema, grup restrans suntem patru oameni: 3 tuturele, 3 gugustiuci, caini si pisici hoinare. :lol:
Probabil s-a modificat pe undeva si s-a revenit la 15.08 sau este scris gresit in lege. Personal la mine in zona sunt ceva turturele nu prea multe cei drept dar deja prin septembrie cam pleaca. Chiar am fost pe teren sa imi fac un plan de bataie si am observat mai putine ca anul trecut. Probabil hrana si seceta de anul acesta si-a spus cuvantul. In schimb gugustiuc este.
PS: Pentru cei care nu deosebesc turturica de gugustiuc:
http://www.animale.ro/forum/viewtopic.p ... 7&start=45
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Cristi pe 24 Aug 2007, 18:26

Gugu-first blood! :D
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 24 Aug 2007, 22:01

Ai baiat mare! Bravo!
P.S. iti dai seama cat esti de batran? :?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Luciani67 pe 25 Aug 2007, 00:14

nu fi rau.... e doar atat de batran cat se simte.... si macar a realizat ceva...
Luciani67
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 01 Iun 2007, 18:26
Locaţie: Bihor

Mesajde Cristi pe 25 Aug 2007, 06:17

violiv scrie:Ai baiat mare! Bravo!
P.S. iti dai seama cat esti de batran? :?

Cred ca nu-mi dau seama! Inca imi cumpar cartuse pe ascuns! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Keiler pe 25 Aug 2007, 08:27

@Johny Wolf. 407 a suferit modificari anul asta, cateva in text si cateva in anexe. Parca a fost postat de catre puscasumarin. Oricum sunt inca greseli in ea, unele chiar absurde.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Johny Wolf pe 25 Aug 2007, 09:44

Keiler scrie:@Johny Wolf. 407 a suferit modificari anul asta, cateva in text si cateva in anexe. Parca a fost postat de catre puscasumarin. Oricum sunt inca greseli in ea, unele chiar absurde.

Sper pana la urma cu tot cu modificari sa iasa de-o zeama mai lunga. Asa cum am spus in postarea anterioara, este bine, cel putin la mine in zona sa dea la turturele de la 15 august pe la jumatatea lui septembrie deja pot merge linistit cu insectarul si clasorul pentru plantute dupa mine. Pleaca :lol: Sau cel putin, spun ca pleaca, din experienta anului trecut. La primele iesiri am putut sa vad fara sa exagerez cu sutele asezate pe retelele de curent ce traversau, lanuri de floarea soarelui sau miristi. Dar spre sfarsitul lui Septembrie desi am mai iesit nu am mai vazut, foarte rar cate un stolisor 3-6 exemplare apoi deloc.
Felicitari Cristi. Cum a suportat barbatul, sgarieturile pricinuite de mersul prin floarea soarelui. :lol: . Cam in ce perioada de infectare cu microbul vinatoarii se afla. Propuii tu o iesire la vinatoare sau el trage de tine sa iesiti in teren.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Sharpshooter pe 26 Aug 2007, 19:31

o noua duminica o noua iesire la gugustiuc pana se vor inventa turturelele si pe la mine... :lol:

dimineata la 10.30 aceeasi locatie, vantul batea destul de tare, vremea in incalzire, aproape de disconfort....pasari multe dar viclene, zburau foarte inselator iar epolatul anevoios..asa ca a fost greu sa decid cand e bine sa trag si cand nu...
oricum am tras mai putin ca data trecuta am puscat mai butin dar procentaj mai bun.... 15 cartuse 6 gugustiuci am mai tras la pescarusi care erau in trecere destul de sus pt 2,5 mm dar a cazut unul din 3 si nu m-am putut abtine sa nu dau si dupa niggeri (cioroi) 2/2 dar am schimbat jucaria cu ceva de 4mm 36g...

una peste alta o zi frumoasa, antrenament bun pentru duminica viitoare la rate :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde jon2004 pe 26 Aug 2007, 21:47

Am trecut si eu prin faza cu asa zisa "vanatoare" la gugustiuci in preajma bazelor de receptie!Nu prea are farmec, e ca la poligon , mai mult tir decat vanatoare .Incearca vanatoarea la gugustiuci in lanul cu floarea soarelui si vei aprecia mai mult vanatoarea la gugustiuci!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 26 Aug 2007, 21:52

Sharpshooter scrie:..... am mai tras la pescarusi care erau in trecere destul de sus pt 2,5 mm dar a cazut unul din 3 ...


Bine ar fi sa renunti la obiceiul de a trage la tot ce trece pe deasupra ta , strici imaginea vanatorului !Daca nu te poti abtine sa tragi , macar nu mai posta astfel de fapte, care nu au treaba cu vanatoarea , pentru ca poti molipsi si pe altii !

PS.Oare trebuia sa tac si sa-mi vad de treaba???Nu m-am putut abtine!Poate voi reusi vreodata!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde wachtelfeld pe 26 Aug 2007, 22:47

jon2004 scrie:
Sharpshooter scrie:..... am mai tras la pescarusi care erau in trecere destul de sus pt 2,5 mm dar a cazut unul din 3 ...


Bine ar fi sa renunti la obiceiul de a trage la tot ce trece pe deasupra ta , strici imaginea vanatorului !Daca nu te poti abtine sa tragi , macar nu mai posta astfel de fapte, care nu au treaba cu vanatoarea , pentru ca poti molipsi si pe altii !

PS.Oare trebuia sa tac si sa-mi vad de treaba???Nu m-am putut abtine!Poate voi reusi vreodata!

....eiiii,lasa Jon ca mai rau ca mine nu esti...... :wink: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Sharpshooter pe 27 Aug 2007, 18:24

jon2004 scrie:Am trecut si eu prin faza cu asa zisa "vanatoare" la gugustiuci in preajma bazelor de receptie!Nu prea are farmec, e ca la poligon , mai mult tir decat vanatoare .Incearca vanatoarea la gugustiuci in lanul cu floarea soarelui si vei aprecia mai mult vanatoarea la gugustiuci!


da stiu ce zici intradevar ... mai multa vanatoare pe lanul de floarea soarelui, dar am 2 motive bine intemeiate pentru care prefer baza de reptie si nu lanul..nici unul nu e comoditatea
1.tatal meu e hipertensiv si o plimbare de vreo 2 ore prin 35-40 de grade nu e tocmai o placere pentru un senior trecut de 60 de ani
2.fiind zona de activitate agricola si sezonul in plin, sunt multe riscuri neavand vizibilitate multe masini agricole, carute sau biciclisti la munca ... (sa fiu mai explicit sa imi arati tu mie aia colorati de vand samanta in piata, unde o cultiva, scuze daca is si rasist pe deasupra) cat am umblat dupa tzap a fost sezonul de porumb fiert si daca vedeam atatia tapi ca si "agricultorii" care s-au dus cu noaptea in cap dupa productie...eram cineva

revenind la obiceiul meu prost de a trage in tot ce misca...
pescarusul de care zic...Larus Ridibundus traieste in colonii de sute, cea mai mare e langa groapa de gunoi, restul haladuiesc pe araturi in compania cioroilor, care este... :lol: ...totusi sper ca nu am pus in pericol existenta speciei prin impuscarea unui individ
vreau sa mentionez ca acele specimene recoltate pt ca nu m-am putut abtine, se afla in congelator si urmeaza a fi naturalizate (impaiate)...si sincer imi pare rau ca am stricat imaginea vanatorului... ca nu au treaba cu vanatoarea, poate era mai bine sa merg sa pusc vreo 3 fazani...sa gaini ca tot una e ...ca asa fac cativa vanatori cu o imagine foarte buna aproape de impecabil, pe care i-as dona oricarei grupe doritoare cu cea mai mare placere (scopul pentru ei oricum nu e impaierea)..sau poate era mai bine sa omor vreo 4-5 ulii ca aia is rai si omoara iepurasii si puii de fazan si uite ca as fi avut treaba cu vanatoarea si faceam un bine

nu sunt chiar ata de rau daca intelegi ce vreau sa spun, inca nu am mai vazut pe nimeni sa mearga la mine in pescarie in stufaris inarmat cu binoclul atlasul de pasari si eventual unaparat foto ...si acolo misca multe aratari de la mici la mari...dar daca vreau sa le studiez nu le omor :wink:


acuma daca am gresit...suport consecintele... iar restul nu faceti ca mine!!!
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde Cristi pe 28 Aug 2007, 19:26

Johny Wolf scrie:Felicitari Cristi. Cum a suportat barbatul, sgarieturile pricinuite de mersul prin floarea soarelui. :lol: . Cam in ce perioada de infectare cu microbul vinatoarii se afla. Propuii tu o iesire la vinatoare sau el trage de tine sa iesiti in teren.

E in perioada asta de infectare :D
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Sharpshooter pe 28 Aug 2007, 19:44

ceva nu e chiar clar..... unde e arma unde e vanatul.... :roll:
sau e repetitie pt un botez mai mare :lol:

...urmeaza rata fazanul iepurele si e gata...nu mai e cale de intoarcere :mrgreen:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde violiv pe 28 Aug 2007, 21:27

jon2004 scrie:Am trecut si eu prin faza cu asa zisa "vanatoare" la gugustiuci in preajma bazelor de receptie!Nu prea are farmec, e ca la poligon , mai mult tir decat vanatoare .Incearca vanatoarea la gugustiuci in lanul cu floarea soarelui si vei aprecia mai mult vanatoarea la gugustiuci!


Care lan? Anul acesta floarea a fost sub genunchi, cea mai mare palarie avea 10 cm iar semintele erau uscate toate. 2-3 din gugustucii impuscati aveau seminte in gusa restul bobite de cereale. Numa la deschidere am putut impusca ceva 'in lan' asta pentru ca nu se fereau. Cateva zile mai apoi nu se mai apropia unul la mai putin de 100 m si chiar sa stau pe burta sau pe spate la vanatoare de gugustiuci chiar nu-mi place. Sa stau in fund am incercat dar trag prost si ratez mult asa ca a trebuit sa ma ascund undeva si asta era posibil numa pe langa ziduri, pomi.

P.S. Daca te asezi in lanul de floare pe traseul lor de la sat, baza, etc. spre lan e si mai 'distractiv' :wink: , mai ales daca alaturi e si o miriste. :roll:

P.P.S. vanatul gugustiucului in lanul de floare, in anii normali (cu floarea cat omul), are o problemuta - greu faci dubleuri si mai si gasesti piesele. Daca nu stau cu ochii exact pe locul unde cade pierd la timp cautandu-l si-n timpul asta alti 10 trec pe langa mine. Daca sunt doi de cautat, in jumate din cazuri unul nu-l mai gasesc. Daca miristea e alaturi ma straduiesc sa trag in asa fel incat sa cada in camp deschis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde mistretzul75 pe 29 Aug 2007, 07:45

@violiv: incerca cu un caine. eu l-am luat pe al meu si a mers super. singura problema este cu apa - doua bidoane de 5 litri - si s-a rezolvat.
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde violiv pe 29 Aug 2007, 08:14

Acum n-am caine. In urma cu vreo 10 ani, pe cand aveam un cocker, dincolo de dezavantajul parului mai matasos strangator de ciulini si a culorii (negru) pentru care trebuia un butoi de apa langa mine, catelusul meu vedea vanatoarea ca pe o joaca nesfarsita. Desi nu facea nimic perfect, scotocea constiincios cand era cazul, schita si un fel de aret (pt ca il stiam bine intelegeam aceasta manifestare 'discreta') si aporta foarte constiincios cea mai mare parte din piesele doborate. La gugustiuci, insa, in lanul de floare, cu soarele arzator deasupra, dupa maxim 2 ore nu mai asculta si interveneau instinctele ancestrale: fugea la piesa, o recupera si se ducea s-o ascunda undeva :shock: :P Asa ca trebuia sa fug sa gasesc gugustiucul inaintea lui sau sa-l urmaresc pe el sa vad unde-l ascunde. In plus, ca orice catel ce se respecta, facea acelasi lucru si cu piesele vecinilor, ba chiar stia sa scotoceasca in traistuta si sa fure piesele deja adunate. Il luam mereu pentru ca era mort dupa vanatoare si nu-l putea lasa acasa cand mirosea hainele de vanatoare dar nu prea era distractiv :? :D decat pentru el. Recunosc ca era vina mea pentru ca asa-l crescusem, mai 'liber' in manifestari dar il reget si acum. Din pacate nu am posibilitatea sa tin un caine acum in conditii decente, doar sa-l chinui. Ramane pentru anul viitor :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde jon2004 pe 29 Aug 2007, 10:39

@violiv
Chiar daca floarea nu e asa mare anul acesta, totdeauna in teren gasesti ceva dupa care sa te ascunzi.Cat priveste recuperarea gugustiucilor , aceasta problema nu ma mai preocupa ! :wink: Am impartit sarcinile cu partenerul meu de vanatoare :eu impusc si el recupereaza vanatul !Si face acest lucru cu mare placere !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde mch pe 02 Sep 2007, 09:55

Am fost zilele trecute cu un prieten bun de al meu si am avut parte de cea mai frumoasa vanatoare din ultimii ani.Am gasit o floare taiata cu o zi inainte si acolo se invarteau mii de pasari. Rezultatul a fost spectaculos .in doua ore...:
http://www.vinatorul.ro/forum/album_sho ... ic_id=4198
Poti sa ma scoti din padure dar nu poti sa scoti padurea din mine!
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde Keiler pe 02 Sep 2007, 13:40

Ce conteaza, Petrica? Oricum aveau probabil numai o turturica pe autorizatie. :wink:
Frumos baieti :!: :!: :!:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde amis pe 02 Sep 2007, 20:45

:( :( :?: :!: ...si totusi unde-i masura :?:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde greier99 pe 02 Sep 2007, 20:46

amis scrie::( :( :?: :!: ...si totusi unde-i masura :?:


Cred ca la carciuma :!: :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde the_mav pe 02 Sep 2007, 21:44

amis scrie::( :( :?: :!: ...si totusi unde-i masura :?:

:? :( :( :? :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Keiler pe 02 Sep 2007, 21:51

Doar n-o sa pozam acum in sfinti. :!:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde violiv pe 03 Sep 2007, 10:20

Cine n-a pacatuit sa arunce piatra!

Las ca si-au platit ei pacatele la jumulit! Orice consoarta cu scaun la cap cand vede mai mult de 15 buc ti le arunca in cap :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Johny Wolf pe 04 Sep 2007, 12:37

violiv scrie:Cine n-a pacatuit sa arunce piatra!

In monitor. :lol:

Am fost Duminica la turturele. Dupa lungi cautari am descoperit un lan de floarea soarelui unde se adunau cam 40-50 de turturele. Dupa ceva chinuri de stat in lanul de floarea soarelui, foarte mica maxim 1,2 m, si nu acoperia 1,8 m al meu, simtind tremuriciul gambelor si inceputul carceilor la coapse, munca de birou, am renuntat si m-am refugiat intr-un lan de porumb, aflat in apropierea lanului de floare, unde se gasea un tufar destul de inalt. "Rezultatele au inceput sa apara. Pun ghilimele ca desi nu ma mai ocoleau si intrau in raza de actiune le-am rata cu brio si felicitari. 24 de cartuse - 4 turturele. :oops: . Cam trei ore , 16-19, a durat toata iesirea dar a fost foarte frumos. Partea naspa, cava floricica intrata pe la jucarele si incheieturi, 8) lipsa cainelui si pierderea timpului cu cautatul piesei. :(. Cartus B&P, ALLODOLA alica 2,1 - 30g.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate