Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:48

La iepuri

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Mesajde the_mav pe 21 Noi 2005, 08:56

frumos baieti... foarte frumos :wink: :P :wink:
jon, in ce zona s-a desfasura vanatoarea de care zici tu? pe ce fond ai fost?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde viorel pe 21 Noi 2005, 09:36

Am iesit ieri la prima mea vanatoare.Din 76 vanatori au fost prezenti 14,s-au impuscat 4 iepuri,dintre care unul l-am impuscat eu.Avand in vedere ca am tras pt.prima data,arma noua nouta,m-am bucurat mult deorece a cazut la primul foc.Fazani cu gramada dar din pacate a trebuit sa ne limitam doar la simulari de tragere.
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde jon2004 pe 21 Noi 2005, 10:11

the_mav scrie:frumos baieti... foarte frumos :wink: :P :wink:
jon, in ce zona s-a desfasura vanatoarea de care zici tu? pe ce fond ai fost?

Pe fondul grupei Barlad la limita cu jud.Galati ,pe la Lungesti,Odaia Bursucani(daca,cunosti zona!!!)
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 21 Noi 2005, 10:19

nope.... stiu numai de la altcineva care a facut iesire la lalesti/rusi ca si acolo a fost o partida frumoasa :wink: :P
din anumite puncte de vedere, vasluiul are inca reprezentare excelenta pt anumite specii de vanat
:P :wink:

pai atunci catarea cat mai plina tuturor si daca are cineva poze, e rugat sa le posteze aici
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

la iepuri

Mesajde stelian pe 21 Noi 2005, 11:58

Salut tuturor,
Zi cam slaba de vanatoare-19 vanatori,din pacate numai 10 gonasi,s-au impuscat 8 iepuri si 2 vulpi (una eu).Anul acesta stam cam rau cu iepurii.
Sfarsit goana-in fata o portiune proaspatarata,in dreapta un mic lan de porumb netaiat,gonasul la circa 25 metri in fata mea.Descarc, iau scaunelul sa-l strang,din lan sare o vulpe de toata frumusetea,trece la 10 metri de mine spre spate,ma uit lung dupa ea-baietii rad :lol: Asta e!
stelian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 18 Noi 2005, 16:44

Re: la iepuri

Mesajde Marius pe 21 Noi 2005, 15:09

claudiu scrie: Simbata s-au impuscat 12 din care 3 eu, duminica s-au impuscat 8 din care 5 eu.


:shock: Cred ca i-ai imbolnavit pe colegii de vanatoare. Bravo!

Eu n-am iesit nicaieri. :cry:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

la iepuri

Mesajde stelian pe 21 Noi 2005, 17:10

Multumesc Marius!
Ma alatur aprecierilor lui Claudiu.Am tras cu RC JK8 numar 0-cred ca sunt cel putin la fel de bune ca si JK6.
Numai bine!
stelian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 18 Noi 2005, 16:44

Mesajde gxg pe 22 Noi 2005, 00:07

Duminica am fost si eu la organizata.12 vanatori,15 iepuri pana la ora 13.Majoritatea iepurior au sarit din miristi si din discuitura.Pe grau nu am gasit nici un iepure si nici pe aratura(sambata a plouat toata ziua).Am gasit foarte multe caprioare si ceva fazani.Ca fapt divers: am fost martor cand un iepure ranit a muscat din cizma unui prieten vanator.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde the_mav pe 28 Noi 2005, 08:39

a mai iesit cineva weekendul asta? fotografii ceva? impresii sai intamplari noi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

la iepuri duminica 27 nov

Mesajde claudiu pe 28 Noi 2005, 11:48

Am iesit duminica la iepuri. Zona era in lunca Siretului. Se anuntasera +7 grade dar acolo linga apa au fost mereu -2 iar vintul si ceata ne-a cam umplut de frig. 12 vinatori, 16 haitasi ... 12 iepuri impuscati, dintre care 2 eu. Ambii pina in 10 metri ... al doilea am epolat si am tras instinctiv la 5 metri, fara sa iau nici o linie de ochire. Iepurele era in alergare si am tras intre 2 tufe(un spatiu de 3-4 metri deschis) in padure, prin fatza standului .... nu am vazut iepurele venind si daca-l scapam nici nu mai puteam trage(desis puternic).
Am terminat la ora 14.
Voi?
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde lynx_lynx pe 29 Noi 2005, 17:48

Dealuri... 26 de vanatori... Paznicu' de vanatoare ne-a fugarit pana la ora 13 pe araturi si semanaturi umede (plouase cateva zile inainte) de ne-a facut limba cravata. Iepuri... cu lingurita. Dupa pranz ne-a dus intr-o vagauna cu vii si paish. Acolo s-a mai redresat treaba, dar tot nu au plecat toti vanatorii cu iepuri in traista. Mai mult, unii "vanatori" au prostul obicei de a mai trage un foc dupa ce iepurele cade, insushindu-si-l cu nesimtzire. Da' asta e alta poveste.
La nici o vanatoare la care am participat de la inceputul sezonului nu s-au "facut" iepuri pentru toata lumea. Ori e un an mai slab, ori paznicii si organizatorii ne "arunca" pe unde vor ei.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde jon2004 pe 29 Noi 2005, 18:12

Nu mai lasati paznicul sa va organizeze iesirile in teren.El nu are nici un interes sa scoata grupa acolo unde este vanat,il pastreaza pentru el si pentru cei din anturajul sau.Banuiesc ca seful de grupa face parte si el din anturajul paznicului asa ca o sa va scoata doar la plimbari in aer liber!!!Cunosc acest gen de organizatori din propria experienta.Incepand cu acest an ,m-am implicat mai mult si inainte de a scoate autorizatia de vanatoare colectiva ,am mers impreuna cu paznicul si seful de grupa si am ales zona unde se face vanatoarea.Pana acum am avut o singura iesire si pot sa spun ca am avut "inspiratie "cand am ales zona.Maine vom merge iarasi sa prospectam terenul, pentru ca duminica avem alta iesire.In perioada asta trebuiesc evitate araturile si lanurile intinse cu grau,nu prea stau iepurii in aceste zone.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde lynx_lynx pe 30 Noi 2005, 09:37

Care sef de grupa? Nu se tine cont de nici un sef de grupa. La noi doar scriptic exista grupe. In realitate te inscrii joi pe fondurile deschise si se numeste cate un organizator (care s-ar parea ca este acel sef de grupa de pe hartie) pentru fiecare vanatoare. Organizatorul ar tre' sa faca ceea ce ai facut tu cu cateva zile inainte de vanatoare. Dar de cele mai multe ori tot paznicu' ne cara. Organizatoru' e de decor. Daca nu as lucra in Bucuresti, zau ca as merge in recunoastere...
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

organizare

Mesajde claudiu pe 30 Noi 2005, 10:53

jon2004 scrie:Nu mai lasati paznicul sa va organizeze iesirile in teren.El nu are nici un interes sa scoata grupa acolo unde este vanat ....


Subscriu!
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde valpangica pe 03 Dec 2005, 14:46

Astazi colectiva la Sinesti . Am fost 19 vanatori pe un noroi groaznic !!!!! S-au facut piesele , am impuscat si eu 1 piesa , la prima bataie in flanc . In prima bataie vreo 14 iepuri dupa asta inca 2 batai ca sa facem restul . Am terminat pe la 12.00 plini de noroi si deja cu febra musculara de la mersul prin glod . M-am felicitat ca am incaltat bocancii Gore Tex , pentru ca daca luam cizmele de cauciuc , nu puteam merge - m-ar fi descaltat noroiul . In rest o zi frumosa !
Interesant este ca desi uzi , pe un teren plin de apa , te-ai fi asteptat ca iepurii sa sara aproape sau deloc . Din contra , sareau departe sau mult dupa ce trecea goana . Explicatia ar fi fost ca fiind terenul ud - iepurii statea pe labe si nu se culcuseau , fiind permanent in alarma . M-am si pupat singur , am avut un iepure pe strat , la 20 m de mine , s-a ridicat in picioare si se uita la mine . L-am privit si l-am lasat sa-si vada de treaba lui - s-a intors in goana . M-am simtit bine ca nu am tras !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Scarto pe 11 Dec 2005, 12:23

Salut am iesit ieri(10-12-05Satu-Mare) la iepuri cu grupa 16 arme 4 iepuri :cry: unul al meu :) ,dar din cauza ca dimineata a fost inghetat(si a fost ok) spre jumatatea vinatorii a iesit soarele si a venit si noroiul, :( :( :( in rest sau vazut multi sholdani dar mai multi cocosi doar ca nu erau pe autorizatie si.... stie cineva cam cand se va termina si gripa asta :x ????
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde Marius pe 11 Dec 2005, 12:32

Scarto scrie: la iepuri cu grupa 16 arme 4 iepuri


Trist!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Scarto pe 11 Dec 2005, 13:06

Stiu k a fost trist dar erau si conditiile meteo ce ne-au defavorizat, sper sa vina inghetul si zapada cat mai repede si atunci sa fie mai practicabil terenul si de asemenea vinatoarea ..... :D
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde lynx_lynx pe 12 Dec 2005, 13:01

Se mai intampla si altundeva ca daca nr. de iepuri impuscati sa depaseasca nr de vanatori, diferenta de iepuri sa "plece" la filiala?
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde jon2004 pe 12 Dec 2005, 17:34

Am auzit de regula asta, la niste vanatori de la AJVPS Galati!Nu stiu la celelate Asociatii cum este,dar la una din Asociatiile din care fac parte,nu este vreo regula de genul asta,in schimb iesirile sunt mai putine,doar 5 iesiri colective,tot sezonul si nu se dau autorizatii pentru grup restrans!La Galati din ce stiu eu,ai voie doar la un iepure ,in schimb se iese in fiecare sambata de la inceputul sezonului si pana la inchidere!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde lynx_lynx pe 13 Dec 2005, 09:09

Informatiile tale sunt corecte. Asta e.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde Marius pe 13 Dec 2005, 13:29

Eu stiu un fond si o grupa, care intr-un sezon au avut plan de recolta 11 iepuri. Au iesit tot sezonul, in fiecare sambata, dar scriptic n-au reusit sa faca planul pana in ulima sambata. Oricum, acel sezon a fost unul bun. Nu spun unde. 8)
Ca la noi, la nimeni...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 13 Dec 2005, 15:57

@Marius

peste tot este la fel - cred ca o stiti si voi la fel de bine . Cu toate astea iepurii numai pe cale de disparitie nu pot fi clasificati . Asta e unul din minunile post revolutionare . In schimb talia lor a scazut mult - bunicul aducea acasa iepuri de 6-7 kg bucata ( ca miei ) , acum impusti rar cite unul mai bazat - in general se impusca tineret de 1 an . Cel mai mare iepure impuscat de mine a avut maxim 3 kg ( si am impuscat peste 100 bucati ) .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 13 Dec 2005, 16:13

valpangica scrie: Cel mai mare iepure impuscat de mine a avut maxim 3 kg


:shock:
Pe bune? Da tu vanezi prin gradinita? :wink:
Eu n-am nici un fel de experienta la urechiati, dar am vazut mereu impuscati de peste 4-4,5 kg.

Pe vremuri ajungeau la 7 kg? Aia da iepuri!!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 13 Dec 2005, 16:22

@Marius

iti dai seama ca nu ii cantaresc pe camp si nici acasa ! :lol: :lol:
Dar la ochi vizavi de un miel de 8 kg - iepurii astia sunt ca mitzele . De curiozitate o sa cantaresc pe primul impuscat sa vad si eu ce greutate poate sa aiba .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 13 Dec 2005, 16:27

valpangica scrie:Dar la ochi vizavi de un miel de 8 kg - iepurii astia sunt ca mitzele ..


:lol: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde lynx_lynx pe 14 Dec 2005, 09:11

Anul asta am vazut la un coleg un iepuras cat o pisica. Nu exagerez cu nimic. In schimb, la munte iepurii au talia mare. Nu se compara cu cei de la campie.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde the_mav pe 14 Dec 2005, 09:19

daca este sa o luam asha, atunci si iepurii de padure sunt ceva mai bine dezvoltati decat ceilalti...
sunt mai multi factori care influenteaza aceste lucruri...

cert e ca per total, val cam are dreptate... mai rar un iepure de 2-3 ani...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde lorand pe 14 Dec 2005, 10:36

Eu ma bucur daca vanam iepure de tineret pentru ca la noi asta e problema ca iepurele juvenilis dispar pina toamna- iarna.(Vulpi, caini hoinar,turmele de oi, vreme nefavorabil, etc.)
Din cota de recolta 50-60% trebuie sa fie juvenilis si nu adulti, ca sa avem si in viitor iepure. Dar acum numai 15-20 % este.

Lorand
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

salut

Mesajde yaguar pe 14 Dec 2005, 10:44

dar ce parere aveti despre urmatoarea la sfarsitul vanatorii invitatii sefului filialei (care in timpul vanatorii au stat si au baut la masina) au putut sa-si aleaga iepurii si au luat cate trei iar unii dintre vanatorii care au participat la vanatoare au ramas fara iepuri?(desi impuscasera!)

pentru mine asta a fost ultima colectiva la care mai merg!!!!
yaguar
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Ian 2005, 14:14
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Publicitate