Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:22

APORTUL FORTAT

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

APORTUL FORTAT

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Ian 2007, 19:49

aportul fortat...........la ce varsta sa incepi.....cum anume..........si daca cei ce au facut pana acum aport fortat cu cainii lor au ceva sfaturi pentru cei ce incep acum.......eu am inceput la 7 luni.....
cu un cilindru din lemn de 25 de cm lungime si 10 cm diametru....si dupa 6 zile de lucru rezultatele sunt incurajatoare
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Ian 2007, 20:30

un lucru nu l-am inteles niciodata ........... pui cainele in sezi si introduci aportul intre dinti in timp ce dai comanda aport........in timp ce cainele tine aportul, mai dai comanda aport pentru a-l face sa nu ii dea drumul?...de fiecare data cand incearca sa ii dea drumul ii dau fie comanda tine sau aport.........e bine ? sau e rau?
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 28 Ian 2007, 20:30

ideea e sa muncesti cainele...sa nu te lasi pagubas...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 28 Ian 2007, 20:32

...si aportul sau restul dresajului de casa poti sa-l incepi cat mai timpuriu
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Ian 2007, 20:33

intrebarea mea era daca fac bine ceea ce fac.............nu as renunta niciodata........... :wink:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 28 Ian 2007, 20:38

ideea e sa nu dea drumul la aport pana nu ii ceri tu
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Ian 2007, 22:13

cred ca am exagerat putin cu diametrul cred ca are doar vreo 6-7 cm................oricum am sa incerc cu unul mai subtire.........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Ian 2007, 22:32

drahthaar123 scrie:Limiteaza-te la "Aport". "Tine " este inutil. De fiecare data cind incearca sa il scuipe il impiedeci fizic sa-l lase si repeti comanda aport. Aport inseamna "apuca-l in gura si tine-l pina primesti alta comanda".

"....eu am inceput la 7 luni.....
cu un cilindru din lemn de 25 de cm lungime si 10 cm diametru....si dupa 6 zile de lucru rezultatele sunt incurajatoare"

6 zile mi se pare cam mult pentru faza initiala, dar la urma urmei nu conteaza atita timp cit este facut bine. Lemnul pe care il folosesti mi se pare cam mare pentru inceput. Eu folosesc un cilinru de lemn de vreo 20 cm, dar doar de vreo 3 cm grosime. E mult mai usor de tinut gura ciinelui inchisa cu o singura mina (cu el in gura) si nici nu e asa neplacut pentru ciine ca unul mare. Cind stapineste notiunea de aport va lua singur unul mare.

Scuza-ma ,Andrei, nu am inteles "6 zile mi se pare cam mult pt. faza initiala",ce ai vrut sa spui?....e un subiect care ma intereseaza si pe mine...daca poti reformula cumva...
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 29 Ian 2007, 09:06

dupa 6 zile cateua tine aportul intre 30 de secunde si un minut..........dupa aia lasa capul in jos si ii da drumul.........cat despre comanda Tine m-am referit la faptul ca ii dau aceasta comanda in momentul in care o vad ca inclina capul sa ii dea drumul.........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 29 Ian 2007, 09:10

faza cu pisica este undeva la jumatatea drumului...........ultima pe care a prins-o a a dus-o si vreo 40 de metri............din proprie initiativa..........numai ca a mai si scapat-o de vreo 3 ori pana ce a ajuns langa mine,...............
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 29 Ian 2007, 09:56

OK,acum am inteles ,ANDREI....hai poate il scoatem la liman ,cu dresajul de aport impreuna...cu experienta ta.... :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Hunter pe 30 Ian 2007, 19:24

Daca nu ai experienta 6 zile sunt cam putine sa faci cainele sa inteleaga ce vrei de la el.
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde clemente pe 11 Sep 2007, 23:51

Readuc acest topic in actualitate in speranta ca unii dintre membri cu mai multa experienta vor impartasi si celorlalti etapele acestei metode cat mai amanuntit .
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde florin.t pe 14 Sep 2007, 07:12

clemente scrie:Sunteti cam off topic . Vorbeam parca de aportul fortat.


Hai sa revenim. In linii mari aportul nativ e atunci cand un caine aporteaza din proprie initiativa (ex. arunci un obiect - merge il ia in gura si ti-l aduce si se intalneste la rasele de aport) restul e aport fortat (realizat prin dresaj). Ce anume te intereseaza ? Unde te-ai impotmolit ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde jon2004 pe 14 Sep 2007, 07:26

Si la rasele care fac aportul din instinct , trebuie lucrat aportul fortat .Acel caine care face aportul din instinct, o face din placere , din joaca si este posibil ca la un moment dat sa se plictiseasca si sa nu mai aporteze.De aceea trebuie lucrat sa aporteze de fiecare data cand primeste comanda .
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde sorin flutur pe 14 Sep 2007, 14:33

aici ai dreptate jon...numai ca e bine sa selectionezi cainii dupa aportul nativ...pana acum nu am vazut nici un pointer sau setter de la Federico Fabbri care sa nu aiba aport nativ...asta inseamna selectie pe generatii intregi...chiar daca sunt pontatori insulari...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde clemente pe 14 Sep 2007, 15:04

florin.t scrie:
clemente scrie:Sunteti cam off topic . Vorbeam parca de aportul fortat.


Hai sa revenim. In linii mari aportul nativ e atunci cand un caine aporteaza din proprie initiativa (ex. arunci un obiect - merge il ia in gura si ti-l aduce si se intalneste la rasele de aport) restul e aport fortat (realizat prin dresaj). Ce anume te intereseaza ? Unde te-ai impotmolit ?

Problema mea este ca am incercat aportul cu pasari mici ( graur , becatina ) , si nu prea mai voia sa le dea drumul . Cred ca daca nu insistam la inghitea imediat . Si nu vreau sa se intample asta in viitor . Este vorba de o catelusa de springer de 3 luni . Poate e prea mica pentru asta . Cu alte obiecte( capra de aport) face aport multumitor. Intr-o alta discutie , Dl. Burcescu spunea ca solutia pentru acest comportament este aportul fortat . De aceea intreb.
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde cross67 pe 15 Sep 2007, 10:21

clemente scrie:
florin.t scrie:
clemente scrie:Sunteti cam off topic . Vorbeam parca de aportul fortat.


Hai sa revenim. In linii mari aportul nativ e atunci cand un caine aporteaza din proprie initiativa (ex. arunci un obiect - merge il ia in gura si ti-l aduce si se intalneste la rasele de aport) restul e aport fortat (realizat prin dresaj). Ce anume te intereseaza ? Unde te-ai impotmolit ?

Problema mea este ca am incercat aportul cu pasari mici ( graur , becatina ) , si nu prea mai voia sa le dea drumul . Cred ca daca nu insistam la inghitea imediat . Si nu vreau sa se intample asta in viitor . Este vorba de o catelusa de springer de 3 luni . Poate e prea mica pentru asta . Cu alte obiecte( capra de aport) face aport multumitor. Intr-o alta discutie , Dl. Burcescu spunea ca solutia pentru acest comportament este aportul fortat . De aceea intreb.
in momentul cind catelusa face aport la pasari mici si nu vrea sa ti le lase,o chemi langa tine ii dai comanda lasa daca nu executa te apleci si ii sufli intro ureche , o sa vezi ce reactie are,dupa citeva repetitii va lasa aportul linga tine la comanda lasa :shock:
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Mesajde jagermeister pe 15 Sep 2007, 12:39

cross67 scrie: daca nu executa te apleci si ii sufli intro ureche , o sa vezi ce reactie are

Ai sa vezi ce rectie are : s-ar putea sa lase aportul (pasare,minge,bat,etc) si sa te apuce de fatza-am intalnit asa ceva la caini prost sau ne-educati,sau cu tendinte agresive pronuntate,ceea ce,intr-adevar,nu prea este cazul la prepelicari... :wink:
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde sorin flutur pe 15 Sep 2007, 15:06

Catalin, treci la pasari mai mari pe care nu le poate inghiti sau fa un aport cu varf de aripa sau blana de iepure...eu belesc fazani si ii umplu cu rumegus sau paie...sau iepure umplut cu paie....fa-o sa tina cat mai mult aportul in gura si cand il iei sa stea sezi..si in pozitia asta sa stea cat mai mult...o impingi pe spate si o apesi putin pe crupa...sale...daca nu vine la tine cu aportul...arunca-l pe un culoar inchis...coridor...ca sa nu poata merge decat inapoi la tine...fii atent sa nu manance vre-o pasare....fa putine repetitii...3-4 la inceput...sedinte scurte...sa opresti daca vezi ca-si pierde interesul...principalul e sa inchei tot timpul cu un exercitiu reusit...
de aport fortat vorbesti cu Mihai...eu nu fac aport fortat cu ai mei...asa ca nu am experienta....teoretic...nu ma bag :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 17 Sep 2007, 07:09

Ca sa-i dea drumul solutia e sa strangi un pic cu mana de botul cainelui, el are tendinta (din reflex) sa desfaca botul ca sa scape de constrangere si tu atunci iei pasarea. Alta solutie mai eleganta e bucatica preferata (carne - dar numai fiarta, biscuit, etc) pe care o arati cainelui cand a ajuns la tine cu pasarea comandand "lasa" iar cu cealalta mana tii de pasarea ca sa o iei . Sa nu-l hranesti cu carne cruda .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde clemente pe 17 Sep 2007, 21:18

Am incercat astazi cu un varf de aripa de rata . In 50 % din cazuri venea cu ea la mine si cu chiu , cu vai , o lasa ; insa in 1 din 2 cazuri ( sau poate 1 din 3 ) , ia aripa , fuge cu ea desi eu o chem , si incepe sa o rontaie de parca ar fi unsa cu miere . De obicei raspunde bine la apel , dar cand se vede cu varful de aripa... Nu o hranesc cu carne cruda...In general mnanca hrana uscata din comert. Acum eu ma intreb : este normal acest comportament?...Are cainele o problema?...Gresesc eu pe undeva?...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde paul pe 17 Sep 2007, 21:34

Comportamentul cainelui este foarte normal.....cainele nu are nici o problema.... da, tu gresesti..... cel putin asa imi rezulta din ceea ce ai povestit pana acum....... solutia : de reluat lectiile de aport sau poate ma suni pentru detalii. (vezi cartea de telefon).
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 18 Sep 2007, 10:06

cateaua are o singura problema...e prea pasionata :lol: ...fa exercitiile de aport pe un coridor, culoar ca sa nu mai poata fugi decat spre tine...sau pe marginea unei ape...dar nu la Jiu ca poate trece cu aportul pe malul celalalt :lol: ...fa-i un aport dintr-o pasare jupuita sau iepure si umplel cu paie, rumegus sau zdrente...ca sa nu mai simta carne sau sange in gura...si tu daca ai ceva bun in gura ti-e greu sa-l scuipi :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 19 Sep 2007, 10:58

La mine a mers cu recompensa. Totul e sa inteleaga ce-i ceri si ca daca-ti aduce si lasa "aportul" o sa primeasca recompensa. Setterul meu la inceput nici macar nu punea botul pe lemnul de aport. I l-am pus in bot si apoi am comnadat "asteapta" (in acelasi timp ii dadeam impresia ca vreau sa-i fur lemnul), dupa 2-3 sec. comandand aport, am pus mana pe lemn si i-am aratat un biscuit, in momentul cand a lasat lemnul i-am dat biscuitul (cam 4-5 repetari). Apoi l-am pus in sezi, i-am dat lemnul si am comandat "asteapta", am mers 3-4 metri in spate apoi am comandat "aport", a venit cu lemnul la mine, a primit biscuit. La a doua incercare a lasat lemnul si a venit in fuga, n-a primit nimic. Reluat, a adus batul, a primit recompensa, si asa mai departe pana executa bine. Cand executa bine, incepi cu aruncatul lemnului. Comanzi "sezi" , arunci lemnul, nu-i dai voie sa fuga dupa el (e bine sa fie in lesa), comanzi "asteapta", dupa 3 sec. (numeri 101,102,103) desfaci lesa din carabiniera si comazi aport. Daca executa (chiar un pic gresit) , recompensa, nu aduce nu primeste nimic. Repetat pana face cum trebuie.Apoi aportul pierdut - mergi cu cainele in lesa , lasi sa cada lemnul si mergi in continuare (cainele vede lemnul, incerca sa se intoarca dar nu-l lasi), dupa 4-5 m ii dai drumul din lesa si comanzi "aport". Aduce, recompensa. Dupa cum vezi e bine sa lucrezi la inceput cu un singur obiect, apoi diversifici : aripi de pasari, blana de animale, pe care e bine la inceput sa le legi de lemnul cu care ai facut antrenament. E bine incet, incet sa-i comanzi "sezi" cand aduce aportul si sa-l predea in "sezi", dar pe parcurs.
Dupa cum se vede recomand (desi unii de pe forum nu sunt de acord cu asta) ca lectiile de aport sa fie incepute cand cainele are facut dresajul de casa (basic) si executa corect "sezi" si "asteapta" , atfel cred se observa ca dresajul se complica mult si se face cum vrea cainele nu dresorul. De asemenea se vor intercala aceste lectii cu altele si se va avea grija sa nu se plictiseasca cainele. Peste 10 min de dresaj pe zi e mult la inceput, apoi poti creste durata pana la 30 min (pe la 1-1.5 ani).
Ultima oară modificat de florin.t pe 19 Sep 2007, 11:12, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2007, 11:10

Deci daca ma apuc sa o invat cu aportul dupa 1 an nu este cu suparare(pointer). Face ea ceva, dar cam strange prepelita in dinti si aportul il face pana la un punct si cu ocolurile de rigoare. Nici nu prea am insistat cu aportul.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 19 Sep 2007, 11:13

Teoretic poti sa incepi la orice varsta, la un an nu e deloc tarziu.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2007, 11:37

Atunci nu o stresez prea tare, sa invete sa dea de ele profesional :wink: I-am bagat in nas vreo 10 iesiri numai acum si da semne de mare virtuoz.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 19 Sep 2007, 14:16

Daca iese la camp ar fi bine sa incepi lectiile pt. ca un lucru invatat bine de la inceput se va face bine intotdeauna si s-ar mai putea sa dobandeasca anumite obiceiuri neplacute (sa molfaie vanatul, sa-l roada, sa-l acunda chiar) pe care dupa aia trebuie sa le corectezi si e mai greu.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2007, 14:28

Aoleu! Receptionat. Azi o bag in paine. Chiar am culoar pe langa casa, nici sa se intoarca bine nu are loc, vreo 5 m lungime. E bun? Ii arunc ceva in capat si incep sa o comand.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate