Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:56

Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde Vizitator pe 27 Feb 2007, 03:51

La noi este obiceiul ca cel care a impuscat animalul sa-l si curete. In cazul in care respectivul a lovit animalul in abdomen, este putin probabil ca va primi o mana de ajutor.... numai bashcalii :wink:

La voi cine curata din grupa l?
Cel care l-a ranit , cel care l-a doborat?

Ce se intampla in cazul in care un mistret e declarat lovit, dar e gasit de-abia a doua zi de paznic? Exista niste reguli nescrise?

Ridic aceasta problema pentru ca multi trageti la mistret la goana. Daca eu observ un mistret ranit de colegul meu, este normal sa incerc sa-l nimeresc pe acela, .... dar daca rana e in abdomen.... cine-i umbla cu brishca?

PS: toate subiectele declarat apartinatoare de matze-intestine-organe interne intre in acest subiect. De la obiceiuri, la povestiri hazlii.... sfaturi... totul intra.
Nimic din ce-ar preocupa un internist nu e off-topic :wink: .... Aaaa si belitul tot aicea intra.
Vizitator
 

Mesajde silver pe 27 Feb 2007, 06:43

la mine in grupa cei mai experimentati se ocupa de eviscerarea vanatului cu ajutorul celor mai tineri. adica se cauta a invata pe cei mai noi tainele evisceratului , belitului si a facutului portiilor. pot sa spun ca fiecare vanator ajuta cu ceva, si pentru simplul ajutor cat si ca un omagiu adus vanatului!
daca ar eviscera vanatul doar cel care l-a impuscat , cred ca la mine in grupa ar fi cam multi someri(asta pentru ca aceleasi persoane pusca mai tot timpul) :D
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde peace pe 27 Feb 2007, 07:38

In grupa noastra daca ai doborat mistretul la goana,nu pui mana pe nimic ci colegii tai se ocupa de scoaterea animalului la liman si de eviscerarea lui,organele si capul iti apartin,restul se imparte cu camarazii de vanatoare. Daca esti la panda, e clar ca iti dai silinta de unul singur.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2007, 08:12

Mie unul imi place sa fac singur, dar de la un timp, daca este prin preajma un "lacustar"(om saritor la nevoie), ma limitez la indicatii :D si mai putin la pus mana. Avem un prieten, care daca este cu noi, te-ai scos.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 27 Feb 2007, 10:49

La noi in "clan" de obicei se ocupa nevasta si baietii.Daca e ceva ce nu stiu ajut si eu cu indicatii :wink: Dar le cam stiu pe toate asa ca eu mai mult la masa :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde NYHunter pe 27 Feb 2007, 16:25

Drahthaar123 daca faci o grupa cu Eltorro,nu crezi ca va trebuje si un sef de grupa :twisted: Daca vreti sa ma alegeti pe mine ca sef nu o sa ma opun,promit ca o sa va inpart lucrurile egal la amindoi :twisted: :lol: :lol:
Avatar utilizator
NYHunter
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Dec 2004, 19:40
Locaţie: NY

Mesajde NYHunter pe 27 Feb 2007, 17:55

Am inteles ca daca cineva vrea sa ia porcu acas trebuie sa il plateasca,ce se intimpla cand il inpartiti,il platiti la un loc sau nime nu plateste?Mai una,vad ca la toata vanatoarea paznicu trebuie sa fie cu voi,inpartiti si cu el can inpuscati ceva,si dar trebuie si el sa plateasca ca si cei lalti vanatori?
Avatar utilizator
NYHunter
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Dec 2004, 19:40
Locaţie: NY

Mesajde NYHunter pe 27 Feb 2007, 21:43

Dupa cum am inteles la Romania sefu de grupa da numa ordini,ma rog trebuie sa tinem traditia cum o ramas de la comunisti,adica,sefu ii sef si el e tot de una in drept :twisted:
Avatar utilizator
NYHunter
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Dec 2004, 19:40
Locaţie: NY

Mesajde amis pe 28 Feb 2007, 02:17

Voi faceti referire numai la vanatul mare :!: :?:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 02:40

Ca doar nu eviscereaza prepelite impuscate cu carabina in stomac :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 03:03

Buna Eltorro! Cat de mare este pasarea? La voi este ziua :)
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 03:18

Aha! Ceva de talia ieruncii de la noi, tot o tetraonida! O merge figura si la fazan, rata?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 03:24

Daca stiam incercam astazi. Rata domestica pe metoda cu grouse?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde silver pe 28 Feb 2007, 06:39

ce face initiativa domnle! :D
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde ims pe 14 Sep 2007, 06:05

In Canada vinam la caprior toata saptamina si la urma ne adunam si o facem pe macelrii! :twisted:

In teren cind doborim vinatul,fiecare il eviscereaza pe loc si apoi este dus in garajul unuia dintre noi care locuieste aproape.
ims
PS. apropo as pune o poza ,da' nu stiu cum!
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Mesajde razvy pe 14 Sep 2007, 15:18

La Album vezi Gleria Personala , intra acolo si upload pic >>> Choose File asta iti deschide browserul si din folderul unde ai poza alegi una cite una si ii dai posteaza , dupa care deschide poza si vezi ca are o extensie scrisa in genul asta : [albumimg]xxxx[/albumimg] copiaza acesta extensie cu Copy si Paste in postarea ta , cind vei posta poza va apare in marime mica . Daca cineva vrea sa o vada o va vedea la marimi normale. Daca ai probleme contacteaza-ma pe priv si-ti dau nr de tel , te pot indruma mai usor .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde ims pe 15 Sep 2007, 03:54

Multam de info,
Am reusit sa pun doua poze(daca vrea cineva sa le vada)
O zi buna ims
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Mesajde razvy pe 15 Sep 2007, 05:12

DA! am vazut :)
Felicitari .
Unde ? Cum ? Da-ne detalii .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

ontario deer

Mesajde ims pe 15 Sep 2007, 16:13

Dupa cum ati observat locuiesc in canada si vinez aici cu spor!
Nu a fost usor sa gasesc o grupa de vinatori care sa ma primeasca.
Am gasit la servici un grup si totul este bine.
In primul sezon nu am tras nici macar un foc,desi dupa o saptamina de vinatoare sau luat 12 capre.
In al doilea an am spart gheata si am luat trei bucati,toti au fost tapi.
Unul de opt puncte(opt ramuri) si doi mai mici.
Astept luna nov sa mergem ,se vineaza o saptamina intreaga de dimineata pina seara.
Se fac pinde dimineata si sara iar la mijlocul zilei le gonim.
Mai pun niste poze!! ims
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Mesajde razvy pe 15 Sep 2007, 16:29

Frumoase pozele ,Bravo! dar posteaza-le si la discutie , e mai greu sa se duca lumea sa le vada in profilul tau.
Si procedezi asa: Maresti poza in galeria ta si vei vedea ca undeva dedesupt scrie [albumimg]42ż54[/albumimg] asta trebuie sa postezi tu sa apara poza aici (Copiaza exact deobicei se schimba numarul) si am sa postez una exact cum am scris mai sus dar mai putin "ż" si voila. ....>> [albumimg]4254[/albumimg]
Unde vinezi ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

deer season

Mesajde ims pe 15 Sep 2007, 19:06

Dupa noul sezon,am sa postez .
Sper sa ajung si la rate anul acesta.
ims
Avatar utilizator
ims
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2004, 16:38
Locaţie: London,Ontario,Canada

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 09 Mai 2010, 20:37

In mod normal, paznicul de vanatoare.Pentru asta este platit..nu?..
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2010, 20:46

Da, de obicei paznicul de vanatoare se ocupa de eviscerarea animalelor.
Nu, nu pentru asta este platit, o face din bun simt.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 09 Mai 2010, 20:53

Sa o luam logic, trofeul la tap cine il pregateste ? el dupa care ar trebui dus la evaluare si apoi inapoiat vanatorului nu? Pe cand aici intra jupuire , eviscerare,fierbere etc. Putini fac asta si la noi in grupa si-l face fiecare cu putine exceptii....dupa posibilitati.. :wink:
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2010, 21:18

Pai in zona mea paznicul de vanatoare se ocupa de tot: eviscerare, jupuire, preparare trofeu. Dar nu o face din obligatie ci deoarece majoritatea vanatorilor habar nu au sa faca treburile astea.
Si lucrurile se intampla exact cum ai spus:trofeul este pregatit de catre paznic, este dus la evaluat si apoi inapoiat vanatorului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 09 Mai 2010, 21:32

Intrebati secretarul de filiala sa vedeti daca asta e treaba paznicului sau nu. Va spun eu, sigur e.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: Cine din grupa se ocupa de eviscerarea animalelor?

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2010, 21:50

In fine asa o fi, ca exista sau nu asemenea obligatii in fisa postului ramane de vazut.
Chiar o sa ma duc la paznic si o sa il rog sa imi arate si mie copia dupa fisa postului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate