Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 04:03

rate sau fazani?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderator: Marius

Mesajde flandra pe 19 Sep 2007, 15:23

Marius scrie: vanatoarea de rate e cu mult mai frumoasa si mai interesanta decat cea de fazani.[/b]
La rate ambientul e mai frumos, in general se sta pe marginea unei ape, avem parte de rasarituri si apusuri splendide.
wink:


Motiv pentru care merge si Doamna mea cu mine la rate :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 19 Sep 2007, 15:32

gxg scrie:
Marius scrie:
geoapis scrie: ultimele doua au fost pe fondul de la Suhaia - Teleorman, super.


Am auzit ca patronul baltii nu te lasa sa intri pe balta ca vanator. E adevarat?

Din fericire lucrurile nu mai stau chiar asa ca in urma cu cativa ani cand Dinu,asa il chema pe concesionar, facuse acolo stat in stat:a omorat in bataie un satean si a desfigurat o fetita cu animalul sau de companie(un tigru) chiar in mijlocul satului.Acum este in proces cu primaria si se pare ca va pierde.Din cei 25-30 de paznici care ii avea acum au mai ramas foarte putini si nu mai au curajul de acum cativa ani,dar mai au ceva "nostalgii" care le trec repede daca ii iei un pic mai tare :lol: .
Ps:Suhaia este un fond extraordinar pentru gaste ,iar eu intru in concediu pe 20. :twisted: :twisted:


Nimic mai adevarat gxg; mai mult decat atat vachi proprietari (cei de drept) vor lua balta...si lucrurile vor reveni la normal :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde geoapis pe 19 Sep 2007, 18:02

Nimic mai adevarat gxg; mai mult decat atat vachi proprietari (cei de drept) vor lua balta...si lucrurile vor reveni la normal


Asta da veste, prima mea rata pe care am impuscat-o a fost pe acest fond, un fond foarte bun, sigur am sa mai merg acolo daca se schimba lucrurile, si eu am avut probleme cu acest individ .
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 25 Sep 2007, 10:05

Scuze Geoapis...v-am informat gresit...tinand cont de faptul ca actuala guvernare a facut o treaba buna in ceea ce priveste retrocedarea terenurilor agricole si a padurilor, nu se poate spune acelasi lucru si despre balti...nu vreau sa intru in detalii dar balta Suhaia in momentul de fata are 900 ha iar proprietarilor de drept li se restituie o parte mult mai mica (greu de inteles asa ceva)...balta la origini daca nu ma insel a avut 1800 ha, 900 ha fiind date circuitului agricol mai tarziu.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 25 Sep 2007, 10:06

Scuze pt. offtopic Marius.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 25 Sep 2007, 10:34

Revenind la topic:...nefiind un ratar de felul meu prefer vanatoarea la fazan cu cainele la picior desigur...cu toate astea nu pot sa fiu subiectiv si sa spun ca e mai frumoasa decat cea la rate dar pot sa spun ca cu siguranta sunt foarte diferite si ca pentru fiecare in parte ne pregatim intr-un mod total diferit. E greu sa compari cele doua vanatori dar sunt convins ca fiecare in parte are partile ei frumoase fara sa mai tinem cont ca ambele vanatori sunt f. frumoase per ansamblu. Totusi trebuie sa recunosc spre bucuria ratarilor ca anumite lucruri nu le intalnesti decat la rata: spre exemplu senzatia pe care o ai atunci cand stai la pasaj in gura stufului cu digul de max.3 m in spatele tau si scrutezi orizontul cu privirea in cautarea siluetelor pe cerul deja usor intunecat...sigur ca tu cu privirea nu reusesti sa acoperi decat ceea ce se asterne in fata ta si cand se intampla evenimentul ti se face pielea de gaina iar daca e pentru prima data cand auzi zgomotul emotia e atat de mare ca fiind coplesit de incarcarea momentului, nu reusesti nici macar sa mai epolezi si privesti impasibil la spectacolul din fata ta. DA...ma refer la zgomotul pe care-l fac ratele atunci cand trec pe deasupra ta in zbor lansat din spate...exact ca niste miguri in recunoastere...acum daca ti-ai facut un tablou in mintea ta cu descrierea mea, incearca sa-ti imaginezi ca migurile sunt de fapt sarsele si sentimentul se amplifica la superlativ. Asta este sentimentul pe care-l caut atunci cand merg la rate :)
Vroiam sa zic si despre fazan ceva dar acum nu mai gasesc nimic care sa egaleze tabloul mai sus descris... :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 25 Sep 2007, 11:32

OK...Revenind la fazan (aici ma simt ca rata pe apa :lol: )...spre deosebire de rata care este salbatica 100% la vanatoarea de fazani intalnim atat fazanii cu care se populeaza fondurile cat si fazanii salbatici...am specificat acest lucru pt. ca e o diferenta enorma intre cei doi. Placerea la vanatoarea de fazan este data in primul rand de partenerul nostru...patrupedul...deci un lucru f. important de care trebuie sa se tina seama atunci cand vrem sa fim in masura sa vorbim de o vanatoare frumoasa la fazani este dresajul cainelui de vanatoare. Cu cat partenerul nostru e mai iscusit cu atat satisfactiile vor fi mai mari. Considerand ca avem alaturi de noi un partener de nadejde vanatoarea la fazani ne ofere in egala masura ca si vanatoarea la rate nenumarate momente si clipe de neuitat, insa total diferit. Imagineaza-ti ca intri in teren intr-o dimineata frumoasa de toamna, vantul adie suficient cat sa ajute cainele la o cheta frumoasa si mai mult decat atat te afli pe un teren deschis marginit de o apa curgatoare si acoperit de miristi de grau, cocenisti si floarea soarelui. Cainele cauta terenul in fata ta cu nasul in vant undeva la 100 m de tine, tu te plimbi agale si te opresti din cand in cand ca sa asculti cum in departare un strigat strident se aude...un zambet isi face loc in coltul guri tale (cocosul de fazan si-a tradat prezenta in teren)....ridici ochii in fata si o emotie puternica te-ncearca...partenerul tau care pana mai devreme executa o cheta in plin fuleu acum e stana de piatra undeva la 80 m in fata ta, pe o coceniste cu nasul in vant intins ca un arc. Incepi sa inaintezi nervos, simti cum creste nivelul adrenalinei si pe masura ce inaintezi te rogi ca vanatul sa aibe rabdare si in acelasi timp speri sa nu fie o gaina de fazan; te apropii la 20m, deja incepi sa mergi mai incet si simti nevoia din ce in ce mai des de a-ti umple plaminii cu aer...acum esti la 5m de caine si pasarea, constienta de pericolul iminent incepe sa fuga pe picioare...cainele incepe sa fileze,tu te trezesti ca dintr-un dus rece si o iei din loc dupa caine care dupa alti 6-8m blocheaza pasarea...de data asta te apropii din laterala facand un usor arc de cerc...acum iti vezi cainele din profil si usor din fata...e incordat la maxim, muschii ii tremura de emotie si asteapta...tragi aer in piept, te asezi bine pe piciorul de sprijin te mai uiti o data la partenerul tau si....PILL...o comanda scurta si patrunzatoare care are efectul scontat: cainele tisneste in fata obligand pasarea sa zboare...COCOCOCOCOCOCO...un fazan gulerat isi deschide aripile catre cer etalandu-si coada lunga in incercarea de asi echilibra zborul cat mai bine...epolezi, uiti sa mai respiri si...POC....frangi arma si de la 25 m privesti cum cainele iti aporteaza fazanul. Iei fazanul si nu poti sa nu remarci frumusetea lui . :)

Daca reusim sa ajungem actorii unui asemenea tablou putem considera ca vanatoarea pe ziua respectiva s-a terminat.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Adrian S pe 26 Sep 2007, 10:22

Frumos spus. Frumos
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sibianu pe 26 Sep 2007, 14:00

Mai mult decit frumos, parca ie de Eminescu.
Acuma si eu vreau :wink:
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde cross67 pe 26 Sep 2007, 15:09

am trait de vreo citeva ori aceasta experienta ,dar nu am reusit niciodata sa o povestesc atit de frumos. felicitari :twisted: :twisted: :twisted:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Mesajde flandra pe 27 Sep 2007, 08:48

:D ...Multumesc...asta este cazul fericit in care toti sortii sunt de partea ta, insa nu toti fazanii sunt asa de docili...vanatoarea adevarata la fazan incepe pe la sfarsitul sezonului, prin februarie cand atat vanatorul cat si patrupedul sunt pusi la grea incercare de fazani vicleni...adevaratii fazani care au deja 2-3 sezoane de vanatoare la activ in care au reusit sa pacaleasca atat vanatorii cat si cainii lor...una din probele la care trebuie sa exceleze vanatorul este ''suta de metri in mai putin de 10 secunde'' :lol: :lol: :lol: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde ciucamera pe 09 Oct 2007, 11:19

vis-a-vis de ce se intampla pe malul Dunarii....acum 2 saptamani am fost pe Garla lui Iancu la pescuit si intradevar ...zona este ca in povesti ...si vanat pe masura din cate am inteles si am vazut (fazanii zburau pe deasupra canalului) insa am mai inteles ca fondul ar fi concesionat de Nicolae si se pare ca si asta a format un fel de potera ...care daca aude un foc de arma in teren este pe tine! Am inteles ca spre Nasturelu este vis nu alta ....si iarasi acceasi situatie POTERA! Daca aveti careva mai multe de spus despre ce este pe acolo poate ne impartasiti si noua....sincer nu vreau sa ma duc pe acolo si sa dau peste vre-o adunatura de ciobanei ("tarani" la figuat) ca nu sti cat ma tin nervii ... :x
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Mesajde greier99 pe 09 Oct 2007, 20:55

ciucamera scrie: insa am mai inteles ca fondul ar fi concesionat de Nicolae si se pare ca si asta a format un fel de potera ...care daca aude un foc de arma in teren este pe tine! ... :x


Foc de arma tras din greseala ... :lol: :lol: Mai dai la .. naiba. :cry:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde ciucamera pe 09 Oct 2007, 22:47

ciucamera scrie:vis-a-vis de ce se intampla pe malul Dunarii....acum 2 saptamani am fost pe Garla lui Iancu la pescuit si intradevar ...zona este ca in povesti ...si vanat pe masura din cate am inteles si am vazut (fazanii zburau pe deasupra canalului) insa am mai inteles ca fondul ar fi concesionat de Nicolae si se pare ca si asta a format un fel de potera ...care daca aude un foc de arma in teren este pe tine! Am inteles ca spre Nasturelu este vis nu alta ....si iarasi acceasi situatie POTERA! Daca aveti careva mai multe de spus despre ce este pe acolo poate ne impartasiti si noua....sincer nu vreau sa ma duc pe acolo si sa dau peste vre-o adunatura de ciobanei ("tarani" la figuat) ca nu stiu cat ma tin nervii ... :x
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Mesajde ciucamera pe 09 Oct 2007, 22:51

...clar ca daca sunt ai lor banuiesc ca stiu cand ies in teren ....insa daca nu confirma nimeni pentru ce se aude in teren!?
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 13 Oct 2007, 10:32

flandra scrie:OK...Revenind la fazan (aici ma simt ca rata pe apa :lol: )...spre deosebire de rata care este salbatica 100% la vanatoarea de fazani intalnim atat fazanii cu care se populeaza fondurile cat si fazanii salbatici...am specificat acest lucru pt. ca e o diferenta enorma intre cei doi. Placerea la vanatoarea de fazan este data in primul rand de partenerul nostru...patrupedul...deci un lucru f. important de care trebuie sa se tina seama atunci cand vrem sa fim in masura sa vorbim de o vanatoare frumoasa la fazani este dresajul cainelui de vanatoare. Cu cat partenerul nostru e mai iscusit cu atat satisfactiile vor fi mai mari. Considerand ca avem alaturi de noi un partener de nadejde vanatoarea la fazani ne ofere in egala masura ca si vanatoarea la rate nenumarate momente si clipe de neuitat, insa total diferit. Imagineaza-ti ca intri in teren intr-o dimineata frumoasa de toamna, vantul adie suficient cat sa ajute cainele la o cheta frumoasa si mai mult decat atat te afli pe un teren deschis marginit de o apa curgatoare si acoperit de miristi de grau, cocenisti si floarea soarelui. Cainele cauta terenul in fata ta cu nasul in vant undeva la 100 m de tine, tu te plimbi agale si te opresti din cand in cand ca sa asculti cum in departare un strigat strident se aude...un zambet isi face loc in coltul guri tale (cocosul de fazan si-a tradat prezenta in teren)....ridici ochii in fata si o emotie puternica te-ncearca...partenerul tau care pana mai devreme executa o cheta in plin fuleu acum e stana de piatra undeva la 80 m in fata ta, pe o coceniste cu nasul in vant intins ca un arc. Incepi sa inaintezi nervos, simti cum creste nivelul adrenalinei si pe masura ce inaintezi te rogi ca vanatul sa aibe rabdare si in acelasi timp speri sa nu fie o gaina de fazan; te apropii la 20m, deja incepi sa mergi mai incet si simti nevoia din ce in ce mai des de a-ti umple plaminii cu aer...acum esti la 5m de caine si pasarea, constienta de pericolul iminent incepe sa fuga pe picioare...cainele incepe sa fileze,tu te trezesti ca dintr-un dus rece si o iei din loc dupa caine care dupa alti 6-8m blocheaza pasarea...de data asta te apropii din laterala facand un usor arc de cerc...acum iti vezi cainele din profil si usor din fata...e incordat la maxim, muschii ii tremura de emotie si asteapta...tragi aer in piept, te asezi bine pe piciorul de sprijin te mai uiti o data la partenerul tau si....PILL...o comanda scurta si patrunzatoare care are efectul scontat: cainele tisneste in fata obligand pasarea sa zboare...COCOCOCOCOCOCO...un fazan gulerat isi deschide aripile catre cer etalandu-si coada lunga in incercarea de asi echilibra zborul cat mai bine...epolezi, uiti sa mai respiri si...POC....frangi arma si de la 25 m privesti cum cainele iti aporteaza fazanul. Iei fazanul si nu poti sa nu remarci frumusetea lui . :)

Daca reusim sa ajungem actorii unui asemenea tablou putem considera ca vanatoarea pe ziua respectiva s-a terminat.



de ce oare imi suna atat de cunoscut ??????. 8) eu unul cat priveste fazanul nu am sa pot uita un fazan vanat iarna trecuta cu emma......un cocos cu pinteni de aproape 3 cm totalmente salbatic.......cateaua l-a filat cred vreo 150 de metri......cocosul nevrand sa zboare prefera sa ii fuga in fata in niste boscheti de aproape un metru inaltime......s-a intors de 2 ori de fiecare data cu emma pe urme in filaj........in cele din urma l-a blocat si a tinut aretul pana am ajuns langa ea si l-a saltat la comanda......iar eu l-am impuscat.......a fost cel mai batran cocos de fazan impuscat de mine pana acum..cred ca datorita vicleniei mai scpase si de alti vanatori.avea la gheara dreapta 3 alice de calibru mic cred 1,5 mm inchistate sub
piele........

cat priveste vanatoarea de rate la sarite in mlastini cu apa mica si bine inierbate asta e alta poveste......... :wink:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 19 Oct 2007, 09:26

MIHAI_IONUT_DANIEL scrie:



de ce oare imi suna atat de cunoscut ??????. 8) eu unul cat priveste fazanul nu am sa pot uita un fazan vanat iarna trecuta cu emma......un cocos cu pinteni de aproape 3 cm totalmente salbatic.......cateaua l-a filat cred vreo 150 de metri......cocosul nevrand sa zboare prefera sa ii fuga in fata in niste boscheti de aproape un metru inaltime......s-a intors de 2 ori de fiecare data cu emma pe urme in filaj........in cele din urma l-a blocat si a tinut aretul pana am ajuns langa ea si l-a saltat la comanda......iar eu l-am impuscat.......a fost cel mai batran cocos de fazan impuscat de mine pana acum..cred ca datorita vicleniei mai scpase si de alti vanatori.avea la gheara dreapta 3 alice de calibru mic cred 1,5 mm inchistate sub
piele........

cat priveste vanatoarea de rate la sarite in mlastini cu apa mica si bine inierbate asta e alta poveste......... :wink:[/quote]

Bandit mare fazanul ala :lol: ...nu o sa-l uiti prea usor...dar mai bandita a fost Emma :wink: ...foarte tare Mihai !!!...este ca ti-a facut ziua de vanatoare?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 07 Noi 2007, 11:21

intradevar a fost o zi superba............duminica trecuta a comis-o din nou la rate........o trimit in stuf zboara rata........ma grabesc si ratez.... :oops: :oops: :oops: .......mai intra putin in stuf ..zboara ratoiul pe care-l impusc cateaua se duce i-l ia si sa-l aduca si cu ratoiul in gura ramane in aret la 1 m de stuf..........dupa vreo 10 secunde mai zboara inca o a rata din stuf.......nu trag ......cateaua sta pe loc si dupa aia vine si da ratoiul din sezi........ :wink:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 07 Noi 2007, 12:55

Nota 10 patrupedului si felicitari vanatorului pentru o atitudine corecta si fata de vanat dar si fata de catel. :)

Stiu ca unii pot fi circumspecti in ceea ce priveste prezenta ratelor in teren chiar si dupa un al doilea foc dar lucrurile astea chiar asa se intampla. Am patit-o si eu. Chiar anul asta dupa al treilea foc fara sa ma misc din loc mi-a mai zburat o rata. 8)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 07 Noi 2007, 13:20

am vazut ca cel mai des sarselele suporta focurile de arma.....iar la rate mari intotdeauna dupa un aport trimit din nou cainele pe aceeasi zona si mai mereu se gaseste cate o rata mai hoata care sta ascunsa dupa cate un palc de trestie........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde geoapis pe 07 Noi 2007, 14:47

flandra scrie:Nota 10 patrupedului si felicitari vanatorului pentru o atitudine corecta si fata de vanat dar si fata de catel. :)

Stiu ca unii pot fi circumspecti in ceea ce priveste prezenta ratelor in teren chiar si dupa un al doilea foc dar lucrurile astea chiar asa se intampla. Am patit-o si eu. Chiar anul asta dupa al treilea foc fara sa ma misc din loc mi-a mai zburat o rata. 8)




Si mie mi s-a intimplat, am impuscat doua rate mari si apoi la aproximativ 30 sec a mai zburat una din acelasi loc d unde s-au ridicat si celelalte.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 07 Noi 2007, 20:47

flandra scrie:OK...Revenind la fazan (aici ma simt ca rata pe apa :lol: )...spre deosebire de rata care este salbatica 100% la vanatoarea de fazani intalnim atat fazanii cu care se populeaza fondurile cat si fazanii salbatici...am specificat acest lucru pt. ca e o diferenta enorma intre cei doi. Placerea la vanatoarea de fazan este data in primul rand de partenerul nostru...patrupedul...deci un lucru f. important de care trebuie sa se tina seama atunci cand vrem sa fim in masura sa vorbim de o vanatoare frumoasa la fazani este dresajul cainelui de vanatoare. Cu cat partenerul nostru e mai iscusit cu atat satisfactiile vor fi mai mari. Considerand ca avem alaturi de noi un partener de nadejde vanatoarea la fazani ne ofere in egala masura ca si vanatoarea la rate nenumarate momente si clipe de neuitat, insa total diferit. Imagineaza-ti ca intri in teren intr-o dimineata frumoasa de toamna, vantul adie suficient cat sa ajute cainele la o cheta frumoasa si mai mult decat atat te afli pe un teren deschis marginit de o apa curgatoare si acoperit de miristi de grau, cocenisti si floarea soarelui. Cainele cauta terenul in fata ta cu nasul in vant undeva la 100 m de tine, tu te plimbi agale si te opresti din cand in cand ca sa asculti cum in departare un strigat strident se aude...un zambet isi face loc in coltul guri tale (cocosul de fazan si-a tradat prezenta in teren)....ridici ochii in fata si o emotie puternica te-ncearca...partenerul tau care pana mai devreme executa o cheta in plin fuleu acum e stana de piatra undeva la 80 m in fata ta, pe o coceniste cu nasul in vant intins ca un arc. Incepi sa inaintezi nervos, simti cum creste nivelul adrenalinei si pe masura ce inaintezi te rogi ca vanatul sa aibe rabdare si in acelasi timp speri sa nu fie o gaina de fazan; te apropii la 20m, deja incepi sa mergi mai incet si simti nevoia din ce in ce mai des de a-ti umple plaminii cu aer...acum esti la 5m de caine si pasarea, constienta de pericolul iminent incepe sa fuga pe picioare...cainele incepe sa fileze,tu te trezesti ca dintr-un dus rece si o iei din loc dupa caine care dupa alti 6-8m blocheaza pasarea...de data asta te apropii din laterala facand un usor arc de cerc...acum iti vezi cainele din profil si usor din fata...e incordat la maxim, muschii ii tremura de emotie si asteapta...tragi aer in piept, te asezi bine pe piciorul de sprijin te mai uiti o data la partenerul tau si....PILL...o comanda scurta si patrunzatoare care are efectul scontat: cainele tisneste in fata obligand pasarea sa zboare...COCOCOCOCOCOCO...un fazan gulerat isi deschide aripile catre cer etalandu-si coada lunga in incercarea de asi echilibra zborul cat mai bine...epolezi, uiti sa mai respiri si...POC....frangi arma si de la 25 m privesti cum cainele iti aporteaza fazanul. Iei fazanul si nu poti sa nu remarci frumusetea lui . :)

Daca reusim sa ajungem actorii unui asemenea tablou putem considera ca vanatoarea pe ziua respectiva s-a terminat.

BRAVO ,FLAVIUS :!: FELICITARI ,INTR-ADEVAR ASTA ESTE VANATOAREA.UN SPECTACOL DE MUZICA CLASICA VENITA DE UNDEVA DE DEPARTE CU BALERINI CU PAR SI PENE SI CU TRAIRI PROFUNDE. :lol: :lol: :lol: BRAVO :!: :!: :!: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: rate sau fazani?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Feb 2009, 11:49

Inainte, inainte, la fazani ,la fazani. La rata inapoi, ca este mai rapida decat noi :( :oops:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: rate sau fazani?

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 19:50

La rate este magnific, iar la fazani este maiestuos. Dar daca totusi trebuie sa aleg intre cele doua, cu siguranta ca voi alege mistretul. Fara nici cea mai mica sovaire (specificatie: cu lisa si de foarte aproape)
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: rate sau fazani?

Mesajde Sharpshooter pe 18 Feb 2009, 15:05

cand o sa pot sa merg singur cu cainele la fazani ...poate os a simt si eu gustul adevarat al acestei vanatori...
pana atunci ma multumesc cu...RATE ...cat de multe, oriunde si oricand. creste moralul si bucuria in mine numai cand le vad si le aud, nu trebuie sa si pusc.
e bine ca fiecare isi alege ce ii place cel mai mult.si e si mai bine cand si cainele iubeste aceeasi vanatoare ca si vanatorul.
eu de multe ori am uitat sa trag la stolul de rate ce trecea ideal pe deasupra mea, deoarece ma uitam la caine cu cat interes si rabdare urmareste ce se petrece acolo sus ...fara sa fuga de nebun sau sa ramana neinteresat . si apoi daca e cu reusita ... parca se opreste timpul in loc din momentul in care vezi cainele plecand dupa rata cazuta si pana o preda....e ceva ce nu pot descrie in cuvinte :wink: dar se poate vedea in pozele postate la topicul cu rate

nu dau toate vanatorile de fazani pe o zi frumoasa de rate. :!:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: rate sau fazani?

Mesajde Marius pe 18 Feb 2009, 16:39

Sharpshooter scrie: creste moralul si bucuria in mine numai cand le vad si le aud, nu trebuie sa si pusc.


Daaa, si eu la fel...doar sa le vad si sa le aud... :mrgreen:

Sharpshooter scrie:nu dau toate vanatorile de fazani pe o zi frumoasa de rate. :!:


Aici la urma imi place cum ai adus-o din condei! :!:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: rate sau fazani?

Mesajde wachtelfeld pe 18 Feb 2009, 23:00

Sharpshooter scrie:cand o sa pot sa merg singur cu cainele la fazani ...poate os a simt si eu gustul adevarat al acestei vanatori...
pana atunci ma multumesc cu...RATE ...cat de multe, oriunde si oricand. creste moralul si bucuria in mine numai cand le vad si le aud, nu trebuie sa si pusc.
e bine ca fiecare isi alege ce ii place cel mai mult.si e si mai bine cand si cainele iubeste aceeasi vanatoare ca si vanatorul.
eu de multe ori am uitat sa trag la stolul de rate ce trecea ideal pe deasupra mea, deoarece ma uitam la caine cu cat interes si rabdare urmareste ce se petrece acolo sus ...fara sa fuga de nebun sau sa ramana neinteresat . si apoi daca e cu reusita ... parca se opreste timpul in loc din momentul in care vezi cainele plecand dupa rata cazuta si pana o preda....e ceva ce nu pot descrie in cuvinte :wink: dar se poate vedea in pozele postate la topicul cu rate

Cu scuze ,imi permit sa iti sugerez sa verifici si vanatoarea cu cainele in grup restrins (max. 2-3 pusti ) la fazani .Am vazut ca ai brac ,incerca sa il folosesti si pe post de caine de aret nu numai pe post de "recuperator",incerca sa te bucuri de aret ,de filaj ,de complicitatea ce se creaza intr-o astfel de vanatoare ...incerca sa traiesti TENSIUNEA ARETULUI impreuna cu cainele ,incerca sa il intuiesti si sa il intelegi in anumite actiuni care aparent sunt fara noima ...cainele niciodata nu greseste ,noi gresim !!!
Nu judeca exhaustiv un sector pe care nu il stapinesti ,incerca sa il inveti si mai ales sa il intelegi .
Imi permit sa iti sugerez sa incerci vanatoarea la rate la sarite sau prin scotocire in apa cu cainele ,vei vedea atunci ce inseamna cuvintul satisfactie ,mult mai mult decit acum cind te bucuri de pasaj .Cel mai comod si nespectaculos este sa astepti pasajul , nu neg, uneori este frumos ,sunt si aici momente de spectacol ,dar mai ales de tir ....cainele fiind doar un recuperator ,cum spuneam mai sus .Totusi pasajul inseamna sa iti vina vanatul pe tava si tu doar sa il impusti si cam atit....
Incearca si celelalte variante si vei constata ca lucrurile nu stau chiar asa cum le gindesti astazi ,vei incepe sa simti noi senzatii ,vei intelege mai mult .

nu dau toate vanatorile de fazani pe o zi frumoasa de rate. :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: rate sau fazani?

Mesajde cios29 pe 18 Feb 2009, 23:18

Oricine impusca rate ....e mult mai dificil la fazan(pt. mine cel putin ca nu am caine)...o provocare enorma sa reusesti sa iei 2 sau 3 fazani fara catel.....e mai frumos la fazan ....fac mai multa miscare....duc capuse in casa din iarba....la rate mie mi se pare chiar prea usor uneori....cand e rata....si rata la sarite sa impuste mama ca eu nu ma impac cu ideea de rata la picior....nush ce terenuri de vanatoare aveti voi ....dar aici ratele sar destul de departe...mai sunt si extreme cand sunt 3 sau 4 sute pe gheata....atunci merita sa incerci sa te apropii.....poate pana la urma o sa-mi placa mai mult la gasca cand oi impusca una....nu mai suport ...de 2 ani nu am impuscat o gasca....am avut sanse dar nu si experienta...blestemate sa fie
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: rate sau fazani?

Mesajde Sharpshooter pe 18 Feb 2009, 23:29

problema nu e cainele...sper ca nu ai inteles gresit.!
problema e sistemul. eu nu am unde sa vanez fazan in grup restrans... nu primesc hartie individuala... traim in alta epoca din pacate. si la colective oricat de bun caine ai avea si oricat il strunesti...si oricat de bun vanator ai fi...tot nu se poate numi vanatoare. trage care apuca nu tine cont ca te-ai muncit cu cainele sa il ridici si astepti sa se departeze sa apuci sa tragi ..BANG sa moara fazanu. si cand colcaie cate 5 caini in fata ta la 30 de metri ...degeaba scotoceste frumos cainele meu la 15 metri (ca nu ramane in aret.!!!..nu am avut timp sa ma ocup de el cand a fost mic, dar avem un compromis, scotoceste bine la o distanta mica, pentru mine e ok si merge bine si asa)

de aia m-am inclinat decisiv si incercs a ma perfectionez pe vanatoarea la balta. si vad ca si cainelui ii place
is singur am liniste, am pace, nimeni nu ma duce acolo ca asa trebuie, ma duc ca asa vreau eu!. daca nu vreau sa trag de dragul simtamintelor cand stolul da ocoale...le las sa se aseze intre atrape sa le vad mai bine, nu trag la orice distanta ca asa trebuie..sa puscam! sa avem toti... pusc cat vreau, ma pot opri la 2 rate sau la 6 nu duc dorul de a avea o straita plina., ci mai degraba o rata frumoasa care pot sa o pastrez trofeu, am camera plina si mai vreau :wink:
si cainele e altfel cand e singur... nu il oblig sa stea cuminte pe standul acela de lemn, nu ii interzic sa misune sa vada ce e prin trestii, nu am pentru ce sa urlu la el...nu exista indisciplina, efectiv nu are cu ce sa strice reusita...dar el sta acolo si scaneaza cerul si intr-o parte si in alta, asculta si intoarce privirea dupa orice zbor. dar incremeneste cand aude ratele... cred (nu vreau sa spun prostii) ca distinge sunetul zborului de rata la fel ca si noi... si stie ca urmeaza partea cea mai frumoasa. vreau sa cred ca si el se bucura de vanatoarea la rate la fel ca si mine :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: rate sau fazani?

Mesajde wachtelfeld pe 19 Feb 2009, 00:32

Am inteles ideea .Insa nu da verdicte functie doar de o conjunctura nefericita .Sincer imi pare rau sa aud ca cei care conduc vanatoarea nu pot intelege de fapt cum ar trebui facuta vanatoarea corecta la fazan...cred ca de fapt nu vor sa inteleaga !!!
Totusi crede-ma ,vanatoarea cu caine de aret la fazan este un adevarat spectacol si pe cit posibil incerca sa il deprinzi si sa te bucuri de el ...daca bineinteles vei gasi o portita "legala",spun legala cu ghilimele pt. ca INTR-ADEVAR VANATOAREA CU CAINE LA FAZAN IN GRUP RESTRINS ,ESTE INTRU-TOTUL LEGALA ,doar cei care va conduc destinele in zona ta ,o transforma in ilegala !!!
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Publicitate