Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:51

Becatinele- unde, cand si cum se vaneaza?

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

Becatinele- unde, cand si cum se vaneaza?

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 09:02

Deschid acest topic in speranta ca voi afla cate ceva despre vanatoarea la aceste pasari. Doresc sa incerc asa ceva langa Bucuresti. Deci rog pe cei care cunosc sa scrie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 23 Oct 2007, 16:27

Am vazut 2 bucati pe fondul Ileana ( AVPS Vulturul ) dar le-am vazut la zbor - si dracu a mai dat de ele . Mai stiu un parchet de padure care tine sitari - dar despre asta vorbim dupa invitatia aia la mistret la Snagov :lol: :lol: :lol:

Uite - chiar iti propun sa facem un grup - platim ! - sa puscam ceva mistret pe linga Snagov si sa-l facem acasa la mine . Ce zici ? Dar pina de sarbatori ca dupa aia nu mai sunt pe aici . Ia fa un topic separat , cu sume de plata si date fixe sa vedem cine se baga la un mistret pe linga Snagov .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde geoapis pe 23 Oct 2007, 17:46

valpangica scrie:Am vazut 2 bucati pe fondul Ileana ( AVPS Vulturul ) dar le-am vazut la zbor - si dracu a mai dat de ele . Mai stiu un parchet de padure care tine sitari - dar despre asta vorbim dupa invitatia aia la mistret la Snagov :lol: :lol: :lol:

Uite - chiar iti propun sa facem un grup - platim ! - sa puscam ceva mistret pe linga Snagov si sa-l facem acasa la mine . Ce zici ? Dar pina de sarbatori ca dupa aia nu mai sunt pe aici . Ia fa un topic separat , cu sume de plata si date fixe sa vedem cine se baga la un mistret pe linga Snagov .



Eu sunt amator de o vinatoare la mistret de pe acum, numai sa fie o data in care sa fiu liber.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 23 Oct 2007, 20:34

valpangica scrie:- sa puscam ceva mistret pe linga Snagov si sa-l facem acasa la mine .


Ma bag si eu la partea a doua, ca la prima mi-e frica. :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 24 Oct 2007, 07:54

Eu am intrebat de becatine si voi visati alte dihanii. O sa va postez tarifele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 24 Oct 2007, 08:31

Ghinda posteaza la ''mistret'' despre becatine si poate ai mai multe sanse :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ghinda pe 24 Oct 2007, 08:56

Macar scrieti cand apar la noi si cand se cara. daca cuibaresc etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 24 Oct 2007, 10:47

Ghinda...daca puscam 3 mistreti si declaram unul...vin si eu...si dupa aia te duc la becatine :twisted: ....care migreaza ca sitarii fiind din aceeasi familie...sf. lui octombrie...inceputul lui noiembrie...deci intram in plin sezon
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 24 Oct 2007, 11:25

Ca la noi la grupa, de orice vanat vorbim tot la mistret ajungem ... :lol:

Becatinele le gasesti in zone mai mlastinoase si in general se ridica fara caine cam la 30-40 de m de vanator. Au un zbor rapid dar nu atat de derutant ca si sitarul. La noi am vazut toata iarna trecuta si s-au ridicat in general din aceleasi locuri. Specia nu prezinta interes la noi, tot mistretul e regele ....
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 24 Oct 2007, 22:53

bihoreanul si becatinele :lol: ...daca e mlastina acoperita nu zboara daca nu ai caine...si cand zboara...zboara mult mai repede si mai in zig-zag ca sitarul....care e greu de puscat cand il gasesti in padure din cauza copacilor
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

becatina

Mesajde radubichis pe 25 Oct 2007, 10:16

Ghinda becatinele sint de 2 feluti :dubla mai mare si surda mai mica .Pt inceput tu axeaza-te pe surde care chiar daca sint mai mici le poti apropia ,ca sint surde :D :D :twisted:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde Keiler pe 25 Oct 2007, 12:46

Nu-l invata prostii, Radu! La surde exista riscul sa traga Ghinda dupa ele si sa nu stie piesele cand sa cada...pentru ca n-aud focurile. :lol:
Deci eu zic sa traga dupa duble...ca-s duble. :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Marius pe 25 Oct 2007, 12:59

Keiler scrie:Deci eu zic sa traga dupa duble...ca-s duble. :lol:


Astea nu pica daca nu tragi doua focuri. :lol: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Oct 2007, 14:26

:lol: :lol: :lol: De fapt is trei: comuna, dubla si surda.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 25 Oct 2007, 14:35

Uite aici va lamuriti :

http://www.vinatorul.ro/index.php?option=articles&task=viewarticle&artid=23&Itemid=3

Mai citi si pe la site fratilor - ca sunt multe raspunsuri si prin acele articole . :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Oct 2007, 14:41

Am aflat ce ma interesa. Daca nu am vanatori ma duc sa caut!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 25 Oct 2007, 20:43

Ghinda beleste ochii bine pt ca numai comuna se impusa si nu vreau sa ma sesizez din oficiu :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 07:25

Nu mai fii carcotas! Stai sa vad mai inatii asa ceva, sa pot trage si mai vorbim! Iti dai seama ca daca ma duc, caut ca orbetele, ca nu am mai facut asa ceva! Dar teren din ala de becatine stiu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 26 Oct 2007, 14:00

ia un bax de cartuse ca o sa ai nevoie :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 14:57

Ha, ha! Sincer m-am gandit la asta ca le iau la pretul de dealer cu 180-190 cutia. Asa am procedat si la prepelite si gugustiuci! Doua bax unl de 11 si altul de 7. Mai am 5 cutii de 7, merge la fazanm la picior inca. Din pacate deviez maine la un lopatar!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 26 Oct 2007, 15:01

Ghinda scrie:Ha, ha! Sincer m-am gandit la asta ca le iau la pretul de dealer cu 180-190 cutia. Asa am procedat si la prepelite si gugustiuci! Doua bax unl de 11 si altul de 7. Mai am 5 cutii de 7, merge la fazanm la picior inca. Din pacate deviez maine la un lopatar!


sa incerci reteta asta la becatine - daca le-oi vedea si dobori !

"RETETA INEDITA - pentru gospodinele care pot trece peste prejudecati - exista o retea minune facuta din intestinele becatinei . Acestea fara a fi curatate - se toaca marunt impreuna cu ficatul pasarii , prajindu-se apoi in unt si amestecindu-se cu verdeata , sare , piper si un galbenus de ou . Aceasta pasta se intinde apoi pe felii de paine , prajite si ele in unt , si se baga la cuptor unde se rumenesc un pic . Pot constituii un excelent aperitiv sau pot constitui garnitura la friptura "
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paul pe 26 Oct 2007, 16:43

........ si ele se mai numesc si canapele, pe care se aseaza bucati de friptura de pasare - de obicei fazan sau potarniche.... se stropesc cu un sos si se inconjoara cu legume fierte (diverse culori - morcov, cartof, brocolli, varza de bruxelles, sau conopida).....sosul e de preferat sa aiba si putin "sos" de soia si ....atentie la alegerea vinului.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 26 Oct 2007, 16:45

Alooo,domni, cre' c-ati gresit adresa! :wink: :lol: Mai imi ploua naibii si in gura.... :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 26 Oct 2007, 16:58

Hai ca-i tare...l-ati invatat pe Ghinda cum sa le manance dar nimeni nu l-a invatat si cum sa le vaneze :lol: In ritmul asta Ghinda, cred ca o sa cam rabzi de foame :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ghinda pe 28 Oct 2007, 18:44

Nu rabd. Doar am zis ca ma duc la lopatar!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 28 Oct 2007, 19:19

Cand vrei te duc eu la becatine.Pentru inceput incearca la "mute" :!: :lol:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde sorin flutur pe 05 Ian 2008, 18:25

pt. ca muta nu te povesteste :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Becatinele- unde, cand si cum se vaneaza?

Mesajde blondu_mm pe 04 Mai 2009, 14:18

salut,

va rog sa ma ajutati si ep mine cu un pont pentru vanatoarea de becatine.
Pe la sfarsitul verii vine un prieten bun in Romania si e pasionat de vanatoare, dar ami ales de acest vanat.

Puteti sa-mi spuneti daca exista un club care organizeaza astfel de vanatori (de becatine)?
Daca nu exista, cum va intalniti la asfel de vanatori,

multumesc,
bogdan

0722 212 283 nr meu de tel
blondu_mm
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mai 2009, 14:08

Re: Becatinele- unde, cand si cum se vaneaza?

Mesajde sorin flutur pe 04 Mai 2009, 19:30

problema este ca nu stiu cate cluburi, asociatii au becatine in cota de recolta...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Becatinele- unde, cand si cum se vaneaza?

Mesajde cata.pete pe 07 Oct 2009, 20:25

Daca mai e cineva interesat de becatine:foarte putine isi petrec vara la noi,de obicei apar pe la sfirsitul lui septembrie-inceput de octombrie,in anii mai racorosi(nu e cazul anul asta),si le poti gasi pina la inceput de decembrie,daca nu apar ingheturi mai devreme,in noiembrie.
Isi au salasul in zonele umede,unde pot scotoci cu ciocul in pamint dupa larve,viermi si ce mai maninca ele,preferind cu deosebire pasunile care in perioada asta sint semiinundate,cautindu-si hrana in zonele unde pamintul musteste de apa sau pe marginea baltoacelor inconjurate de vegetatie(iarba joasa).Deasemeni le poti gasi si in zonele de intinsura de pe marginea lacurilor,unde vara creste iarba iar odata cu venirea ploilor zona se transforma in mlastina(bineinteles cu teren ferm,acesibil),in turbarii,in general zone umede neacoperite complet de apa.
Asociatii care sa dea autorizatii la becatine nu am auzit,dar am vinat sporadic cind mai mergeam la rate,cu alice nr.11-10-9.In privinta tirului e ceva deosebit,la inceput,cine nu a mai impuscat ,in momentul in care realizeaza ca i-a sarit o becatina e deja tirziu sa mai traga,prepelitele sint minciuna!E bine cu ciine,dar daca nu e bine antrenat mai rau incurca,cind sunt multe si nu se lasa blocate,daca le urmareste aiurea mai bine fara.Uneori nu le poti apropia sub nici o forma,alte ori te uiti la ele cum ciugulesc pe marginea baltoacei(daca nu a mai fost nimeni pe acolo) sau iti sar de sub bocanc dupa ce ai tras deja un foc sau doua.Personal nu am vinat niciodata cu ciine la becatine.Din pacate,cu seceta asta multe din zonele de care vorbeam s-au retras sau au disparut,asa ca anul asta nu am vinat niciuna,nici nu am vazut(nici nu le-am cautat!)
Reusita,din partea vinatorului,e influientata de rapiditate,restul depinde de ziua respectiva si de "dispozitia" becatinelor!
Incercati,merita!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Următorul

Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate