Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 13:56

Pareri despre asociatiile de vanatoare

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Pareri despre asociatiile de vanatoare

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2007, 15:07

Deschid asta pentru ca cei care doresc sa se inscrie si la alte asociatii, bineinteles daca se poate, sa afle informatii despre acestea: fonduri, cotizatii, modul in care se fac vanatorile, cat costa, reduceri etc. Si as dori informatii despre Acvila Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gabriel vasilescu pe 26 Noi 2007, 15:32

Din cite stiu eu, a fost anul acesta 800 ron, au un fond la Vladeni cu o cabana de vinatoare f bine dotata, am fost o data si eu acolo. Director la ei este dnul Dragoi..asociatia se afla pe bdul 1 Mai dupa ce treci de piata Domenii pe partea stinga la 150 m spre piata chibrit. :wink:
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2007, 15:35

Stiu astea si ma cunosc cu domnul Dragoi si intentionez de la anul sa ma inscriu si acolo. Nu ma refer strict la Acvila, asta este pasarica mea acum sa ma mai inscriu, in general pentru toata lumea cred ca este utila o informatie. Inclusiv pentru cei care vor sa se faca vanatori.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 26 Noi 2007, 18:17

mda..
sunt ceva asociatii bune[adik, au fonduri cu vanat] prin Bucuresti.
Lunca (Bucuresti)
dir. MiNIALOV
adresa-Cal Mosilor(vechi) langa AGVPS- ul mare, intrarea din dreapta
cotizatie pe 2007- 800 ron
au ceva fonduri[cam vre-o 30-35 din cate am inteles], din care destule bune.
'centura' Bucurestiului si pe langa ea apartine in proportie destul de mare AVPS LUNCA
-30 ron la pasaj pt cei de la alte asociatii(invitati :) :wink: )
-850 ron aut. la porc :?: :!:
etc...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 26 Noi 2007, 18:25

ar mai fi..
Soimul (Bucuresti)
Dir. Ciubotaru
adresa- Barbu Vacarescu
cotizatie 2007- 600 ron
din cate am inteles are cam 6-7 fonduri de vanatoare, mare parte din ele ff bune de pasaj :!:
aici e ceva mai bine cu autorizatiile pt diferite specii de vanat... 8) :wink: :D

Am uitat sa precizez:
LA AMBELE ASOCIATII[SI CEA DE MAI SUS ADIK] LA ORGANIZATE NU SEPLEAK FARA 1(UNU) IEPURE DE CACIULA !!!
cum am auzit k se intampla pe la alte asociatii, de se iau oamenii la harta pe 'urecheati"....., pe fonduri din 'cele tari' cu 5 iepuri la 20 de vinatori
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde tora pe 26 Noi 2007, 20:27

stiti ceva asociatii care au fonduri in Jud. Tulcea sau judetele limitrofe ? detalii ?
Beretta rulez
tora
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 20 Ian 2007, 09:00
Locaţie: Tulcea

Mesajde Marius pe 26 Noi 2007, 20:44

tora scrie:stiti ceva asociatii care au fonduri in Jud. Tulcea sau judetele limitrofe ? detalii ?


Desigur ca AJVPS Tulcea le are pe cele mai multe. :? Daca vrei in zona de ce nu mergi la ei?

Mai au Bradul si Diana cate un fond in Delta. In sudul deltei, AJVPS CT. Altceva nu stiu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 26 Noi 2007, 21:06

Stie cineva cui apartin fondurile de vanatoare din partea de vest a Bucurestiului , cu acces din autostrada Bucuresti - Pitesti ? Nu de alta dar locuiesc in cartierul Militari si vreau sa platesc si la o asociatie care are fonduri la 20 min de mine si nu la 2 ore si 20 min cum sunt acum la Vulturul ( totul este in cealalta parte a Bucurestiului ! ) .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 26 Noi 2007, 21:32

@val
fondurile[ma rog, parte din ele] apartin Lunca si Sitarul...etc
Sitarul barem are fonduri bune de porc, capra si cerb.., dar de protocol :D :roll:
tot acolo e si fond bun de fazan
cam 20-40 km de Bucuresti, nu???
mergand inspre amis, cam tot ce vezi fromos si te tenteaza e ce am spus eu mai sus CRED".
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2007, 21:47

Iti zic pe joi sa ajung la birou si vad harta cu fondurile.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 26 Noi 2007, 21:51

Si Unirea are undeva pe autostrada.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 26 Noi 2007, 21:53

Unirea are Raioasa ca padure nu stiu daca ajunge la strada Bucuresti-Pitesti. In spate la Giulesti are sigur AVPS BUcuresti. De fapt are tot ce este intre centura si oras propiu zis, dea roata capitalei. FV nr. nu stiu cat Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 26 Noi 2007, 21:57

Ghinda scrie: In spate la Giulesti are sigur AVPS BUcuresti. De fapt are tot ce este intre centura si oras propiu zis, dea roata capitalei. FV nr. nu stiu cat Bucuresti.


Fondul Bucuresti este al AVPS Lunca si este intre centura si Buc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 26 Noi 2007, 22:02

:D 8)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde tora pe 27 Noi 2007, 11:53

Marius scrie:
tora scrie:stiti ceva asociatii care au fonduri in Jud. Tulcea sau judetele limitrofe ? detalii ?


Desigur ca AJVPS Tulcea le are pe cele mai multe. :? Daca vrei in zona de ce nu mergi la ei?

Mai au Bradul si Diana cate un fond in Delta. In sudul deltei, AJVPS CT. Altceva nu stiu.


La AJVPS sunt inscris, cautam si alte fonduri; detalii despre Bradul si Diana ?
multumesc
Beretta rulez
tora
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 20 Ian 2007, 09:00
Locaţie: Tulcea

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 12:34

tora scrie:La AJVPS sunt inscris, cautam si alte fonduri; detalii despre Bradul si Diana ?
multumesc


Si eu sunt inscris la doua asociatii.
De curiozitate te intreb, ce fel de teren, vanat, etc. cauti la alta asociatie in TL cu acealsi biotop ca la AJVPS? Pt. o cotizatie la TL ai la dispozitie 30 de fonduri (sau cam asa ceva). Pt. o taxa similara, ai la una din astealalte un singur fond. Merita?
Poate ca merita, daca te gandesti in special la restul fondurilor acestor asociatii.
Dar ma rog, e problema ta, scuze pt. divagatie.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 12:38

tora scrie: detalii despre Bradul si Diana ?


Despre Bradu nu stiu decat ca e gestionata serios.

Despre Diana ce vrei sa stii? Sunt membru la ei de cativa ani buni. Fondul din delta e la Crisan. Dintre vechile asociatii bucurestene e cea mai buna, dupa parerea mea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 27 Noi 2007, 13:50

valpangica scrie:Stie cineva cui apartin fondurile de vanatoare din partea de vest a Bucurestiului , cu acces din autostrada Bucuresti - Pitesti ? Nu de alta dar locuiesc in cartierul Militari si vreau sa platesc si la o asociatie care are fonduri la 20 min de mine si nu la 2 ore si 20 min cum sunt acum la Vulturul ( totul este in cealalta parte a Bucurestiului ! ) .


Floresti, Bolintin, Udeanca...au ca limita autostrada. Tot din autostrada, mai exact facand stinga la km35, ajungi usor la Roata si Vadul Lat.

Toate apartin de Lunca. Si Silvicul are fond de vanatoare la km 36.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 27 Noi 2007, 13:51

Marius scrie:
tora scrie: detalii despre Bradul si Diana ?



Despre Diana ce vrei sa stii? Sunt membru la ei de cativa ani buni. Fondul din delta e la Crisan. Dintre vechile asociatii bucurestene e cea mai buna, dupa parerea mea.


Si nu esti singurul care crede asta.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 14:01

flandra scrie:
Marius scrie:
tora scrie: detalii despre Bradul si Diana ?



Despre Diana ce vrei sa stii? Sunt membru la ei de cativa ani buni. Fondul din delta e la Crisan. Dintre vechile asociatii bucurestene e cea mai buna, dupa parerea mea.


Si nu esti singurul care crede asta.


Ca peste tot, "omul sfinteste locul".
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gabriel vasilescu pe 27 Noi 2007, 14:55

Oricum trebuie sa te edifici bine asupra asociatiei unde vrei sa mergi, ptr ca sa gasesti cam ce iti face placere sa vinezi ...
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Mesajde flandra pe 27 Noi 2007, 15:09

Marius scrie:
tora scrie: detalii despre Bradul si Diana ?

Fondul din delta e la Crisan. Dintre vechile asociatii bucurestene e cea mai buna, dupa parerea mea.


Nu-ti este cam peste mana fondul Crisan ? Rapida are program strict si nu merge tot timpul iar cu Titanicul ala care face 3 ore ma bine ma lipsesc...tu cum ajungi ?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 16:30

flandra scrie:
Marius scrie:
tora scrie: detalii despre Bradul si Diana ?

Fondul din delta e la Crisan. Dintre vechile asociatii bucurestene e cea mai buna, dupa parerea mea.


Nu-ti este cam peste mana fondul Crisan ? Rapida are program strict si nu merge tot timpul iar cu Titanicul ala care face 3 ore ma bine ma lipsesc...tu cum ajungi ?


N-am mers niciodata la vanatoare in Delta, din mai multe motive:
-in putinele ocazii in care ajung in delta, prefer sa pescuiesc,
-gaste putine,
-complicat cu ratele, ca e apa muuulta :lol: ,
-n-am acolo pe cineva care sa-mi zica "hai acum, ca acum e treaba!".

E drept ca am avut partide frumoase in sudul rezervatiei in jud. CT,

Cand merg la Crisan, ma urc in barca la Murighiol si de acolo fac 1 ora 8) sau mai nou jumatate de ora 8) 8) .
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 27 Noi 2007, 17:47

Asa da :wink: ...eu am lasat masina in Tulcea si am plecat cu ''Pasagerul'' - o caricatura de vapor, de dimensiunile Titanicului si care inainta cu viteza sunetului: puteam sa stau linistit la prova cu un bat de chibrit aprins cu certitudinea ca se va stinge doar cand va ajunge la capat :lol: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 18:04

flandra scrie:Asa da :wink: ...eu am lasat masina in Tulcea si am plecat cu ''Pasagerul'' - o caricatura de vapor, de dimensiunile Titanicului si care inainta cu viteza sunetului: puteam sa stau linistit la prova cu un bat de chibrit aprins cu certitudinea ca se va stinge doar cand va ajunge la capat :lol: :lol:


Am fost si eu cu pasagerul de mai multe ori. Daca esti in gasca, trece timpul mai repede. O varianta mai buna e rapida. Am fost o data si cu rapida si a facut putin pana la Crisan, cred ca sub 1 ora.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 27 Noi 2007, 20:34

Marius scrie:
Ghinda scrie: In spate la Giulesti are sigur AVPS BUcuresti. De fapt are tot ce este intre centura si oras propiu zis, dea roata capitalei. FV nr. nu stiu cat Bucuresti.


Fondul Bucuresti este al AVPS Lunca si este intre centura si Buc.

Daca asa e asa e :o
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde tora pe 27 Noi 2007, 21:38

Marius, flandra,
imi doresc sa vanez gasca si din pacate in Delta Dunarii e pe an ce trece din ce in ce mai putina, ma gandeam sa gasesc o asociatie cu fonduri bune prin Constanta, Braila....; de fazan si rata nu ma plang; auzisem de un fond bun la Crisan si stiam ca nu e al AJVPS si cum fac REVELIONUL acolo, ma gandeam sa incep 2008 cat mai placut :wink: asa ca daca stiti cum ma pot lipi de o autorizatie va rog sa imi spuneti; in alta ordine de idei mi-am luat o salupita si pana la Crisan fac cam 1 ora, in plus sunt destule locuri de cazare acolo in orice perioada din an.
Beretta rulez
tora
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 20 Ian 2007, 09:00
Locaţie: Tulcea

Mesajde Marius pe 27 Noi 2007, 23:19

tora scrie:Marius, flandra,
imi doresc sa vanez gasca si din pacate in Delta Dunarii e pe an ce trece din ce in ce mai putina, ma gandeam sa gasesc o asociatie cu fonduri bune prin Constanta, Braila....; de fazan si rata nu ma plang; auzisem de un fond bun la Crisan si stiam ca nu e al AJVPS si cum fac REVELIONUL acolo, ma gandeam sa incep 2008 cat mai placut :wink: asa ca daca stiti cum ma pot lipi de o autorizatie va rog sa imi spuneti; in alta ordine de idei mi-am luat o salupita si pana la Crisan fac cam 1 ora, in plus sunt destule locuri de cazare acolo in orice perioada din an.


1.Daca te gandesti serios la gasca, mai bine lasa Dobrogea si treci in Baragan. Recomand BR sau IL.
2.Nu cred ca te poti lipi de o autorizatie la Crisan la Diana dar tot la Crisan (in apropiere) are fond si AVPS Tulcea. Vezi hartile fondurilor la voi la asociatie.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gbulan51 pe 29 Noi 2007, 07:38

Ce norocosi sunteti unii, sa puteti fi membri la mai multe asociatii. In alte parti ale tarii nu exista asa ceva. Daca esti membru la AJVPS si cumva ai " tupeul" sa te inscrii si la vreo asociatie " independenta" , gata, esti exclus din AJVPS. Fara gluma. :evil:

Domnu' Ghinda, va rog sa nu faceti comentarii pe aceasta tema, ca s-ar putea sa nu mai fiu membru vanator nicaieri in Romania. Va multumesc! :wink: 8)
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Mesajde Ghinda pe 29 Noi 2007, 08:25

Inteles!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate