Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:57

Cum arata cel mai bine un trofeu de caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: CCM, Ghinda

Cum arata cel mai bine un trofeu de caprior

Mesajde rechinu pe 11 Iun 2007, 15:41

Daca tot s-a deschis sezonul la tzap si or sa pice ceva trofee, vreau sa aud cum arata cel mai bine montat pe panoplie, dupa parerea fiecaruia, intreg sau taiat cu osul frontal lung sau scurt, poate aveti ceva poze.
Mie paca nu imi place cum arata intreg, parca mai bine iar sta taiat si montat pe o rondea de lemn calumea.
Am doua rondele de tisa , cred ca vor fi demne de un trofeu de tzap :D
Vanatoarea......arta si pasiune
Avatar utilizator
rechinu
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2006, 08:42
Locaţie: in miscare

Mesajde Ghinda pe 11 Iun 2007, 15:43

Placerea mea este intreg, ca pentru orice trofeu care salta aurul. Pentru restul, sa fie munca mai putina taiate clasic, cu oasele nazale si pe baza craniului.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 12 Iun 2007, 07:35

N-aveti si voi o poza?
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde rechinu pe 12 Iun 2007, 08:07

[quote="petrica"]..de tisa? aia da? l-ai taiat tu?
quote]
De tisa, nu l-am taiat eu dar mi-a dat cineva doua bucati cand eram in facultate, sigur e tisa ca am facut silvic si stiu, mai rar vezi tisa arborescenta pe la noi, dar respectivu a gasit, si a dat pe la profi la faculta si m-am lipit si eu, nu vreau sa o sculptez ca nu e asa mare, ci sa o slefuesc sa o dau cu ceara si sa montez asa trofeul pe ea, eventual cu lac sa dau pe scoarta sa luceasca putin.
Vanatoarea......arta si pasiune
Avatar utilizator
rechinu
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2006, 08:42
Locaţie: in miscare

Mesajde rechinu pe 13 Iun 2007, 08:30

o fi buna si asta cu furnicile, dar daca ai un trofeu valoros , pe care ai dat vreo doi bani si ai mai pierdut si ceva tmp, ar trebui sa cresti furnicile in casa :lol: :lol: :lol: ca altfel ramai doar cu amintirea trofeului :lol: :lol:
Vanatoarea......arta si pasiune
Avatar utilizator
rechinu
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2006, 08:42
Locaţie: in miscare

Mesajde Ghinda pe 13 Iun 2007, 17:08

De la 30-45 min tineret la 1.30-2 ore batranii, dar nu sa se desprinda ca lumea carnea. Cat de cat si apoi munca la bisturiu. Ce mai ramane rezolva perhidrolul.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde adi_hunter pe 17 Iun 2007, 10:35

referitor la curatarea trofeului fara fierbere,nu se pot folosii viermii de musca ce se gasesc la magazinele de pescuit?si aceia spre deosebire de furnici nu ataca trofeul.
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde petrica pe 17 Iun 2007, 11:42

...daca suporti mirosul :!: iar cu furnicile atata ca ti-l va curata de carne,in rest nu va fi niciodata alb.Si mai risti sa ti-l ia si vreun caine sau cineva de la musuroi.
petrica
 

Mesajde adrian_ppp pe 17 Iun 2007, 11:54

claudiu tinca scrie:8x57, cam cat timp fierbi mocnit craniul?

toate aceste informatii le gasesti in cartea Dl Selaru, "prepararea trofeelor de vanatoare"
paraca asa se numeste!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde adi_hunter pe 17 Iun 2007, 12:21

petrica scrie:...daca suporti mirosul :!: iar cu furnicile atata ca ti-l va curata de carne,in rest nu va fi niciodata alb.Si mai risti sa ti-l ia si vreun caine sau cineva de la musuroi.




cu mirosul nu am probleme doar folosesc viermi si la pescuit.
la furnici nici nu ma gindeam prea mare riscul.
craniul se albeste cu perhidrol si praf d creta,nu?
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde MOSU pe 17 Iun 2007, 12:42

Ei ...fratilor,ne place sau nu,capriorul are dantura.Sau ar trebui sa aiba.Prezentati-va la neveste cu un buchet de trandafiri carora le-ati toaletat ghimpii si vedeti ce parere au.Motivati ca nu va place sa ii vedeti cu ghimpi... Mai in gluma,mai in serios, un trofeu de caprior ,indiferent daca este de selectie sau medaliabil trebuie prezentat cit mai original si respectiv cu oasele craniului intregi,ca dealtfel si dantura ,elemente care pot furniza date despre virsta exemplarului ,.
Nu lasaaa.. Duny
MOSU
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Iun 2007, 17:26
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2007, 10:02

Baga 10 tapi si vei capata experienta. :lol: Da-te pe langa altii ce se mai descurca si vei invata. E chestie de migala. Eu macan pe langa un trofeu macar doua ore si apoi cu perhidrol inca om ora. Si daca nu imi place il mai iau la mana.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vanatorul pe 18 Iun 2007, 18:05

vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde petrica pe 20 Iun 2007, 09:55

..e a lui un preiten de al lui.El le face mai frumos. :wink:
petrica
 

Mesajde Sharpshooter pe 10 Aug 2007, 21:35

acuma vin eu cu o intrebare desteapta...
cam toate trofeele de caprior ce le avem sunt taiate...scurt mediu sau lung dar toate is fara dinti...acuma vreau sa fac o exceptie si sa vad cum sta intreg cu dantura cu tot...ca asa se zice ca e frumos ;)

acuma cine imi da si mie idei de prindere eficiente si elegante... eventual o poza daca se poate :)
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde greier99 pe 13 Aug 2007, 20:48

Sharpshooter scrie:acuma vin eu cu o intrebare desteapta...
cam toate trofeele de caprior ce le avem sunt taiate...scurt mediu sau lung dar toate is fara dinti...acuma vreau sa fac o exceptie si sa vad cum sta intreg cu dantura cu tot...ca asa se zice ca e frumos ;)

acuma cine imi da si mie idei de prindere eficiente si elegante... eventual o poza daca se poate :)


Vezi daca te ajuta acesta foto cu ceva.
Imagine :wink:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde claudiu pe 13 Aug 2007, 21:09

Il ajuta cu siguranta sa-si bage putzin gheara in git de suparare ca nu are asa ceva.

Frate dar multi sunt ... e cumva din Predator II scena? :roll:
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde Sharpshooter pe 13 Aug 2007, 21:31

ieratat sa fiu ca nu stiu sa ma exprim concret si coerent de fiecare data ...
probabil e ca gandesc mai repede decat pot sa scriu...

ma interesa modalitatea de prindere intre craniu si suport, (sarma, suruburi, tija metalica...etc) romanul e inventiv ...dar macar sa fie de bun gust
deci o poza la unul dintre ele mai de aproape sa imi fac o parare cum e prins cu ceva explicatii, sa stii ca ar ajuta ;)

claudiu->> nu te necaji atat de tare...probabil ca nu am trofee atat de frumos taiate si curatate, cu siguranta placile mele simple nu se pot compara cu cele a lu Greier, desi am 2 trofee de cerb, si unu de capra neagra...nu ma laud cu ele ca is un fel de mostenire-primite, daca vrei pot sa ti le dau de-a gratisu....dar...la capitolul tzap sa stii ca nu stam (ma refer la familie, bunicu vanator, tata la fel, eu doar de cativa ani...desi tanar dar sangele are alta culoare demult :wink: si astea au valoare, e ceva de povestit e ceva ce sa trait impreuna) ...deci nu stam rau...nici ca numar nici ca valoare, pentru mine poza aia e o gramada de coarne pe un perete (frumos aranjate jos palaria) dar nimic mai mult....ale mele probabil nu inspira aceeasi senzatie altui privitor dar ce amintiri frumoase am cu ele sunt in mine si nu pot fi nici explicate nici comparate cu o poza relativ...oarecare(cu care nu am tangenta) :wink:
ca e mic sau urat sau cum o fi fiecare are povestea lui pentru cel ce la dobandit...si nu cred ca sunt nici un soi de predatori astia ce se afiseaza cu toata colectia, mai mult sau mai putin valoroasa "material" dar inestimabil sentimental
(nu o lua personal!, nu caut nici sa ma laud si nici sa fac flame-uri) peace!
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 13 Aug 2007, 21:51

de fapt asta este adevarata valoare a trofeului....amintirile...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 14 Aug 2007, 07:00

Dupa ce este gata curatat si albit, cu un burghiu sau de mana cu o sula ori alta scula ascutita, dau o gaurica in baza craniului aproape de locul pe unde scot creierii, in partea de dedesubt. In placa infig un cui, care va fi indoit in sus la un capat, care se baga prin gaurica in craniu si sta foarte bine. Se manevreaza usor, craniul este usor asa ca nu sunt probleme cu greutatea, se ia usor de pe placa etc. mai rudimentar, dar foarte eficient din punctul meu de vedere. Poate o sa fac poze si va arat.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde petrica pe 14 Aug 2007, 07:06

..si mai simplu :!: eu fac doua gauri mici de tot in panoplie,in craniu nici una. apoi pe acolo trec o sarmulita de cupru care trece si prin doua orificii mici din spatele craniului. O sucesc de doua ori in spatele panopliei ..si gata. Nu se vede nimic,nu gauresc nimic.
petrica
 

Mesajde Mircea-29 pe 26 Aug 2007, 00:48

Va rog sa ma ajutati cu un sfat :am un trofeu de tap pe care nu l-am curatat prea bine -au mai ramas niste mici pielite prin cutia craniana de la creier si niste farame de carne de acum uscata pe care nu am reusit sa le dau jos desi am stat destul pe la sectorul ,,curatare"-probabil ca nici nu a fost fiert destul.Problema este ca din cauza acestor resturi miroase putin -nu insuportabil ci doar cand este tinut in mana aproape.Cum as putea sa scap de aceasta belea ?
Cu ce se poate inlocui perhidrolul ca eu nu gasesc aici,sau totusi unde sa caut ca la farmacii nu au?
vanat in cuiul catarii
Mircea-29
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 05 Sep 2006, 16:54
Locaţie: Arad

Mesajde Mircea-29 pe 26 Aug 2007, 00:50

Este valabila faza ca daca bagi in cutia craniana putina solutie de var stins mirosul este neutralizat?
Multumesc anticipat!
vanat in cuiul catarii
Mircea-29
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 05 Sep 2006, 16:54
Locaţie: Arad

Mesajde jon2004 pe 26 Aug 2007, 21:40

Mircea-29 scrie:Va rog sa ma ajutati cu un sfat :am un trofeu de tap pe care nu l-am curatat prea bine -au mai ramas niste mici pielite prin cutia craniana de la creier si niste farame de carne de acum uscata pe care nu am reusit sa le dau jos desi am stat destul pe la sectorul ,,curatare"-probabil ca nici nu a fost fiert destul.Problema este ca din cauza acestor resturi miroase putin -nu insuportabil ci doar cand este tinut in mana aproape.Cum as putea sa scap de aceasta belea ?
Cu ce se poate inlocui perhidrolul ca eu nu gasesc aici,sau totusi unde sa caut ca la farmacii nu au?

Perhidrol gasesti la farmacii dar trebuie sa insisti si sa fii convingator cand le explici la ce-l folosesti !Incearca la farmaciile care au laborator de preparare medicamente !Cat despre miros , e cam dificil de indepartat , trebuie sa insisti mai mult imediat dupa ced l-ai fiert, altfel e problema.Nu cunosc metoda cu var stins, cred ca mai degraba ai putea sa-l mai bagi putin in apa fierbinte dupa care sa-l cureti mai insistent.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Cred ca asa e corect!

Mesajde miti pe 16 Apr 2008, 11:09

un trofeu de tzap este cu atat mai pretios cu cat apare cat mai natural posibil. Dar in functie de preferintele detinatorului acesta poate fi taiat(indepartandu-se dinti) astfel incap la montare sa fie lasat cat mai pe spate. Referitor la prinderea lor pe lemn se poate face cu ajutorul holsuruburilor.
miti
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Apr 2008, 09:53

Mesajde carpineanu flavio pe 16 Apr 2008, 19:03

Imagine

[mg]http://i32.tinypic.com/2mecvo7.jpg[/img]

Imagine
Imagine
Imagine

astea 6 de sus sunt mai vechi ...de ale lui tata :o

Imagine
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine



Imagine

:lol: :!:
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde Cris pe 16 Apr 2008, 23:55

flavio,imi place la nebunie panoplia din a 2-a poza ! este superba :)!este facuta dintr-un lemn mai "special" sau pur si simplu e un lac mai inchis la culoare?plus ca si design-ul este frumos lucrat.
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Fain

Mesajde miti pe 17 Apr 2008, 07:12

Sunt foarte frumoase trofeele a lui Flavio doar ca am impresia ca is putin cam neglijent taiare si cred ca nici pastrarea lor nu este tocmai adecvata. O spalare cu apa calduta si detergent si dupa aia o aplicare de solutie de perhidrol asupra craniilor cred ca le-ar face sa "straluceasca".
Intrebare:cum inserez poze pe blog?
miti
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Apr 2008, 09:53

Mesajde Lupul pe 17 Apr 2008, 07:33

Ghinda scrie:Dupa ce este gata curatat si albit, cu un burghiu sau de mana cu o sula ori alta scula ascutita, dau o gaurica in baza craniului aproape de locul pe unde scot creierii, in partea de dedesubt. In placa infig un cui, care va fi indoit in sus la un capat, care se baga prin gaurica in craniu si sta foarte bine. Se manevreaza usor, craniul este usor asa ca nu sunt probleme cu greutatea, se ia usor de pe placa etc. mai rudimentar, dar foarte eficient din punctul meu de vedere. Poate o sa fac poze si va arat.


Eu folosesc aceiasi metoda la prinderea trofeelor de panoplie ( desi am doar 2 si acestea gasite ) cu singura diferenta ca, acel carligel de care se agata trofeul, este din lemn. Si eu sunt de parere ca aceasta este metoda cea mai practica si totodata "invizibila", de prindere a trofeelor de caprior, care bineinteles vor fi intregi asa cum le sta bine, dupa parerea mea.
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Mesajde carpineanu flavio pe 17 Apr 2008, 18:27

Cris scrie:flavio,imi place la nebunie panoplia din a 2-a poza ! este superba :)!este facuta dintr-un lemn mai "special" sau pur si simplu e un lac mai inchis la culoare?plus ca si design-ul este frumos lucrat.


trofeul acela este a lui tata si cred ca avea vreo 25 30 de ani cand l a impuscat....deci are peste 25 de ani !!!! cu tot cu panoplie :o
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Krieghoff şi 2 vizitatori

Publicitate