Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:14

Alergatul la caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 17 Iul 2008, 08:15

Incepe perioada de alergat la caprior, prilej pentru surprize, pentru pasionatii de chematoare si mai cu seama de vazut spectacolul oferit de masculi, care, ca si la om, cand dau de pasarica se arunca inainte :lol: Deci, va invit la povesti si discutii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 17 Iul 2008, 08:17

Si incep. Am luat o chematoare din aia ca un fluier, am piuit pe ici pe colo. Nu am mai facut asta, deci cine stie ce sunete scoteam, ca nu am vazut nimic, dar saptamana viitoare o sa stau numai de chemat, sa vad care este treaba. Si la cerb am boncanit de ma ustura gatul pana am prins putin rostul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Adrian S pe 17 Iul 2008, 08:30

Ghinda scrie:Am luat o chematoare din aia ca un fluier, am piuit pe ici pe colo. Nu am mai facut asta, deci cine stie ce sunete scoteam, ca nu am vazut nimic ...


Ghinda scrie:...cand dau de pasarica se arunca inainte"...



Poate aveai mai mult succes daca iti luai o pasarica. :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde bondo pe 22 Iul 2008, 16:03

Am si eu o chematoare de tap, insa nu am gasit pe nimeni sa-mi arate cum se sufla in ea. Banuiesc ca este ungureasca (pe ambalaj scria in maghiara) este din lemn si scrie pe ea Hubertus si in fata mai are un surub (valva) care prin strangere sau eliberare schiba tonalitatea fluieraturii. Zgomotul pe car il scoate este de o mare dementza, te trezeste din toti mortii iar cainii nu sunt tocmai fericiti. Apropo tind sa cred ca este de tap pentru ca avea desenat unul pe ambalaj. Vanzatorul a fost foarte fericit ca a scapat de el, eu banuiesc ca sunt singurul prost care am dat 70 de RON pe o chestie care nu stie cum functioneaza.
Astept cu nerabdare :roll: sfaturi, poate si un manual de utilizare :P
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 07 Iul 2008, 16:33
Locaţie: iasi

Mesajde adrian_ppp pe 22 Iul 2008, 19:53

bondo scrie:Am si eu o chematoare de tap, insa nu am gasit pe nimeni sa-mi arate cum se sufla in ea. Banuiesc ca este ungureasca (pe ambalaj scria in maghiara) este din lemn si scrie pe ea Hubertus si in fata mai are un surub (valva) care prin strangere sau eliberare schiba tonalitatea fluieraturii. Zgomotul pe car il scoate este de o mare dementza, te trezeste din toti mortii iar cainii nu sunt tocmai fericiti. Apropo tind sa cred ca este de tap pentru ca avea desenat unul pe ambalaj. Vanzatorul a fost foarte fericit ca a scapat de el, eu banuiesc ca sunt singurul prost care am dat 70 de RON pe o chestie care nu stie cum functioneaza.
Astept cu nerabdare :roll: sfaturi, poate si un manual de utilizare :P


Imagine
Imagine
Daca aceasta este chematoarea vei observa ca din acel surub se regleaza tonalitatea sunetului.
sunetele tre sa fie cam asa :

http://www.youtube.com/watch?v=BlfqLOrSsVc
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde ing. Paul Jung pe 30 Noi 2008, 10:49

Timpul la tap a trecut si räspunsuri nu au prea fost.
Eu am constatat cu surprindere cit de eficiente sint chemätorile astea. Unele amänunte in mare trebuiesc respectate.
A nu se chema de pe foisoare prea inalte.
Tonalitatea si mai ales volumul sä fie decent dozate. trei fluiere de cite 2 secunde si 3-4 secunde pauza intre ele, apoi 10-15 minute liniste!!! Altfel pleacä tot din zonä.
Existä 3 feluri de sunete. Cel de "imperechere a cäprioarei" "cel de alungare a altei cäprioare" si "cel de chemare a iedului" Ultimul foarte ascutit ca un vaicarit a iedului päräsit ( cine a puscat o caprä si a rämas iedul stie cam cum sunä). Toate signalizeazä tapului cä aici este o cäprioarä, potentialä candidatä. O sä incerc sä gäsesc un link potrivit.In germania se practicä cu succes chematul tapului. Cind am intilnit prima datä pinda cu aceste chemätori era sä mä bufneascä risul. Rapid am fost convins de contrariul si de citiva ani practic si eu cu succes chematul. Existä CD uri pentru exersare dar fiecare trebuie sä-si descopere stilul potrivit.
Tapii din Banat inteleg perfect chemätorile. Spre uimirea secretarului de filialä si a doi sefi de grupä am chemat tapi din porumb, din pepiniere si plantatii pomicole o zi intreagä. Vreo 10 bucäti bineinteles nu in acelasi loc. Le-am trimis cite o "fluierice" Sä vedem la anu ce rezultate au.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Alergatul la caprior

Mesajde george_ciprian86 pe 30 Noi 2008, 11:26

Ar fi interesant sa avem cate o inregistrare cu fiecare dintre aceste sunete sa stim si noi ce si cum sa facem .
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Alin3006 pe 30 Noi 2008, 14:48

Ar fi super! De fapt, marea problema a acestui tip de vanatoare- deosebit dupa parerea mea- este deprinderea acestei arte. Pe vremuri tinerii invatau de la batrani. Acum nici batranii nu prea mai stiu...sa tiui asa, duapa ureche, e cam fara rost. Un CD sau niste link-uri ar ajuta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde ing. Paul Jung pe 10 Dec 2008, 22:16

Voi incerca sä preiau de pe un CD existent ceva si sä pun pe forum Dar invätati-mä cum. sau mai bine un link dacä gäsesc.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Alin3006 pe 11 Dec 2008, 00:28

ing. Paul Jung scrie:Voi incerca sä preiau de pe un CD existent ceva si sä pun pe forum Dar invätati-mä cum. sau mai bine un link dacä gäsesc.

Multumim!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 31 Iul 2015, 10:18

Fiind vremea lor, ma gandesc sa resuscitam acest subiect. Personal si din pacate nu am chematori.
Deci cum este?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 12:17

Eu folosesc Butollo si Hubertus. Anul asta nu am avut nici un succes, insa nici nu m-am sincronizat bien cu perioada. Butollo are marele avantaj ca scoate ambele tipuri de sunet: ied si capra agresata de tzap, insa daca nu apesi cum trebuie da note false uneori. Trebuie exercitiu la ambele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 31 Iul 2015, 14:05

Dibaciu am vazut ca umbla cu din astea dupa tap.
Poate o sa incerc si eu vreodata in viata de acum!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde teuton pe 10 Iul 2023, 12:35

Ceva noutati pe subiect?
Mai e putin si incepe

Eu am o chematoare Butollo Blatter, dar nu am reusit sa atrag niciodata ceva cu ea, aproape sigur nu o folosesc asa cum ar trebui
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Septimiu pe 10 Iul 2023, 16:07

Eu folosesc Buttolo de cativa ani si am avut rezultate foarte bune. Nu am niciun motiv sa incerca altceva.
Vezi ca geseti pe Youtube o multime de filmulete cu instructiuni sau poti folosi instructiunile cu care vine chematoarea. Am atasat varianta in engleza pe care am gasit-o de cativa ani si pe care o folosesc eu.
Buttolo Instructions.jpg

Buttollo Instructions1.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 11 Iul 2023, 06:56

Am zis că o să încerc. Nici decum nu se lipește să iau o chemătoare. Nu că nu ar fi, dar nu trage ața la mine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde the_mav pe 11 Iul 2023, 08:38

Ghinda scrie:Am zis că o să încerc. Nici decum nu se lipește să iau o chemătoare. Nu că nu ar fi, dar nu trage ața la mine.

Suna-l pe Petcu
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2023, 07:56

Știu Gogule! Am pus mâna pe ele, nu este o poală de bani, dar nu se lipește. Pur și simplu! O asociez cu traista de lucruri care stau degeaba =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Septimiu pe 12 Iul 2023, 08:59

Alergatul este foarte aproape. Imprumuta o chematoare si fa o iesire. Garantez ca o sa iti placa.
Pentru mine vanatoarea la caprior inseamna doar vanatoare in perioada alergatului si doar la chematoare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 12 Iul 2023, 14:32

Sunt convins de asta. Doar că ies mai puțin la căprior, doar pentru selecție și asta până nu crește grâul sau pentru ăla odată în viață. Indiferent care, trag cum apare ceva dorit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Septimiu pe 15 Iul 2023, 15:07

Am iesit seara trecuta, fara arma, doar cu binoclul si chematoarea. Incepe timid alergatul in zona mea. Am reusit sa chem un caprior pana la aproximativ 80m. Nefiind la vanatoare nu am avut grija sa ma camulflez foarte bine si m-a observat dar chiar si asa a stat la marginea desisului si m-a analizat in timp ce brahnea nervos. In rest am mai dibuit cateva caprioare, un iepure si un fazan. Cand s-a lasat intunericul am stat si am ascultat atent si am auzit brahnit razlet in departare.
Mie imi place sa ies si fara arma si mi-as dori sa o pot face mai des.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alergatul la caprior

Mesajde sova pe 24 Iul 2023, 10:26

Astăzi am ieșit la căprior, prima oară. Două vorbe despre alergat, pentru că de vânat încă nu am ce povesti. Am observat doar două cupluri care practicau efectiv alergatul, dintr-un total de 14-15 exemplare. Celelalte, ori masculi tineri solitari, ori grupuri de femele, uneori și cu câte un mascul, dar fără a iniția acțiunea. Am ieșit în intervalul orar 05:30 – 08:30, la dibuit, jud. Calarasi. Temperatura 16,5 – 17,5C cât am fost pe fond. Pentru mine a fost extraordinar.
sova
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 29 Mar 2022, 12:55

Re: Alergatul la caprior

Mesajde biriuck pe 24 Iul 2023, 11:02

Prin Vrancea si Buzau se alearga de iese fum din copite :D .
Singurii masculi linistiti sunt cei ce inca nu s-au copt. Daca nu ar fi caldura asta oribila din iulie, ar fi vanatoarea mea preferata.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 07 Aug 2023, 08:10

Vineri, ora 12.00, alergat în zona Bratca, Bihor. Nici nu le-a păsat că eram în zonă și că era agitație pe lângă casă. Aceasta fiind în margine de pădure.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde teuton pe 08 Aug 2023, 09:28

Sambata am fost si eu. Am luat chematoarea de care am spus.. am fost surprins:
Am ajuns seara in teren cam devreme, era doar 18:30. Am zis sa mai astept in marginea poienii si m-am asezat pe un bot de deal la 10-15 metri de drumul pe care venisem, de unde vedeam peste toata valea. Pusca neincarcata, caldura cam mare, eu pe telefon m-am uitat la un filmulet din care sa invat sa folosesc chematoarea si am repetat de cateva ori. M-am trezit cu tapul la 10-15m de mine, a venit in viteza si s-a oprit sa asculte. Norocul a fost ca intre nine si el era un prun. Am bagat nici eu nu stiu cum glont pe teava, dar cand am inchis inchizatorul m-a simtit si a fugit #-o Am fluierat inca o data din chematoare si s-a oprit pentru putin. Asa l-am prins :-bd Am tras din mana la mai putin de 100m
Nu ma asteptam, am fost luat pe nepregatite. Tapul nu era tanar deloc si am vazut cand l-am jupuit urmele de la lupte cu alti tapi - avea vanatai pe picioarele din fata si pe coaste

Concluzia mea: la chematoare reactioneaza doar in perioada de alergat si doar unii dintre ei :))
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde biriuck pe 19 Aug 2023, 09:39

Multa alergatura, dinamism si destul hazard in perioada alergatului. Sezon mai este, sa vedem daca gasesc si timp pentru unul la munte...
IMG20230802075822.jpg

IMG20230812184551.jpg

IMG20230812184721.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde violiv pe 20 Aug 2023, 08:04

Felicitari!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alergatul la caprior

Mesajde cata pe 20 Aug 2023, 21:12

Un trofeu frumos. Felicitări!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Alergatul la caprior

Mesajde teuton pe 21 Aug 2023, 09:45

Foarte frumos tapul, felicitari !

PS: este acelasi in toate pozele ? :?
Parca sunt 2 :-\
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde biriuck pe 28 Aug 2023, 12:54

Sunt 2, unul la camp si unul la deal. Sper sa urmeze si unul la munte :D
Multumesc pentru urari!

P.S. Sambata am vazut o pereche in alergat. Singurii intarziati, restul de 20-30 exemplare pasteau linistiti
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate