Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 03:59

mistretii lui Tiriac

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

mistretii lui Tiriac

Mesajde claudiu pe 27 Ian 2006, 12:31

Referitor la noua vinatoare a d-lui Tiriac la Balc.
Cei care urmaresc acest site stiu ca eu spuneam ca lasind la o parte aspectul etic, fondul Balc este un model de gestionare. Si iata ca ceea ce spuneam acum un an se adevereste. Dupa ce anul trecut s-au recoltat pe acel fond un numar record de mistreti anul acesta recolta este apropiata celei de acum un an.
Felicitari domnule Tiriac! Cu toata sinceritatea ... ma bucur ca exista un astfel de exemplu in Romania unde meseria asta arata ca se poate si altfel.

Pe cind in Romania fondul de vinatoare cu 100 iepuri pe Km patrat?

Eu unul m-am saturat de fel de fel de voci care se tinguie ca fondurile sunt braconate, ca paznicul, ca sefiii , etc . Din momentul asta pt mine nu exista decit profesionisti si diletanti.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde Dima pe 27 Ian 2006, 12:41

Si eu, de asemenea, m-am saturat, dar sa nu uitam ca braconajul paznicii, sefii, sint probleme care exista nu putem sa ne facem ca nu le vedem. Tiriac administreaza si gestioneaza fondul lui, pe cind ceilalti sint doar numiti. Si eu, daca as fi proprietar as asigura in primul rind conditii, hrana, protectie si in final, culeg roadele efortului depus de catre oamenii angajati, platiti si controlati strict de catre mine. Ce simplu e cind scrii!
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 12:46

sa fim inteligenti si sa fim printre profesionisti 8)
bravo lui! (tiriac)
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Dima pe 27 Ian 2006, 12:55

E un exemplu de urmat, sint convins ca toti cei aflati in situatia lui Tiriac, procedeaza la fel. La urma urmei, nu e nimic complicat.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 27 Ian 2006, 13:03

Mai baieti nu uitati si diferenta dintre a gestiona un fond imprejmuit si un fond liber circulatiei publice . Asta ca sa ii mai taiem din merite d-lui Tiriac .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 13:05

credeti ca altcineva care ar fi beneficiat de "parghiile"lui nu ar fi procedat la fel?ma indoiesc.nu pun la indoiala gestionarea super a ,atentie,COMPLEXULUI lu' tiriac.mai degraba a modului cum l-a dobandit.
complex de vanatoare e altceva decat fond de vanatoare. e stat in stat.cititi ordonanta.la balc se face vanatoare(cel putin oficial) o singura data pe an.stiti ce scrie in ordonanta?-"vanatul din respectivul complex nu intra sub incidenta legii 103/96'.asa ca daca lu' nea tiriac i se scoala...pe 1 iunie la ora 13:25 se duce si-si impusca 2 misterti...ca asa a vrut el.si repet.e perfect legal.e simplu cand eu imi fac legile pt mine nu? :wink:
asa ca nu-l mai ridicati atat in slavi
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 13:15

aici s-a strecurat o confuzie:
balc este un fond de vanatoare supus legii 103/1996.
ca beneficiaza de imprejmuire din timpul regelui este alta poveste. nu am fost acolo, dar am auzit ca exista si "maternitate" pentru mistreti - inclusiv tarc - si mai multe instalatii vanatoresti.
lasati omul in pace ca nu a facut nimic rau.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 13:23

Dragos permite-mi sa te contrazic
anu trecut dupa prima vanatoare s-a prezentat in mass media"macelul de la balc".stii cum e presa...razna .
un reprezentatnt al ministerului a iesit pe post(nu mai retin care)si a zis ca totul este perfect legal si ca fondul de la balc functioneaza dupa ordonanta 58 sau 258 ,nu mai retin exact, din august 2004.
daca intre timp s-a schimbat ceva....atunci ai dreptate.promit sa caut ordonanta cu pricina.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 13:29

presupun ca din moment ce s-a organizat o noua licitatie de atribuire a dreptului de gestionare in baza legii 103 atunci acea lege se aplica si la vanatoare...
doamne-fereste sa gresesc, ca nu ma mai angajeaza dom'tiriac :twisted:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Dima pe 27 Ian 2006, 13:41

Fondul a fost domeniu regal si a avut dotari complete ca toate domeniile de asemenea rang, colegii din zona ne pot spune mai multe despre asta. Si l-a adjudecat de doua ori si este un bun manager, dupa cum se exprima un coleg acum citeva zile. Nu e singurul fond, mai are si in alte tari, e vinator, are bani, oameni priceputi, oricine ar proceda la fel, simplu, nu?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 13:43

Ordonanta nr.81 din 19-8-2004 privind infiintarea, organizarea si functionarea crescatoriilor de vanat si a complexurilor de vanatoare.
aprobata de:
Lege nr.486 din 10-11-2004 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 81/2004 privind infiintarea, organizarea si functionarea crescatoriilor de vanat si a complexurilor de vanatoare

citez:" Art. 6. - Regimul juridic al exemplarelor din speciile de vanat din crescatoriile de vanat si din complexurile de vanatoare este diferit, din punct de vedere al perioadei de vanatoare, de regimul juridic al exemplarelor din speciile de vanat liber, respectiv de cel care face obiectul gestiunii fondurilor de vanatoare, in conformitate cu prevederile Legiinr. 103/1996, republicata, si ale reglementarilor tehnice emise in aplicarea prevederilor legii. "

so...?ce ziceti?o fi bine...o fi rau? :lol: :lol:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 13:53

ai citat din memorie? :lol: :lol: :lol:
poate are si vreun tarc pentru cresterea vanatului, dar acesta nu este supus regimului de complex de vanatoare daca nu este declarat ca atare.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 14:01

De ce cred eu ca nu e bine:
1.nici un "vanator simplu" nu va vana acolo niciodata(in conditiile actuale).-avantaj el
2.impactul informational la nivel mondial va fi ceva de genul:..mama ce vanat e in romania...hai sa vanam acolo,luam fonduri..bla bla-avantaj ei
3.in conditiile noii legi ce se pare ca e pe vine,vor fi din ce in ce mai multi"ei"-avantaj-tot ei
4.eu nu stiu(sper sa fiu eu neinformat)ca din acel fond sa se faca populari si pe alte fonduri la care au acces vanatorii simpli.-dezavantaj noi
etc.............................
avantaj noi....nu vad.
PARERI?
PS:
cu ce va incalzeste pe voi daca eu la mine in casa am un super sistem home theatre,daca ma uit la filme numai eu????
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 14:04

puscasumarin scrie:ai citat din memorie? :lol: :lol: :lol:
poate are si vreun tarc pentru cresterea vanatului, dar acesta nu este supus regimului de complex de vanatoare daca nu este declarat ca atare.


oare?
sau ai vreo intrare pe acolo??? :lol: :lol: :lol:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde florin.t pe 27 Ian 2006, 14:05

Exista fondul de vanatoare Balc si in cadrul acestuia complexul de vanatoare Balc (sau cu s-o fi chemand) adica ingraditura. Mistretii dinafara gardului se supun legii 103, ceilalti legii cu complexele de vanatoare si crescatoriile de vanat. In consecinta cei din interior se pot vana oricand (exact ca si pestii din crescatoriile piscicole care se pot pescui cand vrea proprietarul sa lase pescarii sa se pescuiasca) iar ceilalti doar in sezon in cadrul cotei de recolta. Nu cunosc situatia exacta a fondului Balc in ce priveste nr. de mistreti dar daca a avut de unde impusca atatia inseamna ca a fost bine gospodarit. In zona exista o asociatie privata care pe un fond de vanatoare are 70 de mistreti cota recolta (si se impusca atatia) iar pe fondurile vecine ale unei asociatii a AJVPS cotele sunt de 10-12 si abia se realizeaza. Care e diferenta ? Linistea asigurata vanatului si hranirea suplimentara cand e nevoie.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 14:09

raspunsurile mele, daca imi permiti, pe puncte:
1. ai dreptate, si nici nu au ce cauta ceapistii acolo;
2. nu-ti fa griji inutile: in sezonul 2004-05 in germania s-au recoltat unmilioncincisutedemiidemistreti... (vezi la "cinegetica in mass-media - de prin lume adunate"
3. este normal si firesc ca romania sa faca bani din resursa naturala si industriile adiacente
4. asta e dezinformare

care noi? ca nu te stiu ceapist :wink:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 14:14

Uite ca m-a luminat florin t.
vanatoarea unde s-a tinut?in fond sau in complex?

nu sunt ceapist dragos,dar vreau sa mai pot vana si peste 1-32 -40 ani,si sa am si ce.si doar de placere. :wink:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde claudiu pe 27 Ian 2006, 14:20

valpangica scrie:Mai baieti nu uitati si diferenta dintre a gestiona un fond imprejmuit si un fond liber circulatiei publice . Asta ca sa ii mai taiem din merite d-lui Tiriac .


Corect VAl. E drept ca intr-un fel vinezi intr-un tarc si altfel pe domeniu neingradit. Dar acel fond, daca nu gresesc, are vreo 17.000 hectare. Cred ca mistretii d-lui Tiriac nu pot fi numiti tocmai domestici. Si mai cred ca nici un vinator indiferent cit de impatimit(a se citi nesabuit) ar fi nu impusca mistretul care nu fuge de om. Cred ca probabil pe acel fond este minimizat la maxim interactiunea cu omul, caci daca ar fi altfel ar veni mistretul in stand si ar sta linga tine sa ii dai citeva graunte.

Ma uitam la avalansa de postari. Si nimeni nu a miscat nimic timp de vreo 2 zile pina v-am aprins fitilul. Sa fie de vina faptul ca sezonul se termina? :wink:
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde florin.t pe 27 Ian 2006, 14:34

Poate unii n-au avut acces la internet ...
Fiti sigur ca acei mistreti au asigurata linistea .. si normal ca fiind liniste vin si altii de pe alte fonduri. Orice scroafa ajunge in toamna cu 4-5 purcei asa ca se explica numarul.

Acuma, fara suparare, Claudiu dar nu pot sa nu remarc obiceiul tau de a lauda anumiti oameni potenti (vezi si cazul Brignoli ) ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Dima pe 27 Ian 2006, 14:37

florin.t ne-a mai luminat putin, ce si cum stau treburile cu privire la fondul de la Balc. Tiriac invita oameni de rangul lui, ce-i treaba mea! Dorinta mea este sa apara si altii ca el, sa se ocupe la fel de bine si de celelalte fonduri, si de vinatul mic, astfel ca sa pot sa ma bucur in continuare de vinatoare. Ca e de stat sau privat, platesc si la unul si la celalalt, ma incinta sa vad oameni seriosi la treaba si sa am ce vina. Si nu-l vad eu pe ala sa ma lase sa ies cu cite piese vreau eu, sau paznici care sa se lase spaguiti ptr. asta.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde claudiu pe 27 Ian 2006, 14:40

florin.t scrie: Acuma, fara suparare, Claudiu dar nu pot sa nu remarc obiceiul tau de a lauda anumiti oameni potenti (vezi si cazul Brignoli ) ...


Lasa ca data viitoare ii injur. :lol:
Florine imi pare rau ca ai spus-o pe forum. Brignoli nu este un "potent". Lui ii multumeam pt arma pe care o port. Iar domnului Tiriac nu-i i-am trimis si nici nu-i voi trimite CV-ul meu sa ma angajeze.
Te-ai cam grabit cu afirmatiile ... cred.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 14:41

Dima scrie:. Si nu-l vad eu pe ala sa ma lase sa ies cu cite piese vreau eu, .


Cate?
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 14:44

trezeste-te, dima! nu este nici o impartire stat-privat decat la nivel de asociatii - rnp. absolut toate asociatiile din romania sunt private. problema este ca unele dintre ele fac protectie sociala pe banii nostri...
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

rating

Mesajde claudiu pe 27 Ian 2006, 14:47

Val ... unde mai vazusi tu 23 postari la un singur topic in mai putin de 3 ore pe site-ul tau?! :shock: Si creste vazind cu ochii!!

Pina la noapte cred ca topicul asta merita atentie iar .... cel cu ideea deschiderii lui un premiu. Ce modest sunt! :roll:

Eu promit sa nu mai pstez nimic .... nu de alta dar sa nu intri si tu in atentia lui Florin ca fiind un tip "potent". Sa dea Domnul sa fii!!! :lol:
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 14:50

iti urez sa iti iei singur premiul cel mare maine 8)
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Dima pe 27 Ian 2006, 15:00

@puscasumarin Sint treaz puscasule, nu ma priveste regimul juridic al fondurilor, vreau sa vinez in liniste pe banii mei, asta reiese din ce am scris.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 27 Ian 2006, 15:01

suntem mai multi
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde valpangica pe 27 Ian 2006, 15:41

florin.t scrie:Exista fondul de vanatoare Balc si in cadrul acestuia complexul de vanatoare Balc (sau cu s-o fi chemand) adica ingraditura. Mistretii dinafara gardului se supun legii 103, ceilalti legii cu complexele de vanatoare si crescatoriile de vanat. In consecinta cei din interior se pot vana oricand (exact ca si pestii din crescatoriile piscicole care se pot pescui cand vrea proprietarul sa lase pescarii sa se pescuiasca) iar ceilalti doar in sezon in cadrul cotei de recolta. Nu cunosc situatia exacta a fondului Balc in ce priveste nr. de mistreti dar daca a avut de unde impusca atatia inseamna ca a fost bine gospodarit. In zona exista o asociatie privata care pe un fond de vanatoare are 70 de mistreti cota recolta (si se impusca atatia) iar pe fondurile vecine ale unei asociatii a AJVPS cotele sunt de 10-12 si abia se realizeaza. Care e diferenta ? Linistea asigurata vanatului si hranirea suplimentara cand e nevoie.


Oameni buni nu vreau sa va stric placerea - dar pe Fondul Balc - se practica vanatoarea in tarc la mistreti . Dimensiunile tarcului sunt uriase si de aici confuzia intre o vanatoare normala dupa legea vanatorii si o vanatoare in tarc ! In tarc poti impusca si toti mistretii daca vrei ( sunt ai tai - tu i-ai crescut pentru vanatoare sau pentru comercializare ) - plus ca in afara tarcului , pina la limita fondului , mai ai o alta cota de recolta , care sunt convins ca este substantiala , pe fondul unor investitii materiale facute de proprietarul tarcului . Sa nu confundam tarcul de mistreti cu un stadion de fotbal. Sunt tarcuri care pot avea si 3-4000 hectare imprejmuite .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 27 Ian 2006, 16:00

Oare nu ii trece prin cap lui Tiriac sa se apuce sa creasca capra neagra si
zimbri?
Si poate mai arunca si in zirba asa vro cateva exemlare si in libertate.
Ca la mistret pe tara nu stam chiar rau avand in vedere conditiile.
Si sa fim serios acolo nu sunt paznici cu AK-uri cum sunt pe la noi.
Ci oameni cu galeti cu mancare si cu salarii bunicele. Daca nu ma insel.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 27 Ian 2006, 19:03

Eu am sentimentele impartite.
Pe de o parte, spun ca asa ceva n-ar trebui sa existe in Romania, pentru ca pentru noi toti, de fapt nici nu exista.
Citind in presa ce e acolo, suntem fie negri de invidie si injuram marunt printre buze, fie visatori si ne gandim ca tare ne-ar place sa participam si noi vreodata la o astfel de vanatoare, fie indiferenti (mistretii lor, treaba lor, nu ma intereseaza), fie mai stiu eu cum, insa realitatea e comuna tuturor: nu avem acces.

Pe de alta parte, gandim ca Tiriac a reusit, foarte bine, bravo lui, deci iata ca se poate,... de ce nu,... poate in viitor si la asociatia mea,...
Chiar vedeti realizabil asa ceva pentru noi, vanatori obisnuiti?

Eu ma tem (dar deja stiti asta) ca asa cum am ajuns in economie (salariatii lu' Mital, Erste Bank, Vodafone, OMW, etc.) sa ajungem si in vanatoare, sa adunam firmiturile de la mesele occidentalilor cu bani. Chiar daca poate fi catalogata drept o gandire ceapista, asta e!

Claudiu, Puscasumarin, daca ajunge tot judetul tau pe mainile unor tiriaci care nu te lasa in tarc nici sa fotografiezi?

Pe de alta parte CristianPindichi, e bine asa cum e acum? Revezi topicul "vanatul de altadata". Se simte acut nevoia unor schimbari.

Daca am fi intr-o tara normala in care n-ar tine smenurile, spagile, curvasaria politica, as zice DA, un exemplu de urmat, jos agvpsul cu tot cu puii lui.
Din pacate nu e asa. Mi-e teama ca ne vindem pe bani putini.
In concluzie, habar n-am daca e de bine sau e de rau... :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
Publicitate