Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:14

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 16 Ian 2009, 13:16

VANATORU77 scrie:Doi dintre ei i-ai luat la proector noaptea...


Aiurea! A tras pe lumina de zi, de pe la 1000 de yarzi. Pana sa ajunga la victime, a venit si noaptea :lol: pe mine la asta m-a dus gandul...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde drsoicatd pe 16 Ian 2009, 17:13

223/12 scrie:
VANATORU77 scrie:Doi dintre ei i-ai luat la proector noaptea...


Aiurea! A tras pe lumina de zi, de pe la 1000 de yarzi. Pana sa ajunga la victime, a venit si noaptea :lol: pe mine la asta m-a dus gandul...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde catalinim pe 16 Ian 2009, 17:43

VANATORU77 scrie:Doi dintre ei i-ai luat la proector noaptea, dar nu conteaza asta ,oricum foarte frumos! Lovituri ca la carte, arma-si spune cuvantu,...dar nu vreau sa-l uit nici pe cel care o tzine-n mana si asta conteaza foarte mult. :) :wink:


MAESTRE, m-ai prins! :oops: Jos palaria!
Cei trei sunt de fapt doi, din care unu' este tap si celalalt este de fapt capra. Primu' "e luat la proector" si capra este prinsa cu latu' pe la 1000 de yarzi, evident ca noaptea sa nu ma vada cineva pentru ca nu aveam autorizatie. In noaptea respectiva am furat arma din poza, pentru ca eu nu am permis, am adus capra la 200-250 yarzi si am tras din mana, pentru ca asa fac vanatorii adevarati. Am mai pus ceva laturi in zona, dar rezultatele la topicurile cu mistreti si iepuri. :D :D :D

Vad ca te pricepi si la arme, crezi ca BAR-ul din poza, in configuratia si calibrul respectiv "isi spune cuvantu" la vanatoarea de caprior pentru tras la gat?
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde VANATORU77 pe 16 Ian 2009, 22:56

catalinim scrie:
VANATORU77 scrie:Doi dintre ei i-ai luat la proector noaptea, dar nu conteaza asta ,oricum foarte frumos! Lovituri ca la carte, arma-si spune cuvantu,...dar nu vreau sa-l uit nici pe cel care o tzine-n mana si asta conteaza foarte mult. :) :wink:


MAESTRE, m-ai prins! :oops: Jos palaria!
Cei trei sunt de fapt doi, din care unu' este tap si celalalt este de fapt capra. Primu' "e luat la proector" si capra este prinsa cu latu' pe la 1000 de yarzi, evident ca noaptea sa nu ma vada cineva pentru ca nu aveam autorizatie. In noaptea respectiva am furat arma din poza, pentru ca eu nu am permis, am adus capra la 200-250 yarzi si am tras din mana, pentru ca asa fac vanatorii adevarati. Am mai pus ceva laturi in zona, dar rezultatele la topicurile cu mistreti si iepuri. :D :D :D

Vad ca te pricepi si la arme, crezi ca BAR-ul din poza, in configuratia si calibrul respectiv "isi spune cuvantu" la vanatoarea de caprior pentru tras la gat?

"Maestre" , am impresia ca vb. cam de sus , nu e frumos ,ai grija sa nu cazi. Cand cobori zii ceva ,dar numai dupa aceea. :!: :idea: :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde catalinim pe 17 Ian 2009, 22:29

VANATORU77 scrie:"Maestre" , am impresia ca vb. cam de sus , nu e frumos ,ai grija sa nu cazi. Cand cobori zii ceva ,dar numai dupa aceea. :!: :idea: :wink:


Daca ai inceput sa ai impresii, pareri, optiuni etc. este ok, inseamna ca ai invatat ceva - pana acum dadeai verdicte!

Te rog sa ma scuzi pentru ca m-ai acuzat de braconaj!

Si acum sa lasam disputele la o parte si sa ne intoarcem la topic! :wink:
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde VANATORU77 pe 17 Ian 2009, 22:38

catalinim scrie:
VANATORU77 scrie:"Maestre" , am impresia ca vb. cam de sus , nu e frumos ,ai grija sa nu cazi. Cand cobori zii ceva ,dar numai dupa aceea. :!: :idea: :wink:


Daca ai inceput sa ai impresii, pareri, optiuni etc. este ok, inseamna ca ai invatat ceva - pana acum dadeai verdicte!

Te rog sa ma scuzi pentru ca m-ai acuzat de braconaj!

Si acum sa lasam disputele la o parte si sa ne intoarcem la topic! :wink:

Securea am ingropato deja :wink: . Sant de acord cu tine , sa ne intoarcem la topic.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde dtdpuu pe 18 Ian 2009, 02:24

Interesant sondaj. L-am mai vazut tot facut pentru Romania, dar acolo statistica era de cca 48 % in favoarea loviturii peste 300m.

N-am tras niciodata la o capra peste 300m dar am votat peste 300m.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2009, 09:13

Fara intepaturi va rog. Aici se discuta nu se da la gioale!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde val pangica pe 19 Ian 2009, 15:35

Si eu zic ca distanta de 150 m - 180 m este o distanta la care poti sa te bazezi pe foc si sa-ti faci treaba cum se cuvine , fara chinuri pentru animal sau cu piese ranite si nerecuperate . Personal m-as incumeta sa trag si mai departe , ca inca am mina sigura , dar parca nu imi vine - nu stiu daca reusesc de fiecare data sa curm viata animalului fara chinuri .
Chestia asta mi se trage de la un tzap , pe care l-am impuscat cu brenneker . Eram in drum spre o paza de dimineata la tzap , pe fondul Ileana , al AVPS Vulturul . Pe vremea aia nu aveam carabina si dadeam cu brenneker , la maxim 80 metri . Aveam arma la spate , incarcata si eram pe o linie de vinatoare , in drum spre observator , impreuna cu paznicul de vinatoare . La un moment dat ne-a iesit un tzap la linie , la cca 50 metri si am tras nepregatit si pe supriza - ambele focuri . Primul a trecut pe linga , la al 2-lea am vazut ca a marcat focul ! Am stat un pic si i-am luat urma - am gasit si niste stropi mici de singe si uite asa am colindat padurea pina pe amiaza , fara sa dam de urma tzapului . Pina aici nimic special .
In schimb saptamina urmatoare sunt sunat de paznicul de vinatoare sa ma duc sa-mi iau tzapul , pentru ca l-au gasit ( inca viu ! ) , vanatorii de la grupa , la o colectiva de combatere . I-au dat focul de gratie si l-au predat paznicului . M-am dus pina acolo si cind am vazut cit a putut suferi acel animal - in 6 zile de zacut in lanul de griu - m-am ingrozit . Era lovit deasupra pulpei din spate , se infectase , mirosea ingrozitor , nu mai putea merge si din aceasta cauza nu a putut pleca cind a intrat in goana colegilor vanatori de la grupa . Multa suferinta .... de care imi aduc aminte mereu la animale pe care le vad ranite si stiu ca nu mai pot fi recuparate .

Si uite asa m-am lecuit de focuri in pripa si de tras la distanta ... poate o iesi ceva .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 20 Ian 2009, 11:40

Hm!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 12:59

Dom-le, am auzit ca tapul cade si cu ................mm, cica daca stii sa tragi, pina in 30 m.Asa o fi? :wink:
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Adrian S pe 22 Ian 2009, 13:11

alexandreea scrie:Dom-le, am auzit ca tapul cade si ....................mm, cica daca stii sa tragi, pina in 30 m.Asa o fi? :wink:

Si eu care credeam ca tapul se impusca numai cu proiectil unic. :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 13:18

Inseamna ca cine spune ca impusca cu alice, minte ca un ............vinator nu? :wink:
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 13:33

Alexandrea, vezi ca aici se vorbeste de vanat mare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde VANATORU77 pe 22 Ian 2009, 13:41

Cu ............mm cade sigur ! De ce sunt asha sigur? Am vazut cu ochii mei.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 13:44

Mai baieti! Va vorbesc in calitate de moderator! Daca discutati de mm unui proiectil unic este perfect. Ce nu pricepeti? Vreti delete?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde VANATORU77 pe 22 Ian 2009, 13:47

Ghinda scrie:Mai baieti! Va vorbesc in calitate de moderator! Daca discutati de mm unui proiectil unic este perfect. Ce nu pricepeti? Vreti delete?

Sunt lucruri care se intampla pur si simplu. DIN PACATE!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 13:51

Sunt mai mult decat convins, dar rog pastrarea amanuntelor care pot scapa de sub umbrela legii, pentru discutii private.
Multumesc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 22 Ian 2009, 14:38

Asta nu scapa doar "de sub umbrela legii", ci e ilegal, inutil si ...contraproductiv sa fie discutate chiar si pe privat.
Cum sa tragi cu ........... in caprior (si in general in vanat mijlociu/mare)???
De ce? Chiar asa mare e foamea? Adica te surprinde vanatul cu ......................in pusca si pac - ca sa "nu-l pierzi" - te pui si tragi?
N-as trage la caprior (sau mistret) cu .......................nici daca vanatul ar sta "statuie" la 5 m, nu la 30...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 14:51

Rog sa se termine discutia despre ............ aici. Ultima data cand rog.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 16:05

In vara asta, cu un hornet de 5,6( un UMC modificat), am luta , cu luneta un caprior la 150 m.A cazut ca ars.
Problema e, ca se zvoneste ca si aceste hornet-uri( evident cu percutie centrala) se vor interzice la vinatoare.
Stie cineva amanunte despre chestia asta? :roll:
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2009, 18:06

alexandreea scrie:In vara asta, cu un hornet de 5,6( un UMC modificat), am luta , cu luneta un caprior la 150 m.A cazut ca ars.
Problema e, ca se zvoneste ca si aceste hornet-uri( evident cu percutie centrala) se vor interzice la vinatoare.
Stie cineva amanunte despre chestia asta? :roll:


L-ai lovit bine inseamna. Unde ai auzit ca se interzice 22 Hornet ?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 22 Ian 2009, 18:21

alexandreea scrie:In vara asta, cu un hornet de 5,6( un UMC modificat)

Poi e voie cu 5,6 hornet, adica 5,6X36? Nu trebui minim 5,6X45?
Ca se poate vana cu el capriorul, de acord, ca are energie cinetica ...la fel si cu 5,6X39, dar de interzis eu stiam ca deja sunt interzise Hornetul si Vostok-ul la cervide mici (si mari!)....
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 22 Ian 2009, 18:47

Ghinda scrie:Rog sa se termine discutia despre ............ aici. Ultima data cand rog.


Numa ce-ai incheiat una c-a inceput alta la fel de "productiva".

Pentru cei implicati in poveste, conform unei hotarari a ministrului agriculturii de acum cativa ani exista o lista de calibre minime permise la vanatul mare. Conform acestei liste 22 Hornet ca si 5,6x39 nu mai sunt permise la caprior. Sunt permise la vanatoare, la caini, vulpi, ciori sau la cfe mai vreti voi sa trageti cu ele dar nu la caprior. Si "isprava" de asta vara se pedepseste conform legii in vigoare cu amenda de la 1000 la 3000 lei si, la unele filiale suspendare pe o perioada sau excludere.

Necunoasterea legii nu te scuteste de consecintele incalcarii ei :mrgreen:

Ghinda, poate faci bine si stergi complet pagina asta......acu' chiar ca nu mai sunt contra :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 18:53

Sincer habar nu aveam cat este de lung un hornet. Asa ca o inghit. Treceti la lucruri normale. Las discutia despre Hornet, ca nici eu nu stiam si asa se mai cultiva omul. PUNCT!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alin 27 pe 22 Ian 2009, 23:18

Depinde de mai multe aspecte:conformatia terenului,cat de mult iti permite sa te apropii,cat de bine cunosti traseele,orele la care iasa.Oricum eu zic,ca satisfactia este cu atat mai mare cu cat reusesti sa-l apropii mai mult.Anul trecut am luat trei la distante intre 30 si 80m dintre care doi medaliabili.
alin 27
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 21 Ian 2009, 21:56
Locaţie: Hunedoara

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 23 Ian 2009, 08:29

Felicitari!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 23 Ian 2009, 10:11

Consider ca abordarea a fost buna cel putin pentru mine, ptr. ca acum m-am elucidat.
Eu am intrat pe acest forum vazind parerile competente ale voastre.Pentru asta va multumesc.
Evident ca acum n-o sa mai folosesc carabina asta micuta, chiar o s-o postez la vanzari. Era vorba de 5,6x36R.
Cind am cumprart-o a contat ffffffffff mult pretul,iata ca acum sunt nevoit sa scap de ea.In loc sa ma cirpesc, mai tare m-am rupt.
Oricum multumesc de sfaturi.Dar am si eu un sfat-nu va mai suprati asa tare cind omul incearca sa se lamureasca"- NU TOTI SUNTEM LA FEL - NU?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 23 Ian 2009, 11:21

Ia posteaza sa vedem care este fisa ei. Nu ca nu as fi curios! :wink:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Tudor pe 26 Ian 2009, 22:54

190m la caprior femela in Decembrie 2008.

Jupuita , acasa, i-am masurat inaltimea toracelui: 22 cm . La maxim. In medie 20 cm!
Atunci am inteles de ce avusesem doua ratari inainte, tintind pe mijlocul toracelui, deci aprox 10 cm de baza, de la aproximativ aceeasi distanta cu alt tip de cartus (13 g) decat ce cu care reglasem arma :FMJ 11,7g/180grs si cu care am pus-o jos in final:balistica usor diferita intre cartusul cu care trasesem si cartusul cu care era reglata arma, o mica greseala de apreciere a distantei, o corectie "la ochi" in repezeala , un pic din miscarea mainii...

Am luat istoria ca un insucces si asta m-a invatat sa dau mult mai mare importanta tuturor acestor aparente "amanunte". Si mai multa importanta pozitiei de tragere, sprijinului si antrenamentului.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate