Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

mistretii lui Tiriac

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 16 Ian 2009, 13:25

Ce n-as da sa particip sa taval la ratani.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 16 Ian 2009, 14:18

Ghinda scrie:Ce n-as da sa particip sa taval la ratani.
La ce armură au acum, e mai bun un Sako Powerhead de 11,7g decît Hammerhead de 14,3g, ca să nu discutăm de RWS EVO :wink: !
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 16 Ian 2009, 16:29

Nici nu conteaza. Halimaiul sa iasa! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 16 Ian 2009, 18:03

Începutul e promiţător. După ce avionul a fost pus pe burtă, au evacuat rapid 2 blonde iar celelalte 7 VIP - uri..... later. :mrgreen: :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde sopo pe 17 Ian 2009, 22:09

Ghinda scrie:Nici nu conteaza. Halimaiul sa iasa! :lol:

si dupa ce iese? :lol: :lol: :wink: :wink:
sa nu-ti para rau ca s-a terminat;sa-ti para bine ca s-a intamplat !!!
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde liviu35 pe 19 Ian 2009, 02:10

Doar doua blonde erau in avion. Cam subtire ...la 7 oameni

Oricum am vazut cum se face presa in Romania (cel putin vis a vis de acest eveniment). Domnisoarele blonde de pe la tv, frustrate probabil ca nu erau in avion si in incinta, au infierat cu abnegatie macelul facut -in mintea lor- de niste salbatici. Nu tu in pic de documentare , nu tu un oic de cercetare , nu tu un pic de prezentare a traditiilor de vanatoare. In capsorul lor - prin care circula lumina noptii- vanatoare = macel.
Una peste alta eu cred ca vanatorile de la Balc sunt un exemplu de organizare- nu am auzit sa se fi intamplat incidente, vanat cat cuprinde si daca treaba cu blondele e adev. probabil ca si distractia a fost pe cinste.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2009, 09:00

sopo scrie:
Ghinda scrie:Nici nu conteaza. Halimaiul sa iasa! :lol:

si dupa ce iese? :lol: :lol: :wink: :wink:

Ma laud cat de iute golesc incarcatorul! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Alin3006 pe 19 Ian 2009, 19:30

Au fost doua duduci si la Realitatea, cu un cumul de ineptii monumentale. "Tarcul " are 15 hectare!! :wink: din care 11 impadurite! Jisus!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Moose_Master pe 20 Ian 2009, 05:34

Si aici de practica vanatoarea in tarc. M-am dus acolo pt ca aici nu exista mistret in libertate(nu ma intrebati de ce ca nu-s silvicultor, dar cred ca din cauza frigului). Am intrat in zona cu ratani si eram deja excitat la cum ma gandeam c-o sa-i mai taval. Apoi am vazut niste godacei de maxim 80 de kile care se gudurau ca niste caini pe langa mine. L-am intrebat pe proprietar daca pot in loc sa-i impusc sa-i mangai. Am luat o scandura de pe jos si am inceput sa-l scarpin pe unu. S-a trantit pe jos si puteam sa-l si calaresc ca nu mai avea nici o putere sa riposteze atat de incantat era de scarpinis.
Am plecat acasa cu gandul la mistretii din Romania care m-ar fi faramitat in bucati mici daca m-ar fi prins. Mi-am adus aminte de cum mi-a rupt unul odata cizma.
Io asa ceva nu pot sa fac. Daca nu vanez sau ma apar nu pot sa impusc animal. Iar daca vreau doar sa impusc ma duc la poligon si trag pana imi cad mainile.

Dar cred ca daca tarcul ar fi fost de macar 20 de hectare porcii ar fi fost complet salbatici si ar fi fost o vanatoare super. Dar sa ma duc in curtea omului si sa-i impusc orataniile ....aiasta nu.

Moose
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 20 Ian 2009, 09:23

Moose_Master scrie:....Dar cred ca daca tarcul ar fi fost de macar 20 de hectare porcii ar fi fost complet salbatici si ar fi fost o vanatoare super. Dar sa ma duc in curtea omului si sa-i impusc orataniile ....aiasta nu.
Moose
Complexul are 11.528 ha pe care hălăduiesc peste 5000 de mistreţi, etc. Maternitatea are aprox.500 de exemplare selecţionate, la care nu are acces decât personalul de specialitate - fără puşcă. Ţarcul în care se organizează o dată pe an acest eveniment are peste 1.500 ha iar curtea omului - parcul domeniului în care nu se vânează are 12 ha. Deci, cum stă treaba? :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Alin3006 pe 20 Ian 2009, 11:18

:D :D :D :D Asta se intampla cand femeile fac treaba de barbati... :roll: Ma refer la maimutele de la Realitatea TV.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 20 Ian 2009, 11:38

Imi cer scuze de off, dar crestinele alea macar erau capabile? Fizic!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde bondo pe 20 Ian 2009, 19:09


* Raportează acest mesaj
* Răspuns cu citat

Re: mistretii lui Tiriac

Mesaj noude Ghinda pe Mar Ian 20, 2009 11:38 am
Imi cer scuze de off, dar crestinele alea macar erau capabile? Fizic!


Mugurele, Mugurele cum duci tu vorba de la mistreti la capre :oops: :oops: :oops:
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 07 Iul 2008, 16:33
Locaţie: iasi

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 20 Ian 2009, 19:44

Ghinda scrie:Imi cer scuze de off, dar crestinele alea macar erau capabile? Fizic!
Pe post de gonitoare :shock: sau de ..........Tv ?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 11:44

Care se poate lauda ca a incercat macar sa mearga la vinatoare pe fondul lui Tiriac?
Si daca or fi mai multi ca el , va fi bine pentru ei, nu pentru noi.Pentru ca cei ca el vor invita pe cine vor iei, iar noi nici macar cu bani nu putem merge acolo, pe fonduri private.
Eu nu zic ca nu se gospodareste mai bine, dar sa se si lase libera vinatoarea( in sensul de participare cu autorizatie)
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alinboboc pe 22 Ian 2009, 12:06

Cand ajungem si noi cel putin presedinte la Porche atunci, dam un bip si vedem ce iese :lol: :lol:
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 22 Ian 2009, 12:42

AVPS Wild Boar Buc. care administrează fondul are cote de recoltă pentru speciile căprior, mistreţ, iepure, fazan, prepeliţă :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 12:54

Fratilor, nu ne intelem.
Era vorba de posibilitatea sa ,,aplicam" si noi cu bani si autorizatie.
Daca aceste fonduri se vor inmulti noi unde vom mai merge?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 13:28

Depinde de asociatie. Daca vrea bine, daca nu nu. Ne uitam si facem bale. Este dreptul lor!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 13:31

Nu e nici un drept.Dreptul acum dupa noile reglementari.Eu cred ca trebuie sa luptam cu totii sa ne mentinem drepturile.Nici macar Causescu nu ni le-a ingradit.
Oricum Ghinda salutari de la ..............Razvan Salai.Il cunsoti?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 13:34

Nu imi spune nimic Salai. Drepturile noastre sunt acolo unde le avem, adica la asociatia la care ne-am exprimat dreptul de libera asociere. Dac nu cu banuti acolo unde se practica vanatoarea comerciala.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde jon2004 pe 22 Ian 2009, 13:47

alexandreea scrie:Care se poate lauda ca a incercat macar sa mearga la vinatoare pe fondul lui Tiriac?
Si daca or fi mai multi ca el , va fi bine pentru ei, nu pentru noi.Pentru ca cei ca el vor invita pe cine vor iei, iar noi nici macar cu bani nu putem merge acolo, pe fonduri private.
Eu nu zic ca nu se gospodareste mai bine, dar sa se si lase libera vinatoarea( in sensul de participare cu autorizatie)


Nu stiu daca pe fondul de la Balc , se organizeaza vanatori pentru cei din afara asociatiei , dar pentru cei interesati sa vaneze pe fonduri similare cu cel de la Balc , o pot face in Ungaria , unde pot vana 80-100 de mistreti intr-o zi de vanatoare !
E drept ca si pretul e pe masura , cred ca undeva la 10.000 de euro de persoana , nu sunt sigur dar pentru cei interesati pot afla detalii mai exacte ! :wink:
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 13:56

Ghinda! Si daca in 2010 mare parte din asociatiile noastre( de fapt fondurile de vanatoare), vor trece pe alte miini?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 14:04

M-as bucura sincer. Daca se intampla nu pot fi decat 2 situatii. Acolo s-au gasit oameni cu cap si s-au coalizat cu terenuri mai mult de 51% si dau dreptul de a vana cui vor sau directorul nu mai vrea sa gestioneze acel fond. Si asta daca este incompetent sau mazgalit. Iar daca iese la licitatie sunt deja o gramada de asociatii care vor fonduri si se va licita. Si nu vor fi sume mici. Rezultat: vrei sa vanezi, costa. Dar noi fiind romani o luam cu huo inainte, adica sigur se fac manareli si jefui vanat. Daca nu va fi asa?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 14:13

Nimeni nu zice sa nu platim.Depinde si cit!Nu toata lumea are mii de eur.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 14:18

Sunt solutii pentru toti. Unii vor vana doar gugustiuci, altii big game. Si mi se pare normal. Nu suntem facuti egali.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde alexandreea pe 22 Ian 2009, 14:31

V-om trai si V-om vedea, dar tare n-as vrea sa ma uit la pusca cum rugineste datorita faptului ca nu pot plati preturi europene.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde violiv pe 22 Ian 2009, 14:40

Si uita asa se va termina si cu ultima "proprietate ce apartine intregului popor" de pe suprafata plaiurilor noastre si vom intra si noi in normalitate. Mai raman apoi "chestiile" din subsol care si astea ar trebui sa apartina detinatorului pamantului....

A fost frumos atat cat a fost, sa vanam moca cam cat ne-au tinut baierile pe fiecare din noi. Din nefericire, orice sac are si un fund si s-a cam ajuns la fundul sacului. Hai sa fim serioasi, vrem cam multe pentru aproximativ 100 lei/luna - si tigarile sau berea costa mai mult. Si cam de multisor nu mai face fata "Mama Natura" cu sporul ei natural cerintelor noastre tot mai mari.

Nu am nici posibilitatea si nici gandul sa m-apuc de administrat fonduri de vanatoare si nici nu ma incanta foarte tare ideea de a plati mult mai mult pe ceva ce a fost cam gratis pana acum dar e foarte logic ca nu vom mai vana decat ciori in urmatorii 3-4 ani fara investitii foarte serioase si paza tot pe atat. Si astea se vor vedea bine in cat vom da pe permisiunea de a vana.

P.S. si ca sa nu fiti foarte-foarte suparati pe asta, va dau o tema de gandire: ghici cine va fi si mai repede pe lista de trecere "de la gratis la cu bani multi"? Va mai dau un indiciu: e ceea se supranumeste "bunul cel mai de pret". Asa de mult il pretuim ca dam pe el mai putin decat pe factura medie la mobil da' cand se pune problema sa ai nevoie de el pretentiile sunt uriase. Sa vedeti cum va fi cand si costurile vor fi asemanatoare pretentiilor....Bunul cel mai de pret chiar ca va deveni inaccesibil multora :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2009, 14:48

Un amic a fost intrebat cat a costat? Ma refer la o vanatoare. Raspuns:
CAND IUBESTI NU MAI CONTEAZA!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Adrian S pe 22 Ian 2009, 15:35

Ghinda scrie:Un amic a fost intrebat cat a costat? Ma refer la o vanatoare. Raspuns:
CAND IUBESTI NU MAI CONTEAZA!

Amicu asta al tau daca avea 1000 lei pe luna salariu,cum crezi ca mai raspundea? :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate