Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:00

Cartea lui Mihai Burcescu

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Mesajde ciucamera pe 06 Aug 2008, 11:17

Ceva nou cu cartea? :?: :wink:
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Mesajde wachtelfeld pe 06 Aug 2008, 11:53

Cartea va iesi in luna noiembrie in prima decada.De acum este sigur acest termen.Se va numi CAINII DE ARET : NOTIUNI DE ISTORIE,SELECTIE ,DRESAJ SI VANATOARE.Va avea in jur de 300-350 pagini si in jur de 250 fotografii ...poate mai multe Accentul este pus pe istoricul raselor ,initial la modul general ,apoi istoricul principalelor rase raspindite in Romania:pointer,setter englez,vizsla maghiara,kurzhaar,drahthaar si epagneul breton.Istoricul fiecarei rase este preluat cu amabilitatea cluburilor de rasa din tarile de origine care au avut generozitatea in a-mi raspunde si trimite toate materialele necesare acestui scop....inclusiv fotografii de arhiva ale cainilor in diverse etape ale evolutiei lor pina la momentul actual.Dresajul este conceput luind ca reper o rasa versatila la care examinarile de lucru sunt mult mai ample cu bineinteles specificatiile necesare fiecarei rase in parte (din cele descrise mai sus).Modelul principal a fost kurzhaar-ul (rasa cu care vanez si pe care o cresc) si sunt descrise toate etapele dresajului si toate disciplinele pe care acesta trebuie sa le absolve in tara de origine pina in momentul in care poate fi scos in teren la vanatoare ,descriind inclusiv pirghiile pt. selectie cu lux de amanunte .Pentru celelalte rase pointer,setter,vizsla si epagneul breton la fiecare disciplina specifica lor in parte sunt facute observatiile necesare pentru a intelege mai bine dresajul si inclusiv modul lor de a vana.
Pretul va fii in jurul sumei de 50 ron poate mai mult nu cu mult sau poate mai putin.Primul tiraj va fi de 3000 exemplare .Distributia o voi face personal prin comenzi ,iar date in plus vor apare pe web-site-ul meu www.brac-german.ro sau pe cel al clinici veterinare www.trivetorex.ro .

Lucrurile au fost tergiversate pt. ca intre timp am mai pregatit 2 lucrari INGRIJIREA SI PRINCIPALELE AFECTIUNI ALE CAINELUI DE VANATOARE si MONOGRAFIA BRACULUI GERMAN CU PAR SCURT ,care si ele vor aparea insa anul viitor.

Va multumesc pentru interes si sper ca lucrarea in sine sa va fie citusi de putin intr-ajutor.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 06 Aug 2008, 12:00

Cineva a fost ocupaaaaaaaaaaat :lol: Spor la treaba.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Alin3006 pe 07 Aug 2008, 14:14

Super! Felicitari! O asteptam cu nerabdare!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 11 Aug 2008, 12:16

wachtelfeld: " ... Lucrurile au fost tergiversate pt. ca intre timp am mai pregatit 2 lucrari ..."
:lol: :lol: :lol:
Deci, ... nu tipografii sunt de vina ...
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde wachtelfeld pe 11 Aug 2008, 20:54

sorry_nellu scrie:wachtelfeld: " ... Lucrurile au fost tergiversate pt. ca intre timp am mai pregatit 2 lucrari ..."
:lol: :lol: :lol:
Deci, ... nu tipografii sunt de vina ...


....cauzele sunt amestecate ,nu trage concluzii pripte...poate ca am gresit ca nu am scris "....si pt. ca intre timp am mai...."
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde bogdanm pe 13 Aug 2008, 21:00

wachtelfeld scrie:Distributia o voi face personal prin comenzi...

Domnu' doctor, vreau si eu 2. Ferm.
Autografe o sa dati?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde bogdanm pe 13 Oct 2008, 17:37

Ceva noutati?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Ghinda pe 15 Oct 2008, 13:29

Este afara la concursuri!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde sorry_nellu pe 31 Oct 2008, 14:03

Suntem in noiembrie acusi. Se apropie "scadenta".
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde ciucamera pe 20 Noi 2008, 23:43

Sa fiu eu ...de am vazut atata taraganare cu cartea asta! ...o astept din ...primavara cred ...daca nu mai bine! Sincer ....exista sau nu!
Trebuie, sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil.
ciucamera
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Aug 2007, 21:26
Locaţie: Sibiu

Re:

Mesajde cristian pe 21 Noi 2008, 10:49

wachtelfeld scrie:
sorry_nellu scrie:wachtelfeld: " ... Lucrurile au fost tergiversate pt. ca intre timp am mai pregatit 2 lucrari ..."
:lol: :lol: :lol:
Deci, ... nu tipografii sunt de vina ...


....cauzele sunt amestecate ,nu trage concluzii pripte...poate ca am gresit ca nu am scris "....si pt. ca intre timp am mai...."


Vreau si eu un exemplar.Cum intru in posesia lui?
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 22 Noi 2008, 21:34

Mii de scuze insa voi mai intirzia aparitia cartii .Motivul? ...am stat in Germania 2 luni si am mai invatat cite ceva si vreau sa mai completez textul deja existent.Alt motiv sunt noile fotografii pe care le-am facut ,de o calitate mult mai buna decit precedentele...si sunt vreo 450 :D .
Promit insa ca voi anunta din timp aparitia si inclusiv lansarea.
Am o intrebare ,credeti ca o ilustrare intr-un DVD ar fi utila ,ar avea rost sa muncesc si la un DVD? :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2008, 12:58

wachtelfeld scrie:Mii de scuze insa voi mai intirzia aparitia cartii .Motivul? ...am stat in Germania 2 luni si am mai invatat cite ceva si vreau sa mai completez textul deja existent.Alt motiv sunt noile fotografii pe care le-am facut ,de o calitate mult mai buna decit precedentele...si sunt vreo 450 :D .
Promit insa ca voi anunta din timp aparitia si inclusiv lansarea.
Am o intrebare ,credeti ca o ilustrare intr-un DVD ar fi utila ,ar avea rost sa muncesc si la un DVD? :D


Bine ati revenit printre noi. Din cate vad, numai cu vesti bune. Mult spor la noul text, abia asteptam sa vedem cartea. Un DVD ar fi extrem de util mai ales din punct de vedere al imaginilor, care altminteri ilustrate in carte in numar asa de mare probabil i-ar dubla costul de tipar. In plus, daca aveti si cateva filmulete, deja se justifica 100%.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Ghinda pe 24 Noi 2008, 09:05

Si una si alta Mihai. Eu o sa prefer sa citesc, ca de calculatoare sunt satul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Moose_Master pe 13 Ian 2009, 05:18

Deocamdata nu am caine, insa ma intereseaza si pe mine lucrarea. Nu ma intereseaza cat costa. Io vreau cartea sau ma rog cartile cu pricina despre bracul german. Vreau si DVD-ul si toate accesoriile anexe.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 13 Ian 2009, 22:50

Multumesc pt. interes.
In luna februarie va apare cartea si cu mare placere vom rezolva cumva .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Moose_Master pe 14 Ian 2009, 03:59

Am vazut foarte multi caini la lucru. Dar nu concursuri si situatii artificiale la care cainele sa nu stie ce sa faca. Ci vanatori din cele mai reale. Bracul german mi-a placut cel mai mult. Nu intru in detalii, insa mi-a placut cel mai mult cum se comporta la fazan. Dintre pasaretul de camp cel mai mult imi place fazanul (gasca intra in alta traista desi si gasca este favorita mea). Cam incapatanat, insa nu ma deranjeaza.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Dudex pe 14 Feb 2009, 18:50

Domnul Doctor, nu ne-ati uitat cu cartea?! Noi va batem la cap sa nu uitati de noi, ca noi sigur nu uitam :D
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 14 Feb 2009, 20:46

De luni sunt in tipografie.De data asta iese ...si curind .Cred ca cel tirziu la sfirsitul luni februarie ,inceputul lui martie .Voi anunta din timp lansarea . :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Dudex pe 14 Feb 2009, 20:57

Succes - si sa fie de data asta cu bafta maxima !
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde sorry_nellu pe 16 Feb 2009, 09:08

wachtelfeld scrie:De luni sunt in tipografie.De data asta iese ...si curind .Cred ca cel tirziu la sfirsitul luni februarie ,inceputul lui martie .Voi anunta din timp lansarea . :D


:lol: Pai, e clar! Si lansarea la inceputul lui martie!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Moose_Master pe 16 Feb 2009, 23:41

Apare si cu DVD ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 16 Feb 2009, 23:58

Nu ,cartea va apare cel putin in aceasta editie fara DVD....SE PIRATEAZAAAAAA!!! :D :D
Miine dimineata am prima intilnire in tipografie si voi stii mai multe amanunte ,pe care atunci cind voi ajunge in fata unui calculator le voi posta .
Voi incepe de asemenea sa intocmesc si lista doritorilor asa ca de acum vom sta mai mult de vorba pe acest subiect . :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 00:35

Eu nu sunt bun la facut bani, dar la cheltuit sunt docent. Spune-mi cat costa DVD-ul si ti-l platesc ad-labam. Promit sa nu-l piratez si promit sa nu spun niciunui forumist ca mi l-ai dat.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 17 Feb 2009, 20:30

Moose_Master scrie:Eu nu sunt bun la facut bani, dar la cheltuit sunt docent. Spune-mi cat costa DVD-ul si ti-l platesc ad-labam. Promit sa nu-l piratez si promit sa nu spun niciunui forumist ca mi l-ai dat.

Moose_Masta


..."ad labam" :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: ,esti criminal ,multam' frumos ma distrat tare
:lol: :lol: :lol:
Azi in editura . A inceput bilciul .... :twisted: :twisted: ...spun ca mai dureaza ca sunt ocupati ...ii intreb cam pe cind ...raspuns :inca nu stim .Pun pilele in functie ...ei raspund :cit de repede se poate ...asa s-a terminat prima zi ! :twisted: :twisted:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Mihaitza pe 18 Feb 2009, 14:44

multumim domnule Burcescu pt.carte...oricum greul asteptarii a trecut..mai avem putin siiiiiii,.........a noastra o sa fieeee..!!!!
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde wachtelfeld pe 18 Feb 2009, 22:43

Mihaitza scrie:multumim domnule Burcescu pt.carte...oricum greul asteptarii a trecut..mai avem putin siiiiiii,.........a noastra o sa fieeee..!!!!


Multumesc mult MIHAITZA ,sincer apreciez....reactiile de genul asta ma fac sa merg mai departe .Multumesc inca odata .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Mihaitza pe 18 Feb 2009, 23:39

nu aveti pentru ce domnule Burcescu.....dupa atata truda sigur vor veni si satisfactiile care cu siguranta nu vor fi putine....acum ramane de vazut daca o s-o pot achizitiona..vin de Paste in Romania...sa vad daca o mai gasesc pana atunci.....sau..daca-mi opriti si mie una ca vin cu avionul in tzara si pe care am sa o platesc instantaneu...sau trimit banii de aici... :oops: :oops:
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: Cartea lui Mihai Burcescu

Mesajde Moose_Master pe 19 Feb 2009, 06:58

Da cu DVD-u cum ramane ? Se poate organiza o licitatie pentru el si cine da mai mult il are. Si dupa ce a platit o poala de bani cu siguranta ca n-o sa-l mai pirateze. Cand se organizeaza licitatia anunta-ma si pe mine(adica anunta-ma NUMAI pe mine)

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate