Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:52

harna pentru caini ....

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Cu ce va hraniti cainii ?

hrana uscata
31
35%
hrana uscata si alternativ mancare preg. acasa
48
54%
numai mancare pregatita acasa dupa reteta
2
2%
resturi de la masa+periodic suplimente nutritive
8
9%
 
Voturi totale : 89

harna pentru caini ....

Mesajde florin.t pe 18 Noi 2005, 16:52

Am citit mai multe articole in legatura cu hrana pe care ar trebui sa o dam cainilor nostri respectiv : hrana uscata (industriala) sau pregatita in casa. Unii erau pentru hrana uscata, altii erau impotriva numind-o chiar "otrava de zi cu zi a cainilor nostri". Voi ce parere aveti ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde the_mav pe 18 Noi 2005, 17:00

Imi plac cainii mult... din pacate nu am in primul rand timpul necesar pentru a fi stapanul unui exemplar pentru vanatoare.

Cert este ca daca imi aduc eu bine aminte mai exista si variante de hrana industriala NEuscata care se poate administra cainilor...

ca sa dau si un raspuns: repet, la un caine normal de curte, ciobanesc german, prefer hrana industriala NE+uscata, dar fara a o suplimenta ocazional si cu hrana pregatita in casa.

ps: la fel de ocazional si-o mai suplimenteaza si singur dand iama prin curtea de pasari a bunicei mele :wink: :P :wink: ... imi place sa cred ca are instinct de scotocitor, prea le gaseste pe toate :lol: :lol: :lol: 8)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde jon2004 pe 18 Noi 2005, 18:04

Pentru cainele meu,prefer hrana uscata.Este mult mai complexa decat hrana pregatita in casa.Cainii de vanatoare au nevoie ,mai mult decat alte rase ,datorita efortului,de supliment de vitamine, care trebuiesc adaugate la hrana ,indiferent de tipul de hrana!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde gxg pe 18 Noi 2005, 22:55

Trebuie facuta o distinctie intre hrana preparata in casa SPECIAL pentru caine si hrana obisnuita preparata in casa.Hrana obisnuita pe care o consumam noi,in mod constant,nu este indicata pentru alimentarea cainelui,ba dimpotriva.Hrana preparata in casa special pentru caine poate inlocui hrana din comert,dar nu se va ridica niciodata la valoarea hranei industriale scumpe.Cand spun scumpe ma refer la hrana recomandata de medicii veterinari si de crescatorii cu reputatie si nu la cea pe care o gasim la pet-shop-uri.
Nu dau nume pentru a nu face reclama.
Personal imi hranesc catelusa cu o combinatie intre cele doua alternative.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde viorel pe 19 Noi 2005, 00:02

Catelusa mea in varsta de 3 luni la inceput refuza hrana industriala uscata consumand doar hrana pregatita in casa.Stiind importanta cosumului de catre caini a hranei industriale ,am insistat si am reusit sa o determin sa o consume si complementar ii dau resturi de la masa.
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde LooSeR pe 19 Noi 2005, 10:51

Acum conteaza mult ce mancare uscata ... deoarece al meu a mancat friskies si avea probleme de genu dupa ce alerga facea moale nu mai facea cum treb. .de cand am trecut pe mancare bunasi toul e ok si el a inceput sa se dezvolte mai bine !! se simte dif si nici nu ii mai cadre parul cum ii cadea inainte !!
Dar in loc de mancare uscata ieftina se poate da mancare gatita care e foarte buna .. si nu e foarte scumpa ..
Eu ii dadeam Uger de vaca cu orez si legume fierte si era foarte buna !! oricum la mancarea normala treb sa ii se dea si ceva vitamine ca in mancarea gatita nu se gasesc toate vitaminele .. :)
Avatar utilizator
LooSeR
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2005, 13:32
Locaţie: Bucuresti .. !

Mesajde marius17 pe 11 Feb 2006, 23:27

eu cred ca unui caine specializat la mistret de ex nu trebuie sa ii dam carne de capra sau iepure pt ca il vom strica.......
cel mai mult conteaza trofeu
marius17
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 16 Ian 2006, 19:36
Locaţie: cluj napoca

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 00:33

Eu imi hranesc cainii personali cu hrana uscata de buna calitate....iar ca suplimente,le dau complexe vitamino-minerale si alea de buna calitate :lol: :lol: :lol: ...aveti insa mare grija si la mincare si la suplimente,sunt o sumedenie pe piata si nu toate sunt de calitate...de multe ori firme de renume, in Romania aduc mincaruri cu retetele modificate ca pt. lumea a 3-a,care fac mai mult rau decit bine cainilor.Inca un amanunt,nu va uitati la cita proteina si grasimi contin diversele mincaruri,uitativa la sursele din care se obtin acestea,adica la calitatea ,digestibilitatea proteinelor in primul rind si calitatea grasimilor. :wink: .....sunt medic vet. si :wink: specialitatea mea este med. interna si nutritie si metabolism
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Hunter pe 12 Feb 2006, 17:17

@ watchfeld
Te rog spune-mi o hrana pe care tu o recomanzi ca fiind buna.
Ca sa nu zica lumea ca faci reclama scrie-mi te rog pe privat. :) :) :)
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 23:29

Nu stiu daca este bine sa discutam aici despre marcile serioase de hrana industriala....cred ca pot aparea ceva probleme,dar daca proprietarul sitului accepta,nu am nimic impotriva.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 23:30

.....si ca sa adaug,veti avea o intreaga discutie zic eu interesanta si chiar foarte surprinzatoare.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde gxg pe 13 Feb 2006, 10:27

Si eu sunt foarte interesat de o asemenea discutie.Ar fi pacat sa continuam sa ne hranim cainii cu toate prostiile de frica sa nu deranjam anumite companii "serioase".
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde redsett pe 13 Feb 2006, 16:41

Eu le dau cainilor mei doar hrana uscata!!!
De 4 ani de cand mananca acest gen de mancare am observat k le merge mai bine decat inainte.
Avatar utilizator
redsett
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Ian 2006, 09:24
Locaţie: Bucuresti

Mesajde LooSeR pe 15 Feb 2006, 14:40

si mancarea gatita e foarte buna, bunicul lui morris tocmai a plecat de langa noi ... la varsta de 15 ani, viszla maghiara si a inceput acu 3luni sa se vada batranetea .. pana la varsta aceea tragea in lesa peste tot fara brobleme !!! Dar la multi dintre noi nu exista timpul pt a face de mancare gatita !
Avatar utilizator
LooSeR
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2005, 13:32
Locaţie: Bucuresti .. !

Mesajde florin.t pe 23 Mai 2006, 10:48

@ vanille

vad ca esti in domeniu : care ar fi proportiile ideale intre proteine, glucide si lipide in hrana unui caine care face efort ? Ce minerale si vitamine trebuie sa dam in completare ? Sa zicem ca facem doua iesiri pe saptamana de cate 4 ore alergare continua.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde jagermeister pe 04 Aug 2006, 09:37

vanille9 scrie:daca de mic cainele a fost hranit cu mancare uscata industriala, ulterior trecut pe mancare gatita pot apare probleme



...Sau e posibil sa nu o mai accepte ulterior pe cea uscata,mancarea gatita fiind mult mai apetisanta! Sunt medic veterinar si cresc caini din copilarie si cu toate acestea nu pot spune ca sunt intru totul de acord cu hrana industriala.Este intr-adevar,mult mai comoda pentru noi,proprietarii,pentru ca le-o dam cainilor ca atare,ne mai pierzand timpul cu prepararea...
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde florin.t pe 04 Aug 2006, 10:09

Eu foloseam numai hrana uscata si dupa un timp am observat ca nu o mai mananca cu aceeasi placere, am schimbat marca, la fel, dupa 3-4 zile o manca pt. ca n-avea ce face. Solutia a fost ca peste ratia de hrana uscata ii pun cate un polonic de mancare gatita : supa, ciorba, etc, ce mancam noi. Mananca cu mult mai multa pofta si de 3 luni ii dau acelasi tip de mancare uscata fara probleme.

In ce priveste vaccinarea, al meu a fost vaccinat cu vaccinuri polivalente, ultimul din cate stiu (la 6 luni) heptavalent. Medicul zicea ca acopera toata plaja de boli infectioase care pot aparea, inclusiv leptospiroza de care am mai discutat cu jagermeister.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde jagermeister pe 04 Aug 2006, 11:11

Eu la capitolul "mofturi" recurc la metode ceva mai...spartane.In primul rand,unui caine adult de talie cel putin medie (min. 15 kg),ii sunt necesare doua mese zilnice,pentru a preintampina aparitia unor complicatii,dintre care cea mai grava este torsiunea de stomac.Mancarea nu trebuie lasata la dispozitia cainelui intreaga zi,ci aproximativ 10-15 min.,iar daca nu o consuma vasul ii va fi luat si dat la urmatoarea masa-dupa cca. 8 ore.Figura se repeta pana cand cainele incepe sa lase "fitzele" la o parte si sa faca curat in castron in cateva minute dupa ce masa e servita ! Iar la capitolul echilibrului nutritiv conferit de hrana industriala,inainte erau o gramada de caini si frumosi,si sanatosi,si fara alergii,si cu blana lucioasa,si longevivi,desi nu auzisera de Pro-Plan,Royal,Eukanuba,Akana si alte...minuni !
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde jagermeister pe 04 Aug 2006, 11:15

Chiar m-a amuzat expresia unui crescator de Dobermann,care le spunea cainilor hraniti exclusiv cu granule "caini cosmonauti" :D !
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde Sharp pe 04 Aug 2006, 16:17

@vanille9
Stii, o vreme m-am gandit foarte serios sa ma apuc de facut mancare pentru caini... am si un extruder aproape terminat. Intre timp am fost in Olanda si am aflat rezultatul unui studiu de piata care urmarea sa determine care parametru din hrana asta este DETERMINANT in ce priveste preferintele cumparatorilor... rezultatul? surprinzator, pentru o tara ca Olanda: AMBALAJUL!!
Asa ca... n-am mai terminat treaba :(
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde Hunter pe 04 Aug 2006, 17:45

Biomill foloseste careva?
Ce parere aveti?
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 04 Aug 2006, 17:48

Daca o faci de calitate, da-l incolo de ambalaj, eu unul as lua de la tine. Un alt parametru important pt. neavizati ar mai fi (spun eu) aspectul cainelui : sa nu fie slab si sa aiba blana lucioasa.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Sharp pe 07 Aug 2006, 13:19

vanille9, poti sa ne spui si un pret, o adresa de contact, etc.? Merci!
Sharp
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Apr 2006, 11:07
Locaţie: Timisoara

Mesajde valpangica pe 07 Aug 2006, 15:06

Eu imi hranesc Caucazianul cu ciorba facuta din :
- oase de vita ( cu maduva )
- oase de porc ( garf cu carnita )
- vegeta
- morcovi si albitura rase
- orez ( iarna ) - pentru ca nu fermenteaza
- paste fainoase ( vara )
Fac o oala de 15 litri odata din care maninca 4 portii . Pe luna mai maninca si 1 sac de 15 kg de "boabe" .
NU am probleme cu el - generate de hrana .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jagermeister pe 07 Aug 2006, 16:33

valpangica scrie:Eu imi hranesc Caucazianul cu ciorba facuta din :
- oase de vita ( cu maduva )
- oase de porc ( garf cu carnita )
- vegeta
- morcovi si albitura rase
- orez ( iarna ) - pentru ca nu fermenteaza
- paste fainoase ( vara )
Fac o oala de 15 litri odata din care maninca 4 portii . Pe luna mai maninca si 1 sac de 15 kg de "boabe" .
NU am probleme cu el - generate de hrana .



Renunta la vegeta,Val ! Si da-i cate un galbenus de ou crud o data la doua zile,ca-i bun pentru blana.
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde sorin flutur pe 07 Aug 2006, 16:47

soacra-mea i-ar hrani cu ce gaseste....cainele :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde valpangica pe 07 Aug 2006, 18:02

jagermeister scrie:
valpangica scrie:Eu imi hranesc Caucazianul cu ciorba facuta din :
- oase de vita ( cu maduva )
- oase de porc ( garf cu carnita )
- vegeta
- morcovi si albitura rase
- orez ( iarna ) - pentru ca nu fermenteaza
- paste fainoase ( vara )
Fac o oala de 15 litri odata din care maninca 4 portii . Pe luna mai maninca si 1 sac de 15 kg de "boabe" .
NU am probleme cu el - generate de hrana .



Renunta la vegeta,Val ! Si da-i cate un galbenus de ou crud o data la doua zile,ca-i bun pentru blana.


Mersi frumos - o sa incerc de saptamina viitoare si reteta asta !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 07 Aug 2006, 21:43

e mai buna reteta de bograci a lui Peace
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde peace pe 09 Aug 2006, 10:06

Hai sa va spun cum imi hranesc eu cainii.Am 3 caini ce insumeaza bine 100 de kg dintre care catelusa de 6 luni are un regim mai special dar primeste si din masa gatita celorlalti.
Eu le fac o supa de carne si zarzavaturi apoi in acea supa pun orezul(supa vine spumuita de sange!!) grasime animala,sare si gata.Zarzavaturile le pun mai catre sfarsit dar le dau si crude(rase).Saptamanal le dau si iaurt,galbenuse de ou,ulei de peste, din cand in cand cate o vitaminizare si calciu.Altadata le schimb supa de carne cu supa de peste(dezosat :wink: ) si o mananca cu mare placere dar le dau si peste crud si ficat de vitel oparit.
In sezonul de vanatoare se suplimenteaza masa si eu tin cont si de temperatura(la vanatoare iau si pt ei o gustare,paine cu untura)
Am ajuns sa nu mai am incredere in hrana uscata(de 3 ani doar daca sant cu ei plecat primesc hrana uscata) si daca le dau caut sa fie fara coloranti si cu nivel ridicat de proteina.Cam asta ar fi,si sant multumit de cum se comporta la acest fel de alimentatie atat in teren cat si la expozitii.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde florin.t pe 09 Aug 2006, 12:00

vanille9 scrie:Compozitie:carne deshidratata de pasare, orez perlat, faina de ovaz, faina de cartof, orez brun macinat, carne deshidratata de peste (hering), orez de bere, mei, quinoa, amaranta, seminte de in integrale macinate, ulei de canola, ulei de hering, lecitina, drojdie de bere, vereh deshidratat, frunze de alfalfa, afine deshidratate, usturoi deshidratat, extract de Yucca Schidigera, radacina uscata de cicoare, mere deshidratate, morcovi deshidratati, mazare deshidratata, patrunjel deshidratat,, betacaroten, clorura de potasiu, colina, clorura de sodiu, vitamina E, taurina, , L-lizina,DL-metionina, probiotice (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium bifidum), clorhidrat de glucozamina, sulfat de condroitina, carbonat de calciu, oxid de zinc, proteinat de magneziu, sulfat de cupru, oxid de mangan, niacina, acid pantotenic,, vitamina A, L-carnitina, vitamina B12, acid ascorbic, sulfat de fier, vitamina K, biotina, vitamina B2, vitamina B1, iodura de calciu, vitamina B6, vitamina D3, acid folic, proteinat de zinc.
Se compara :?: :?:
Si dupa cum se discuta, se vede pe caine.


vanilleeee ... nu ma mai omora, recunosc de bunavoie ca esti biochimista :lol:

Amu' ca tot am vazut eu ceva vitamine de sinteza in enumerarea ta desi nu erau structurate componentele dupa tip (sa zic), cu astea cum ramane ? Mai ai pe acolo metionina care daca este in componenta stiu eu (poate ma insel) ca trebuie mentionata expres pe ambalaj ...
O fi hrana asta oare naturala ? Sau e tot de aia ? :?

Cand ai mancat ultima data margarina ? Sau cipsuri ? Sau multe altele ?
Sau poate ai baut ceva prigat, suc teddy sau altele la sticla sau pet ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate