Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:48

rate sau fazani?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: rate sau fazani?

Mesajde Moose_Master pe 19 Feb 2009, 06:52

Hai baieti ca vad ca nu mai stiti de gluma.
Are drepate W. Cine nu a facut vanatoare in 3 pusti si cu un caine(macar unul) la fazani si da verdicte inseamna ca se plictiseste in casa si n-are altceva de facut decat sa dea in taste. Vanatoarea la fazani este cea mai plina de suspans vanatoare la pasaret si cea mai relaxanta. Imi place si la rate, insa acolo nu este nici un suspans. Le-ai auzit cand vin sau le-ai vazut si apoi iti etalezi talentele de tragator(si apropo, fara caine esti cam pierdut la rate). Si le auzi sau vezi daca stai geana cu ochii pe sus. Iti misti capul ca un girofar. Un pic de neatentie si cand intorci capul o vezi cum te-a depasit si ai pierdut-o. Ca sa nu mai spun ca cel mai bine dai in ele exact cand se ingana ziua cu noaptea, cand acuitatea vizuala este cea mai deficitara. Celulele vizuale raspunzatoare de vederea nocturna(celulele cu bastonas) sunt solicitate deopotriva cu cele responsabile de vederea in lumina(celulele cu conuri) si iese fix o varza. Este ca si cum bagi in gura o bomboana dulce pe care o umezesti si o tavalesti prin sare.
La fazan este relaxant, poti vorbi, poti admira in jur si in plus ai parte de unul dintre cele mai frumoase spectacole cu putinta:sa vezi un caine de aret la lucru. Uni ar putea spune ca este o vanatoare pentru puturosi, dar nu este asa. Sunt si situatii cand mergi pe camp, dar si situatii cand trebuie sa intri in stufuri si maracini de-ti rupi hainele de pe tine. Oricum, in 3 arme si un caine la fazani eu personal parca sunt in concediu la tratament.

Gusturile nu se discuta orice ar fi. Daca ti-ai inceput vanatoarea langa un alt vanator sau grup pasionat de pasaj, asa vei ramane forever. Daca ai inceput-o langa unul cu caine si care este fazanar, ramai sudat pe felia aia.
Practic nu le poti compara pe cele doua din multe puncte de vedere. N-ai cum. Au avantaje si dezavantaje fiecare de la vanator la vanator.
Iar eu personal recomand unui incepator sa isi faca rodajul la fazani. Eu l-am facut la rate si in 10 iesiri am reusit sa impusc un ratoi. E ca si cum ti s-a pus pata pe colega de banca si dupa ce ai convins-o sa iesiti impreuna(ca s-o rupi pe genunchi) ii propui sa mergeti la opera cand nici tu nici ea nu ati mai fost nicodata acolo. Si mai si alegi sa vezi Madame Butterfly(pentru ca ai vazut tu pe afis niste dudui imbracate in kimono). Normal ca nu faci greseala asta si deci o inviti la Traviatta. Deci nu incepi cu lucruri grele care cer aptitudini pe care inca nu le ai, ci cu ceva abordabil si usor de inteles.
Hai ca iar i-am rupt capul lui Hegel.

Va pupa unchiu si daca va duceti la rata si daca va duceti la fazan.

P.S. Uite ca din vorba-n vorba am ajuns la conversatie. Poate ar trebui deschis un topic pentru cei noi si foarte noi, unde fara nici o rusine sa puna intrebari despre ce vor ei. Mie mi-ar fi placut sa stiu la fiecare vanatoare dinainte la ce sa ma astept si ce sa nu fac. Dar n-am avut norocul asta.
Dar am observat ca cei noi in bransa nu o fac aproape de loc si cand o fac o fac cu o juma de gura "din partea unui prieten". Dar nu cert pe nimeni. Astea sunt tare si frustrari specifice poporului nostru. "Nu intreb sa nu ma creada astia pacalici". Da cum crezi ca esti verisorule cand iesi pentru prima data in teren ? Si eu le-am avut foarte mult timp. Acum sunt vindecat in proportie de 75%.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: rate sau fazani?

Mesajde alexandreea pe 19 Feb 2009, 13:19

Greu de spus care-i mai placut.farmec are si rata si fazanul.
Nu cred ca nu simti satisfactii de tir la rata mai mult ca la fazan.ca la fazan este aret, este supans,corect.dar si la rata......................ai multe chestii.ma rog, fiecare cu ale lui.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: rate sau fazani?

Mesajde Dudex pe 19 Feb 2009, 21:04

De acord cu Moose la rata, insa compenseaza deosebit si este la egalitate cu fazanul ca si placere a vanatorii, in ceea ce priveste surata ei mai mare - GOOSE - gasca.
Sa vezi ce adrenalina ai cand vin gastele la apa seara (milioane sunt, de nu se mai termina, cel putin o ora incontinuu), sau cand pleaca de la apa, sau cand se joaca intre parcele la mancare, si incepi sa tragi, incepi sa tragi..................tragi, tragi, tragi...... si te lasa fara cartuse, fara o groaza de cartuse, de nici nu mai ai timp sa incarci. Am trait cateva experiente din acestea, e fascinant :D
La rata este greu ca si vanatoare (trebuie si ceva mai multa tehnica din punct de vedere al orientarii in teren), de aceea nu ni se pare frumos, insa langa apa e frumos intotdeauna, apa te linisteste (cel putin pe mine).
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: rate sau fazani?

Mesajde Moose_Master pe 19 Feb 2009, 22:30

Si mie imi place sa trag ca la nunta. De-aia gasesc ca la gaste este demential.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: rate sau fazani?

Mesajde Marius pe 20 Feb 2009, 18:11

Moose_Master scrie:Gusturile nu se discuta orice ar fi.


Aici ai pus punctul pe "i".
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re:

Mesajde Marius pe 26 Apr 2017, 15:24

Marius scrie:Fiecare fel de vanatoare are farmecul si adeptii lui.
A compara fazanul cu rata, nu cred ca e potrivit deoarece sunt doua tipuri de vanatoare complet diferite.
In general la fazan se merge mult, cu caine, pe cand la rate, vanatoarea se face in general asteptand in ascunzisul stufului.
Dupa parerea mea, nu sufera comparatie: vanatoarea de rate e cu mult mai frumoasa si mai interesanta decat cea de fazani.
La rate ambientul e mai frumos, in general se sta pe marginea unei ape, avem parte de rasarituri si apusuri splendide.
La rate, contributia vanatorului la reusita partidei e mai importanta (observatiile preliminare, strategia, echipamentul, experienta, etc).
La rate, (spre deosebire de fazan unde secventa dureaza o clipa) ai vanatul in campul de observatie de departe, ai tot timpul sa-l urmaresti si sa-l vezi cum se apropie (sau nu :cry: ).
Tirul la rate este cu mult mai dificil decat la fazan. Reusita la o sarsela ce vine in amurg ca racheta, n-o dau pe 10 fazani.
Fazanul e de un singur fel (rar cand se vaneaza vreun tenebros). Ratele sunt de o varietate si frumusete extraordinara. Cand inveti sa le deosebesti in zbor sau sa le chemi pe fiecare pe limba ei poti spune ca ai acumulat ceva experienta (eu mai am mult de lucru, dar ma straduiesc).
Fazani cu adevarat salbatici (eclozati in salbaticie) nu sunt peste tot, iar acolo unde sunt, restrictiile de ordin cantitativ sunt mai mari ca la rate. Fazani din aia idioti care stau pana ii prinde cainele in gura, mie nu-mi place sa vanez.
Parerea mea... :wink:

Hehe, au trecut ceva ani de cand am scris asta. Intre timp, lucrurile s_au mai scihimbat.Acum am 3 caini de aret. Tot ce am spus mai sus despre vanatoarea de rate ramane valabil. Vad insa cu alti ochi vanatoarea cu caine de aret. Recunosc cu ceva jena, ca la vremea aceea, neavand cainele meu, nu am inteles nici pe departe subtilitatile vanatoarei de fazan cu caine de aret.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: rate sau fazani?

Mesajde UlissePro pe 26 Apr 2017, 17:19

:ymapplause:
La anul sper sa am si eu un câine. Povestim acasa despre asta.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate