Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:15

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Lupul

Mesajde violiv pe 21 Feb 2009, 08:36

Eu cred ca problema are doua fete, poate nu chiar opuse. Una e cea indelung discutata - rolul lupului in mediu, efective, pagube, etc. Astea sunt extrem de diferite de la un teritoriu la altul. In Galati, unde am vanat peste 20 ani, o singura data s-a intalnit o mica familie "importata" de peste Prut. Si sa vrei n-ai avea unde sa-l impusti. Cam la fel se intampla si-m Braila, Constanta, Slobozia. Anul acesta a fost semnalata o haita, estimata la 12 exemplare, probabil import din Bulgaria. I-am si vazut prin padure. Ce inseamna 12 lupi pentru noi? E un efectiv optim? In conditiile in care cervidele au fost "pe cale de disparitie" si sunt in curs de repopulare, mie personal 12 mi se par multi. E drrept ca stiu ei sa-si regleze populatia adaptand-se la resurse da' parca ne dorim sa revedem caprele si cerbii in teren.
Al doilea aspect este cel in care-l privesti prin prisma "trofeului" - in ghilimele pentru ca nu far referire la blana sau craniu ci la dorinta de a putea dobandi un astfel de exemplar. Poate ca e cam la fel cu ideea de a impusca un elefant pe alte plaiuri dar cred ca nu sunt singurul care viseaza la intalnirea cu lupul - parca tot pe aici am citit "dau 10 mistreti pe un lup" si cred ca simtamintele multora dintre noi se indreapta in directia asta. In fond, in oricare din noi este si un pic de vanator de trofee si un pic de vanator de carne si un pic de "ecologist".
E foarte adevarat ca pradatorii mari exercita o fascinatie asupra noastra iar "ierbivorele" sunt cumva pe un plan mai jos. Din povesti, filme, carti tot am ajuns sa visam la intalnirea cu lupul, poate leul sau tigrul sau crocodilul sau rechinul. Le admiram fara limite tocmai pentru ca sunt incununarea eforturilor Mamei Naturi, animale care au atins perfectiunea catre care tindem si noi, animale in care vedem concurentul direct sau un adversar pe masura.
Numai cine nu l-a vazut niciodata in natura nu poate pricepe toata furtuna asta de trairi. Ca idee, daca te intalnesti cu mistretul, ca tragi sau ca nu tragi, dupa ce clipa a trecut ai "inima-n gat" si bate cu 100/min. Dupa ce te intalnesti cu lupul, inima e in crestetul capului, a batut si cu 200/min da' cand realizezi ce-ai trait deja s-a oprit - prea intensa trairea, prea violente senzatiile resimtite.
Dincolo de toate aspectele vietii in teren reprezinta o intalnire ravnita, un trofeu visat de orice vanator ce inca mai simte "fiorul" atunci cand apasa pe tragaci si plange doar pentru ca "a fost prea scurta clipa".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lupul

Mesajde DORU-VS pe 21 Feb 2009, 16:55

Dincolo de toate aspectele vietii in teren reprezinta o intalnire ravnita, un trofeu visat de orice vanator ce inca mai simte "fiorul" atunci cand apasa pe tragaci si plange doar pentru ca "a fost prea scurta clipa".

FRUMOS! Violiv,mestesugite cuvinte! Ai surprins esenta vanatorii.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Lupul

Mesajde gabi_m pe 21 Feb 2009, 17:28

eu tin minte de la bunicul meu pvestile cu lupii ,care erau fascinante
deasemenea tin minte si povestile cu ciute ,capre si cerbi ,care erau la fel de fascinante
tin minte cum imi povestea pindele la cerb ,si cum alegea din teren numai ce trebuia inpuscat
tin minte ca spunea o rugaciune cind pleca de acasa ,pentru ca dumnezeu sa il apere de fiarele paduri
acum stau si ma intreb cum dumnezeu aveau loc in padure toate aceste animale ?
poate ca daca ne-am gindi 3 secunde m-ai mult inainte de a apasa pe tragaciul armei ,aceste animale ar avea iarasi loc in padurile romanesti ,si o sa avem si ce inpusca si ce vedea .
vorba lui bunu ,,m-ai lasa-l tata ca om vina si la anul ''
gabi_m
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Apr 2007, 00:17
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 22 Feb 2009, 05:10

Nimic mai adevarat baieti. Violiv a tras corect ca de obicei. Cu o singura obiectie. De fapt doua. 12 lupi stai sa te gandesti daca sunt multi sau putini ???????? Sunt foarte putini. Sunt de fapt exponate de muzeu.
Principala observatie era cea cu cervidele pe cale de disparitie. Pai cine sunt frate vinovati pentru disparitia acestora ? Ca doar nu lupii. Adica lupii, da aia care merg biped. Daca vreti sa nu mai fie cervidele in pericol apucati-va si vanati braconierii si nu lupii. De fapt vanatoarea nu ar trebui inchisa niciodata. Cand se inchide la animale sa continue la specia "braconieri". De fapt la braconieri ar trebui sa fie deschisa 365 de zile pe an. Sa vezi atunci rezultate. Te-ar manca iepurii in vie cu tot cu cizme.
Daca s-ar deschide la "braconieri" si la "grivele" lui Cybelle m-as intoarce inapoi. As renunta la vanatoarea cu arma. Numai cu katana si cu drujba. Ah, oi apuca vreodata ziua aia ?

Va pupa unchiu

P.S. Dimineata chiar inainte de Detroit am vazut un lup pe marginea drumului lovit de o masina. Un exemplar urias. Chiar ma gandeam la discutia asta a noastra despre lup.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde Donbazil pe 23 Feb 2009, 00:45

Sal'tare!
Violiv m-a ... spart... Parca a fost langa mine... Pai ce puls credeti ca aveam si cum stateam cu adrenalina, cand vedeam lupul apropiimdu-se cu cainii ciobanilor dupa el ? Se mai intorcea din cand in cand , iar cainii o luau la goana inapoi, macar ca erau o droaie... Da' tot atunci am vazut ca prin vis si cei doi purcei si cele cateva oi pe care lupii le mancase-ra in zilele trecute in sat... Asta ca sa nu mai zic nimic de urmele insangerate si de par gasite prin padure, pe goana...
Marii aparatori ai lupului ce-ar zice in fata unui necajit care plange ca i-a luat lupu' oaia? La noi in satul Padurani, sunt cazuri cu zecile...Da' oricum, eu raman cu ... regretul rateului... Poate , alta data...
Sal'tare! Numa' bine si rau la nime' !
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 23 Feb 2009, 01:52

Donbazil, da ce-ai zice tu despre un necajit care plange de sare camasa de pe el ca l-au calcat hotii si ca i-au furat oile ? Ce, numai lupi fura oi ? Sau numai lupul ucide caprioare ?
Daca s-ar face publice numarul de victime ale lupilor si numarul de victime ale braconierilor, cred ca nu v-ar place sa le cititi rezultatele. Dar cum la oameni nu ai sa vezi niciodata sezon de vanatoare, atunci hai sa tabaram pe lupi. Lupul oricum este feroce si are imagine proasta in fata publicului. Io asa am citit in Capra cu trei iezi, ca lupul era mare, rau si nemilos.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde todohunter pe 25 Mar 2009, 22:01

Dupa o tura prin munti am mai gasit cateceva interesant sa incerc sa le arat si altora. O 'gasca"de 5 lupi au reusit sa impresoare o turma de mistreti si sa prinda o scroafa ( totul se poate citi asa de bine pe zapada proaspata) si sa mai lase din ea ce se va vedea in poze...


Imagine

Imagine

[url=http://img201.imageshack.us/my.php?image=dsc0237m.jpg][img]
http://img201.imageshack.us/img201/3848/dsc0237m.jpg[/img][/url]

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O sa revin cu mai multe detalii alta data , despre ce si cum s-a intamplat si ce au mai facut lupii dupa ce si-au prins prada.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Lupul

Mesajde val pangica pe 26 Mar 2009, 10:53

Extraordinare poze ! Felicitari din inima Todo .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Alin3006 pe 27 Mar 2009, 14:00

val pangica scrie:Extraordinare poze ! Felicitari din inima Todo .


Si felicitarile mele. Ceva asemanator am avut ocazia sa vad la prima iesire ca si " invatacel " sus in munte, la Neharna-Musa. Mai putin locul faptei. Interesant e aspectul excrementelor. Practic bile de par. Ce digestie au jivinele!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul

Mesajde luca pe 03 Apr 2009, 18:07

eagleman scrie:
Vai, au omorat lupii ciute si cerbi...de parca ar fi fost normal sa vaneze babuini sau morse...
Lupii omoara de mii de ani cervide....sunt hrana lor ...asta au evoluat sa faca...
Si noi tragem in ei !
Fotografia e urata.
Nu te supara ca-ti spun, dar daca sunt de acord si inteleg vanatoarea de pasari, iepuri, cerbi si mistreti...pentru nimic in lume nu inteleg ratiunea vanatorii unui animal pradator !
Si sa stii ca ai dreptate, avem mult mai putini lupi decat se estimeaza. Si romanu' tot trage in el...da-l in ma-sa de lup, daca tot a aparut in bataia pustii, de ce nu ?


E foarte simplu! Daca esti de acord si intelegi vanatoarea la alte specii, deci esti de acord cu rolul vanatorului (in niciun caz braconierului) in varful lantului trofic, asta implica si controlul numarului de rapitori. Daca nu ar fi asa s-ar produce un dezechilibru. Eu asa inteleg. Concurenta se elimina, vezi marile feline si canidele din Africa. Vrei sa vanezi cervide, mai elimina un lup doi. Daca nu mai vrei sa fii pradatorul suprem lasi natura sa-si urmeze cursul. Problema este ca raportul dintre cervide si lupi nu mai este unul echilibrat din cauza interzicerii vanarii lupilor pe o perioada mare de timp. Deci daca s-ar interzice vanatoarea, ultimele vanatori permise ar trebui sa fie tot la lup.
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: Lupul

Mesajde Abur79 pe 28 Aug 2009, 12:58

Am puscat si eu lup, dar sa stiti ca acolo unde am fost nu se organiza-se de 8 ani vanatoare la asa ceva. Si atunci se organiza-se pentru pagubele produse in randul cervidelor.Mi se pare execrabila exprimarea mi-a omorat 3 cerbii...CE SUNT ALE TALE? sunt si ale lupilor in aceeasi masura in care sunt si ale tale. Iar oamenii sa puna mana sa isi pazeasca oile si sa se apere de ei ca de aia au mult creier ca ei. Si mai e o chestie nespusa....Foarte multi ciobani sau oieri sau ei stiu cum se cheama, dau vina pe lupi ca i-a mancat oaia lupul sau ursul si ei au ,,valorificat-o'' de mult ca de nu e a lor ci doar o administreaza, ce ati vrea sa spuna ca au vandu-to.....?
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde dr.mihai.daniel pe 05 Mar 2010, 15:09

Imagine
iarna asta...
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Lupul

Mesajde Marius pe 05 Mar 2010, 23:15

dr.mihai.daniel scrie:iarna asta...


Urme am mai vazut si noi...Unde-i lupu'?
Cu cocosul de anul trecut ai starnit ceva invidii. Pune-le capac cu un lup barosan. :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde dr.mihai.daniel pe 08 Mar 2010, 13:18

Marius scrie:
dr.mihai.daniel scrie:iarna asta...


Urme am mai vazut si noi...Unde-i lupu'?
Cu cocosul de anul trecut ai starnit ceva invidii. Pune-le capac cu un lup barosan. :wink:

si dupa aia cine mai cumpara cartea Marius???? :)
acum fac doar un pic de preview....
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Lupul

Mesajde Viva La Selva pe 22 Iun 2010, 15:45

dr.mihai.daniel scrie:Imagine
iarna asta...


Pozele facute de tine sunt f interesante .... asta imi doresc sa fac si eu e senzational.Dar sper ca unii sa nu inteleaga gresit ce ai vrut sa areti cu imginile in care lupii au sfartecat mistretul.Unii ar spune ca lupii i-au pagubit "furand" din ceea ce ar trebui sa vaneze ei.Daca ma intrebi pe mine , eu voi spune ca sunt fericit sa vad ca ca mai exista normalitate in ceea ce priveste modul de hranire al animalelor salbatice (o zi obisnuita in salbaticie). Hai sa lasam lupii in viata .Pe vremuri , cand lupii erau in numar mare si veneau pana la marginea oraselor, totusi padurea nu cred ca ducea lipsa de mistreti si caprioare, deci sa nu mai gasim motive ca sa omoram lupii a caror carne nici macar nu o consumam. Dr.mihai.daniel, mi-ar placea sa facem iesiri impreuna prin munti, nu multi au placerea asta din pacate,majoritatea vor cabane si confort, asa ca bantui de unul singur.
Viva La Selva
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2010, 15:11

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 22 Iun 2010, 17:30

Io sunt adeptul ideii de "cabane si comfort". Platesc substantial pentru "asterne-te masa / strange-te masa" si alte giugiucuri. Nu concep sa stau nespalat sau sa mananc conserve dupa o zi de vanatoare sau pescuit.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde razvi pe 22 Iun 2010, 20:05

Moose_Master scrie:Donbazil, da ce-ai zice tu despre un necajit care plange de sare camasa de pe el ca l-au calcat hotii si ca i-au furat oile ? Ce, numai lupi fura oi ? Sau numai lupul ucide caprioare ?
Daca s-ar face publice numarul de victime ale lupilor si numarul de victime ale braconierilor, cred ca nu v-ar place sa le cititi rezultatele...

Crezi ca cel caruia i te adresezi nu stie exact cum sta inclinata balanta cand vine vorba despre "branconaj" (cum ii spun ortacii lui)? Din pacate tot el insista, ca si cand ar fi o mare smecherie...citez "dar pe bune cine asculta tot instructajul"...afirmatie care descalifica orice vanator, cu atat mai mult cu cat in primii sapte ani de viata ti se implementeaza ideea ca este o dovada de buna-crestere sa asculti pana la capat cand altcineva iti vorbeste.
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 22 Iun 2010, 22:07

???????
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde Viva La Selva pe 23 Iun 2010, 16:45

Moose_Master scrie:Io sunt adeptul ideii de "cabane si comfort". Platesc substantial pentru "asterne-te masa / strange-te masa" si alte giugiucuri. Nu concep sa stau nespalat sau sa mananc conserve dupa o zi de vanatoare sau pescuit.


Nu ma refeream, neparat la cei care savureaza o mancare si o odihna binemeritata seara la cabana.Spuneam de cei pt care muntele inseamna o betie la cabana si atat.
" Lupul isi schimba parul, dar isi pastreaza taria de caracter."
Viva La Selva
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2010, 15:11

Re: Lupul

Mesajde jaguar44 pe 08 Feb 2011, 23:16

dupa ce esti atacat si cainele ti-e mancat langa tine nu-ti mai arde sa lasi lupii asa cum vor ei,vei deveni un adversar permanent si fara mila.
s-au inmultit si mananca cu placere caini chiar si pe cei in lant nu-i iarta,chiar sunt delicatese pt ei.
au tehnica de ai insira pe cainii de vanatoare ,unul din lupi sta in lateral si ii apuca pe cate unul si-l sfasie in 3 secunde.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Lupul

Mesajde OVI762 pe 09 Feb 2011, 00:35

Nu poti sa imi faci si mie rost de vreo 2 lupi?Ca avem niste caini(destui)rataciti din greseala intentionata pe fond si nu mai prididim cu ,,reeducarea''lor.Dau la schimb o pereche de iepuri,,rai'',da'rai. :lol: :lol: Te invidiez ca ai avut intalnire cu lupii,sincer vorbind.Eu inca nu i-am vazut decat la zoo. Poate ii vedem odata impreuna si la schimb iti arat iepurii,,rai,da'rai'' :D
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lupul

Mesajde liviu_lefter pe 09 Feb 2011, 16:27

Salutare,
M-am gindit citind acest topic, sa va arat cum decurge intilnirea cu lupul (dealtfel mergeam la vinatoare la mistret) dimineata devreme (7si 15min) la margine de drum national intre Cluj si Turda . http://www.youtube.com/watch?v=krwvMpqgoYc
liviu_lefter
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mar 2008, 13:56

Re: Lupul

Mesajde Zoly pe 09 Feb 2011, 23:16

Frumos filmuletul ....
Ma asteptam sa cada, sau a cazut dupa ?
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 10 Feb 2011, 00:32

mai Tovarasi de pinda ce dracu facurati .....doua topicuri denumite ''LUPUL''

am crezut ca postarile mele au fost pe alt site ! :x

viewtopic.php?f=50&t=1708
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 28 Ian 2013, 13:47

Sublim!
Filmat undeva in Polonia.
Astept ziua cand voi vedea astfel de plimbari de iarna si in Romania!

http://www.youtube.com/watch?v=PlyR6BLApiM
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde anghel pe 27 Mar 2013, 23:00

Si eu pot sa va spun ca de curand am impuscat o lupoaica,la combatere,fiind PRIMUL meu vanat!!!va dati seama,probabil,ce senzatie am avut cand l-am vazut prin luneta cum a sarit in sus in momentul cand glontul meu l-a strapuns exact in zona inimii..Dar nu cred ca va dati seama ce senzatie am avut cand am luat-o la fund cu bota,3 zile nu puteam sastau bine nici pe scaunul din masina... :lol:
anghel
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2012, 23:03

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 02 Apr 2013, 13:46

anghel scrie:Si eu pot sa va spun ca de curand am impuscat o lupoaica,la combatere,fiind PRIMUL meu vanat!!!va dati seama,probabil,ce senzatie am avut cand l-am vazut prin luneta cum a sarit in sus in momentul cand glontul meu l-a strapuns exact in zona inimii..Dar nu cred ca va dati seama ce senzatie am avut cand am luat-o la fund cu bota,3 zile nu puteam sastau bine nici pe scaunul din masina... :lol:


Pacat. Un lup in minus in conditiile in care sunt putini. SPer sa fie primul si ultimul lup ucis de tine. Cu atat mai mult cu cat lupii sunt putini in ţara, cifra de 3000-3500 exemplare fiind cu mult umflata. (A se traduce, ca nu avem noi reviere şi populatii de erbivoree salbatice care sa sustina atatea haite incat sa avem un total de peste 3.000 lupi)
Din nefericire, Romania este singura tara europeana alaturi de Bulgaria care mai eprmite vanarea lupului.

Cat despre combatere de daunatori, du-te si impusca maidanezi nelimitat. Iti garantez ca va lasa fara multe specii de vanat in teritoriu comparativ cu lupii. Actualmente se observa o explozie a numarului cainilor hoinari din Delta pana pe crestele muntilor. In plus, mult puiet de iepure, si oua sau pui d efazani, prepelita potarniche etc. sunt distrusi de hoinari.
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde anghel pe 02 Apr 2013, 22:37

Ai dreptate in ceea ce priveste cainii hoinari,am redus si eu putin numarul lor.Am vrut doar sa spun k lup a fost primul meu vanat in stant
anghel
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2012, 23:03

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 03 Apr 2013, 13:06

anghel scrie:Ai dreptate in ceea ce priveste cainii hoinari,am redus si eu putin numarul lor.Am vrut doar sa spun k lup a fost primul meu vanat in stant


Salut!

Stiu ca impuscarea unui maidanez nu-ti ofera emotiile date de o panda sau goana la lupi, dar cum ultimii sunt tot mai putini, iar primii se inmultesc parca din apa, pagubele facute de hoinari vanatului sunt mult mai mari decat cele facute de lupi.
In plus, daca numarul lor creste, s-ar putea sa ramanem fara vulpi, depare ce s-a dovedit ca in nisa ecologica ocupata de haitele de maidanezi, vulpile dispar, fiind eliminate de acesti pradatori straini habitatului, mult mai puternici si organizati in haite.
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde Marius pe 05 Apr 2013, 08:14

eagleman scrie:Pacat. Un lup in minus in conditiile in care sunt putini. SPer sa fie primul si ultimul lup ucis de tine. Cu atat mai mult cu cat lupii sunt putini in ţara, cifra de 3000-3500 exemplare fiind cu mult umflata.

Acesta e un forum de vanatoare, iar noi suntem vanatori.
Eu sunt de acord cu vanatoarea la orice specie de vanat, in conditii legale, inclusiv lupul.
Ba mai mult, desi vanez doar vanat mic, pentru un lup, parca mi-as cumpara din nou carabina.

Referitor la numarul de lupi din RO, poate ai dreptate, poate nu. Un lucru e sigur, nu ne putem baza pe competenta organismelor care reglementeaza vanatoarea in tara noastra. Cu siguranta insa ca lupul nu e specie pe cale de disparitie sau amenintata.
Mai e sigur un lucru, ai nostri decidenti inghit pe nemestecate orice cacat servit de la UE, asa se face ca am ramas fara sezon la cocos de munte, fara sezon de primavara la sitar sau cu sezonul scurtat la gaste si rate, ca sa nu mai zic de protejarea cormoranului mic, care a ajuns cea mai numeroasa pasare din delta.

Prin urmare, fara sa doresc controverse, eu il felicit pe Anghel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate