Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:59

Kurzhaar

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 13 Mar 2009, 20:01

Azi 13 martie 2009 am iesit la camp alaturi de familia Nedescu(Korinna&Bogdan-Karra&Nadinne) si cu Cristi (Dana-Epagneul Breton).A fost o zi superba, precum si cainii au fost pe masura...va las ceva poze mai jos:

Asa s-a plecat de acasa
Imagine


Participantii/participantele

Nadinne-Kara-Elke-Dana
Imagine

Subsemnatul & Elke
Imagine

Korinna & Kara-Nadinne-Dana
Imagine

Bogdan & Kara
Imagine

Cristi & Dana
Imagine

Dupa 2 minute ce am intrat in teren au inceput sa curga areturile asa ca va arat cateva dintre ele care le-am inmortalizat

Nadinne in stanga Karra in dreapt, Kara face aret a patron
Imagine

Kara & Nadinne
Imagine

Imagine

Kara-Nadinne-Dana (Dana se afla la prima iesire la camp, se vede adevarata baza genetica, ne-a lasat pe toti :socat: are o cheta de nota 10 ! Felicitari Gica ! :urrra: )
Imagine

Dana-Elke-Nadinne
Imagine

Am luat si noi o pauza ca oamenii la jumatatea iesirii

Nadinne - Kara - invatatoarele
Imagine

Elke - Dana - grupa mica (Elke 10 luni - Dana 8 luni)
Imagine

Dupa aceasta pauza au urmat iar areturi din ce in ce mai frumoase...mie unu imi plac foarte mult sper ca si dvs.

Kara
Imagine

Elke si in colt dreapta Kara
Imagine

Elke-Kara-Nadinne
Imagine

Elke-Kara-Nadinne-Dana
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Elke fata mea
Imagine

Si cateva filmulete

10:06


10:23


10:53


10:59


11:22


11:30


11:46


11:52


12:00


12:01
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde camby1 pe 13 Mar 2009, 20:14

super
no comment
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Kurzhaar

Mesajde Katalin pe 13 Mar 2009, 21:05

Felicitari! Te invidiez..:)

Cu fiecare poza vazuta cu brac ...imi doresc din ce in ce mai mult sa imi iau unu.

Sanatate,
Katalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Mihaitza pe 13 Mar 2009, 21:48

frumos....frumos.....frumos....
numai bine..
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: Kurzhaar

Mesajde bucur florian ionel pe 13 Mar 2009, 22:09

salut. tare tare de tot.am si eu o catelusa brac german dar are doar 3 luni si dabia am scoso de 2 ori in teren dar nu stie nici sa caute,merge numai in spatele meu. :D :D
bucur florian ionel
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Ian 2009, 10:25

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 13 Mar 2009, 22:17

Asa facea si Elke la inceput cand nu stia ce are de facut in camp...scoate-o in camp las`o sa faca ce vrea pe camp fara sa ii dai comenzi, las-o sa fugareasca iepuri.La inceput va salta vanatul dar stai linistit asa ii trezesti pasiunea pentru cautat/vanatoare !
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde bucur florian ionel pe 14 Mar 2009, 10:48

asa am sa fac,multumesc mult pentru sfat.
bucur florian ionel
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Ian 2009, 10:25

Re: Kurzhaar

Mesajde dabo pe 14 Mar 2009, 14:15

@ gabi

din cate am vazut vei participa la Derby.
Un sfat prietenesc ar fi sa iesi pe camp numai cu cainele tau, fara alti caini, si asta din cauza varstei catelei tale.
spor!
dabo
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2009, 12:24

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 14 Mar 2009, 16:43

Multumesc tuturor pentru felicitari !

@Dabo Elke de fel iese singura dar am petrecut un weeckend alaturi de prietenii mei de la Bucuresti si am lasat toate catelele sa lucreze impreuna ! Sincer...nu regret lucru` acesta ! :roll:
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 14 Mar 2009, 18:33

Bravo Gabi ,tot asa da-i bataie inainte .... :D :D .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde dabo pe 14 Mar 2009, 18:52

@gabi

... si daca o ti tot asa vei regreta. te rog sa ma crezi!
un caine tanar nu trebuie sa-l scoti cu alti caini mai mari sau mai mici de varsta.
si mai ales cu persoane care-ti imping cainele de la spate si-i strica aretul, asa cum am vazut in secv. video.
si culmea ca fatza de ceilalti caini din video, elke chiar are ceva de spus pe camp.
dabo
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2009, 12:24

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 14 Mar 2009, 20:14

dabo scrie:@gabi

... si daca o ti tot asa vei regreta. te rog sa ma crezi!
un caine tanar nu trebuie sa-l scoti cu alti caini mai mari sau mai mici de varsta.
si mai ales cu persoane care-ti imping cainele de la spate si-i strica aretul, asa cum am vazut in secv. video.
si culmea ca fatza de ceilalti caini din video, elke chiar are ceva de spus pe camp.


Dabo ,nu fi pricinos..... ,catelusa incepe sa isi arate originea ,plus ca treburile astea nu se invata pina nu te dai cu capul de pereti .Unii se tot dau cu capul de pereti si tot degeaba ,ca nu pot pricepe si gata :( ...oricum cateaua Elke sunt sigur ca la Derby va face o figura frumoasa ..
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Alin3006 pe 14 Mar 2009, 21:08

Bravo Gabi, frumoase imagini si filmulete. Abia astept derby-ul ala... :D :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 14 Mar 2009, 21:19

@Domnu Burcescu va multumesc pentru incurajari :!: Dar un lucru nu inteleg...faza cu datul capului de perete fara succes .... :|

@Dabo Dupa ce mi-ai scris m-am uitat inc`o data la filmulete si nu am vazut clipurile in care Elke era impinsa de la spate de catre niste "persoane" stricandu`i aretu...in ce filmulet vezi lucru acesta si care este timpul ?

PS: eu lucrez cu Elke singura si din cand in cand ne vizitam ca intre prieteni si iesim cu cainii la camp....vom vedea daca va afecta acest lucru Derby`ul...
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 14 Mar 2009, 22:34

Poze de azi 14 03 2009

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 14 Mar 2009, 23:57

Initial ma gindeam sa nu intru in multe amanunte ,insa nu ai de unde sa le stii asa ca iti scriu exact si foarte sincer parerea mea .
"Faza" cu datul cu capul de perete ...este pur retorica ,fara nici o referire la tine sau altcineva .
Dabo in principiu are dreptate si ti-a spus-o fara nici un fel de rautate ,in plus ti-a spus-o din experienta si din greselile pe care si el le-a facut :D si eu la rindul meu le-am facut :D
In general lucrurile in dresajul de vanatoare al kurzhaar-ului sunt destul de exacte in principiu si cu cit le respecti mai mult (bineinteles si functie de felul cainelui) cu atit vei avea mai incolo rezultate mai bune .Intr-adevar intr-unul din filme se vede clar cum cateaua ta a fortat vanatul din cauza altui caine care a impins-o de la spate ...de aici ,mai ales la un caine incepator ,pina la a rupe aretul mai este doar un pas(iar din filmele ce tu le-ai pus sunt mai multe situatii ce sunt dezavantajoase pt. cateaua ta si ar trebui sa aiba si specificatia " ASA NU ! ",sper sa nu te dezumfli :D ) .
In alta ordine de idei ,cateaua ta trebuie sa caute corect in vant ,cu atitia caini in jur este imposibil sa o mai controlezi ,este imposibil ca ea sa se concentreze si sa traga cum trebuie pe nas si toata munca ta cu Elke singura de pina acum ,intr-o singura iesire ,se duce dracului .In mod normal daca tot ai avut ocazia unor caini adulti in jurul catelei tale si a unor terenuri cu vanat din abundenta ,trebuia sa iti tii cateaua in lesa ,sa lasi cainii adulti sa caute (controleze ) terenul ,apoi sa tii ochii unde perechea pontata initial s-a lasat si prietenii tai sa isi ia cainii lor pe lesa iar tu cu Elke sa te duci intr-acolo ,pe vant ,in asa fel incit sa ii oferi lui Elke oportunitatea sa ponteze ,sa tina aretul (mai ales ca acum in aceasta perioada perechea suporta bine aretul) ,sa stea in aret cit potirnichile suporta ,eventual daca plecau pe picioare sa o inveti sa si fileze .
Elke in aceasta perioada trebuie sa aiba succes ,cit mai mult succes ,dar succesul ea trebuie sa si-l faca ,cu alte cuvinte trebuie sa munceasca absolut singura (doar cu tine linga ea ) pt. el ,nederanjata de alti caini .
.Dupa unul sau 2 de astfel de exercitii ,in cazul in care ele erau corect executate ,trebuia sa te duci cu Elke la masina si pt. ea gata ...eventual imparteai ziua in doua si faceati o iesire dimineata si una seara ,procedind in felul in care ti l-am descris mai sus ,astfel erati si tu si cateaua mult mai cistigati .
Acesta este modul in care se lucraza cu un caine tinar ,indiferent ca mergi la o examinare cit si pt. vanatoare efectiva ,cainele intotdeauna ramine in cap(minte) cu ultima faza corect executata ,serios abordata ,in cazul tau in mintea catelei a ramas o amestecatura de joaca si distractie alaturi de alti caini,o zi foarte placuta alminteri pt. ea si extrem de comoda pt. ca a invatat ca poate sa lucreze si la avantaj ,mai ales ca in haita respectiva era junioare si uite cum tot ce ai facut tu singur cu Elke pina acum ,va trebui sa reiei .
Dupa ce cateaua va fi lucrata poti face ce vrei ,nimeni nu iti spune sa nu iti vizitezi prietenii si sa iesi impreuna cu ei si cainii lor ,dar tu inteleg ca ai totusi un scop si anume sa iei un Derby si mai presus de orice sa iti faci un caine de vanatoare ,aici doar tu alegi ce drum vrei sa apuci.....
Sper sa nu intelegi gresit ce iti spun si explic ,sa nu interpretezi cu totul altfel decit ti-am scris avind in vedere anumite circumstante si sa constientizezi si sa pui in aplicare aceste idei .Cum iti spuneam si mai sus ,tu hotarasti ce vrei sa faci !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 15 Mar 2009, 00:48

Domnu Mihai va multumesc pentru lamuriri, aceste vorbese spuse de catre dvs sunt foarte bine venite si ne tinem in continuare de treaba, in stilul nostru. Pentru etapa in care este Elke acum, aceste iesiri au fost exact ce avea nevoie.
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 15 Mar 2009, 07:56

:D :D :D :lol: :lol: :lol: ...tu stii cel mai bine .... :D :D :D :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde dabo pe 15 Mar 2009, 11:58

wachtelfeld trebuie sa recunosti ca are dreptate!
daca intelegi bine, daca nu .... iesi pe camp cu prietenii :wink:
dabo
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2009, 12:24

Re: Kurzhaar

Mesajde florin.t pe 15 Mar 2009, 19:30

Bravo ! Tineti-o tot asa ! E foarte important Gabi , mai ales la inceput de drum sa ai langa tine prieteni care sa-ti dea sfaturi. Cainii trebuie sa se obisnuiasca cu alti caini (sa fie socializati), altfel o sa ai probleme la vanatoare, asta e al doilea motiv pentru care e bine sa iesiti in grup.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 15 Mar 2009, 22:12

Gabi este ambitios si cateaua are sange foarte bun ,eu sunt convins ca va reusi ce si-a propus ...daca vor lucra la fel de serios ca pina acum .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde GEAMBY pe 15 Mar 2009, 22:17

Felicitari pt cea ce faceti, acest tip de intalniri vor da roade mai tarziu nu va lasati descurajati.
Referitor la postarea lui WAHTELFELD pot sa spun ca se vrea a baga bete in roate-le celor care incep sa faca ceva si frica de a ramane fara simpatizanti.
GEAMBY
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mar 2009, 21:12

Re: Kurzhaar

Mesajde Alin3006 pe 15 Mar 2009, 22:55

GEAMBY scrie:Felicitari pt cea ce faceti, acest tip de intalniri vor da roade mai tarziu nu va lasati descurajati.
Referitor la postarea lui WAHTELFELD pot sa spun ca se vrea a baga bete in roate-le celor care incep sa faca ceva si frica de a ramane fara simpatizanti.


Referitor la postarea TA ( a doua din noianul de ...2 ??? ) - mie unul mi se pare tendentioasa. Ce bete-n roate vezi tu aici ? Gabi R a postat imagini si filmulete clare legate de o iesire cu cainii, el cu niste prieteni. Wachtelfeld i-a dat un sfat. Il ia in calcul, bine. Nu iarasi bine. E cainele lui si mai ales problema lui. Ce fel de bete-n roate vezi tu aici, pe ce iti bazezi afirmatia si mai ales : de ce am socoti-o NOI credibila? Pana la urma urmei ...cine esti? :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 16 Mar 2009, 00:48

Ultima iesire din weeckend`ul nostru 15 03 2009

Bogdan-Kara&Korinna-Nadinne&Eu-Elke
Imagine

Doina-Shar&Korinna-Nadinne*Je-Elke
Imagine

Eu cu Korinna si Elke
Imagine

Eu cu trupa vesela
Imagine

Elke&Kara
Imagine

Si cateva filmulete

Elke - cheta


Elke - aret potarnichi


Pe vant foarte puternic: Nadine = aret potarnichi, Kara = consens, Shar = no consens (deocamdata)


Kara - lucru pe fazan
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde cross67 pe 16 Mar 2009, 09:44

@gabi R
felictari pt rezultatele obtinute,aprecierea este cu atit mai mare pentru faptul ca nu esti inca vinator :wink: ,
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Kurzhaar

Mesajde sorin flutur pe 16 Mar 2009, 21:06

Gabi R scrie:Domnu Mihai va multumesc pentru lamuriri, aceste vorbese spuse de catre dvs sunt foarte bine venite si ne tinem in continuare de treaba, in stilul nostru. Pentru etapa in care este Elke acum, aceste iesiri au fost exact ce avea nevoie.

Gabi...ai grija...ce strici acum greu se mai repara....si eu am fact multe greseli si mai fac....mai ales asta cu iesitul cu haita ...macar voi ati avut doar caini de aret...eu ieseam si cu 4 rase...dar din lipsa de timp...cred ca si Mihai Burcescu a facut iesiri cu prietenii dar s-a lasat :lol: ....daca vrei rezultate trebuie sa respecti cateva reguli...iar in aceasta privinta mai ai de invatat de la Mihai Burcescu si de la altii...
...daca nu...ajungi militian ca mine :oops:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 21 Mar 2009, 01:35

Elke 10 luni si 11 zile - 20.03.2009
Imagine

Aret la fazan
Imagine

Imagine

Un aret dublu adica, in momentu` cand s-a ridicat potarnichea a fugit si un iepure din acel loc
Imagine
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mar 2009, 20:07

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
ImagineImagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
ImagineImagine
Ca ma saturasem doar de postarile cu pointer ce le pune Sorin ..... :evil: :D :D ...glumesc :wink:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Kurzhaar

Mesajde Gabi R pe 22 Mar 2009, 20:57

Elke 23 03 2009 - Cheta
Imagine

Imagine
Gabi R
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 26 Sep 2007, 23:13
Locaţie: Constanta

Re: Kurzhaar

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mar 2009, 21:12

Bravo Gabi ,da-i bataie ....frumos ! :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate