Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 03:56

Pasi de urmat pentru a detine o arma de tir

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Pasi de urmat pentru a detine o arma de tir

Mesajde Marksman pe 24 Iun 2016, 05:53

Cind am pus intrebarea despre poligoane pentru long range ( in RO ) , si cit de accesibile sunt pentru public , si daca este posibil ca sa vin cu o arma de calibru mare in tara ... ma gindeam cum pot sa ajut cu experienta mea pe uni din vinatori de pe acest forum ( daca sunt interesati in asta ? ) sa putem gasi un loc pentru a trage la distanta ...
Sunt 3 baieti din USA ( si ei vorbesc Romana) si eu .. care sintem interesati sa venim la competitie , si ma gindeam ca daca am putea intra cu armele in RO .. si am gasi si un loc ( legal unde sa putem trage long range ) ... eu cred ca experienta noastra ca tragatori ... ar putea ajuta pe cei interesati in tragere la distanta , si ar fi o experienta faina pentru toti :D .
Nu am vorbit cu nimeni de pe acest forum despre asta inca ... si nici cu amici mei cu care vreau sa vin , dar sunt sigur ca si ei ( ca si mine dealfel ) ar fi dispusi pentru o iesire ca asta... si sunt sigur ca ar fi deschisi sa ajute cu informati pe toti cei interesati ... spun asta pentru ca ii cunosc bine :D ... baieti ar fi bucurosi sa impartaseasca din experienta lor in Long range shooting ...
@Yoghy spunea ceva despre 1200 lei pentru o ora /un stand ... ( daca am inteles bine) ? mi separe enorm pretul :o ~x( .. si cu aprobari de la politie , contract ... mi se par ca sunt prea multe necunoscute in ecuatia asta si enorm de scump ...
Ar fi fost ff bine daca am avea voie sa iesim undeva afara la padure , si acolo.. sa punem tintele acolo .. ( asea cum fac eu aice ) , asta ar fi fost mult mai ieftin si relaxant pentru toata lumea ...
In conditile de fata eu nu vad cum as putea sa facem asta ... dar ramin deschis la discuti ... si daca sunt interesati ... este vreo posibilitate legala ... eu sint deschis pentru asta ...

P/S Nu as vrea ca intrebarea mea sa creieze tensiune intre membri de pe forum ..
.
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Pasi de urmat pentru a detine o arma de tir

Mesajde yoghi pe 24 Iun 2016, 10:00

Mare Sef se poate ,dar cu tinte la 2000m.
inchiriem un stand pt tragere si inca unul pt tinte...in poligonul urmator :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pasi de urmat pentru a detine o arma de tir

Mesajde Marksman pe 24 Iun 2016, 15:48

yoghi scrie:Eu m_am exprimat F.clar ""este dificicil"" am zis.Nu imposibil , nu vise. Nu este nevoie sa dublezi postarea cuiva.
Am avut contract cu jandarmeria si armata. mai sunt cativa aici care au.
contractul se semneaza in 30zile si numai daca firma are acordul politiei.Este pe un an calendaristic .Adica indifernt de data semnarii e valabil pina la 31 dec.facturarea este la sfarsitul lunii.si trebuie sa anunti tragerea cu mimim 7 zile inainte;iar costurile sunt pe ora/stand 300lei poligon 100m pina la 1200 lei poligon de 800m. La peste 800 e discutie separata.In pret sunt inclusi si cel putin doi subofiteri ca ajutoare si un ofiter observator
Deci ma repet ...se poate dar un pic dificil.


Da Romania sta bine .. doar la preturile pe care le taxeaza .. :D 300$ pentru o ora/stand la 800m :-o b-(
Sper sa nu supar pe nimeni daca fac o sa o comparatie ce pot eu sa iau aici in poligon pentru 300$.. :D
Am fost membru citva ani la un Gun Club ( la un poligon ) si taxa pe an era de 150$ pe an :D .... asta inseamna ca aveam un cod de la poarta cu care intram si puteam merge.. ORICIND .. intre orele 8-5 pm sa imi pun arma in poligon si sa trag . Chiar daca eram singur in poligon nu era nici o problema .. aprindeam luminile rosi in poligon si plecam sa imi schimb tintele ... In cazul ca mai venea cineva intra si el la tinte le punea pentru el , apoi ne intoeceam , aprindeam lumina verde si incepea tragerea ... ( nu este voie sa atingi armele DELOC .. cind becurile rosi sint aprinse )
Puteam sa stau oricit doresc , nu era nici o problema cu asta ... daca erau mai multi in poligon tot la 45m sau 1 ora ... se oprea tragerea si schimbam tintele ...
Mai era o zi pe saptamina( Miercuri seara ) .. cind ne intilneam baieti care trag in competiti si trageam numai noi ...Dupamasa poligonul era putin aglomerat pentru ca se intorceau oameni de la munca si veneau la tras .. dimineata nu prea vedeam pe nimeni acolo ... Cam asta este ce poti sa faci cu 300$ aici .. 2 ani cotizatia la poligon :D
Diferenta de pret este prea mare !!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori

Publicitate