Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 17:48

Va salut!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Va salut!

Mesajde glimmerman pe 08 Mai 2021, 07:48

Nou venit in randul breslei de vanatori, din Iasi.
De fapt, sunt vanator din toamna lui 2020, dar inca nu mi-am procurat arma pe care o ,,ochisem,,
As fi vrut un Winchester SXP Extreme Defender FDE, dar se pare ca nu se prea fac aprovizionari, asa ca m-as indrepta catre Benelli Supernova 12/89...Ceva sfaturi sau pareri?!
Ma inclin!
glimmerman
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2021, 07:20
Locaţie: iasi

Re: Va salut!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mai 2021, 09:29

Sunt arme Tactical gândite și proiectate pentru home-defense sau pentru forțele de poliție. Nu sunt pentru vânătoare! Dacă vrei pentru home-defence, Benelli SuperNova 12/89 Tactical cu țeavă scurtă de 66 este foarte bună, o avea și Arrow în ofertă parcă.
Pentru vânătoare trebuie să te gândești la alte modele dintre cele cu țevi basculante sau semi, chiar și pompe dacă-ți plac, dar croite pentru vânătoare, nu tactice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Va salut!

Mesajde glimmerman pe 09 Mai 2021, 08:00

Sly_Fox scrie:Sunt arme Tactical gândite și proiectate pentru home-defense sau pentru forțele de poliție. Nu sunt pentru vânătoare! Dacă vrei pentru home-defence, Benelli SuperNova 12/89 Tactical cu țeavă scurtă de 66 este foarte bună, o avea și Arrow în ofertă parcă.
Pentru vânătoare trebuie să te gândești la alte modele dintre cele cu țevi basculante sau semi, chiar și pompe dacă-ți plac, dar croite pentru vânătoare, nu tactice.

Merci Sly_Fox; intr-adevar, pt.mine Supernova 12/89 ramane o optiune mai buna...ramane de vazut si testat ;)
glimmerman
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2021, 07:20
Locaţie: iasi

Re: Va salut!

Mesajde violiv pe 09 Mai 2021, 09:52

Super-Nova este o optiune foarte buna. Este o arma de top, constructiv vorbind, la un pret foarte decent. Poate trage absolut orice cartus cu plumb, otel, bismut, wolfram, cauciuc, de la 8 la +60 g. Si o face excelent. Se descurca la vanatoare in orice conditii. Si este aproape-indestructibila. Am schimbat-o doar pentru ca mi-a iesit in cale surioara ei semi, SB E II.

Problema este s-o gasesti undeva. Arrow n-o mai are de multisor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Va salut!

Mesajde Ghinda pe 16 Mai 2021, 18:51

Bun venit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate