Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Oct 2019, 23:25

Jurnalul meu de vanator: Dacus_Malus

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, val pangica

Re: Jurnalul meu de vanator: Dacus_Malus

Mesajde OVI762 pe 20 Apr 2017, 22:20

Mare grija la reglaj,pe la Rasnov prin padure sunt tot felul de fiare salbatice,care de care mai nabadaioase;unii se jura ca au vazut chiar dinozauri,dar parca e prea de tot... :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde Dacus_Malus pe 08 Iun 2017, 18:44

Feciorul meu, nascut in ianuarie 2017:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Locaţie: BRASOV

Mesajde ventura pe 09 Iun 2017, 07:05

Sa-ți trăiască!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
ventura
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde madalin122582 pe 30 Iun 2017, 08:34

Pare vanator innascut :D
Sa traiasca, sa fie fericit !!!!
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde laurul pe 30 Iun 2017, 09:39

Sa fie sanatos si norocos!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde Dacus_Malus pe 19 Iul 2017, 16:42

Multumesc mult.
@madalin, deocamdata e bun de gonaci, ca urla de-ti sparge creierii.

Mai jos va prezint si cealalta "minune":
Carabina Savage Axis II SR, cal.3006
Are accutriger, frana de gura, luneta Delta Titanium 1,5-9 x 45.
Arma+luneta+munitie Hornady (2 cutii) au fost cumparate de la Radu Bichis.
Arma+luneta au fost reglate de Vasile Craciun si s-a folosit (evident) munitie Hornady.
Omul mi-a spus ca arma trage foarte bine (ceea ce e si normal, e o arma noua si buna).
Abia astept sa ajung si eu sa trag cu ea (o am din februarie, si inca nu am iesit cu ea).
Ma gandesc ca in viitor sa-i pun un pat boyd.
In rest...vorba aia: focu si cartusu!
Adica imi doresc sa consum multe cutii de cartuse cu ea.

PS: zilele trecute m-a reintalnit cu Nea Nicu (eroul de la inceputul topicului)...
Intre timp s-a lasat de vanatoare si a ramas pescar.
Si-a vandut armele - un Ij 45 sau 54 (nici el nu mai stia) si o mixta cu luneta cehoslovaca (probabil un CZ).
Mixta era in calibru 7x57 si 12.
Mi-a mai povestit o aventura la vanatoare cu o cioara...e mortala faza, o sa o scriu aici mai tarziu.

Mai jos aveti poze cu flinta mea:
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde ventura pe 19 Iul 2017, 19:30

S-o folosesti cu plăcere și doar bucurii sa-ți aducă! Arma bună, calibrul bun.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
ventura
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde yoghi pe 19 Iul 2017, 23:26

Salutare !
super povestiri.
Multe faze amuzante dar reale.Mi am adus aminte de inceputurile mele in tras cu pusca si apoi in vanatoare.

Intamplari indentice ca 10 focuri din 20 cartuse, rate multe si traista goala..puii de la avicola..tapul de la ora 10 sau "buretii "de dupa ploaie..cartusul trofeu ..mistretul de linga cazanul de tuica...sunt la fel de reale si in amintirile mele; diferenta este ca eu mergeam cu unchiul meu.
Mare domn "nea Nicu" ca te lua cu el si ca se ingrijea si de tolba ta. Cati ani are acum?

Zic ca acum tot esti mandru vanator ...sa iei o hartie la tap sau mistret si sa-l inviti Tu acum pe nea Nicu la o pinda.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde Dacus_Malus pe 20 Iul 2017, 13:19

Nea Nicu e pensionar (undeva pe la 60 ani, ca a lucrat in armata), dar se tine bine.
Nu mai vrea la vanatoare, in schimb ar vrea sa traga in poligon cu arma cu luneta.
Si fiind plutonier major in retragere, poate imi aranjeaza o sedinta la un poligon.
Eu pun flinta si cartusele.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Ian 2018, 15:20

23 decembrie 2017.
O data care imi va ramane in memorie ca o data a rusinii....
Vanatoare colectiva la mistret, pe un fond de langa Urechesti - Bacau.
19 vanatori cu pusca, vreo 10 gonaci si vreo 6 caini....
Planul: 5 mistreti....
Dupa 3 goane goale de continut, in care am vazut doar caprioare, iepuri, caini vagabonzi....a urmat a-4a si ultima goana....
Eu, deja lejer inghetat, sunt pus (ca de obicei) in locul unde e cel mai putin probabil sa se rataceasca vreun mistret...
Arma mea: Savage Axis, 30.06, cu luneta.
4 cartuse Hornady in magazie...
Incep sa aud cainii, vad un ciopor de caprioare care fug prin fata mea si ma pregatesc....(colegii mai batrani mi-au explicat ca dupa ce trec caprele, apar si mistretii).
Mare minune...au aparut si mistretii...primii mistreti in actiune pe care-i vad de cand am devenit vanator.
Eu eram intr-un varf de deal, si in valea de sub mine, cam la 150 m, era o "fereastra" in vegetatie de vreo 10 m, adica nu erau nici copaci, nici tufe..nimic.
Vizibilitate buna...
Exact pe acolo vine "trupa" de 9 mistreti...
Epolez, vizionez clar prin luneta (ca la jocul World of Tanks) si pac=pac=pac...3 focuri consecutive, care nu deranjeaza mistretii...
Al 4lea cartus s-a blocat la intrarea pe teava, adica boltul nu l-a agatat cum trebe ca sa culiseze pe teava...
Am pierdut astfel 3..4 secunde care s-au dovedit neimportante, deoarece am avut timp sa trag si al 4 lea cartus, dupa ultimul mistret (in pierdere de viteza) care urca o panta domoala...
Si asta era surd, nu m-a bagat in seama.
Mistretii trecand de mine, au trecut un mic deal si au ajuns in bataia vanatorilor adevarati...
S-a dezlantuit jihadul, impuscaturi ca la Marasesti in 1917...
Pana la urma au fost doborati 5 mistreti, toti parca erau frati, cam la 70..80 kg bucata.
Am fost consolat de colegi: ca ce cartuse am, ca trebuia sa trag cu FMJ ca mistretii de pe aici sunt blindati...(eu aveam ceva cu varf foarte deformabil).
Ba ca unii misterti au vesta-antiglont...ba ca sunt surzi..chestii de-astea.
Prietenul meu din grupa(care e si coleg de servici) care a impuscat mistret, mi-a spus ca a avut noroc cu mine, ca mistretul impuscat de el alerga mai incet ca-l durea burta de ras...
Dupa cele 4 cartuse trase degeaba, zic sa verific pusca...
Am luat la tinta o cioata cam la jumatea distantei la care au trecut porcii, si am tras un foc in ea...
Am tras perfect, am nimerit exact unde am tintit...deci arma reglata de cel mai bun armurier din galaxie si din Codlea - Vasile Craciun- e reglata bine...
Inseamna ca colegii au avut dreptate? porcii pot fi blindati? Trebuie sa trag cu FMJ?
Nu stiu, mai studiez..
O sa mai cumpar cartuse si o sa platesc din toata saracia o ora in poligon sa capat experienta.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde yoghi pe 14 Ian 2018, 19:25

Acum ...experienta e buna dar daca gasesti mereu mistreti cu probleme de auz ....tot degeaba! :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde Septimiu pe 15 Ian 2018, 07:43

Dacus_Malus scrie:Prietenul meu din grupa(care e si coleg de servici) care a impuscat mistret, mi-a spus ca a avut noroc cu mine, ca mistretul impuscat de el alerga mai incet ca-l durea burta de ras...
Dupa cele 4 cartuse trase degeaba, zic sa verific pusca...
Am luat la tinta o cioata cam la jumatea distantei la care au trecut porcii, si am tras un foc in ea...
Am tras perfect, am nimerit exact unde am tintit...deci arma reglata de cel mai bun armurier din galaxie si din Codlea - Vasile Craciun- e reglata bine...
Inseamna ca colegii au avut dreptate? porcii pot fi blindati? Trebuie sa trag cu FMJ?
Nu stiu, mai studiez..
O sa mai cumpar cartuse si o sa platesc din toata saracia o ora in poligon sa capat experienta.

Tare faza cu mistretul pe care il durea burta :D
Eu zic sa nu te apuci de schimbat cartuse ca nu alea sunt de vina. Nu stiu cum ti-ai reglat luneta (100m punct ochit - punct lovit sau MRD) dar la 150 m nu ar trebui sa ai nici o problema.
Una e sa tragi la o tinta statica si alta la mistret in miscare unde mai trebuie adaugata corectie. De adrenalina nu mai zic nimic...
Cred ca cel mai bine ar fi sa gasesti un poligon care are post de mistret alergator si sa tragi la el cateva cutii de cartuse (poti lua Geco la 6 lei bucata) pana iti intri in mana si apoi o sa vezi ca nu o sa mai fie nici blindati nici surzi.
12/76 | .30-06 Springfield
Septimiu
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Dacus_Malus pe 15 Ian 2018, 09:42

Evident ca un complex de factori(adrenalina, viteza de deplasare a mistretilor, lipsa de experienta, trasul de la deal la vale) m-au facut sa ratez...Era culmea sa impusc mistret chiar prima oara cand trag in ei....imi atrageam invidia tuturor din grupa.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2018, 10:54

Ceva normal, nimănui nu îi iese din prima. Uneori nici din a doua sau a treia, dar se brodește cândva, la anul, la anul celălalt... Trebuie doar răbdare și viață lungă. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde biriuck pe 15 Ian 2018, 11:54

Sa tragi la 150m din mana la vanat in miscare e cam greu, trebuie ceva mai mult antrenament :)

P.S. Sa vezi ce distractiv e sa iti vina porcii amestecati cu cainii in 25m :lol:
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde Septimiu pe 15 Ian 2018, 12:25

Eu cand am spus mai sus ca nu ar trebui sa aiba probleme la 150m, ma refeream la reglaj si la munitie (deriva nu ar trebui sa fie mai mare de 4cm pana la distanta asta) si nu la faptul ca ar fi usor de tras din mana la aceasta distanta.
12/76 | .30-06 Springfield
Septimiu
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Dacus_Malus pe 01 Feb 2018, 21:24

Asadar, cum am mai spus undeva, am avut norocul sa mi se faca "cinste" cu o sedinta de poligon.
Am un cumnat care a lucrat cativa ani ca mac la vanatorii de munte din Predeal, si era cercetas si lunetist.
Acum e plutonier major pe la pompierii militari sau asa ceva...
Omu se crede bun la tras cu flinta cu luneta, si a considerat ca trebuie sa ma ia sub aripa lui ocrotitoare, sa ma invete si pe mine ce si cum e cu armele astea de foc....Asa ca s-a scobit in card, si mi-a platit o sedinta de tragere la poligonul Joita.
Am tras 70 cartuse 3006, astfel:
- 20 Hornady cu varf de 11,7g
- 50 S&B fmj cu glont de 11,66g (24 la porc alergator restul la tinta de 120m)
Cu semiautomata:
-10 cu proiectil unic (Rotweil exact cal.12) la porcul alergator.
-25 cartuse cal.12 ptr. talere, cumparate de la ei.

Rezultate:
- La talere am spart 12 talere cu 25 cartuse....deci slab, dar e prima oara in viata mea cand am tras la talere. (de fapt am mai tras 2 cartuse si am spart un taler inainte de examenul de vanator)
La porcul alergator:
Poza 1- primele 12 cartuse trase - toate in porc, dar putine in zone bune.
Poza 2- dupa 24 cartuse...
Poza 3 - dupa 10 proiectile unice - am bagat 4 in porc, dar e unul in varful spinarii si unul in picior.
Ala din picior e ultimul cartus tras...mi se spusese ca trag prea sus, si ca urmare am tras jos....
Eu sunt multumit de mine...e prima tragere in poligon, am trecut si eu de 100 cartuse de vanatoare trase...
Urmeaza sa mai pun poze si cu rezultatele de la 120 m.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde Dacus_Malus pe 01 Feb 2018, 21:41

PS1: era o lapovita de-mi inghetau degetele pe arma, deci conditiile era cam ca in padure...
PS2: sunt bun si de frizer, se vede ca l-am frezat barbierit odata cu glon pe frunte, si odata cu unic pe spinare....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde NightSirc pe 03 Feb 2018, 08:17

Daca imi permiti un mic sfat, dupa ce am vazut rezultatele de mai sus, trebuie sa "exersezi mult" si asta nu inseaman neaparat cu munitie ci la rece, iti explic si de ce cred asta:
- randamentul initial este mai bun( consider ca iti obosesc mainile de la greutatea armelor)
- trebuie sa exersezi trasul in oglinda filmat, astfel, te misti de la stanga la dreapta si invers(cam cu ce viteza consideri tu ca te misti cand iti alearga mistretul dinainte pin padure) si tragi de fiecare data in gaura tevii din oglinda fara sa te opresti( o sa vezi ca nu iti iese deloc la inceput, si e normal!)
- vizioneaza-ti filmarile facute si constientizeaza ce vezi(gresit) si corecteaza ce nu-ti place(o sa vezi ca misti arma sus jos cand tragi, o sa vezi ca te "opintesti" din miscarea armei cand dai drumul la foc)

Dupa ce faci asta si esti multumit de rezultat(cel putin doua sedinte la rand) mergi si mai plateste odata poligonul si iti garantez ca nu o sa mai recunosti pozele de mai sus ca fiind ale tale!

PS: Astea trebuia sa ti le spuna deja cel mai bun prieten de vanatoare(ceilalti nu o sa iti zic in veci, te lasa sa faci vanzare la caruse)!

PPS: Dupa ce faci, te rugam sa revii cu pareri si rezultate, poate ajuti si tu alti incepatori cu experienta traita!
NightSirc
Membru important

Locaţie: Furcitura nucului!

Mesajde Dacus_Malus pe 03 Feb 2018, 18:53

Multumesc de sfaturi, desi nu le-am inteles complet...
Sa ma misc in fata oglinzii, stg-dr ?
Adica sa fac cativa pasi? Sau sa misc doar arma (sa ma rotesc din trunchi)?
Nu am cu ce sa ma filmez, eventual cu telefonul, nici oglinda mare nu prea am....
Am o oglinda mare in baie, dar e locul stramt si nu am loc cu arma...
Am 2 copii (unul de 12 ani, cu handicap, si unul de 1 an), sotia e acasa permanent..atat mi-ar trebui sa ma vada ca ma joc cu arma in casa...
O sa incerc sa ma "mai joc cu arma la rece", dar o sa incerc si sa trag multe cartuse la poligon si la talere.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde NightSirc pe 06 Feb 2018, 22:10

Dacus_Malus scrie:Multumesc de sfaturi, desi nu le-am inteles complet...
Sa ma misc in fata oglinzii, stg-dr ?
Adica sa fac cativa pasi? Sau sa misc doar arma (sa ma rotesc din trunchi)?Evident, ca doar tu cand tragi dupa porci nu o faci din alergare ci de pe loc si/sau rotind trunchiul :ymdevil:
Nu am cu ce sa ma filmez, eventual cu telefonul, nici oglinda mare nu prea am....
Am o oglinda mare in baie, dar e locul stramt si nu am loc cu arma...
Am 2 copii (unul de 12 ani, cu handicap, si unul de 1 an), sotia e acasa permanent..atat mi-ar trebui sa ma vada ca ma joc cu arma in casa...
O sa incerc sa ma "mai joc cu arma la rece", dar o sa incerc si sa trag multe cartuse la poligon si la talere.

Acesta este singurul comentariu pe care pot sa-l fac, restul te descurci tu cum cumva!
NightSirc
Membru important

Locaţie: Furcitura nucului!

Mesajde Dacus_Malus pe 15 Iul 2019, 18:35

Dacus_Malus scrie:
PS: zilele trecute m-a reintalnit cu Nea Nicu (eroul de la inceputul topicului)...
..................................
Mi-a mai povestit o aventura la vanatoare cu o cioara...e mortala faza, o sa o scriu aici mai tarziu.

Mai bine mai tarziu decat niciodata....
Deci povestea lui Nea Nicu se petrece inainte de 1989...
Pe vremea cand pentru o pereche de picioare de cioara, primeai 1 sau 2 cartuse...
Nea Nicu, v-am mai zis, era de origine branean (adica din Bran)...Se stie, branenii sunt un fel de scotieni, dar mai zgarciti.
Deci era de origine din Bran, dar s-a mutat in Rasnov, unde lucra..La Bran ramasesera parintii si casa parinteasca.
In curtea casei parintesti, intr-un arbore de care Nea Nicu nu mai stia sigur ce e....si-au facut cuib o pereche de ciori ...
Ciorile se ocupau cu facutul pagubelor in gospodaria respectiva: omorau pui mici de gaina/curca etc. Asadar tatal lui Nea Nicu a solicitat ajutorul competent al fiului care cumula urmatoarele "calitati": era cadru militar si vanator ....
Deci nea Nicu se duce cu lisa si cu 2 cartuse sa extermine ciorile.
Cartusele erau de genul cu tub de carton, si care statistic cam 50% din ele nu functionau....(in experienta lui)
Dar Nea Nicu era si optimist si branean, si a considerat ca 2 cartuse "e deajuns"....
Cuibul respectiv era cam in treimea superioara a copacului....Copacul era pe panta unui deal, astfel incat daca te pozitionai cumva in vf. dealului , erai ca nivel, cam la jumatea pomului...deci diferenta de nivel fata de cuib nu era mare...si distanta in linie dreapta era cam 10 m...
O nimica toata pentru un vanator/cadru militar care trasese niste sute de cartuse la viata lui...
Nea Nicu, in echipament de vanator, cu palariuta caracteristica, se pozitioneaza corespunzator, isi incarca flinta cu cele 2 cartuse, asteapta nitel sa fie sigur ca exista ciori in cuib, si trage...
Primul foc pocneste corespunzator, frunze, crengute, parti din cuib zboara in toate partile..
Ciorile enervate ies din cuib si se invart ameninator...Il repereaza pe tragator si-l ataca ca in filmul lui Hitchcock... nea Nicu surade sub mustata ca si cum el asta planuise, sa fie atacat frontal de ciori...Si trage focul 2, care foc a fost tras in sensul ca a apasat tragaciul...de vreo 2..3 ori, fara rezultat, decat ca ciorile se apropiau..Atunci a folosit arma mai eficient, adica a apucat-o de teava si a dat cu patul....
Nici asa nu a doborat vreo cioara, dar a avariat-o pe una, care a lasat niste pene la fata locului...
Tatal vanatorului, care nu prea era familiarizat cu obiceiurile vanatoresti, l-a premiat pe fiu cu una din penele de cioara, pe care i-a prins-o la palarie...si l-a felicitat de genul: "bine ca nu ti-a scos ochii"...
Dar per total, ciorile si-au schimbat cuibul, speriate de impuscatura si avariate de patul pustii...

Despre mine, inca sunt nebotezat, deci inca nu am ucis vreun animal, desi am fost la multe vanatori anul asta...dar in apararea mea, nici macar nu mi-a iesit vanat.
Am vazut o singura vulpe si am tras dupa ea, cu carabina, la vreo 40..50 m....

Saptamana asta sper sa ajung din nou la poligonul Joita, sa mai consum vreo 100 de cartuse....
Va tin la curent.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 15 Iul 2019, 22:51

Dacus_Malus scrie:Despre mine, inca sunt nebotezat, deci inca nu am ucis vreun animal, desi am fost la multe vanatori anul asta...dar in apararea mea, nici macar nu mi-a iesit vanat.

Așa este cu vânătoarea în zilele noastre, vânat mai pai și o să fie și mai rău. Cei mai bătrâni rămân cu amintirile, iar cei mai tineri cu pozele din reviste sau de pe net. S-a vrut agricultură intensivă, s-au tăiat pădurile la greu, s-a braconat la greu, uneori în găști care au făcut din acest obicei o afacere, uneori cu știrea gradaților, la hoinari nu mai trage nimeni din cauza riscului de dosar, animalele fără stăpân fiind considerate animale de companie. Vânătoarea a fost aproape distrusă așa cum a fost distrusă întreaga țară. În următoarele decade nu cred că o să mai existe vânătoare tradițională sau terenuri în care să existe vânat sălbatic. Vor exista suprafețe private bine delimitate, îngrădite și bine păzite, populate cu animale în scopul vânătorii comerciale. Ultima frontieră în care se va mai putea trage un foc de armă asupra unui animal, pentru că vânat nu se mai poate numi, și nici vânătoare. Asta în cazul în care nu sare opinia publică, iar politicul execută interzicere după interzicere în goana după popularitate și după voturi.
Lumea s-a schimbat.
Hai luaţi-o uşor,
Băieţii de oraş vânează pokemoni la semafor,
.....................................................
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde Dacus_Malus pe 27 Sep 2019, 18:13

Salut,
Am aflat acum concret ca prima arma lisa a lui Nea Nicu (mentorul meu in ale vanatorii) era un UMC Cugir de cal.12.
Care culmea acum e de vanzare de la persoana care a luat-o de la Nea Nicu in urma cu multi ani.
Drept urmare va voi cere niste sfaturi pe topicul despre lise....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Anterior

Înapoi la Jurnal de forumist