Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 22:37

povestea porcului ...mistret

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

povestea porcului ...mistret

Mesajde claudiudrag pe 26 Dec 2015, 11:22

Povestea porcului ..mistreț
Acum la sfârșit de an, soțul meu are puțintel mai mult timp liber!
Cum prinde o gaura de aer, cum zvâc la vânătoare!!!! Ca doar n-o zice : hai nevastă la mall !
Si ce zice : ,,anul asta trebuie sa omor si eu monstrul!"
Zis si făcut! Ia autorizația cea de toate zilele si înarmat ca la carte , însoțit de paznicul de vanatoare se duce prin hatisuri in pădure!
Prima zi.
Cocotat intr.un foisor facut de alt ,, vânător nebun,, pasionat de vanatoare sta la panda. Si stai nene, stai cu ochii beliti pe câmp, prin pădure .... Porcul ioc! Mai îmi trimite cate o fotografie cu peisajul , cu cat de șmecheri sunt porcii si ce auz si miros fin au... Înghețat si vlăguit de așteptare după ceva ore bune de pânda, vine acasă!
Dimineața o pleoapa umflata ! Cred că de la curentul din foișor! Nu se vaită , nu zice nimic ! Atât așteptam văicăreli.. ca il trimiteam direct la foișor sa se dreagă!
A doua zi
După servici, se înarmează din nou precum Rambo si o ia din loc! Ce sa-i zici ca ai nevoie de ajutor ca se apropie Craciunul ....Parca avea terebentina la fund așa se grăbea!
Același film, așteptare in toata regula!
De unde o avea atâta răbdare la așteptat? Ca daca ii dai o treaba ce implica putina răbdare....imediat da bir cu fugiții si găsește o metoda de rezolvare rapida sau evadare! Off, off câta răbdare ! Merita un premiu pentru această nobila virtute!
După alte ore de așteptare, revine acasica si mai supărat ca deunăzi! ,, Azi nici măcar nu i-am zărit ! ,, Dați naibii sunt porcii astia!,,
Cu același ochi si mai umflat.. se apuca de studiat pe net comportamentul mistreților. Ca sa fie pregătit!
A treia zi
Începe din nou aceeași febra pregătire. Nici nu apuc sa zic ceva ca hop...dus a fost.
Si in timp ce pe la bucătărie făceam o prajitura..clinc zgomotul de la mesagerie. Imagini din foișor, imagini din bălării, din hatisuri ! Ce mai.. in așteptarea porcului! Credeam ca l-a doborât! Imi vad mai departe de treaba mea de muiere, pregătirea de Crăciun! Cad moarta de oboseala si adorm relativ devreme!
Soțul meu iubitor vine acasă, tiptil, încet sa nu ma trezească si se culcă!
Dimineața următoare:
EVRICA! L-am ucis, l-am decimat, direct in inima!
Si imi arata pe telefon imaginea monstrului mult așteptat! Agățat de un cârlig ii trecea cu 70 cm de cap.
Niște colți cat toate zilele... Mistrețul cu colți de argint era mic copil pe langa asta! Sefan Augustin Doinas, poetul, ar fi fost invidios!
Vedeam bucuria din ochii lui! Primea telefoane de la vanatori de lauda! Vestea se ducea mai repede ca la telefonul fara fir...Gata acum e vanator in toata regula. Cică, pana nu dobori mistrețul nu ești vanator! Daca o fi sau nu o fi așa, eu nu stiu! Dar stiu ca in sfârșit mistrețul mult așteptat a fost doborât!
Acum mi-a facut si baietii vanatori! Incepe secțiunea 2! Si baietii cu trofeul lor!
Cred ca o sa ma fac si eu o vanatoreasa ca poate așa inteleg mai bine febra pregatirilor: caini, pusti, cartuse, echipamente, fluiere , binoclu, lunete,cutite,...etc.etc. Daca as fi vrut si eu vre-o blana sau altceva, cred ca trebuia sa mai cumpar si altceva ca sa ajung la cheltuielile făcute pentru a fii vanator ...mare vanator!
Așa ca dragi vanatori, inteleg si eu ce înseamnă sa vânezi un monstru! Trebuie sa te pregătești nu gluma!
Cu respect pentru toti vânătorii care cred ca au trecut prin aceasi stare de neliniște. .. cat si pentru neveste care inchid ochii la micile placeri nevinovate ale barbatilor!
SARBATORI FERICITE !
Mariana D, Nevasta de vanator iscusit.
claudiudrag
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Noi 2008, 21:26
Locaţie: SLOBOZIA

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde Ghinda pe 26 Dec 2015, 13:30

Felicitari!
Tare nevasta ai! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde pipabh pe 26 Dec 2015, 14:31

Merita premiu!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde cybelle pe 26 Dec 2015, 19:51

Felicitari Claudiu, frumoasa poveste si pot spune si frumos vier.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde mialxx pe 27 Dec 2015, 01:07

Felicitari vinatorului pt. mistret si sotiei pt. poveste.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 964
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde reyes pe 27 Dec 2015, 09:11

Felicitari amândurora!!!
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde iliealexandruionut pe 28 Dec 2015, 10:16

sau..cum se zice..big like!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde Alin3006 pe 28 Dec 2015, 20:23

Felicitari! Vezi ca avem un concurs de povesti, e pacat sa nu participi! Povestea a tare! :))
Uite aici: viewtopic.php?f=108&t=15797

Succes!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde liviur pe 29 Dec 2015, 13:18

Nu credem nevasta pe cuvânt, vrem și poze !
Felicitări !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde TITI68 pe 29 Dec 2015, 18:57

Felicitari vanatorului si MAXIME felicitari Doamnei!!!
TITI68
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Feb 2013, 15:39

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde OVI762 pe 29 Dec 2015, 23:10

Suflet de poet;te pup.Pacat ca scrii asa rar,te pierzi si chiar esti bun,ia mai de baga si vedem noice o fi :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde claudiudrag pe 30 Dec 2015, 09:29

Poze o sa pun , dupa ce o sa invat
Le am publicate pe facebook Mariana Draganoiu Slobozia Ialomita
claudiudrag
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Noi 2008, 21:26
Locaţie: SLOBOZIA

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde claudiudrag pe 30 Dec 2015, 10:08

lungime colti arma 20 cm, latime 30 mm
circumferinta colti ascutitori 7-8 cm
claudiudrag
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Noi 2008, 21:26
Locaţie: SLOBOZIA

Re: povestea porcului ...mistret

Mesajde biriuck pe 15 Ian 2016, 22:45

Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate