Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 04:20

Prezentare

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 20 Iun 2023, 07:23

Buna dimineata.Dragi tovarăsi și pretini,la insistențele dvs si cu mare frică de Dzeu sa nu crape vreun forumist încep prin a va înpartasi cîteva vorbe la aceasta oră matinala.Ma intitulez Florin si sunt un întretinut al sortii adica familist fară ocupatie.Deci liber profesionist cu dor de duca pe plaiurile Ilfovene.Virusul vinatorii mi l-am insusit de la o șleapca de priteni care fugeau de acasa de frica nevestelor.Acestea fiind spuse nu-mi ramîne decit sa va urez o zi supebă fară răutăti de gem,,aoleo mor"
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde pipabh pe 20 Iun 2023, 07:46

Bine ai venit?!
Stilul de ...lei ramane si aici!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 20 Iun 2023, 07:59

Scuze dar asta e cruda realitate
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 20 Iun 2023, 08:19

Precizez ca am 40 de ani si practic trasul la talere de vreo 7 ani aproape saptamînal.E un sport daca pot spune asa cam scumpicel dar recreativ .Sunt vinator de vreo 2 ani dar cu iesiri rare in natura.Nu-mi place sa omor animale sau pasari chiar daca asta se cheama ..a recolta".Nu ma pricep la arme (tate tehnice,calibre etc)Proiectilul familiar îni e 1.9 si 2.4 de cal 12.Detin o arma noua degeaba.La poligon trag tot cu arma clubului.Multumesc ptr primire
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde Ghinda pe 20 Iun 2023, 12:04

Bun venit!!!!!!!! Bună treaba cu talerele. Deci proiectilul unic pentru calibrul 12, indiferent că este slug, bilă, vârtej, brenecke și ce denumiri și forme o avea, este pentru arme în calibrul 12, indiferent de teavă, cu grijă doar la presiunile pentru care sunt recomandările.
Țăranul elvețian și vio și care o mai fi, merită niscai scuze.
Și spor la citit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare

Mesajde popaliviu pe 20 Iun 2023, 12:31

Bine ai venit. Ai văzut că primești răspuns dacă respecți regulile? Apropo, dacă cumva nu ești vegan, animale de la supermarket tot omorâte sunt. Dar de niște măcelari sau mașinării care omoară câteva sute sau mii de animale pe zi. :ympeace:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 20 Iun 2023, 13:09

Scuze celor care s-au regasit in postarile mele.As vrea dd ave acum discutiile sa fie în limita bunului simț.Cît despre pasari si animale fac parte din lanțul trofic ca si omul.Multumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde mialxx pe 20 Iun 2023, 20:18

Viorel Florin scrie:Scuze celor care s-au regasit in postarile mele.As vrea dd ave acum discutiile sa fie în limita bunului simț.Cît despre pasari si animale fac parte din lanțul trofic ca si omul.Multumesc


Am mai spus si in alta postare…. Vezi ca se poate si altfel..! Si din partea mea bine ai venit.
Treaba cu talerele e extrem de buna, aici unde vinez eu e chiar proba de lucru. Fiecare vinator aici in Elvetia trebuie sa mearga anual in poligon si trebuie sa obtina si un anumit punctaj, sa aiba dreptul la vinatoare.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 964
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare

Mesajde popaliviu pe 21 Iun 2023, 09:18

Și în Austria la fel este cu proba de talere, iepure(de metal) în viteză, revolver, pistol, carabină.
Dar și în România este la proba de talere. Cel puțin la Craiova am dat. Pistol .22lr și talere.
Colegu'@Viorel Florin, dacă citeai o dată complet cartea pentru examenul de vânător, sigur știai cum e joaca cu slug/proiectil unic din armă lisă. :-? .Dar asta, e, ai aflat acum.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 21 Iun 2023, 13:27

Proiectil unic stiam cu ce se manînca dar nu eram înpăcat cu numele de slug tiparit pe cutie(slug-glonț) .Am taiat unul și cînt l-am mai văzut si cu striații pe el am zis sa întreb un cunoscător...(sa nu ma fac de cacao la amici)concluzia...am dato de gard si mai tare.Cînd eram eu mai tînar si am dat examenul nu pomenea prin niciun anal englezismul asta.La noi la țara la satul cu miniștri il stiam de brenek.Ziua buna
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2023, 13:59

Striatile alea au rol dublu.
Creaza rotatia proiectilului in zbor si ofera posibilitatea unei frecari minime cu interiorul tevii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2023, 14:06

Orice slug ...breneke ..sau cum se mai numeste poate fi tras cu o teava lisa,cu doua conditii. Una incarcatura magnum pt tevi mag. Si minim socul 3.. spre 4..5 altfel zis de la teava cilindrica in sus.
Daca respecti incarcatura teava rezista si cu socul 2 sau 1 dar proiectilul iese f inghesuit din teava,se deformeaza prea mult si la peste 25m scade rau precizia..
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 21 Iun 2023, 15:46

Multumesc frumos.Am priceput.O zi frumoasa îti urez!
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iun 2023, 16:22

yoghi scrie:Striatile alea au rol dublu.
Creaza rotatia proiectilului in zbor si ofera posibilitatea unei frecari minime cu interiorul tevii.

Am mari îndoieli că protuberanțele exterioare de la slug-uri dau vreun fel de rotație proiectilelor. Dacă se rotește vreunul înseamnă că a ieșit din țeavă mai norocos decât celelalte, nu că a fost ajutat de acele protuberanțe (pentru că până la urmă asta și sunt, doar niște protuberanțe) Poate că proiectanții s-au gândit când le-au creat că ar ajuta în vreun fel la stabilizarea proiectilelor pe traiectorii, dar real nu ajută prea mult, ele fiind practic tasate la trecerea prin zona șocurilor. Mult mai mult cred că ajută la stabilizare ampenajele, prezente la unele modele de proiectile (așa cum este de exemplu ampenajul de pâslă de la vechile proiectile Original Brenneke).
În schimb protuberanțele ajută la trecerea proiectilului prin zonele mai strânse ale țevilor, fiind vânători care mai uită cu privire la ce tip de șocuri au pe țevi. În general aceste protuberanțe sunt dintr-un plumb foarte moale, spre deosebire de corpul principal al proiectilului care este din plumb întărit cu ceva aliaj. În final tot un gogoloi din plumb pleacă din țeavă, așa că timp de decenii s-au căutat soluții pentru îmbunătățiri. Au apărut proiectilele subcalibrate, din plumb sau cupru, incluse într-un sabot din material plastic dur care avea rolul să se înfigă și să se înșurubeze bine în țevile SLUG, dotate cu acele ghinturi cu pas mare. Aceste arme și aceste proiectile cu sabot au prins prin părțile în care nu se acceptă carabine sau cel puțin nu se acceptă tot sezonul. La noi nu prea au prins, cu excepția lui Sauvestre, dar și astea se cumpără mai rar, în primul rând pentru că sunt scumpe și în al doilea rând că până la urmă tot la carabină se ajunge. Vremurile în care ieșeau mistreții la goane cu sutele au apus de mult. Nu mai merge cu gândirea „lasă că dacă a scăpat ăsta vine altul și tot trebuie să pice ceva”.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare

Mesajde Stefan_23 pe 21 Iun 2023, 17:58

Bine ai venit printre verzi!

Multa sanatate !
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2023, 18:51

@sly
Sunt de acord cu tine dar multe tipuri.mai ales primele aveau..au striatile inclinate tocmai pr stabilitate in zbor.
Se tocesc/subtiaza la trecere prin socuri dar nu total. Acu daca tragi cu soc 1 sau 2 le striveste tare. De la 3 in sus ramane ceva material.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare

Mesajde Viorel Florin pe 21 Iun 2023, 20:22

Multumesc frumos ptr. aceste informatii utile.Seara buna
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Prezentare

Mesajde tehărău pe 24 Iun 2023, 06:39

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare

Mesajde popaliviu pe 26 Iun 2023, 13:50

https://youtu.be/jRPo19DWlZY
Se rotește proiectilul unic(Slug) cu striații.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare

Mesajde Sly_Fox pe 26 Iun 2023, 15:10

popaliviu scrie:https://youtu.be/jRPo19DWlZY
Se rotește proiectilul unic(Slug) cu striații.

Filmulețul este vechi, îl știu, nu este relevant pentru că de la distanța aceea și aruncat cu praștia SLUG-ul se duce în țintă aproape drept. Sunt alte filmulețe mult mai relevante! Dar, așa cum am spus, când și când, în funcție de model, mai este câte unul care iese din țeavă învârtindu-se superficial (uneori pe mai multe axe). Rămân la părerea că acea rotație ocazională nu are vreun efect de stabilizare pe traiectorie. Ampenajele sunt mult mai eficiente din acest punct de vedere.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate