Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Mai 2024, 22:15

Prezentare Mooseieur

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 17 Aug 2023, 15:11

Vă salut! Numele meu este Cristian, am 24 de ani și sunt originar din județul Maramureș, locuind în apropiere de Baia Mare.
Din iubirea și respectul pentru animale, împământenite în sufletul meu prin traiul la țară, am urmat cursurile facultății de Zootehnie și Biotehnologii de la Cluj iar anul acesta am absolvit specializarea zootehnie, astfel transformându-mă într-un inginer zootehnist pasionat atât de lumea animalelor domestice cât și de a celor sălbatice.
Vânătoarea a fost mereu o pasiune de-a mea, încă din copilărie. Acum, această pasiune m-a condus spre o noua etapă a vieții mele, în care mă pregătesc sa vânez în mod responsabil și sustenabil.
Cursul de instruire pe linie de arme și muniții l-am realizat la Cluj iar următorul meu pas în această călătorie pasionantă este examenul pentru obținerea calificării de vânător, pe care îl voi susține în luna octombrie a acestui an.
În materie de arme am de gând să îmi achiziționez o lisă semiautomată într-un buget maxim de 8000 de lei și ulterior o carabină când o să îmi permită bugetul.
Acestea fiind spuse, sunt nerăbdător să învăț de la voi, membrii respectatei comunități, să împărtășim sfaturi, trucuri si povești de succes din experiența voastră.

Toate cele bune!
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde yoghi pe 17 Aug 2023, 19:31

Bine ai venit.
Pina la examen ai timp sa inveti raspunsururile la intrabarile minunate ale ministerului daar mai ai un hop..un vanator trebui sa si minta,altfel nu are farmec pivestirea. Te descurci? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Sly_Fox pe 17 Aug 2023, 19:57

Salutare și bun venit, Cristian! Ești o raritate printre tinerii din ziua de astăzi, care de obicei au alte preocupări, vânătoarea nemaifiind atractivă. O curiozitate, de unde nickname-ul, ce reprezintă? Dacă dorești să ne spui cum de ai ales acest nickname există un topic dedicat. Atașez link-ul!

viewtopic.php?f=119&t=18324

Mulțumesc și îți doresc să-ți atingi obiectivele! Ne auzim pe forum!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 17 Aug 2023, 20:07

yoghi scrie:Bine ai venit.
Pina la examen ai timp sa inveti raspunsururile la intrabarile minunate ale ministerului daar mai ai un hop..un vanator trebui sa si minta,altfel nu are farmec pivestirea. Te descurci? :D


Sunt povestitor din fire și cred că o să mă descurc. Aștept sa văd cât de înflorite sunt poveștile colegilor ca mai apoi sa știu cat de sus este ștafeta :))
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 17 Aug 2023, 20:16

Sly_Fox scrie:Salutare și bun venit, Cristian! Ești o raritate printre tinerii din ziua de astăzi, care de obicei au alte preocupări, vânătoarea nemaifiind atractivă. O curiozitate, de unde nickname-ul, ce reprezintă? Dacă dorești să ne spui cum de ai ales acest nickname există un topic dedicat. Atașez link-ul!

viewtopic.php?f=119&t=18324

Mulțumesc și îți doresc să-ți atingi obiectivele! Ne auzim pe forum!


Mulțumesc din suflet pentru primire și mulțumesc mult pentru informare! Am sa arunc un ochi și acolo pentru a-mi lăsa povestea din spatele nickname-ului.
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde mialxx pe 17 Aug 2023, 21:22

Bine ai venit in tagma „mincinosilor“! Respect pentru meseria aleasa, cei ca tine sunt pe cale de disparitie.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 964
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 17 Aug 2023, 21:37

mialxx scrie:Bine ai venit in tagma „mincinosilor“! Respect pentru meseria aleasa, cei ca tine sunt pe cale de disparitie.

Vă mulțumesc mult!
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Zeres Ciprian pe 18 Aug 2023, 05:33

Bun venit pe forum!
Succes în tot ceea ce faci!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde COObra pe 18 Aug 2023, 07:01

bun venit!
suntem mai multi incepatori asa ca o sa avem cu ce umple forumul de minciuni :)))
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde popaliviu pe 18 Aug 2023, 11:00

Bun venit!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde florinsarca pe 18 Aug 2023, 15:47

Bun venit! Cu siguranță vei avea de învățat multe. Sunt foarte mulți vânători cu experiență care bântuie pe forum. Mult succes în continuare!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde DanCo pe 18 Aug 2023, 16:45

Bun venit între cei fără scăpare! Grea boala te-a lovit dacă îți place vânătoarea! Succes cu examenul!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde tehărău pe 18 Aug 2023, 19:24

Bun venit! Personal, apreciez când apare printre noi un pasionat care și articulează bine, coerent și logic. Scrie cât de des!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 18 Aug 2023, 20:00

Vă mulțumesc din suflet tuturor!
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Ghinda pe 21 Aug 2023, 07:06

Mooseieur scrie:
yoghi scrie:Bine ai venit.
Pina la examen ai timp sa inveti raspunsururile la intrabarile minunate ale ministerului daar mai ai un hop..un vanator trebui sa si minta,altfel nu are farmec pivestirea. Te descurci? :D


Sunt povestitor din fire și cred că o să mă descurc. Aștept sa văd cât de înflorite sunt poveștile colegilor ca mai apoi sa știu cat de sus este ștafeta :))


Foarte greu de atins!!!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) Spre exemplu, ai vânat iepuri cu varză, piper și bolovan?

Bun venit, mă bucur de așa intrare!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Sly_Fox pe 21 Aug 2023, 16:02

Ghinda scrie:
Foarte greu de atins!!!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) Spre exemplu, ai vânat iepuri cu varză, piper și bolovan?

:lol: :lol: :lol:

Acum pe bune, am vânat eu! Dar în vremuri cam de mult apuse, când aveam vreo 14 ani și am fost luat direct din banca școlii pentru o vânătoare la iepuri cu grupa de către directorul acelei școli, pasionat de vânătoare. Și au fost prezente toate elementele enumerate, iepurele, varza, piperul și bolovanul. Dar o să scriu când o să am timp, pentru că este poveste lungă și de necrezut. Poate la acest topic, să înțeleagă și noul coleg cum stă treaba. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde MAZILU MARINEL pe 21 Aug 2023, 18:40

Bine ai venit si succes la examen!
MAZILU MARINEL
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2023, 09:34
Locaţie: Râmnicu Vâlcea

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 22 Aug 2023, 17:49

Ghinda scrie:
Foarte greu de atins!!!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) Spre exemplu, ai vânat iepuri cu varză, piper și bolovan?

Bun venit, mă bucur de așa intrare!!!!!!!!


Va mulțumesc din suflet pentru primire! Nu am auzit niciodată de o asemenea modalitate de a vâna iepuri dar îmi pot imagina principiul de care se folosește (după părerea mea). Acela că iepurele vine să mănânce varza, dar e dată cu piper și intrându-i în nas acesta începe să strănute iar ulterior, profitând de neatenția lui, este lovit cu bolovanul în cap. Cam la această modalitate mă gândesc eu că s-ar folosi elementele menționate de dumneavoastră mai sus :))
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 22 Aug 2023, 17:57

Sly_Fox scrie:
Acum pe bune, am vânat eu! Dar în vremuri cam de mult apuse, când aveam vreo 14 ani și am fost luat direct din banca școlii pentru o vânătoare la iepuri cu grupa de către directorul acelei școli, pasionat de vânătoare. Și au fost prezente toate elementele enumerate, iepurele, varza, piperul și bolovanul. Dar o să scriu când o să am timp, pentru că este poveste lungă și de necrezut. Poate la acest topic, să înțeleagă și noul coleg cum stă treaba. :D


Aș fi încântat să citesc o asemenea poveste dacă nu vă este cu deranj să o relatați. Vă mulțumesc!
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Ghinda pe 23 Aug 2023, 07:02

Pe aproape. Se scobește varza, se pune bolovanul și dă cu capul când strănută. Dacă este un fond bun de iepuri și ești lacom, să ai măcar 2 saci de rafie la tine să aduni iepurii dimineața.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 23 Aug 2023, 09:02

Ghinda scrie:Pe aproape. Se scobește varza, se pune bolovanul și dă cu capul când strănută. Dacă este un fond bun de iepuri și ești lacom, să ai măcar 2 saci de rafie la tine să aduni iepurii dimineața.


Vă mulțumesc pentru explicație! Poate am să încerc prima dată cu iepurii de casă ai vecinului înainte de cei sălbatici :)) :))
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Lodroman99 pe 24 Aug 2023, 19:55

Bun venit. În viitor noi vom prelua ştafeta acestei îndeletniciri şi vom duce tradiţiile vânătoreşti mai departe. :-bd
Lodroman99
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2021, 15:28

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2023, 07:01

Avem și varianta cu varză și ceapă!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Stefan_23 pe 26 Aug 2023, 13:34

Bine ai venit pe forum.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Mooseieur pe 27 Aug 2023, 16:45

Ghinda scrie:Avem și varianta cu varză și ceapă!

Metoda aceasta nu cred că am să o ghicesc vreodată, dar m-ați făcut curios.
Mooseieur
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Aug 2023, 08:38

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Ghinda pe 28 Aug 2023, 07:05

=)) =)) =)) =)) =))
Era pe vremuri!!!! Dar pentru posteritate o dăm citirii!!!!!
În primul rând trebuie ger de crapă pietrele, apoi un agricultor leneș care a lăsat varza pe câmp.
Cu aceste două premise se pleacă la treabă. Se găurește varza, ca în exemplul cu piperul, se pune ceapa.
Dimineața, sacul mai sus pomenit si pleci la adunat de iepuri. Atenție că sunt vii!!!!!!!
Roade la varză, scapă în ceapă, îi dau lacrimile, îngheață instant (vezi factorul ger), se lipesc pleoapele și orbesc!!!! Nu mai văd să fugă!!!!!!!

Rezultă saci cu iepuri!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde emy pe 28 Aug 2023, 12:28

Tot in aceeasi perioada, ingheata apele atat de repede, incat raman ratele cu picioarele prinse in gheata.
Recoltarea se face in sacul de iepuri . Se culeg de pe apa cu o coasa...
Sa aveti o zi frumoasa si frig.. la iarna!
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Prezentare Mooseieur

Mesajde Ghinda pe 28 Aug 2023, 12:32

ei, nici chiar așa. Mai bine vara cu un dovleac galben. Mult mai elegant!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate