Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 06:59

Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde cbnitride pe 06 Ian 2016, 18:41

laurul scrie:
cbnitride scrie: Imi petrec timpul liber pescuind... sau tragand cu arcul... si aici am ajuns la problema mea cu legea vanatorii.

Dar daca ciortanul ala pe care il catch and release dumneata ar zbiera,in timp ce esti cu el in drill, cu buzele sfartecate de otelul carligului, ce ai face?!
Si te-as mai intreba cand ai ucis ulttima oara pentru mancare ssi/sau aparare?!



@Laurul

Se pare ca ori nu intelegeti, or va faceti ca nu intelegeti. 1. Nu am spus ca am ceva impotriva vanatorii sau vanarii animalelor, am spus ca ma deranjeaza o lege a vanatorii prost intocmita, care imi interzice mie, unui non-vanator, dreptul de a iesi cu arcul si a face tir sportiv pe orice petic de pamant, zona de liziera de padure, padure sau poiana, care in 99% din cazuri sunt incluse intr-un fond cinegetic. Asta este un aspect care ma deranjeaza. Un altul ar fi faptul ca legiuitorul, in noaptea mintii, da dreptul unui vanator de a intra cu jeepul pe terenul meu cultivat cu grau, porumb sau ce vrei tu si sa imi puna la pamant cultura in timp ce goneste dupa tapi, prepelite sau ce vreti dumneavoastra. Asta este un alt aspect care ma deranjeaza.

2. Pestii aia care se zbat in carligul otelos se intorc vii in apa, pe langa faptul ca zona in care intra carligul este cartilaginoasa si nu doare... animalele si pasarile alea pe care l vanati dumneavoastra, condus dealtfel de un puternic instinct umanitar de a le ucide din prima (ceea ce nu puteti spune ca va iese mereu) nu se mai intorc deloc, nici in padure, nici in alta parte. Asta ar fi o diferenta enorma intre pasiunea mea si cea a dumneavoastra.

3. Faptul ca statul roman ma face infractor dinainte de a comite infractiuni, imi anuleaza prezumtia de nevinovatie din start, prin intocmirea unei legi defectuoase, imi incalca dreptul la proprietatea privata, desi Constitutia GARANTEAZA dreptul de proprietate... pot spune ca ma deranjeaza chiar foarte mult.
cbnitride
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2015, 19:28

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde cbnitride pe 06 Ian 2016, 18:45

ventura scrie:Nu vreau 10 de la tine, dar "te luminez".
...."fără respectarea reglementarilor administratorului"....
Deci doar dacă esti prins cu el pe un fond de interes cinegetic.
Acasă poţi deţine tradiţionale fara autorizaţie.
Ori îţi poţi confectiona.


@ventura

Fondurile de vanatoare din Romania, cu regim de stat sau private, inglobeaza 90% din suprafata extravilana. Deci, a avea un arc in mana in afara unei localitati echivaleaza cu 90% sanse sa fii infractor, acuzat de braconaj sau de acces ilegal cu arcul pe un fond de vanatoare. Da, il pot detine fara autorizatie, il pot confectiona, dar nu il pot folosi in scop recreativ. Despre asta vorbesc. Daca merg pe o pajiste sa trag cu arcul la tinta poate veni un nene cu politia dupa el sa imi faca dosar penal pentru motivele invocate mai sus.
cbnitride
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2015, 19:28

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde jon2004 pe 06 Ian 2016, 20:04

@cbnitride

Si ce vina au vanatorii pentru faptul ca nu poti tu sa iesi cu arcul in padure ???
Si vanatorii sunt supusi unor restrictii aberante , pe acelasi principiu de vinovati fara vina .
Eu detin permis de vanatoare cu arcul si nu am dreptul sa vanez in tara . Trebuie sa merg in Ungaria .
Nu putem folosi la vanatoare calibrul 22 LR , pentru ca , spune legiuitorul , se poate folosi la braconaj .
Nu pot sa merg pe fondul de vanatoare sa trag cu arma la talere sau tinte fixe , pentru ca , spune legiuitorul , eu trebuie sa trag doar in "vanatul" inscris pe autorizatia de vanatoare .
Mai sunt multe aberatii si nu numai in legea vanatorii .

PS .
Sa stii ca vanatorii nu alearga cu masinile prin culturile agricole dupa vanat . Atunci cand se intampla acest lucru , persoana in cauza isi asuma consecintele . Distrugerea culturilor nu este legiferata .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde bowmadness pe 06 Ian 2016, 21:18

[quote="cbnitride"]
In mare (foarte mare) parte ai dreptate, o singura remarca , Constitutia nu GARANTEAZA ci OCROTESTE proprietatea privata! Oare de ce?
Arcul e al tau, numai nu poti trage cu el, crede-ma e pus in cui un PSE Xforce SS 80lbs, stiu ce vorbesc!
Cum sa braconezi cu el? Trebuie sa te apropii de animal la min 40m (ideal vreo 20) furisandu-te si tinand un mana un metru de craca care se agata in toate alea! De pe geamul jipului e exclus sa tragi, daca intri cu el in padure te vadtoti ciobanii! Nu cred ca vreun vanator cu arcul ar bracona vreoadata, arbaleta in schimb, e alta mancare de peste, cu asta sunt de acord cu restrictiile. Oricum la arbaleta iti trebuie hartie, la arc nu, dupa cate stiu.

Stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde bowmadness pe 07 Ian 2016, 18:29

Cu pasunatul se rezolva RAPID: taiati subventia, si as trai ca hiermee in untura dca m-as subventiona la ce lucrez!
Odata e subventia pe teren, alta e pe animal! Pai daca e democratiei vreau si eu subventie, ce KKT!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Silviu vlad pe 01 Feb 2016, 21:29

Sly_Fox scrie:Stiu foarte bine legislatia actuala,de aceea am spus ca trebuie sa ne gandim la niste dezbateri pe lege.
Instructor sportiv sau sportiv categoria X suna profesional si putem spune ca acestea sunt pana la urma profesii.
Eu ma refer la omul simplu,pasionat de tir sportiv pentru amatori,nu de performanta,profesionist.
Persoana Y vrea sa practice in weekend tirul la talere,intr-un poligon,intr-un mod specific amatorilor.
Nu ar mai trebui sa urmeze etapele dobandirii calitatii de vanator pentru a face acest lucru,ci legea ar trebui sa le permita acestor persoane sa depuna o documentatie (certificat medical,aviz psihologic,cazier judiciar,certificat care sa ateste absolvirea cursurilor de legislatie in domeniul armelor,precum si manipularea in siguranta a armelor incadrate pentru tir sportiv) si sa sustina un examen specific.
Daca doritorii indeplinesc criteriile si promoveaza examenul, sa fie autorizati pentru procurarea armelor de tir,trecute in permisul de tip B,astfel sa poata iesi in poligon oricand doresc.
In acest fel se evita intrarea in randurile vanatorilor a unor persoane care nu au nimic in comun cu vanatoarea,dar pe care societatea ii considera vanatori pentru ca asa apar in acte.
Eu la acest aspect m-am gandit. Voi ce spuneti,merita discutata o asemenea problema?

DA, este o idee buna. Ar fi super bine daca ar ajunge sa se si concretizeze acest lucru.
Silviu vlad
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Dec 2010, 11:19
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate